DenisaM
22.03.07,08:18
Ako by mal postupovať živnostník s voľnou živnosťou pri vybavovaní koncesie a čo všetko k tomu potrebuje? A ak by nespĺňal všetky podmienky na pridelenie koncesie, je možné aby pracoval pre niekoho, kto má koncesiu na činnosť, ktorú chce vykonávať? Viem, že v praxi sa dá takto nejako takto fungovať, len v tom nemám jasno. A ako by to potom vyzeralo účtovne?
Ďakujem za rady všetkých ochotných Poraďákov.
:)
camelfly
22.03.07,07:23
Ako by mal postupovať živnostník s voľnou živnosťou pri vybavovaní koncesie a čo všetko k tomu potrebuje? A ak by nespĺňal všetky podmienky na pridelenie koncesie, je možné aby pracoval pre niekoho, kto má koncesiu na činnosť, ktorú chce vykonávať? Viem, že v praxi sa dá takto nejako takto fungovať, len v tom nemám jasno. A ako by to potom vyzeralo účtovne?
Ďakujem za rady všetkých ochotných Poraďákov.
:)

prilozim ti sem jeden mnam link a ak ti k tomu bude nieco chybat, tak este napis co budes potrebovat
zivnost a koncesia (http://www.noviny.moja-kariera.eu/index.php?action=2&idclk=69&kateg=41)

pokial nebude splnat odbornu sposobilost, moze ustanovit zodpovedneho zastupcu
Podnikať sa dá aj bez odbornej spôsobilosti (http://www.obroda.sk/clanok/16079/Zivnostensky-list-sa-da-vybavit-do-siedmich-dni,-na-koncesiu-si-ziadate%BE-musi-pockat-mesiac/)
DenisaM
22.03.07,11:14
Ďakujem veľmi pekne za užitočné články. Prečítala som ich a vynorili sa mi ďalšie otázky.

1. Ak teda živnostník nemá koncesiu, môže danú činnosť vykonávať pod "vedením" zodpovedného zástupcu, ktorý je so živnostníkom v pracovnom pomere alebo má s ním uzatvorenú dohodu o vykonaní práce. Čo v tom prípade, ak je táto zodpovedná osoba tiež živnostník, prípadne s.r.o.? Treba uzatvoriť združenie živnostníkov, alebo nejakú inú dohodu?

2. A práve som sa dozvedela, že za zodpovedného zástupcu musí živnostník platiť odvody. Aj za živnostníka?

3. Aké všetky úrady treba ponavštevovať?

4. Ako to bude vyzerať s fakturáciou? Faktúry bude vystavovať živnostník bez koncesie alebo ten zodpovedný zástupca?

5. Treba potom nejako rozdeľovať náklady a výnosy podľa činností podliehajúcich koncesii a ostatných?

Ďakujem za rady :)
camelfly
22.03.07,11:31
zodpovedný zástupca pri prevádzkovaní živnosti má byť v pracovnoprávnom vzťahu k podnikateľovi. Pracovnoprávnym vzťahom podľa Zákonníka práce môže byť pracovný pomer založený pracovnou zmluvou a môžu to byť aj dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohoda o vykonaní práce). Vzhľadom na to, že živnosťou podľa § 2 živnostenského zákona je sústavná činnosť, ktorú podnikateľ vykonáva prostredníctvom zodpovedného zástupcu, forma pracovnoprávneho vzťahu by mala závisieť od charakteru živnosti, ktorá je predmetom živnostenského oprávnenia podnikateľa, t. j. bude rozhodujúce, či je potrebná sústavná prítomnosť zodpovedného zástupcu v prevádzkarni.

zákonná povinnosť mať zodpovedného zástupcu v pracovnoprávnom vzťahu neplatí, ak zodpovedným zástupcom je manžel (manželka) podnikateľa alebo ak podnikateľom je právnická osoba, nemusí byť jej zodpovedný zástupca v pracovnoprávnom vzťahu, ak je ním spoločník alebo člen tejto právnickej osoby.