Valika64
21.03.07,18:34
Dobrý večer. Poprosila by som o radu pre známeho. Je konateľ s.r.o., ktorá už sedem rokov nemá žiadne príjmy ani výdaje. Je v strate. Pretože firmu nechcú vymazať z obchodného registra, podáva každý rok "nulové" daňové priznanie. Má záväzok voči zahraničnej firme, s ktorou obchodoval, ktorý nebude nikdy vyrovnaný ( na základe dohody nebude zahr. firma nikdy viac tento záväzok vymáhať). Zaujímalo by ma, či konateľ ručí svojím majetkom ako fyzická osoba vo výške toho záväzku. Nemá iné záväzky ani voči daňovému úradu, ani poisťovniam. Dá sa uvedený záväzok odpísať, alebo umoriť? A akým spôsobom by sa dala firma vymazať z obchodného registra? Veľmi pekne ďakujem za radu.
Anna1974
21.03.07,17:51
Konateľ neručí za záväzky s.r.o. svojím súkromným majetkom,ale spoločnosť ručí len do výšky splateného základného imania. Má to vlastne aj v názve, spoločnosť s ručením obmedzeným. Ak chcete firmu vymazať z obchodného registra tak musí vstúpiť do likvidácie a to je otázka skôr pre právnika ako pre účtovníka..:-)
Zoltán Kovács
21.03.07,17:51
Dobrý večer. Poprosila by som o radu pre známeho. Je konateľ s.r.o., ktorá už sedem rokov nemá žiadne príjmy ani výdaje. Je v strate. Pretože firmu nechcú vymazať z obchodného registra, podáva každý rok "nulové" daňové priznanie. Má záväzok voči zahraničnej firme, s ktorou obchodoval, ktorý nebude nikdy vyrovnaný ( na základe dohody nebude zahr. firma nikdy viac tento záväzok vymáhať). Zaujímalo by ma, či konateľ ručí svojím majetkom ako fyzická osoba vo výške toho záväzku. Nemá iné záväzky ani voči daňovému úradu, ani poisťovniam. Dá sa uvedený záväzok odpísať, alebo umoriť? A akým spôsobom by sa dala firma vymazať z obchodného registra? Veľmi pekne ďakujem za radu.

Nie neručí. Ale ak je dohoda s dodávateľom, že nebude pohľadávku vymáhať, malo by sa to objaviť aj v účtovníctve ako zdaniteľný príjem sro.
Ide vlastne o odpustenie dlhu, ktorý vlastne sro pred pár rokmi zúčtoval do nákladov a teraz by to mal odtial dostať von.
Valika64
21.03.07,18:33
Ďakujem Vám veľmi pekne obom za odpoveď.