apo
21.03.07,20:20
Ako príklad uvediem predaj veľkoskladu s tovarom, ktorý funguje v prenajatom priestore a predaj sa uskutoční 1. januára. Podnik fyzickej osoby nemá pohľadávky, nemá záväzky, nemá peniaze lebo podnikateľ 31.12 vybral všetky na osobnú spotrebu.

Hodnota zásob je 500 tisíc a v tejto hodnote sa podnik predáva.

Prosím poraďte ako aplikovať prvú vetu z §17 odstavec 11 zákona o dani z príjmu pri predaji podniku.

Podľa mojeho výkladu uvedeného paragrafu vznikne základ dane NULA, čo sa ale prieči mojej logike, lebo základ dane by mal byť 500 tisíc. V texte §-fového znenia som modrým vyznačil tie slová, ktoré súvisia s uvedeným príkladom a zjednodušujú výpočet základu dane len na hodnotu zásob v tomto maximálne zjednodušenom príklade.

§17

(11) Do základu dane daňovníka, ktorý predáva podnik alebo jeho časť, sa zahrnie aj rozdiel, o ktorý príjem z predaja podniku v dohodnutej kúpnej cene zvýšenej o záväzky a zníženej o stav prevádzaných peňažných prostriedkov na bankových účtoch alebo v hotovosti prevyšuje hodnotu predávaného podniku alebo jeho časti zahŕňanú do daňových výdavkov.

Daňovník, ktorý vedie jednoduché účtovníctvo, zahrnie do daňových výdavkov aj hodnotu záväzkov vzťahujúcich sa na výdavky, ktoré, ak by boli uhradené pred predajom podniku, boli by u predávajúceho daňovým výdavkom. Príjem z predaja podniku alebo jeho časti sa zahrnie do základu dane daňovníka v zdaňovacom období, v ktorom nastane účinnosť zmluvy o predaji podniku.30)


Je v druhej vete text vyznačený zelenou farbou odpoveďou na moju otázku, ako sa zdaní predaj podniku keď podnik predáva FO?


O predaji odniku sme tu už diskutovali, ale nie o číslach a daňových dopadoch.

Prosím poradiť.


apo
mysimis
21.03.07,19:28
Z toho čo tu uvádzaš mám skôr pocit, že sa jedná o predaj zásob.
apo
21.03.07,19:42
Z toho čo tu uvádzaš mám skôr pocit, že sa jedná o predaj zásob.

Z dôvodu možnosti jednoznačne interpretovať prvú vetu z paragrafového znenia, ktorá definuje vplyv predaja podniku na základ dane som vylúčil všetky ostatné zložky majetku a všetky záväzky.

Pri predaj podniku sa predávajú aj zásoby. Predaj podniku ktorý pripravujem pre svojho klienta je hlavne o predaji zásob nakoľko on sa zmení z firmy pán xy na xy s.r.o. len tak, že sa vymení firemná tabuľa a nájomná zmluva.

Predaj zásob formou predaj podniku je bez DPH a zaujíma ma aký má predaj podniku dopad na daň z príjmu a neviem sa vyznať z textu v zákone.

apo