Marta L
24.01.05,12:39
Príspevkové organizácie musia podávať daňové priznanie, ak majú príjmy ktoré nie sú oslobodené od dane, alebo príjmy z podnikania, ktoré sú menšie ako 300 tis. Sk. Čo patrí v týchto organizáciách do príjmov z podnikateľskej činnosti? V komentári k zákonu o dani z príjmu som čítala, že príjem z prenájmu a predaja majetku je pre prisp. org. príjmom z podnikania vždy. Musia mať príspevkové org. živnostenské oprávnenie? Máte v tejto oblasti skúsenosti.
Vladimír Ozimý
15.02.05,13:29
No ja robim prispevkovú organizáciu a oslobodené od dane z príjmu okrem 300000 SK a členského, ktoré musí byť určené aj v stanovách nie je vôbec nič a vlastne všetko je daňový príjem. Ja som bol na jednom školení, kde zastávali názor že neziskovka nepotrebuje živnosť pretože nie je založená za účelom zisku a to znamená že nesplna zakladnu podmienku zakona o zivnostenskom podnikani paragraf 2. Zase iní "profíci" majú na to svoj názor a že treba živnosť. Ja hovorím treba si počkať na kontrolu zo živnostenského a byť nekompromisný a stáť si za svojim.
ik-a
15.02.05,13:31
Ak robia aj podnikatelsku cinnost, musia mat na nu opravnenie, cize zivnostensky list.
Vladimír Ozimý
15.02.05,13:39
Ja nie som o tom pevne presvedceny ale rad by som bol ak by bolo nejake stanovisko danoveho uradu.
ik-a
15.02.05,15:02
Ja nie som o tom pevne presvedceny ale rad by som bol ak by bolo nejake stanovisko danoveho uradu.
Stanovisko dan.uradu na tuto temu nedostanes. Uvedny problem moze riesit iba zivnostensky urad, nakolko je to v jeho kompetencii. Prijmy, ktore ma prispevkova organizacia alebo aj akykolvek subjekt vykonava vzdy podla nejakych predpisov (napr.ziv.zakon, zakon o advokacii, zakon o sudnych znalcoch, zakon o nadaciach, zakon o daniach z prijmov, zakon o autorskom prave, zakon o rozpoctovych pravidlach a ine).
Marta L
15.02.05,15:08
Ja nie som o tom pevne presvedceny ale rad by som bol ak by bolo nejake stanovisko danoveho uradu.Ved prave na zisvostenskom nevedia povedat, či zivnostensky treba alebo nie.
Prosim Ta, v zakone o dani z prijmu sa hovori, ze to co je hlavnou cinnostou (to za ucelom coho vznikla) prispevkovej organizacie je oslobodene od dane, nie?
Dani z prijmu podliehaju ostatne aktivity, ktore su doplnenim zdrojov okrem prispavkov.
emily
15.02.05,15:40
ja robím cirkevný zbor . Oslobodené je všetko čo sa týka bohoslužobného života príspevky, ofery, milodary, Ale majú aj prenájom a ten, keď je príjem nad 300 000,- zdaňujem a oproti príjmom nad 300tis. dávam výdavky, ktoré sa týkajú prenajímaných objektov, ale percentuálne úmerné k sume nad 300tis. Neviem, či to hovorím zrozumiteľne. Na prenájom nepotrebujem ŽL. Aspoň dúfam
ANYMex
06.03.05,10:41
Podľa živnostenského zákona prenájom nie je živnosťou, ak sa neposkytujú aj ďalšie služby súvisiace s prenájmom.
Marta L
07.03.05,17:23
A ake dalsie sluzby su to?