Darana
22.03.07,07:09
Zdravím,

mám trošku problém vyhľadať jednu informáciu...

Suma príspevku zamestnávateľa zamestnancovi zvyšuje sumu na platenie povinných odvodov do zdravotných poisťovní, ale bolo to vždy tak? Kde by som našla prosím vás nejaké ucelenejšie informácie o DDS - akými zmenami prechádzalo a pod.?

Ďakujem
endrju
22.03.07,06:13
Predpokladám, že Ťa zaujímajú iba zmeny v aktuálnom zákone o zdravotnom poistení.
Nebolo to vždy tak. Zmena nastala 1.9.2005.
Podrobnosti tu:
http://www.porada.sk/t10711-zakon-e5802004-o-zdravotnom-poisteni-v-zneni-k-192005.html

"Vývoj" pred 1.1.2005 si treba pohľadať v novelách zákonov. Konkrétne v novelách zákona 273/1994 o zdravotnom poistení, ktorý bol účinný do 31.12.2004.

"Vývoj" DDS od 1.1.2005 si treba pohľadať v novelách zákona 650/2004 o doplnkovom dôchodkovom sporení, ktorý je účinný od 1.1.2005.
DDS od 1.1.2005 nahradilo pôvodné DDP, ktoré bolo upravené zákonom 123/1996 o doplnkovom dôchodkovom poistení. Opäť odporúčam hľadať "vývoj" v novelách posledného spomenutého zákona.
Darana
22.03.07,06:29
Andrej,

videla som mzdový list mojej mamky a na ňom figuruje - rok 2006 - položka DDS ORG. ZAPOČÍTANÝ DO VZ SOC.P. - to by tam nemalo figurovať, nie? Alebo to mám domotané?
Paula
22.03.07,06:33
Do vym. základu soc. poistenia príspevok zamestnávateľa nevstupuje , ani v r. 2006 nevstupoval.

nesprávna odpoveď - prejdite k prísp.č.7
endrju
22.03.07,06:33
Asi nerozumiem rozšíreniu pôvodnej otázky.
Preto si dovolím "kontrolné" otázky.
Pôvodná otázka bola o zdravotnom poistení?
Teraz meníme smer k sociálnemu poisteniu alebo k starobnému dôchodkovému sporeniu?
Darana
22.03.07,06:41
Kontrolné otázky sú na mieste....
-hovorila som o DDS - čo naznačuje názov témy, ale asi som sa nedostatočne vyjadrila - čo je môj zvyčajný problém.....

Jedná sa o to, že na uvedenom mzdovom liste je tá položka a ja sa jej snažím porozumieť. Nechápem totižto čo znamená - v niektorom mesiaci je dokonca hodnota tejto položky -5 Sk! Inde nie je žiadna, ale následne je akumulovaná v jednom mesiaci.....
- Reálne čo sa týka odvodov je to ale vypočítané dobre, čiže príspevok zamestnávateľa navýšil len základ pre zdravotné poisťovne....
endrju
22.03.07,06:50
Do vym. základu soc. poistenia príspevok zamestnávateľa nevstupuje , ani v r. 2006 nevstupoval.

Hm, on tam do 31.7.2006 vstupoval za dosť podivných okolností.
Citujem teraz zo znenia zákona o sociálnom poistení, ktoré bolo účinné do 31.7.2006:

"§138
Vymeriavací základ


(1) Vymeriavací základ zamestnanca je

a) príjem zamestnanca za vykonanú prácu, ktorý podlieha dani z príjmov fyzických osôb podľa osobitného predpisu...
...

(2) Do vymeriavacieho základu zamestnanca sa nezahŕňa ... príspevky na doplnkové dôchodkové poistenie do výšky 3 % hrubých ročných príjmov zamestnanca, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnanca ..."


Príspevok zamestnávateľa na DDS je príjmom podliehajúcim dani z príjmu a z tohoto dôvodu mal byť súčasťou VZ na SP (pozri citovaný odsek 1 písmeno a).
Avšak do výšky 3% z hrubých ročných príjmov nebol súčasťou vymeriavacieho základu na SP (pozri citovaný odsek 2).

. . .

S uplatňovaním takéhoto ustanovenia boli iba problémy (= 99,99% zamestnávateľov na také ustanovenie z ľahko pochopiteľných dôvodov alergicky "kýchalo" ;) ). Zákonodarca problém vyriešil tak, že príslušnú časť ustanovenia odseku 2 s účinnosťou od 1.8.2006 preformuloval takto:

"(2) Do vymeriavacieho základu zamestnanca sa nezahŕňa ... príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie a účelové sporenie zamestnanca, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnanca..."
Darana
22.03.07,07:10
Tak preto je tam tá položka - na tom mzdovom liste.....

Aha....ale keď zjednodušíme celý ten môj prípad...keďže nešlo o viac ako 3 %....príspevok zamestnávateľa nevstupoval do vym. základu sociálneho poistenia a ani teraz nevstupuje, vstupuje len do vym. základu zdravotného poistenia....je to teda takto správne????