monikal
21.03.07,15:46
ahojte
som živnostníčka, neplatca DPH
v majetku mám budovu ktoru odpisujem, príjem z prenájmu nehnutelnosti je par 6 ods 3??? nemám k tomu výdavky a chcem si uplatnit 40% paušál
príklad: príjem z nehnutelnosti 100.000,-
výdavky paušál 40.000,-
-----------
ZD 60.000,-

alebo príjem z nehnutelnosti 100.000,- - 23.650,- = 76.350,-
výdavky paušál -30.540,-
------------
ZD 45.810,-

dakujem za radu
mysimis
21.03.07,14:47
ZD 45810,- Sk.
monikal
21.03.07,14:53
dakujem za rýchlu odpoved
Zoltán Kovács
21.03.07,14:55
ahojte
som živnostníčka, neplatca DPH
v majetku mám budovu ktoru odpisujem, príjem z prenájmu nehnutelnosti je par 6 ods 3??? nemám k tomu výdavky a chcem si uplatnit 40% paušál
príklad: príjem z nehnutelnosti 100.000,-
výdavky paušál 40.000,-
-----------
ZD 60.000,-

alebo príjem z nehnutelnosti 100.000,- - 23.650,- = 76.350,-
výdavky paušál -30.540,-
------------
ZD 45.810,-

dakujem za radu

Odpis budovy nie je výdavok na dosiahnutie príjmov z prenájmu?
monikal
21.03.07,14:57
aha, tak odpisovanie prerušim , možem si potom uplatnit paušál???
mysimis
21.03.07,15:03
Pozri čo je pre Teba výhodnejšie či paušálne alebo preukázateľné výdavky.
monikal
21.03.07,15:06
k odpisom k nehnutelnosti mám zarátat aj odpisy za okná, rekonštrukciu, vybavenie nehnutelnosti,ktoré odpisujem?? dakujem
mysimis
21.03.07,15:13
Pokiaľ si robila rekonštrukciu uvedenej budovy tak by sa tu malo jednať o technické zhodnotenie a odpisy robíš z tejto sumy.
skaspa
21.03.07,15:16
v akom majetku máš tu nehnuteľnosť? v obchodnom majetku (pri živnosti) alebo v osobnom vlastníctve nezahrnutú do obchodného majetku? Ak ju máš v obchodnom majetku pri živnosti, príjem z prenájmu by išiel do § 6 ods. 1 (keď ju teda prenajímaš ako živnostníčka); Ak ju prenajímaš ako FO občan, tak ide do § 6 ods. 3. Pri uplatňovaní výdavkov k príjmom plynúcich z § 6 ods. 3 si môžeš vybrať, či budeš používať paušálne výdavky alebo skutočné (bez ohľadu na to, aké používaš pri živnosti). Ak budeš používať paušálne, je v nich zahrnuté všetko (okrem poistného pozri § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmu), teda aj odpisy, opravy, údržba... (pri uplatňovaní paušálnych výdavkov nemôžeš odpisovanie prerušiť § 22 ods. 9 zákona o dani z príjmov); Ak budeš používať skutočné výdavky aj pri príjmoch z § 6 ods. 3 môžeš si dať do výdavkov aj odpisy, opravy a údržby...

Pokiaľ si robila rekonštrukciu uvedenej budovy tak by sa tu malo jednať o technické zhodnotenie a odpisy robíš z tejto sumy.
nie z tejto sumy, ale podľa § 26 ods. 4 zákona o dani z príjmu: Hmotný majetok sa odpisuje najviac do výšky vstupnej ceny, prípadne zvýšenej o vykonané technické zhodnotenie alebo pri zrýchlenom odpisovaní do výšky zvýšenej zostatkovej ceny.
monikal
21.03.07,16:13
budovu prenajímam ako živnostníčka, na zmluve je IĆO, ak tomu dobre rozumiem
tak tento prenájom je par 6 ods 1
ak by som na zmluve nemala ičo a prenajímala by som tu budovu ako občan tak potom par 6 ods 3
??????????? dakujem za rady
mysimis
21.03.07,16:23
nie z tejto sumy, ale podľa § 26 ods. 4 zákona o dani z príjmu: Hmotný majetok sa odpisuje najviac do výšky vstupnej ceny, prípadne zvýšenej o vykonané technické zhodnotenie alebo pri zrýchlenom odpisovaní do výšky zvýšenej zostatkovej ceny.[/quote]

Asi som sa zle vyjadrila, ale myslela som na obstarávaciu cenu nehnuteľnosti zvýšenú o sumu technického zhodnotnia.
monikal
21.03.07,17:08
možem budovu prenajimat aj ked nemám v ŽL prenájom nehnutelností???
betka
21.03.07,17:25
http://wwww.porada.sk/showthread.php?t=43827&highlight=zria%EFovacie+n%E1klady

Monika už si sa asi pýtala raz na túto tému, mám taký dojem že ohľadne reštaurácie. Asi odpovede neboli dosť vyčerpávajúce ....
betka
21.03.07,17:31
Beriem spať.
monikal
21.03.07,17:38
no nezdá sa mi.
tuto otázku som smerovala na to či prenájom budovi, ktorá je v OM je par 6 ods 1 alebo par 6 ods 3
dakujem
Zoltán Kovács
21.03.07,17:55
v akom majetku máš tu nehnuteľnosť?

V zadanej otázke je uvedené, že je zahrnuté do OM a účtuje odpisy. Tak asi v obchodnom majetku a bude to §6 ods. 1
Monika Kováčová
21.03.07,18:00
ahojte
som živnostníčka, neplatca DPH
v majetku mám budovu ktoru odpisujem, príjem z prenájmu nehnutelnosti je par 6 ods 3??? nemám k tomu výdavky a chcem si uplatnit 40% paušál
príklad: príjem z nehnutelnosti 100.000,-
výdavky paušál 40.000,-
-----------
ZD 60.000,-

alebo príjem z nehnutelnosti 100.000,- - 23.650,- = 76.350,-
výdavky paušál -30.540,-
------------
ZD 45.810,-

dakujem za radu

skutočne si z nás uťahuješ alebo čo? Prosím ťa, celá téma ohľadne zriaďovacích výdavkov v reštaurácii je o čom? Čo znamená : Nemám k tomu výdavky a chcem si uplatniť paušál, keď máš výdavky na rekonštrukciu, dokonca v linku, ktorý priložila betka sa pýtaš na metly a neviemčo....:mad:
betka
21.03.07,18:10
Monika. Budovu máte v OM, uplatňujete si odpisy, výdavky kt. slúžia na zab..... príjmov. Nemôžete si uplatniť aj odpisy aj paušálne výdavky v súvislosti s prenájmom. Ak máte budovu, kt. má vysokú OC, vykonali ste tam TZ v dosť vysokých sumách .... do VOZD ich dostanete cez odpisy. Budovu odpisujete 20 rokov. (príjmy par.6 odsek 1)
Na strane príjmov z prenájmu nenut. budete mať 100 tis. a vo výdavkoch v účtovníctve, kt. súvisia s prenájmom: odpisy, daň z nehnuteľností, opravy, elektina, plyn, vodné stočne..... (keby ste nemali nehnuteľnosť v OM, môžete si vtedy uplatniť paušálne výdavky 40% - v nich sú obsiahnuté odpisy, opravy, elektrina - je to v tom paušály, tu by išlo o par. odsek 3)
monikal
21.03.07,18:24
ano dakujem už tomu rozumiem.

ermon, su to 2 odlišné učtovníctava nevidela som medzi nimi podobu, ospravednujem sa, dakujem za radu
skaspa
21.03.07,18:39
V zadanej otázke je uvedené, že je zahrnuté do OM a účtuje odpisy. Tak asi v obchodnom majetku a bude to §6 ods. 1
mimotemy v zadanej otázke je napísane v "majetku" nie v obchodnom majetku;
uvedené som chcel vedieť, aby som mohol posúdiť, či sa jedná o príjem podľa § 6 ods. 1 alebo 3; samozrejme je mi jasné, že aj pri príjmoch podľa § 6 ods. 3 môže nehnuteľnosť spĺňať definíciu obchodného majetku aj keď je prenajímaná FO občanom a možno k nej uplatňovať odpisy (pri preukazovaní skutočných výdavkov pri príjmoch dosahovaných podľa § 6 ods. 3); takže preto som chcel vedieť či to má zaradené v majetku pri príjme podľa § 6 ods. 1 (teda zo živnosti, zaradená "v účtovníctve" živnostníka) alebo v majetku pri príjme podľa § 6 ods. 3 (či už obchodnom alebo "súkromnom");)
Monika Kováčová
22.03.07,07:50
ermon, su to 2 odlišné učtovníctava nevidela som medzi nimi podobu, ospravednujem sa, dakujem za radu

Tak potom nerozumiem zadaniu otázke o reštaurácii:


ahojte
velmi prosim o radu
začala som stavat reštauráciu v roku 2005.


a zadaniu otázky v tejto téme:

ahojte
som živnostníčka, neplatca DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=2)
v majetku mám budovu ktoru odpisujem,

rovno napíš, že robíš účtovníctvo dvom firmám a už nám to bude jasné. Najskôr staviaš reštauráciu a potom ju zrazu nemáš.... nečuduj sa, že :eek:
monikal
22.03.07,09:15
ešte raz sa vám ospravedlnujem, robim učto iba chvilku a z toho majetku som celá zmetená
monikal
22.03.07,12:39
:mee:
je velmi tažke komunikovat s klientami, ktorý su až moc mudry.:mad:
konečne mi bolo vysvetlené ako je to s majetkami klientky. sorry že som vás v mojich otázkach zavádzala. problém je tento
ako som už pisala ide o živnostničku.
ako osoba si zobrala uver na 1,5mil s účelom nadobudnutie nehnutelnost a objekt uveru je zdravotnicke zariadenie, tuto nehnutelnost však nechce zaradit do majetku firmy a odpisovat ale chce si to nechat ako osoba a prenajímat. otazka je že ked to prenajíma ako osoba, predpokladám, že aj tak to musi zdanit, či je to v tomto pripade par 6 ods3,
toto je celý moj problém, dufam že som sa vyjadrila jasne
dakujem za každu radu a hlavne ak niekto ešte poradi:rolleyes: :mee: :mee:
monikal
22.03.07,13:39
prave som si odpoved našla v jednej teme, aj tak dakujem
Ivenka
27.03.07,20:18
Prosím Vás o radu,dúfam, že to nenapíšem zložito.
FO-X má budovu, ktorú dala do prenájmu firme A s tým, že odpisy bude uplatňovať firma A hodnota bola 3 mil. So súhlasom prenajímateľa firma A urobila TZ hodnota bola 1 mil. a odpisovala ho samostatne - všetko r.2003
V r.2004 urobil X tiež TZ a začal odpisovať samostatne.
K 31.12.05 firma A skončila - neviem ako a udala zost.cenu budovy 2,9 mil a zost.cenu TZ 900 tis. po odpisoch.
Od 1,1,06 už ma spat X ma teda TZ,budovu,TZ.
A teraz by som potrebovala vedieť. Ak pokracujem v odpisoch 4.rok a mam ZC nehnutelnosti mam vypočítať odpis zo sumy 2,9 mil.+900 tis ? Nemala by som počítať odpisy zo vst.ceny = 4 mil. ? :mee:
Ivenka
28.03.07,10:56
Prosím, určite ste tu skúsenejší,poraďte.