fachman
21.03.07,17:49
Ahojte poraďáci.Prosím poradte mi,ohľadom ťažného zariadenia na os.aute.Známi má na aute starší typ ťaž.zariarenia-na pevno,bez zámku.Ak ho nechce mať namontované,musí to urobiť cez servis a odhlásiť v techničáku,alebo si ho môže kedykoľvek namontovať a demontovať podľa potreby? Ďakujem.
betka
21.03.07,17:12
Ťažné si nemôžeme demontovať a montovať ako sa nám chce. Ak máme raz zapísané v techničáku ťažné, tak by tam malo byť. Chytia Vás polocajti, a budú pozerať na ˇťažné, kt. tam nie je. Možno tá pokuta ...
Ak by bolo odnímateľné, nie na pevno, nie je problém.
To je asi to isté ak máte červenú farbu auta a nastriekate si ju na modro.
Janka6685
21.03.07,17:22
Betka, ale ak je ťažné odnímateľné, tak sa musí odmontovať, že?

3) Spájacie « (http://www.porada.sk/#006)ťažné» (http://www.porada.sk/#008) « (http://www.porada.sk/#007)zariadenie» (http://www.porada.sk/#009) určené na prevádzku motorových vozidiel kategórie M1 a N1 podľa odseku 4 písm. b), ktorých technická spôsobilosť typu bude schválená po 31. decembri 1997, musí mať odnímateľnú guľu ISO 50 upevnenú na nosnú časť spájacieho zariadenia najviac dvoma rozoberateľnými spojmi. Počas prevádzky motorového vozidla bez prívesu musí byť spájacia guľa demontovaná a nosná časť spájacieho zariadenia bez spájacej gule nesmie presahovať obrys vozidla. Spájacie zariadenie s guľou ISO 50 možno použiť aj na motorovom vozidle kategórie M alebo N na pripojenie jednonápravových prívesov kategórií O1 alebo O2. Ak spájacia guľa vozidla niektorej z týchto kategórií presahuje vonkajší obrys vozidla, potom sa pri prevádzke takéhoto vozidla bez prívesu musí demontovať.
Lion Topoľčany
07.09.07,15:11
SZČO sa vozí na aute svojej manželky. Zistil, že ložná plocha auta mu je malá, tak dal namontovať ťažné zariadenie. Asi si to nemôže dať do nákladov, že ?
hanelie
13.09.07,13:53
SZČO sa vozí na aute svojej manželky. Zistil, že ložná plocha auta mu je malá, tak dal namontovať ťažné zariadenie. Asi si to nemôže dať do nákladov, že ?

Nie /to by muselo byť auto v podnikaní
hanka:)
danuskas
10.10.08,12:11
Prosím Vás poraďte mi, dala som si zamontovať ťažné zariadenie a od namontovania mi na palub.d. svieti kontrolka že nefungujú airbagy. Čo mám robiť?
Ďakujem
dolfort
10.10.08,12:24
Prosím Vás poraďte mi, dala som si zamontovať ťažné zariadenie a od namontovania mi na palub.d. svieti kontrolka že nefungujú airbagy. Čo mám robiť?
Ďakujem

Do servisu, do rúk dobrému elektrikárovi, ale nie tomu expertovi čo ti montoval ťažné.
Zrejme len niečo niekde skratuje, ale môže to byť aj väčší problém. Na porade nezistíš, musíš nájsť mechanika čo sa na to kukne.
r.horvath
21.10.08,07:55
ahojte poradaci
ako je to vlastne teda s tym taznym?? kupim si tazne dam namontovat ,prihlasim ......papierovo je to vybavene ale co potom....co som cital na nete tak ak je tazne skrutkove odnimatelne / 2 skrutky/nemusi sa demontovat. a ak mam demontovane od tych skrutiek mozem dostat pokutu?? dik za radu
hanelie
21.10.08,08:32
sú povolené dva typy odnímateľných ŤZ skrutkové, bajonetové - obidve však sú demontovateľné - čiže ťažná guľa sa demontuje ak sa neťahá príves / v rakúsku už povinne /
Ľubica 025
03.04.09,19:00
Ohľadom ťažného zariadenia som sa stretla s dvoma názormi:
1. pokiaľ ťažné zariadenie nezatieňuje tabuľku s evidenčným číslom, nie je zakázané mať namontované ťažné zariadenie.
2. vyhláška dovoľuje montovať iba odnímateľné ťažné zariadenie, ktoré keď sa nepoužíva, treba odmontovať.
Ktorá verzia je správna a v akej vyhláške to nájdem?
Ďakujem za odpovede.
kero64
04.04.09,14:54
Správne je to, kde sa píše, že ťažné zariadenie s odnímatelnou závesnou časťou musí byť demontované, ak sa neťahá prípojné vozidlo, teda vozík, prípadne karavan. Ako už bolo spomenuté, s namontovaným ťažným zariadením bez vozíka vás nepustia do Rakúska, pokiaľ si ho nedemontujete. Takže pokiaľ môžem doporučiť, nechajte si namontovať bajonetové. Je trošku drahšie, ale montáž a demontáž trvá pár sekund.
mco
13.08.09,11:35
Myslim, ze tu je odpoved:
hxxp://auto.server.sk/---auto-poradna-tazne-zariadenie--category-je-subpage-x-idt-je-202-x-sub-je-1-x-idmaincat-je-990

"Otázku ťažného zariadenia na motorových vozidlách upravuje Smernica 94/20ES, ktorá bola prebratá z právnych aktov európskej únie nariadením vlády SR č. 205/2006. Podľa tohto nariadenia nie je zakázané počas jazdy mať na vozidle ťažné zariadenie pokiaľ toto nezatieňuje viditeľnosť EČ ( viď § 3 ods. 5 cit. nariadenia vlády). Podľa Smernice 94/20ES Príloha VII čl. 2.1.4 „Namontovaná spojovacia guľa nesmie zatieňovať miesto alebo viditeľnosť zadnej registračnej tabuľky, inak sa musí sa musí použiť spojovacia guľa, ktorá sa môže odmontovať bez špeciálnych nástrojov“. To znamená, že v prípade keď miesto upevnenia registračnej značky je nízko, napríklad na nárazníku (Opel Meriva, Opel Corsa, Renault Megane, Renault Thalia) a toto miesto zatieňuje spojovacia guľa, nie je
možne použiť pripevnenie spojovacej gule pomocou dvoch skrutiek, kde musíme
použiť podľa návodu na montáž momentový kľuč, čo je podľa výkladu Smernice
94/20 špeciálny nástroj. Musí sa použiť spojovacie ťažne zariadenie
vybavené spojovaciu guľou, ktorú je možné odmontovať pomocou mechanizmu,
ktorý je súčasťou konštrukcie ťažného zariadenia (tzv. „systém bajonet“).

Zhrnutie:

Ak sa počas jazdy neťahá prípojné vozidlo a guľa zatieňuje tabuľku s EČ tak byť musí demontované, a okrem toho ťažné zariadenie musí byť s „bajonetom“ a nie so skrutkami. Pokiaľ ťažné zariadenie nazatieňuje tabuľku s EČ, nie je zakázané mať namontované ťažné zariadenie počas jazdy.
"
andrej.f
14.09.09,20:08
Myslim, ze tu je odpoved:
hxxp://auto.server.sk/---auto-poradna-tazne-zariadenie--category-je-subpage-x-idt-je-202-x-sub-je-1-x-idmaincat-je-990

"Otázku ťažného zariadenia na motorových vozidlách upravuje Smernica 94/20ES, ktorá bola prebratá z právnych aktov európskej únie nariadením vlády SR č. 205/2006. Podľa tohto nariadenia nie je zakázané počas jazdy mať na vozidle ťažné zariadenie pokiaľ toto nezatieňuje viditeľnosť EČ ( viď § 3 ods. 5 cit. nariadenia vlády). Podľa Smernice 94/20ES Príloha VII čl. 2.1.4 „Namontovaná spojovacia guľa nesmie zatieňovať miesto alebo viditeľnosť zadnej registračnej tabuľky, inak sa musí sa musí použiť spojovacia guľa, ktorá sa môže odmontovať bez špeciálnych nástrojov“. To znamená, že v prípade keď miesto upevnenia registračnej značky je nízko, napríklad na nárazníku (Opel Meriva, Opel Corsa, Renault Megane, Renault Thalia) a toto miesto zatieňuje spojovacia guľa, nie je
možne použiť pripevnenie spojovacej gule pomocou dvoch skrutiek, kde musíme
použiť podľa návodu na montáž momentový kľuč, čo je podľa výkladu Smernice
94/20 špeciálny nástroj. Musí sa použiť spojovacie ťažne zariadenie
vybavené spojovaciu guľou, ktorú je možné odmontovať pomocou mechanizmu,
ktorý je súčasťou konštrukcie ťažného zariadenia (tzv. „systém bajonet“).

Zhrnutie:

Ak sa počas jazdy neťahá prípojné vozidlo a guľa zatieňuje tabuľku s EČ tak byť musí demontované, a okrem toho ťažné zariadenie musí byť s „bajonetom“ a nie so skrutkami. Pokiaľ ťažné zariadenie nazatieňuje tabuľku s EČ, nie je zakázané mať namontované ťažné zariadenie počas jazdy.
"

Ahojte,

80% namontovaných ťažných zariadení v EU sú skrutkové ťažné zariadenia. Nevyžadujú starostlivosť, a z vozidla sa nedemontujú ( ako bolo uvedené, momentový kľúč nie je povinnou výbavou vozidla) a toto platí pre celú EU, takže v prípade, že si vyberiete ťažné zariadenie kvalitnejšie s homologizáciou EU94/20/ES tak môj názor je, že bajonet je zbytočný!!!
Poprední výrobcovia ťažných zariadení na vozidla kde čap zatieňuje EČ skrutkové ťažné zariadenie ani v ponuke nemajú. ( z menovaných vozidiel je to pravda iba pri Opel Meriva - ostatné: Corsa,Thalia,Megan - je čap v pohode, takže kľudne si môžete nechať namontovať pevné ťažné)

Takže tzv. "pevné" ťažné zariadenie je ta pravá voľba, nevyžaduje starostlivosť, je fakt pevné, nikdy sa nevykloktá a máte taký malý parkovací senzor :) , ale určite si vyberajte z kvalitných výrobcov , sú síce o niečo drahšie ale je to bezpečnostný diel, takže malá investícia naviac sa určite vyplatí. Vyhýbajte sa poľským ťažným zariadeniam !!!
A nebojte sa, je to fakt schválene pre celú EU vr. Rakúska
Kvaka
11.07.11,13:45
Dnes bol syn žiadať o zápis ťažného zariadenia do osvedčenia o evidencii vozidla, v žiadosti je napísané, že treba priložiť potvrdenie o montáži tohto zariadenia a doklad o schválení typu. Po vystátí rady na obvodnom úrade pre cestnú dopravu ho poslali preč, požadovali totiž ešte doplniť foto výrobného štítku ťažného zariadenia, foto zadnej časti vozidla s viditeľnou ŠPZ a foto celého ťažného zariadenia.
Nikde na stránke nemajú napísané, že to požadujú. Stretli ste sa už s týmto postupom?
Zrejme vychádzajú z ustanovení Nariadenia vlády 205/2006, kde je napr. v § 3 ods. 5 napísané:
(5) Namontovaná spojovacia guľa mechanického spojovacieho zariadenia nesmie zatieňovať miesto alebo viditeľnosť zadnej tabuľky s evidenčným číslom, inak sa musí použiť spojovacia guľa, ktorá sa môže odmontovať bez špeciálnych nástrojov.

Ak má syn potvrdenie o tom, že montáž spájacieho zariadenia bude robiť špecializovaná firma, načo ešte toto oni kontrolujú?
Žabinka
11.07.11,14:17
Dnes bol syn žiadať o zápis ťažného zariadenia do osvedčenia o evidencii vozidla, v žiadosti je napísané, že treba priložiť potvrdenie o montáži tohto zariadenia a doklad o schválení typu. Po vystátí rady na obvodnom úrade pre cestnú dopravu ho poslali preč, požadovali totiž ešte doplniť foto výrobného štítku ťažného zariadenia, foto zadnej časti vozidla s viditeľnou ŠPZ a foto celého ťažného zariadenia.
Nikde na stránke nemajú napísané, že to požadujú. Stretli ste sa už s týmto postupom?
Zrejme vychádzajú z ustanovení Nariadenia vlády 205/2006, kde je napr. v § 3 ods. 5 napísané:
(5) Namontovaná spojovacia guľa mechanického spojovacieho zariadenia nesmie zatieňovať miesto alebo viditeľnosť zadnej tabuľky s evidenčným číslom, inak sa musí použiť spojovacia guľa, ktorá sa môže odmontovať bez špeciálnych nástrojov.

Ak má syn potvrdenie o tom, že montáž spájacieho zariadenia bude robiť špecializovaná firma, načo ešte toto oni kontrolujú?

Lebo sme na Slovensku.
Túto žiadosť pravdepodobne dostal:
ŽIADOSŤ
o zápis spájacieho zariadenia do osvedčenia o evidencii časť II / technického osvedčenia vozidla
a podľa nej sa nič tebou uvedené neprikladá, len toto:
3. K žiadosti sa pripája:
-potvrdenie o montáži spájacieho zariadenia,
-doklad o schválení spájacieho zariadenia (napr. osvedčenie o typovom schválení ES spájacieho zariadenia alebo správa o udelení homologizácie spájacieho zariadenia alebo osvedčenie o (národnom) typovom schválení podľa § 8 zákona č. 725/2004 Z. z.),
-osvedčenie o evidencii časť II alebo technické osvedčenie vozidla
A či sme sa stretli s takýmto postupom? Ja sa s tým stretávam takmer denne, konkrétne na dopravnom úrade (no nielen tam), ale už sme sa spolu s pánom úradníkom z tie roky naučili, ako sa k sebe správať, a funguje nám to. Ja som sa naučila, že ak chcem niečo vybaviť, a hlavne rýchlo vybaviť, treba občas zo seba urobiť hlupáka, dať pocítiť pánovi úradníkovi jeho moc, a potom to ide.:) A sme spokojní obaja. Ja, že som niečo vybavila, a pán úradník, že je dôležitý.
Žabinka
11.07.11,14:23
Ešte dodám, že aj keď navštíviš desať dopravných úradov na Slovensku, na každom budú od teba chcieť niečo iné. Takže napr. na našom chcú okrem žiadosti, osvedčenia o evidencii II.časť, potvrdenia o montáži, aj kópiu povolenia pre zmluvné pracovisko, orginál záručného listu, ofotený štítok ŤZ. Je to proste jedno veľké Kocúrkovo.
Kvaka
11.07.11,14:31
Ešte dodám, že aj keď navštíviš desať dopravných úradov na Slovensku, na každom budú od teba chcieť niečo iné. Takže napr. na našom chcú okrem žiadosti, osvedčenia o evidencii II.časť, potvrdenia o montáži, aj kópiu povolenia pre zmluvné pracovisko, orginál záručného listu, ofotený štítok ŤZ. Je to proste jedno veľké Kocúrkovo.
Na tom našom chceli navyše len tie tri fotky, snáď v stredu nebudú pýtať ešte aj tebou uvedené doklady. To foto štítku som napísala, to pýtali aj od syna.
Žabinka
11.07.11,14:38
Na tom našom chceli navyše len tie tri fotky, snáď v stredu nebudú pýtať ešte aj tebou uvedené doklady.
No tým by som si nebola taká istá :---:D, treba sa pripraviť na všetko :D. Odporúčam urobiť fotky, priložiť, a nepátrať po tom, prečo chcú to a to. Chcú to, a hotovo. Niekedy mi je až ľúto ľudí, čo prídu na úrad pre informácie, a odchádzajú z neho ešte neznalejší, ako prišli. Už som nie raz vypisovala žiadosť za iných, ktorí boli z toho jeleň :D.
Dúfam, že sa to v stredu podarí bezbolestne vybaviť :).
Kvaka
11.07.11,14:46
No tým by som si nebola taká istá :---:D, treba sa pripraviť na všetko :D. Odporúčam urobiť fotky, priložiť, a nepátrať po tom, prečo chcú to a to. Chcú to, a hotovo. Niekedy mi je až ľúto ľudí, čo prídu na úrad pre informácie, a odchádzajú z neho ešte neznalejší, ako prišli. Už som nie raz vypisovala žiadosť za iných, ktorí boli z toho jeleň :D.
Dúfam, že sa to v stredu podarí bezbolestne vybaviť :).
Ďakujem ti krásne za odpovede.