zaphira
21.03.07,17:13
Dobry den.
Pán xyz je podnikateľ, platiteľ DPH. Okrem z príjmov z podnikania mal príjem z prenájmu bytu, ktorý je jeho súkromným vlastníctvom a spolu s manželkou ho má v BSM.
Príjem za prenájom v r. 2006 bol vo výške 55.500,-Sk. Keďže je napoly s manželkou, tak priznáva iba polovicu, t.j. 27750,-Sk. Podľa zákona (neviem akého) si od toho môže odrátať sumu 23650,-Sk. A ostane mu suma 4.100,-Sk ktorú prizná v DP. Mám v tomto všetkom pravdu?

A ešte taká vec, že pán XYZ chce od toho ešte odrátať paušál 40%. Je to možné? Nevzťahuje sa to len na neplatcov DPH? Ak si to môže uplaniť aj on tak mi prosím poraďte ako.
Ďakujem.
mysimis
21.03.07,16:15
Pán xyz je platcom dph a na základe uvedeného aj príjem z prenájmu podlieha dph. V tomto prípade bude asi najvýhodnejšie ak sumu 55.500 Sk zdaní manželka.
zaphira
21.03.07,16:18
ALe ja som mala na mysli daň z príjmov. Čo s tými 40%?
A čo sa týka DPH, ten príjem podlieha DPH aj keď ten byt je jeho súkromným a nie je v podnikaní?
Marta Žigová
21.03.07,16:20
Jednoduchšie by asi bolo, keby tento príjem priznala jeho manželka, ak nie je
platiteľom DPH, potom uplatní 40% výdavky a nezdaniteľnú sumu 23 650.-- podľa zákona o DP.
Marta Žigová
21.03.07,16:21
Áno, pokiaľ je registrovaný pre DPH a prenájíma byt registrovanému pre DPH:
mysimis
21.03.07,16:24
ALe ja som mala na mysli daň z príjmov. Čo s tými 40%?
A čo sa týka DPH, ten príjem podlieha DPH aj keď ten byt je jeho súkromným a nie je v podnikaní?

Už sa to tu na porade preberalo, preto som Ti napísala, že pre neho bude výhodnejšie ak príjem zdaní manželka. Samozrejme ak nie je platiteľ dph.
renča1
21.03.07,16:26
ALe ja som mala na mysli daň z príjmov. Čo s tými 40%?
A čo sa týka DPH, ten príjem podlieha DPH aj keď ten byt je jeho súkromným a nie je v podnikaní?

Áno, aj keď prenajíma ako súkrom.osoba. Jedna z podmienok na uplatnenie paušál.výdavkov je , že nemôže byť počas roka platiteľom dph.
zaphira
21.03.07,16:49
A ked ho prenajíma osobe ktorá nie je platiteľom DPH? je to len najaká mladá baba. Aj vtedy ten príjem podlieka DPH?
mysimis
21.03.07,16:52
áno aj v tom prípade to podlieha dph.
renča1
21.03.07,16:58
A ešte taká vec, že pán XYZ chce od toho ešte odrátať paušál 40%. Je to možné? Nevzťahuje sa to len na neplatcov DPH? Ak si to môže uplaniť aj on tak mi prosím poraďte ako.
Ďakujem.

Zaphira, v tejto otázke sa pýtať na uplatňovanie paušál.výdavkov ....


A ked ho prenajíma osobe ktorá nie je platiteľom DPH? je to len najaká mladá baba. Aj vtedy ten príjem podlieka DPH?

a v tejto otázke zasa hovoríš o príjme či podlieha dph...

Tak čo ťa v skutočnosti zaujíma?
zaphira
21.03.07,17:06
zaujíma ma oboje. Pôvodne som chcela vediet len to ohladom tych pausálnych výdavkov, ale ktosi tu načrtol že ten príjem podlieha DPH, tak ma uz zaujíma aj to, lebo pán XYZ mi o tom príjme povedal až teraz ked uz je DPH za rok 2006 dávno uzavreté. Tak teraz rozmýslam co s tým.
mysimis
21.03.07,17:14
Už som Ti napísala, aby si skúsila prehodnotiť zdanenie s jeho manželkou.
zaphira
21.03.07,17:16
ok, dik, dufam ze to tak pojde, inak neviem co s tym. Dakujem, vsetkym
renča1
21.03.07,17:17
zaujíma ma oboje. Pôvodne som chcela vediet len to ohladom tych pausálnych výdavkov, ale ktosi tu načrtol že ten príjem podlieha DPH, tak ma uz zaujíma aj to, lebo pán XYZ mi o tom príjme povedal až teraz ked uz je DPH za rok 2006 dávno uzavreté. Tak teraz rozmýslam co s tým.

Prečítaj si túto celú tému, stojí za to.

http://www.porada.sk/t20836-vydavky-v-par-6.html

Tu zistíš ohľadom paušál.výdavkov a aj ohľadom dph. Ešte dodám, že aj keď XYZ prenajíma nehnut.ako súkromná osoba, tak príjem z prenájmu sa započítava do obratu. Súhlasim s mysimis, pokiaľ je tá možnosť, nech príjem z nehnuteľnosti zdaní manželka.