sluzby
22.03.07,07:45
dobry den. chcem vas poprosit poradte mi, chcem prerusit zivnost nie som si ista ci budem postupovat spravne takto:- oznamit :
- ZU
- SP, ZP - tzn. ze pocas prerus.zivnosti nebudem platit odvody?,potom vypis z DP nemusim predkladat do poistovni? prejavi sa nejako termin 1.7. v tejto spojitosti?
- DU
este otazka chcela by som si platit zdravotné poistenie akym sposobom sa to da realizovat?
dakujem a prajem vsetkym uspesny den.
vikinka
22.03.07,06:49
Oznámiš prerušenie živnosti-doložiť kópiu rozhodnutia o prerušení živnosti na poisťovne a DÚ,výpis za rok 2006 treba odovzdať na soc.poisť.,zároveň sa odhlásiť z poisťovní.Zdrav.poist.sa prihlásiť ako dobrovoľná osoba a platiť min.692,-Sk mesačne.
sluzby
22.03.07,07:06
dakujem. a mozem byt dobrovolne prihlasena aj na SP a nevies aky je vysoky odvod - v SP.
a termin 1.7. to je o.k.?
dakujem este raz.
vikinka
22.03.07,07:11
Možeš sa prihlásiť aj SP ako dobrovolne poist.osoba,platby závisia od toho čo si chceš platiť,min.na nemocenské poist.je 335,-,dochod.1 368,-ak všetko tak 2 520,-okrem FZ.Termín 1.7.ako čo,či je správny?Myslíš prerušenie?Možeš prerušiť kedy ti chceš,od dátumu prerušenia splniť všetky ohlasovacie povinnosti,na DÚ do 15 dní a otatné do 8.
Maxinka
25.05.07,11:08
Ak je niekto už dôchodca a ma firmu, kde vlastní aj budovu, autá, stroje...Teraz by ale chcel preušiť živnosť na nejakých 5 rokov-už ho to asi nebaví.
Autá, ktoré má vo svojom majetku prenajal na celý rok inej firme. Tak isto aj stroje s budovou.
Len neviem čo bude s pohľadávkami, ktoré má, alebo s príjmami, ktoré mu idú za ten nájom áut(mal aj pal.karty, ktoré im poskytol ku každému autu a on im naspäť vyfakturuje spotrebu palív na základe FA od Slovnaftu).
Podnikateľský účet si musí nehať otvorený?
Je niečo nejaký zákon, kde by som sa mohla o tomto dozvedieť viac?
tinaM
25.05.07,16:21
Ak je niekto už dôchodca a ma firmu, kde vlastní aj budovu, autá, stroje...Teraz by ale chcel preušiť živnosť na nejakých 5 rokov-už ho to asi nebaví.
Autá, ktoré má vo svojom majetku prenajal na celý rok inej firme. Tak isto aj stroje s budovou.
Len neviem čo bude s pohľadávkami, ktoré má, alebo s príjmami, ktoré mu idú za ten nájom áut(mal aj pal.karty, ktoré im poskytol ku každému autu a on im naspäť vyfakturuje spotrebu palív na základe FA od Slovnaftu).
Podnikateľský účet si musí nehať otvorený?
Je niečo nejaký zákon, kde by som sa mohla o tomto dozvedieť viac?
Pokiaľ v tomto roku preruší živnosť a do termínu na podanie daňového priznania za r. 2007 ju neobnoví, je povinný postupovať tak, ako keby živnosť ukončil.

Skús na Porade pohľadať ukončenie živnosti.
Tiež je tu veľa príspevkov na prerušenie živnosti.
Denda
26.05.07,10:51
Autá, ktoré má vo svojom majetku prenajal na celý rok inej firme. Tak isto aj stroje s budovou.
Len neviem čo bude s pohľadávkami, ktoré má, alebo s príjmami, ktoré mu idú za ten nájom áut(mal aj pal.karty, ktoré im poskytol ku každému autu a on im naspäť vyfakturuje spotrebu palív na základe FA od Slovnaftu).

Fakturovať a prenajímať bude ako kto? Toto nie je podnikanie?
betka
26.05.07,11:09
Ak je niekto už dôchodca a ma firmu, kde vlastní aj budovu, autá, stroje...Teraz by ale chcel preušiť živnosť na nejakých 5 rokov-už ho to asi nebaví.
Autá, ktoré má vo svojom majetku prenajal na celý rok inej firme. Tak isto aj stroje s budovou.
Len neviem čo bude s pohľadávkami, ktoré má, alebo s príjmami, ktoré mu idú za ten nájom áut(mal aj pal.karty, ktoré im poskytol ku každému autu a on im naspäť vyfakturuje spotrebu palív na základe FA od Slovnaftu).
Podnikateľský účet si musí nehať otvorený?
Je niečo nejaký zákon, kde by som sa mohla o tomto dozvedieť viac?

V prvom rade by som upozornila, ak prenajíma autá inej firme, a aj stoje, či budovu, nemôže prerušiť živnostť, pretože dosahuje príjmy z podnikania podľa par. 6 a to:
§ 6

(5) Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti je aj
a) príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom daňovníka,
b) úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti,

Stroje, autá, budovu má zrejme zaradené v OM firmy. A ak ich dal do prenájmu ide o príjem z nakladania s majetkom. V tomto prípade by mala ostať podľa môjho názoru živnosť živá.
benefin
26.05.07,13:35
V prvom rade by som upozornila, ak prenajíma autá inej firme, a aj stoje, či budovu, nemôže prerušiť živnostť, pretože dosahuje príjmy z podnikania podľa par. 6 a to:
§ 6

(5) Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti je aj
a) príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom daňovníka,
b) úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti,

Stroje, autá, budovu má zrejme zaradené v OM firmy. A ak ich dal do prenájmu ide o príjem z nakladania s majetkom. V tomto prípade by mala ostať podľa môjho názoru živnosť živá.

ahojte, ja si myslím že živnosť prerušiť môže s tým, že obchodný majetok vyradí z podnikania a preradí do osobného užívania. zdaňovať ale bude potom taktiež podľa §6, takže sa tým otázka DzP ani odvodov nerieši. t.j. je to asi zbytočné. ale teoreticky tie auta ak by uz neboli v podnikani? Z takych prijmov nikto neodvadza odvody do SP a ZP, nie? ale suhlasim ze podla §6 ods.5 je to v tomto prípade obchodný majetok.
toranor
27.05.07,16:12
Nechcem zakladať novú tému, tak sa spýtam tu:
Mám živnosť, plánujem ju prerušiť alebo úplne zrušiť, odísť na určitý čas do zahraničia za prácou, a v prípade návratu opať pokračovať v živnosti.
Podnikám v malopredaji.
Neviem ako postupovať s tovarom, ktorý mám nakúpený. Dá sa tento tovar opäť nejako zaradiť do účtovania, keď si živnosť zruším a po určitej dobe opäť otvorím? Nevediem JÚ, mal som zatial len paušálne výdavky. Ďalej vlastním aj drobný hmotný majetok (ERP, zariadenie predajne), ale hlavne ma zaujíma ako naložiť s tovarom ak ho budem chcieť opäť predávať, po znovuootvorení živnosti.
toranor
31.05.07,06:27
Nevie niekto?
Jana Acsová
31.05.07,07:04
Mám živnosť, plánujem ju prerušiť alebo úplne zrušiť, odísť na určitý čas do zahraničia za prácou, a v prípade návratu opať pokračovať v živnosti. Podnikám v malopredaji.
Pri zrušení alebo prerušení živnosti, ktorú neobnovíte v termíne na podanie daňového priznania za obdobie v ktorom dôjde k prerušeniu sa zostavuje mimoriadna účtovná závierka a upravuje základ dane. Nakoľko ste uplatňovali výdavky percentom z príjmov, týka sa Vás zdanenie zostatku zásob a neuhradených pohľadávok podľa § 17 ods. ods. 8 písm. c) ZoDP.

Neviem ako postupovať s tovarom, ktorý mám nakúpený. Dá sa tento tovar opäť nejako zaradiť do účtovania, keď si živnosť zruším a po určitej dobe opäť otvorím?
Dá ... len je potrebné následne sledovať zdanenie, t.j. aby nedošlo k dvojitému zdaneniu. Otvoríte knihu zásob a budete sledovať ich výdaj trochu komplikovanejšie ... ale dá sa to.

Nevediem JÚ, mal som zatial len paušálne výdavky. Ďalej vlastním aj drobný hmotný majetok (ERP, zariadenie predajne)...S týmto majetkom sa zatiaľ nič nedeje ak sa nepredá ... akoby bol preradený do súkromného vlastníctva. Pri obnovení živnosti ho zaevidujete a môžete pokračovať v jeho užívaní.
gutan52
11.12.07,00:55
[quote=toranor;469017]Nechcem zakladať novú tému, tak sa spýtam tu:
Mám živnosť, plánujem ju prerušiť alebo úplne zrušiť, odísť na určitý čas do zahraničia za prácou, a v prípade návratu opať pokračovať v živnosti.
Podnikám v malopredaji.


ak sa živnosť zruší, potom o mesiac znova tú živnosť chce oživiť, tak znova ho čaká "vybavovací kolotoč" aj s poplatkami.?

"Starý ŽL" mu na ŽO vezmú!? a o mesiac znovu vystavia "nový ŽL" .

Potešia sa kolkom, spýtajú sa ma, či to ešte prídem zrušiť v tom istom roku?

Nové IČO, dičo, prihlásenie v ZP, pečiatku, bank.č.účtu........

Ako by sa dali vyjadriť náklady na znovuzaloženie tej istej živnosti?
Má to význam? asi áno, keď je možnosť...Je to najlepšie zrušiť 30.6. ? a znovu začať od 1.9. ? Počas prázdnin zrušená, takže do SP k 1.7. nemusí predložiť dopad podnikania za predchádzajúci rok!? potom neplatí SP ?
********************************************
gutan52
11.12.07,13:46
[quote=toranor;469017]Nechcem zakladať novú tému, tak sa spýtam tu:
Mám živnosť, plánujem ju prerušiť alebo úplne zrušiť, odísť na určitý čas do zahraničia za prácou, a v prípade návratu opať pokračovať v živnosti.
Podnikám v malopredaji.


ak sa živnosť zruší, potom o mesiac znova tú živnosť chce oživiť, tak znova ho čaká "vybavovací kolotoč" aj s poplatkami.?

"Starý ŽL" mu na ŽO vezmú!? a o mesiac znovu vystavia "nový ŽL" .

Potešia sa kolkom, spýtajú sa ma, či to ešte prídem zrušiť v tom istom roku?

Nové IČO, dičo, prihlásenie v ZP, pečiatku, bank.č.účtu........

Ako by sa dali vyjadriť náklady na znovuzaloženie tej istej živnosti?
Má to význam? asi áno, keď je možnosť...Je to najlepšie zrušiť 30.6. ? a znovu začať od 1.9. ? Počas prázdnin zrušená, takže do SP k 1.7. nemusí predložiť dopad podnikania za predchádzajúci rok!? potom neplatí SP ?
********************************************
Pri znovuzaložení živnosti :Vybavovať znova:
Nové IČO, dičo, prihlásenie v ZP, pečiatku, bank.č.účtu., a ešte aj dať všetkým Dodavateľom i Odberateľom na vedomie - ZMENU - to čaká znovuzakladateľa živnosti. A aj tak sa občas pomýlia a budú uhrádzať na staré č. účtu v banke...
Mal už niekto takéto starosti? Aké riešenie doporučujete? Ako predísť komplikáciám?
liba2
11.12.07,21:54
[quote=gutan52;587727]
Pri znovuzaložení živnosti :Vybavovať znova:
Nové IČO, dičo, prihlásenie v ZP, pečiatku, bank.č.účtu., a ešte aj dať všetkým Dodavateľom i Odberateľom na vedomie - ZMENU - to čaká znovuzakladateľa živnosti. A aj tak sa občas pomýlia a budú uhrádzať na staré č. účtu v banke...
Mal už niekto takéto starosti? Aké riešenie doporučujete? Ako predísť komplikáciám?
Živnosť stačí prerušiť a potom pokračovať.