wiktoria
22.03.07,07:42
ahojte,

prosim o radu - naklady na vytvorenie internetovej stranky - navrhy, propagacia, ... vediete iba ako naklady alebo je to nehmotny majetok?
dakujem
Zoltán Kovács
22.03.07,06:44
ahojte,

prosim o radu - naklady na vytvorenie internetovej stranky - navrhy, propagacia, ... vediete iba ako naklady alebo je to nehmotny majetok?
dakujem

Účtujem ako službu na 518
wiktoria
22.03.07,07:22
super dakujem, ja som to dala tiez tak, ale teraz pozeram do zavierky a zlakla som sa ze to mam blbo :D este raz dakujem
zora
22.03.07,12:43
Ja by som internetovú stránku zaradila ako NIM a odpisovala, ak sa bude používať na propagáciu firmy dlhšie ako 1 rok a stála viac ako 50000 Sk.
mudroš
24.03.07,15:18
Nie je to celkom jednoduché. Aj IFRS s tým majú problém.
V zásade by sa vytvorenie WWW stránky mohlo považovať za nehmotný majetok, ale musela by byť splnená podmienka, že je pravdepúodobné že bude prinášať ekonomické úžitky.
IFRS hovoria, že sa napríklad dá prostredníctvom WWW stránky objednávať tovar.
Náklady na vytvorenie WWW stránky by sa podľa IFRS mohli aktivovať iba do výšky očakávaných úžitkov (koľko peňazí nám prinesú).

V slovenskom účtovníctve je to podobné. Asi by som to považoval za aktivované náklady na vývoj (obdobne ako IFRS). To v praxi znamená, že ak neviem spoľahlivo určiť výšku ekonomických úžitkov, nemôžem tieto náklady aktivovať.
AHA
12.03.08,15:30
Vývoj web stránky internetový obchod v cene 341.778,-Sk
odpisova ? v akej skupine ?
AHA
13.03.08,10:06
Vývoj web stránky internetový obchod v cene 341.778,-Sk
odpisova ? v akej skupine ?
Ak má s tým niekto skúsenosť skúste mi odpovedať :mee: ďakujem
AHA
16.03.08,07:38
Skúste niekto pridať svoj názor. Prosím.
andrej_rv
16.03.08,10:01
Vývoj web stránky internetový obchod v cene 341.778,-Sk
odpisova ? v akej skupine ?
Internetové stránky, ktoré majú len informačný alebo propagačný charakter, nie sú považované za nehmotné aktíva a náklady súvisiace s ich obstaraním alebo tvorbou vo vlastnej réžii sú vždy nákladom v období ich vzniku.
Stránky s interaktívnym prístupom, vytvorené a používané na dosahovanie a zabezpečenie príjmov účtovnej jednotky, sa môžu považovať za dlhodobý nehmotný majetok, ak
- doba ich použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok
- výdavky na ich tvorbu resp. obstaranie je možné spoľahlivo oceniť, priradiť k príslušnému majetku a toto ocenenie je vyššie ako suma podľa osobitného predpisu
- z jeho využívania budú účtovnej jednotke nepochybne plynúť ekonomické úžitky (vo forme dosahovania príjmov alebo úspory nákladov)
Pokiaľ ide o web stránku pre účely internetového obchodovania obstaranú dodávateľsky s obstarávacou cenou vyššou ako 50000,- Sk, podľa môjho názoru spĺňa podmienky pre zaradenie do odpisovaného dlhodobého nehmotného majetku v zmysle § 13 ods. 2 Postupov PÚ i v zmysle medzinárodného štandardu IAS 38.
Stránka pre internetový obchod nie je len databázou obchodných informácií, ale zároveň počítačovým programom na zber, triedenie, spracovanie a aktívne výstupy dát, je možné ju považovať za softvér a teda účtovať o nej v zmysle § 37 ods. 8 na účte 013 – softvér.
Pokiaľ by šlo o vývoj stránky vo „vlastnej réžii“, súhlasím s predchádzajúcim príspevkom č. 5 (mudroš). Pokiaľ by boli splnené všetky podmienky, aby sa takto vytvorená stránka mohla považovať za nehmotné aktívum, mohla by sa účtovať buď ako aktivované náklady na vývoj na účte 012 (§ 37, ods. 3 až 6 Postupov), alebo ako softvér vytvorený vlasnou činnosťou na účte 013 (§ 37 ods. 8 písm. b). Vzľadom na vecnú náplň účru 012-Aktivované náklady na vývoj definovanú v § 37 ods. 4 PPÚ sa mi aj pri softvéri vytvorenom vlastnou činnosťou zdá byť vhodnejší účet 013, najmä v prípade tzv. softvérových aplikácií (teda aj web stránok). Problematika účtovania, vykazovania a aktivácie nákladov na tvorbu vlastných internetových stránok z hľadiska medzinárodných štandardov je upresnená v interpretáci SIC-32 k účtovnému štandardu IAS 38 ( http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32003R1725:CS:HTML (http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32003R1725:CS:HTML) - tá SIC-32 sa nachádza ku koncu dokumentu)
majkabš
15.06.09,08:58
Keď sme si dali robiť internetovú stránku, môžem si odpočítať DPH?
hrotko
15.06.09,12:56
Ja by som internetovú stránku zaradila ako NIM a odpisovala, ak sa bude používať na propagáciu firmy dlhšie ako 1 rok a stála viac ako 50000 Sk.



Propagácia je málo na NIM.




Vývoj web stránky internetový obchod v cene 341.778,-Sk
odpisova ? v akej skupine ?



Jasne (ak je to aj na nákup a nie iba na propagáciu ) - zaradiť do softu.




Stránky s interaktívnym prístupom, vytvorené a používané na dosahovanie a zabezpečenie príjmov účtovnej jednotky, sa môžu považovať za dlhodobý nehmotný majetok, ak
- doba ich použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok
- výdavky na ich tvorbu resp. obstaranie je možné spoľahlivo oceniť, priradiť k príslušnému majetku a toto ocenenie je vyššie ako suma podľa osobitného predpisu
- z jeho využívania budú účtovnej jednotke nepochybne plynúť ekonomické úžitky (vo forme dosahovania príjmov alebo úspory nákladov)
Stránka pre internetový obchod nie je len databázou obchodných informácií, ale zároveň počítačovým programom na zber, triedenie, spracovanie a aktívne výstupy dát, je možné ju považovať za softvér a teda účtovať o nej v zmysle § 37 ods. 8 na účte 013 – softvér.
Pokiaľ by šlo o vývoj stránky vo „vlastnej réžii“, súhlasím s



Nie je to vlastnýmíi silami vytvorená.
branuska
04.05.10,08:09
Dobry den, trosku oprasim tuto temu...ako to vyzera so zaradenim majetku - internetovej stranky v tychto pripadoch?:
1. klient - SZCO vlastní internetovy obchod, no nema papier od toho, kolko ho stal...ako si ho ma zaradit, ked si chce uplatnovat vydavky napriklad na reklamu?

2. klient tiez vlastni inetrnetovy obchod, robil si ho sam...funguje ako sprostredkovatel predaja - ako ho zaradit aby si mohol uplatnovat vydavky...?

Mohli by ste mi niekto poradit ako postupovat, ci ho treba ocenit?

Dakujem