hlucia
21.03.07,20:16
Dobrý večer, chcem sa spýtať čo všetko treba spraviť keď chceme niekoho zamestnať. Čo treba spraviť na Soc, Zdrav. poisť., DÚ, alebo iných inštitúciách? Ešte sme nikoho nezamestnávali a chceme sa poradiť až niečo nezabudneme. ďakujem
mysimis
21.03.07,19:19
Dobrý večer, chcem sa spýtať čo všetko treba spraviť keď chceme niekoho zamestnať. Čo treba spraviť na Soc, Zdrav. poisť., DÚ, alebo iných inštitúciách? Ešte sme nikoho nezamestnávali a chceme sa poradiť až niečo nezabudneme. ďakujem

Do SP najprv zaevidujeme firmu ako zametnávateľa a zamestnanca prihlasujeme min. 1 deň pred nástupom do práce. Do ZP je potrebné tiež prihlásiť najprv firmu a následne zamestnanca do 8 dní po uzatvorení pracového pomeru. Na DÚ sa prihlásite za platiteľa dane zo závislej činnosti. Každý štvrťrok budete podávať prehľady a 1x ročne hlásenie.
mysimis
21.03.07,19:22
A skoro som zabudla. Každý mesiac je potrebné podávať do SP a ZP mesačné výkazy.
lenkak
21.03.07,19:23
SP - Registračný list zamestnávateľa
SP - Registračný list FO - pre zamestnancov
ZP - Prihláška organizácie
ZP - Hromadné hlásenie zmien - pre zamestnancov,
ZP - podľa toho v akej ZP budú zamestnanci.
DU - prihlásenie platiteľa dane zo ZČ
hlucia
21.03.07,19:58
ďakujem za rady!
zuzanask
04.05.07,04:35
Prosim Vas viete mi poradit?
prvykrat idem robit mzdy a chcela by som vediet, ze ked ich zauctujem a dam zamestnancom vyplatnu listinu, ake ine povinnosti este mam? musim posielat nejake vykazy do socialnej poistovne alebo zdravotnej?
a ake doklady musim evidovat v uctovnictve. Musim vystavit aj nejake ID?
Zoltán Kovács
04.05.07,04:42
Prosim Vas viete mi poradit?
prvykrat idem robit mzdy a chcela by som vediet, ze ked ich zauctujem a dam zamestnancom vyplatnu listinu, ake ine povinnosti este mam? musim posielat nejake vykazy do socialnej poistovne alebo zdravotnej?
a ake doklady musim evidovat v uctovnictve. Musim vystavit aj nejake ID?

Do SP a ZP sa posiela mesačný výkaz, na ktorom je uvedená výška poistného čo treba zaplatiť. Do účtovníctva mzdy a odvody zaúčtuješ na základe ID, na ktorom budeš mať súhrnné údaje o hrubej mzde, odvodoch daniach .....
Ak to robíš cez nejaký program určite je schopný takýto súhrn vztlačiť.
zuzanask
04.05.07,04:52
Do ZP poslem vykaz preddavkov na poistné na verejne zdravotné poistenie spolu s prilohou? To som nasla na stranke VZSP. Toto tlacivo je samozrejme pre tych co su poisteny v VZSP.

A to tlacivo SP najdem prosim kde?
Musia sa tie tlaciva odniest osobne?
evina
04.05.07,04:55
Do ZP poslem vykaz preddavkov na poistné na verejne zdravotné poistenie spolu s prilohou? To som nasla na stranke VZSP. Toto tlacivo je samozrejme pre tych co su poisteny v VZSP.

A to tlacivo SP najdem prosim kde?
Musia sa tie tlaciva odniest osobne?

Áno aj s prílohou. Dtto prílohu majú aj tlačivá do SP. ktoré nájdeš na stránke www.socpoist.sk
Tlačivá môžeš poslať aj doporučene poštou, pozor však výkazy si povinná poslať v deň výplaty.
Gabi03
04.05.07,04:55
Do ZP poslem vykaz preddavkov na poistné na verejne zdravotné poistenie spolu s prilohou? To som nasla na stranke VZSP. Toto tlacivo je samozrejme pre tych co su poisteny v VZSP.

A to tlacivo SP najdem prosim kde?
Musia sa tie tlaciva odniest osobne?

Všetky tlačivá na výkazy by si mala nájsť na internetových stránkach jednotlivých poisťovní. Alebo prinajhoršom na pobočke poisťovni. Mesačné výkazy sa posielajú spolu s prílohou.
Tlačivá sa zanášajú osobne, posielajú poštou, alebo už tuším každá má možnosť elektronickou poštou. Ale na to treba ešte predtým vybaviť a podpísať Zmluvy.
karpis
04.05.07,04:57
tlačivo do SP je na www.socpoist.sk, Výkazy sa dajú poslať doporučene poštou, osobne alebo elektronicky (elektr.podávanie si musíš ísť vybaviť na SP)
meri
03.07.07,15:00
Dobrý deň, chcem sa poradiť.Chceli by sme zamestnať občanov s trvalým pobytom v zahraničí.Aké odvody má platiť zamestnanec a aké zamestnávateľ?
Jeden by bol len na 4 hodiny.

Ďakujem
Zizina
28.08.07,10:46
ahojte, chcem pridať k tejto téme otázku - aké všetky doklady vyplňujem ako mzdárka.
Viem, že mesačne výkazy do SP a ZP, kvartálne Prehľad o zrazených odvedených preddavkov na daň na DÚ, ročne Hlásenie o vyúčtovaní dane a o úhrne príjmov zo závislej činnosti - na DÚ, ročne potvrdenie o príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti - na DÚ. Sú tam ešte nejaké povinnosti?
Ďakujem
Zizina
Gabi03
28.08.07,11:40
ahojte, chcem pridať k tejto téme otázku - aké všetky doklady vyplňujem ako mzdárka.
Viem, že mesačne výkazy do SP a ZP, kvartálne Prehľad o zrazených odvedených preddavkov na daň na DÚ, ročne Hlásenie o vyúčtovaní dane a o úhrne príjmov zo závislej činnosti - na DÚ, ročne potvrdenie o príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti - na DÚ. Sú tam ešte nejaké povinnosti?
Ďakujem
Zizina

Ročné potvrdenie vyplňuješ iba, ak si ZC podáva sám DP, prípadne mu ročné zúčtovanie robí niekto iný. V opačnom prípade ty vyplňuješ, resp. robíš ročné zúčtovanie.
Predpokladám, že si nezabudla na prihlášky a odhlášky do poisťovní.
Okrem toho výplatné pásky, rôzne štatistiky pre potreby firmy, napr. dovolenkové priemery, evidenciu dochádzky, evidenciu nemocí, na konci roka pre každého ZCa mzdový list.
Potom ostatné doklady súvisiace skôr s personalistikou. ;)
Zizina
30.08.07,06:09
Ďakujem Gabi, aj ja prajem slnečný deň, ak keď dnes bude asi zamračené

Zizina
andi
31.08.07,17:16
Dobrý večer Vám prajem chcela by som opýtať že aké tlačivá musím podať za zamestnanca ktorá má pracovný pomer na polovičný úväzok a pritom je na 6- ročnej materskej takže zdravotné poistenie za ňu platí štát.Ďakujem za odpovede.
Zoltán Kovács
31.08.07,17:20
Dobrý večer Vám prajem chcela by som opýtať že aké tlačivá musím podať za zamestnanca ktorá má pracovný pomer na polovičný úväzok a pritom je na 6- ročnej materskej takže zdravotné poistenie za ňu platí štát.Ďakujem za odpovede.

Do SP musíš zaslať RLFO, na ktorom vyznačíš zmenu (nástup do zamestnania), a do ZP tak isto na hromadnom oznámení. A tak isto budeš za ňu platiť odvody ako za riadneho zamestnanca.
andi
31.08.07,17:46
A keď bude pracovať len 10 hodín týždenne a výplatu bude mať do polovice min.mzdy. Musí aj tak nahlásiť do poisťovní?
Zoltán Kovács
31.08.07,17:50
A keď bude pracovať len 10 hodín týždenne a výplatu bude mať do polovice min.mzdy. Musí aj tak nahlásiť do poisťovní?

Keby mala iba 1,- korunu mzdu ju musíš prihlásiť. Máš uzavretý pracovnoprávny vzťah z čoho ti vyplýva povinnosť ju prihlasovať.
andi
31.08.07,17:56
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Nebola som celkom tohto istá lebo som počula že keď dotyčná pracuje menej než 4 hodiny denne a zárobok je menej než 1/2 min.mzdy tak nadalej zostane poistencom štátu.
A ešte jedna otázka. Keď majiteľ firmy nemá odbornú spôsobilosť na dopravu musí zamestnať osobu ktorá to má.
Zoltán Kovács
31.08.07,18:07
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Nebola som celkom tohto istá lebo som počula že keď dotyčná pracuje menej než 4 hodiny denne a zárobok je menej než 1/2 min.mzdy tak nadalej zostane poistencom štátu. Takýmto rečiam netreba veriť. Treba sa držať toho, že pracovnoprávny vzťah zakladá povinnosť prihlasovať do SP a ZP.
A ešte jedna otázka. Keď majiteľ firmy nemá odbornú spôsobilosť na dopravu musí zamestnať osobu ktorá to má.

Áno musí zamestnať zodpovedného zástupcu.
andi
01.09.07,07:05
Áno musí zamestnať zodpovedného zástupcu.
Keď ide o osobu SZČO môžem ho zamestnať aj na DoVČ?
liba2
01.09.07,07:52
Môžeš, to že je SZČO si vôbec nevšímaj.
andi
01.09.07,08:37
Keď som dobre pochopila je dôležité aby bol akýmkolvek spoôsobom zamestnancom firmy. Alebo môže za vykonané služby aj fakturovať našej firme, bez toho aby bol zamestnancom. Takýto prípad som ešte neriešila preto sú moje otázky takéto laické.Ďakujem za pochopenie a za rady.
liba2
01.09.07,14:55
Dodatočne doplnené:
Táto odpoveď nie je správna !
nepostrehla som, že ide o "zodpovedného zástupcu",
ktorý musí byť v pracovno-právnom alebo obdobnom vzťahu k firme
(v zadaní sa spomínalo faktúrovanie za poskytnuté služby).



Keď som dobre pochopila je dôležité aby bol akýmkolvek spoôsobom zamestnancom firmy. Alebo môže za vykonané služby aj fakturovať našej firme, bez toho aby bol zamestnancom. Takýto prípad som ešte neriešila preto sú moje otázky takéto laické.Ďakujem za pochopenie a za rady.
Je to na vašej firme aby posúdila, aká forma vzťahu bude vyhovovať pri poskytovaní služby; ak ide o službu ktorú vykonáva SZČO na základe živn. listu, môžete sa dohodnúť na fakturácii alebo aj na DVP; ak ide o inú službu, na ktorú nemá oprávnenie, môžete sa dohodnúť len na DVP.
Pôvodná otázka bola takáto:

Keď ide o osobu SZČO môžem ho zamestnať aj na DoVČ?
takže môžeš, ale to neznamená že "je dôležité aby bol akýmkoľvek spôsobom zamestnancom firmy". :) Treba zvážiť obidve možnosti...
Zoltán Kovács
01.09.07,19:28
takže môžeš, ale to neznamená že "je dôležité aby bol akýmkoľvek spôsobom zamestnancom firmy". :) Treba zvážiť obidve možnosti...

Je to dôležité, ak dobre viem, zodpovedná osoba musí mať pravonoprávny, alebo obdobný vzťah k subjektu, pre ktorého vykonáva túto odbornú funkciu.
cloe
01.09.07,19:47
Zodpovedný zástupca musí byť zamestnaný v TPP, môže však byť zamestnaný aj na skrátený prac. úväzok.
liba2
02.09.07,05:28
Je to dôležité, ak dobre viem, zodpovedná osoba musí mať pravonoprávny, alebo obdobný vzťah k subjektu, pre ktorého vykonáva túto odbornú funkciu.
Samozrejme súhlasím, vôbec som nepostrehla že sa rieši "zodpovedný vedúci" ; v zadaní bola uvedená fakturácia za poskytnuté služby.
Svoj príspevok som síce neopravila, ale doplnila text o nesprávnej odpovedi. ďakujem za upozornenie.
Ivan66
02.09.07,06:22
Na DÚ prihlásiť sa ako plátca dane zo závislej činnosti, urobiť prac. zmuvy , príp. dohody o vykonaní práce, prac. činnosti. Na soc. poisť. sa prihlásiť ako zamestnávateľ /dostanetečíslo IČZ/ a poslať vyplnené tlačivo Prihlásenie/odhlásenie zamestnanca + Prihlášku zamestnanca na dôchod.;nemocenské poistenie. Prihlásiť sa na zdravotnej poisťovni zamestnanca ako zamestnávateľ a podať tam jeho prihlásenie.
V prípade dohody o vykonaní práce treba poslať do soc. poisť. Prihlásenie/odhlásenie zamestnanca označené ako DVP/dohoda/
Pozor na zmenu Zákonníka práce!!
A potom sa už môžete len trápiť, trápiť.........
bukovacova
26.09.07,08:21
mám otázočku ohľadom narodenia dieťaťa, čo musí zamestnávateľ urobiť s touto skutočnosťou? nárok na DB bude mať až keď zamestnanec donesie potvrdenie úpsvar o poberaní prídavku na nezaopatrené deti. zamestnávateľa zaujíma iba to potvrdenie a nič iné?
ďakujem...
mysimis
26.09.07,08:28
Nárok na daňový bonus Ti zamestnanec preukáže rodným listom dieťaťa a doplní si vyhlásenie k dani zo mzdy a podpíše uvedenú zmenu.
sign
05.11.07,07:53
Dobrý večer, chcem sa spýtať čo všetko treba spraviť keď chceme niekoho zamestnať.

Vie niekto kompletny zoznam povinností zamestnávateľa? Je fajn, že čiastočne táto otázka zodpovedaná bola (t.j. povinnosti voči poisťovniam a DÚ), ale aký je úplný zoznam tých nutných povinností zamestnávateľa (napr. veci ohľadom BOZP a podobne)?
Januška
12.11.07,09:16
Ja by som tiež rada vedela povinnosti ohľadom BOZP a "vraj" je nová povinnosť ktorú zaviedol Úrad nad zdravotnou strarostilvosťou, že každý zamestnávateľ musí posielať svojich zamestnancov na povinné vstupné preventívne zdravotné prehliadky.Samozrejme všetko je na náklady zamestnávateľa.
Vie niekto posunúť link, kde je ohľadom týchto záležitostí dáke info?
Ďakujem
mysimis
12.11.07,09:18
Kuk sem: http://www.porada.sk/t64038-keby-sa-este-niekto-pytal-pracovna-zdravotna-sluzba.html
Tu je to všetko zhrnuté, stačí len študovať.
Maaaria
06.05.08,18:39
Dobrý večer všetkým.
máme zamestnanca ktorý pracoval na DoVP. Kedže dal výpoveď,
patrí medzi povinnosti zamestnávateľa "len" poslať do sociálky odhlášku a to do 8 dní od skončenia?a do zdravotnej nič?
ďakujem za odpoveď
Andyke
06.05.08,18:52
§ 231 Zákona o soc.poistení
Povinnosti zamestnávateľa

(1) Zamestnávateľ je povinný

2. zamestnanca podľa § 4 ods. 2 na účely úrazového poistenia, garančného poistenia a na účely osobitného predpisu100b) pred vznikom pracovnoprávneho vzťahu najneskôr pred začatím výkonu práce, odhlásiť zamestnanca podľa § 4 ods. 2 z registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia najneskôr v deň nasledujúci po skončení pracovnoprávneho vzťahu, zrušiť prihlásenie do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia, ak pracovnoprávny vzťah podľa osobitného predpisu 69) nevznikol, a oznámiť zmeny v údajoch uvedených v § 232 ods. 2 písm. a) a b),

---
Do zdravotnej poisťovne dohodár nebol prihlásený takže ani neodhlasujeme.
Janulana
05.02.09,07:53
Dobrý večer Vám prajem chcela by som opýtať že aké tlačivá musím podať za zamestnanca ktorá má pracovný pomer na polovičný úväzok a pritom je na 6- ročnej materskej takže zdravotné poistenie za ňu platí štát.Ďakujem za odpovede.
Keď platí za ňu zdravotné poistenie štát, nahlasuje sa len do sociálnej poisťovne a platí sa za ňu 1,05%? Alebo je to inak?
Janulana
05.02.09,07:59
Ešte doplním, ak ide o dohodára.
Adriane
06.02.09,14:39
Ahoj všetci. Máme jednu zamestnankyňu a teraz ideme prijať ešte jednu. Myslím, že je slobodná a bezdetná a externe študuje popri zamestnaní(maturita). Čo si mame od nej pýtať pred podpisom zmluvy? Mňa napadá len občiansky preukaz, preukaz poistenca (ZP) a neviem, či aj zápočet rokov od predchádzajúceho zamestnávateľa. A ešte výpis z registra trestov (je povinny?). Ďakujem za odpoveď.
mzdarka renca
06.02.09,16:32
Daj jej vypísať a podpísať osobný dotazník (ten si aj tak musí vypísať podľa OP a aj jeho číslo tam musí uviesť), daj si podpísať súhlas na spracovanie jej osobných údajov podľa zákona 428/2002, kôli daniam Vyhlásenie na zdanenie príjmov zo závislej činnosti, aj tú zdravotnú kartičku si prefoť. Výpis z registra trestov asi nemáš právo od nej pýtať, záleží na tom čím sa vaša firma zaoberá a aká je povaha jej práce, ktorú bude vykonávať. Aj zápočet rokov, ak už niekde bola zamestnaná.
Adriane
07.02.09,10:58
Ďakujem,Renča. mimotemy ale strávila som tu hodnú chvíľu, kým sa mi podarilo nájsť to tlačivo "Osobný dotazník" a aj ten súhlas na sprac. osob. údajov. Nakoniec som to našla cez Google.