hurikanka
21.03.07,20:20
Ahoj Poraďáci,

vedel by mi, prosim, niekto poradiť vo veci DPH?:
Som predajca softvéru (poskytujem právo na používanie), predávam na základe zmluvy so slovenským autorom a som neplatca DPH. Ako je to s DPH, ak chcem ako neplatca poskynúť licenciu zákazníkovi v štátoch EU v prípade, že je zákazník:
- podnikateľ (platca či neplatca DPH)
- súkromná osoba bez IČO

Ako je to v prípade, že je zákazník z krajiny mimo EU (podnikateľ alebo súkromná osoba) ? Kto odvádza DPH, či vôbec a za akých podmienok?

Licenciu poskytujem výhradne elektronicky (e-mailom).

Vopred ďakujem.
martinius
22.03.07,07:48
Ahoj Poraďáci,

vedel by mi, prosim, niekto poradiť vo veci DPH?:
Som predajca softvéru (poskytujem právo na používanie), predávam na základe zmluvy so slovenským autorom a som neplatca DPH. Ako je to s DPH, ak chcem ako neplatca poskynúť licenciu zákazníkovi v štátoch EU v prípade, že je zákazník:
- podnikateľ (platca či neplatca DPH)
- súkromná osoba bez IČO

Ako je to v prípade, že je zákazník z krajiny mimo EU (podnikateľ alebo súkromná osoba) ? Kto odvádza DPH, či vôbec a za akých podmienok?

Licenciu poskytujem výhradne elektronicky (e-mailom).

Vopred ďakujem.
V tvojom prípade ide o tzv.katalogové služby (§15 odst.8 písm.d zákona o DPH),pri ktorých sa miesto dodania služby určí následovne:
Miestom dodania služieb uvedených v odseku 8, ak sú tieto služby dodané osobe, ktorá podniká v členskom štáte inom, ako je členský štát dodávateľa služby, alebo zákazníkovi, ktorý má sídlo alebo bydlisko v treťom štáte, je miesto, kde má táto osoba sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, na ktorej spotrebu a využitie sa služby dodávajú; ak táto osoba nemá takéto miesto, je miestom dodania služby jej bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava. Miesto dodania je zahraničie(má sa uplatniť zahr.DPH).
Ak ide o podnikateľa z EU,ten si dodanie takejto služby samozdaní. V prípade,že dodávate nepodnikateľom,mali by ste sa v danej krajine EU registrovať pre daň.
Myslím,že podobné je to aj s tretími štátmi.
hurikanka
23.03.07,09:15
Hmm...dakujem za odpoveď, ale stále mi to nie je jasné.
Miestom dodania služby bude zahraničie.

1) Mám teda ako neplatca vystavovať faktúry bez DPH alebo k sume pripočítať DPH toho ktorého štátu ??
2) Je v poriadku požadovať od zahraničného zákazníka podnikateľa-neplatcu, aby odviedol DPH ? Alebo čo znamená samozdanenie? :confused:
3) Je normálne, aby som pri vyfaktúrovní služby nepodnikateľom do napr. 20 štátov, bola povinná registrovať sa pre daň v 20. štátoch??

Blúdením po porade som náhodou natrafila na pravdepodobne rovnaký problém jedného autora programov. http://www.porada.sk/showthread.php?t=38192&referrerid=0
Z diskusie pre neho nevyplýva povinnosť zaoberať sa problémom DPH... či ano? Poraďte prosííím!!
Zoltán Kovács
23.03.07,09:19
KeĎ nie si platiteľom dph tak ťa to ani trápiť nemusí.
Fakturuješ svoje služby bez dph.
ALBO
23.03.07,09:51
KeĎ nie si platiteľom dph tak ťa to ani trápiť nemusí.
Fakturuješ svoje služby bez dph.

No, neviem.
Vychádzajme z nášho zákona (a to nevieme, čo majú v zákonoch iní).
podľa § 5/1 je ZO( to jest aj on ako podnikateľ) povinná sa registrovať ak neplatí výnimka, t.j. že za ňu preberie niekto DP podľa § 69.

V jeho prípade
miesto dodania je §15 =odberateľ pre platiteľa a podnikajúceho neplatiteľa a tuzemsko pre FO nepodnikateľa.
Ak fakturuje do EU platiteľovi a podnikateľovi tak musí vedieť, či prenesie DP na odberateľa, lebo inak si myslím že ak by odberateľ mal znenie § 5ako my, tak by sa tam musel zaregistrovať.
Pre FO nemusí robiť nič lebo je neplatiteľ a DP je u nás.
Pre 3. krajiny tiež nič.
Ak vychádzame z toho, že by mala byť 6. smernica rovnaká a platiť pre všetkých v EU, potom by ten záver bol správny.len či to tak je.
Muška
23.03.07,10:13
KeĎ nie si platiteľom dph tak ťa to ani trápiť nemusí.
Fakturuješ svoje služby bez dph.

Zoli,
pozor ...aj neplatiteľa DPH musí zaujímať ako má postupovať s DPH akonáhle vykonáva služby s miestom dodania mimo SR, alebo pre odberateľa služby z iného štátu :)
hurikanka
23.03.07,15:59
Ďakujem Vám všetkým za príspevok. Vidím však, že jednoznačná odpoveď na môj problém nezaznela :( . Pri takejto nejednoznačnosti mám nutkanie problém DPH vôbec neriešiť a fakturovať bez DPH... Je možné, aby ma niekto za neriešenie nejako postihoval (myslím úrady na Slovensku alebo vonku)?
Bolo by jednoduchšie, keby som bola platca DPH? Ako by sa v tom pripade realizovali platby za služby v mojom prípade?
Dakujem.
Zoltán Kovács
23.03.07,16:34
Zoli,
pozor ...aj neplatiteľa DPH musí zaujímať ako má postupovať s DPH akonáhle vykonáva služby s miestom dodania mimo SR, alebo pre odberateľa služby z iného štátu :)

Ďakujem za upozornenie.
emgeton
23.03.07,18:01
Ahoj Poraďáci,

vedel by mi, prosim, niekto poradiť vo veci DPH?:
Som predajca softvéru (poskytujem právo na používanie), predávam na základe zmluvy so slovenským autorom a som neplatca DPH. Ako je to s DPH, ak chcem ako neplatca poskynúť licenciu zákazníkovi v štátoch EU v prípade, že je zákazník:
- podnikateľ (platca či neplatca DPH)
- súkromná osoba bez IČO

Ako je to v prípade, že je zákazník z krajiny mimo EU (podnikateľ alebo súkromná osoba) ? Kto odvádza DPH, či vôbec a za akých podmienok?

Licenciu poskytujem výhradne elektronicky (e-mailom).

Vopred ďakujem.



Takže ste dodávateľom elektronicky dodávaných služieb. Miesto dodania týchto služieb je :

1. odberatelia EU
a, podnikateľ (bez rozlíšenie platiteľ alebo neplatiteľ) - krajina odberateľa - daňová povinnosť sa prenáša na odberateľa
b, osoba nepodnikajúca (napr. bežný občan) - miesto dodania je v tomto prípade krajina Slovensko - keďže nie ste platiteľom, faktúrujete bez uvedenia DPH.

2. odberateľ mimo EU ( tretia krajina) - miesto dodania krajina odberateľa. V tomto prípade by bolo vhodné preštudovať daňové zákony v dotknutých krajinách.

Je to dosť jednoznačné? Aspoň čo sa týka EU?
koňo
23.03.07,20:48
Pre hurikanka
Ak nie si platiteľ, nemusíš sa starať, či máš fakturovať s alebo bez dane. Resp. nesmieš s daňou, pretože to právo má iba platiteľ. Súčasne, ak by si na faktúre uviedol daň, nárok na odpočítanie tvoj klient nemá, pretože ty nie si platiteľ a tebe daňová povinnosť nevznikla. Tá pri dodaní vzniká iba platiteľovi.
Pri dodaní uvedených služieb do iného štátu EU a tiež pri vývoze nevzniká daňová povinnosť ani platiteľovi dane. Tak si nerob starosti. Máme teraz aktuálnejšie problémy.
Iná je situácia, keby si obstarával takéto služby napr. od podnikateľa z iného štátu EU. V takom prípade sa musíš samozdaniť, súčasne nemáš nárok na odpočítanie dane, lebo nie si platiteľ (§ 69).
martinius
27.03.07,06:06
Chcela by som len upozorniť na tento paragraf :
Právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá nemá v tuzemsku sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň a ktorá podniká v zahraničí (ďalej len „zahraničná osoba“), je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň Daňovému úradu Bratislava I pred začatím vykonávania činnosti, ktorá je predmetom dane (teda ak je miesto dodania SR).Pre slov.dodávateľov (podnikateľov) to platí v rovnakom vzťahu,ak je miesto dodania zahraničie a príjemca nie je zdaniteľnou osobou,je to nepodnikateľ.
Žiadosť o registráciu pre daň nie je povinná podať zahraničná osoba, ak dodáva len
a) prepravné služby, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 46,
b) prepravné služby a s nimi súvisiace doplnkové služby, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 47 ods. 6 a § 48 ods. 8,
c) služby a tovar s inštaláciou alebo montážou a osobou povinnou platiť daň je príjemca (§ 69 ods. 2 až 4),
d) zemný plyn a elektrinu a osobou povinnou platiť daň je platiteľ alebo osoba registrovaná pre daň podľa § 7 (§ 69 ods. 9),
e) tovar z tuzemska do iného členského štátu, ktorý bol dovezený z tretieho štátu, a zahraničná osoba bola zastúpená daňovým zástupcom podľa § 69a, alebo
f) tovar v rámci trojstranného obchodu podľa § 45, na ktorom je zúčastnená ako prvý odberateľ.
Vladimír Ozimý
27.03.07,07:12
no ano ale to sa vôbec netýka tohoto problému :).....plne súhlasím s názorom faktúra bez DPH v EU prechádza daňová povinnosť na odberateľa iba v prípade súkromnej osoby občana zostáva daňová povinnosť v SR ale keĎže nie ste registrovaný nemáte právo vystaviť FA s DPH
Lila
27.03.07,08:00
Ja by som ešte na tejto vystavenej fa hrubo vytlačila , že ste NEPLÁTCA DPH.
Ivenka
27.03.07,09:42
Z toho všetkého už ani neviem či som platca či neplatca, či samozdaniteľ či nie. Možte mi to povedať po slovensky lebo už je asi "vysoký dátum".
Som platca DPH registr.na Slovensk.
Vystavím FA do ČR odberateľovi, ktorý ma pridelené IC CZ
Základ 1 000.- DPH 0 ?
Ak sa napr. ubytuje "človek" nepodnikateľ vystavím doklad
Základ 1 000.- DPH 119.- ?
.....si myslím, že je to tak správne.
Vladimír Ozimý
27.03.07,10:00
poskytujete ubytovanie...no tu by som sa riadil klasika paragrafom 15 ods 1 miesto dodania je tam kde ma osoba sídlo ubytovanie ste poskytli kde na slovensku prečo to deliť vždy z DPH nech príde aj marsu ten človek :)........teda
Ivenka
27.03.07,10:17
Vidím, že som z marsu ja. Miesto dodania je slovensko. Poskytnem ubytovanie Jankovi Hraškovi, ktorý je tu na výlete a býva v Prahe. Čítam ten § asi osmy krát, takže ani jemu nemám učtovať DPH ?
Vladimír Ozimý
27.03.07,10:34
povedzte mi aký paragraf čitate. Paragraf 15 ods 1 ale tam sa hovorí o vás nie o prijímateľovi služby ale o poskytovateľovi....
Ivenka
27.03.07,10:45
Pomoooc. Miestom dodania je slovensko, poskytnem ubytovanie "človekovi" základ + DPH. Firma XY registrovana pre DPH v CR sa ubytuje a vyfakturujem im iba základ /DPH nie/.
Ja to neviem pochopiť z toho zákona.
Vladimír Ozimý
27.03.07,11:00
no pozrite sa ja by som to vystavil s DPH...paragraf 15 ods 1 hovorí čo

1) Miestom dodania služby je miesto, kde má dodávateľ služby svoje sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, z ktorej sa služba dodáva; ak dodávateľ nemá sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, je miestom dodania služby miesto, kde má bydlisko alebo kde sa obvykle zdržiava, ak sa v odsekoch 2 až 10 a v § 16 neustanovuje inak.

takže poskytnete službu kde? na slovensku ste osoba registrovaná pre daň kde na slovensku. takže vystavite doklad aj s DPH pre všetky osoby čo sa u vás ubytujú aj so zahraničia nebudete to rozlišovať...
Ivenka
27.03.07,11:21
Práve som niečo objavila. V roku 2005 boli u nás na miestnom zisťovaní z DU, kde: Ja som fakturovala firme Heberger CZ s.r.o. IČ CZ základ +DPH.
Vyjadrenie z DU znelo:" Daňový subjekt uplatnil k základu dane daň z pridanej hodnoty, ktorú priznal a odviedol do ŠR aj keď služba bola poskytnutá daňovému subjektu v Českej republike. "
Potom mi z toho vychádza to ako som písala v príspevku 14.
PS: Ešte by mohli byť tie paragrafy 8x pokrutené aby človek z nich vobec nevyšiel.
Vladimír Ozimý
27.03.07,11:41
nechápem čo to je za vyjadrenie ale prečo by malo byť ubytovanie ktoré je poskytované na slovensku oslobodené od DPH nikde sa to v zákone nehovorí takže mne z toho vychádza že vy ste boli povinná vystaviť faktúru s DPH a odviesť ju štátu pretože išlo o službu poskytnutú na uzemí SR...takže nechápem
Ivenka
27.03.07,12:34
Práveže opačne, oni sa čudovali prečo som fakturovala s DPH keď je to služba do čiech. Budem tento týždeň s pani z DU - mala som nedavno kontrolu ale na toto som sa nepýtala tak skúsim zistiť. Dám vedieť.
Vladimír Ozimý
27.03.07,12:54
nechápem aka služba do čiech to si to ubytovanie zobrali so sebou? divnééé tam by malo byť DPH...