fileva
22.03.07,08:51
Dobrý deň.
Poradí mi niekto. Do Výkazu o MaZ stav zásob vstupuje z účtovníctva alebo ho nahadzujem ručne? Evidencia zásob nebola v SW robená.
Tweety
22.03.07,07:53
Dobrý deň.
Poradí mi niekto. Do Výkazu o MaZ stav zásob vstupuje z účtovníctva alebo ho nahadzujem ručne? Evidencia zásob nebola v SW robená.
ÁNo, z účtovníctva.
Paula
22.03.07,07:53
Dobrý deň.
Poradí mi niekto. Do Výkazu o MaZ stav zásob vstupuje z účtovníctva alebo ho nahadzujem ručne? Evidencia zásob nebola v SW robená.

ak nebola v SW robená, nemá ti ako vstúpiť sama od seba do výkazu:)
Zužu
22.03.07,07:57
Na základe inventúry je možné zapísať do výkazov stav zásob.
fileva
22.03.07,08:05
ak nebola v SW robená, nemá ti ako vstúpiť sama od seba do výkazu:)

Ďakujem. Mám však ešte jednu otázku. Oko zistím stav zásob, keď obchodník si zásoby neevidoval, má iba doklady o nákupe tovaru z ERP, a príjem za predaný tovar - doklad bločky z jeho ERP. Inventúru robil iba fyzicky - kusy. A ešte, príjem za predaný tovar je vyšší ako suma za nakúpený tovar, ktorý predáva. Ide o malý obchodík s textilom.
vikinka
22.03.07,08:09
Inventúru zapíšeš podľa stavu,ktorý vyšiel fyzickou inventúrou v naákup.cenách bez DPH.Príjem za predaj tovaru musí byť vyšší,pretože tovar predával so svojou maržou-čiže so ziskom.
fileva
22.03.07,08:09
Na základe inventúry je možné zapísať do výkazov stav zásob.
Ale ako, keď inventúru robil tak, že spočítal predané kusy z blokov z jeho ERP, čiže z denných tržieb? Tak mi to predložil.
dogicka
22.03.07,08:10
Ďakujem. Mám však ešte jednu otázku. Oko zistím stav zásob, keď obchodník si zásoby neevidoval, má iba doklady o nákupe tovaru z ERP, a príjem za predaný tovar - doklad bločky z jeho ERP. Inventúru robil iba fyzicky - kusy. A ešte, príjem za predaný tovar je vyšší ako suma za nakúpený tovar, ktorý predáva. Ide o malý obchodík s textilom.

Je to predsa v poriadku, že príjem z predaja tovaru je vyšší ako nákup tovaru. Inak by bol v strate.
Zita5
22.03.07,08:11
Ale ako, keď inventúru robil tak, že spočítal predané kusy z blokov z jeho ERP, čiže z denných tržieb? Tak mi to predložil.


On musí spraviť rozdiel: počiatočný stav k 1.1.2006 + nákup v roku 2006- predaj v roku 2006 = Zostatok k 31.12.2006 ...ktorý sa fyzicky nachádza na sklade .

Ten zostatok potom uvedieš do V o MaZ .
vikinka
22.03.07,08:15
No,tak potom nerobil inventúru a to mal.Teraz sa to bude ťažko vyčíslovať podľa toho,že on zrátal predané kusy z ERP.Jednine zistiť s akými % marže pracuje,potom nákup tovaru vynásobiť maržou,porovnať s predajom tovaru a rozdiel by mali byť zásoby.
fileva
22.03.07,08:17
Je to predsa v poriadku, že príjem z predaja tovaru je vyšší ako nákup tovaru. Inak by bol v strate.

Tomuto rozumjem, že príjem za predaný tovar musí byť vyšší, ale ja som to myslela tak, že či sa stav zásob nejako dá z toho zistiť, keď mi dal stav zásob iba v kusoch. Neviem, či sa dobre rozumieme.
Johanka
22.03.07,08:20
Trocha osvety nezaškodí :)

Zákon o účtovníctve
§ 30
(1) Skutočný stav majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov sa zisťuje inventúrou. Pri majetku hmotnej povahy a nehmotnej povahy sa skutočný stav zisťuje fyzickou inventúrou; pri záväzkoch, rozdiele majetku a záväzkov a pri tých druhoch majetku, pri ktorých nemožno vykonať fyzickú inventúru, sa skutočný stav zisťuje dokladovou inventúrou; ak je to možné, používa sa kombinácia fyzickej a dokladovej inventúry.

(2) Inventúrny súpis je účtovný záznam, ktorý zabezpečuje preukázateľnosť účtovníctva (§ 8 ods. 4). Inventúrny súpis musí obsahovať tieto údaje:

a) obchodné meno alebo názov účtovnej jednotky; právnické osoby uvedú sídlo, fyzické osoby bydlisko a miesto podnikania, ak sa líši od miesta bydliska,
b) deň začatia inventúry, deň, ku ktorému bola inventúra vykonaná, a deň skončenia inventúry,
c) stav majetku s uvedením jednotiek množstva a ceny podľa § 25,
d) miesto uloženia majetku,
e) meno, priezvisko a podpisový záznam hmotne zodpovednej osoby za príslušný druh majetku,
f) zoznam záväzkov a ich ocenenie podľa § 25,
g) zoznam skutočného stavu rozdielu majetku a záväzkov,
h) odporúčania na posúdenie reálnosti ocenenia majetku a záväzkov k dátumu, ku ktorému sa účtovná závierka zostavuje, zistené pri vykonávaní inventúry na účely úpravy ocenenia majetku a záväzkov podľa § 26 a 27, ak sú takéto skutočnosti známe osobám, ktoré vykonali inventúru,
i) meno, priezvisko a podpisový záznam osôb zodpovedných za zistenie skutočného stavu majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov,
j) poznámky.

(3) Stav majetku, záväzkov, rozdielu majetku a záväzkov v inventúrnych súpisoch sa porovnáva so stavom majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov v účtovníctve a výsledky porovnania sa uvedú v inventarizačnom zápise. Inventarizačný zápis je účtovný záznam, ktorým sa preukazuje vecná správnosť účtovníctva a ktorý musí obsahovať

a) obchodné meno alebo názov účtovnej jednotky; právnické osoby uvedú sídlo, fyzické osoby bydlisko a miesto podnikania, ak sa líši od miesta bydliska,
b) výsledky vyplývajúce z porovnania skutočného stavu majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov s účtovným stavom,
c) výsledky vyplývajúce z posúdenia reálnosti ocenenia majetku a záväzkov podľa § 26 a 27,
d) meno, priezvisko a podpisový záznam osoby alebo osôb zodpovedných za vykonanie inventarizácie v účtovnej jednotke.

(4) Fyzickú inventúru hmotného majetku okrem zásob, ktorú nemožno vykonať ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, možno vykonávať v priebehu posledných troch mesiacov účtovného obdobia, prípadne v prvom mesiaci nasledujúceho účtovného obdobia. Fyzickú inventúru zásob môže účtovná jednotka vykonávať kedykoľvek v priebehu účtovného obdobia. Pritom sa musí preukázať stav hmotného majetku ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, údajmi fyzickej inventúry upravenými o prírastky a úbytky uvedeného majetku za dobu od skončenia fyzickej inventúry do konca účtovného obdobia, prípadne za dobu od začiatku nasledujúceho účtovného obdobia do dňa skončenia fyzickej inventúry v prvom mesiaci tohto účtovného obdobia.

(5) Inventarizačný rozdiel môže mať dvojaký charakter, a to

a) manko, ak zistený skutočný stav je nižší ako stav v účtovníctve a ak ho nemožno preukázať účtovným záznamom; pri peňažných prostriedkoch a ceninách sa označuje ako schodok,
b) prebytok, ak zistený skutočný stav je vyšší ako stav v účtovníctve a ak ho nemožno preukázať účtovným záznamom.

(6) Rozdiely vyplývajúce z úpravy ocenenia podľa § 26 a 27 sa neposudzujú ako inventarizačné rozdiely.

(7) Inventarizačný rozdiel zaúčtuje účtovná jednotka do účtovného obdobia, za ktoré sa inventarizáciou overuje stav majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov.
Zita5
22.03.07,08:23
Tomuto rozumjem, že príjem za predaný tovar musí byť vyšší, ale ja som to myslela tak, že či sa stav zásob nejako dá z toho zistiť, keď mi dal stav zásob iba v kusoch. Neviem, či sa dobre rozumieme.

K počtu kusov potrebuješ nákupnú cenu ...a z toho sa môže jeden zblázniť ....:confused: On mal spraviť inventúru komplet k 31.12.2006 a ak si robí sklad sám , tak Ti túto mal predložiť aj s vyčíslením celkovej ceny tovaru k 31.12.2006 nachádzajúcej sa na predajni resp. predajňa + sklad .
fileva
22.03.07,08:37
On musí spraviť rozdiel: počiatočný stav k 1.1.2006 + nákup v roku 2006- predaj v roku 2006 = Zostatok k 31.12.2006 ...ktorý sa fyzicky nachádza na sklade .

Ten zostatok potom uvedieš do V o MaZ .

Zitka, rozumjem tomu dobre, ak nie, oprava ma prosím ťa alebo poraď ako.
Poč. stav = 0
Nákup = 58 000,-
Predaj = 100 000,-
Zásoby = 42 000,- (kladné číslo?, myslím do výkazu o MaZ)
fiktívny príklad: (0+58 000-100 000= -42 000)
Ďakujem.
vikinka
22.03.07,08:41
Príklad: ak napr.robí s 30% rabatom
Nákup 58 000,- 30% rabat -17 400,-zisk
Predaj by bol ak všetko predá 75 400,-
Ak mal predaj tovaru 65 000,- rozdiel 10 400,-zásoby
Zita5
22.03.07,08:41
Zitka, rozumjem tomu dobre, ak nie, oprava ma prosím ťa alebo poraď ako.
Poč. stav = 0
Nákup = 58 000,-
Predaj = 100 000,-
Zásoby = 42 000,- (kladné číslo?, myslím do výkazu o MaZ)
fiktívny príklad: (0+58 000-100 000= -42 000)
Ďakujem.


To je všetko len odhad , už tu spomínali dievčatá v príspevkoch , že musíš vedieť aj koľko mal maržu , čo tiež nie je 100%,ja silne pochybujem , že by mal maržu rovankú na každom kuse ...... preto vravím, že to je stále podľa môjho názoru len zásoba tovaru odhadom ....to nemôže byť mínus ...lebo to by bolo manko ako hrom ....

Treba si vyžiadať INVENTÚRU ......
Zita5
22.03.07,08:47
Ja mám jedného neporiadneho podnikateľa , vždy už už od Januára pripomínam , že nech si prinensie inventúru , lebo on si robí skladovú evidenciu ......vychádzam z toho do výkazu o M a Z ........jednoducho obchodníci majú strašný bordel .."česť výnimkám" , tak na Tvojom mieste by som s tým nerobila pokiaľ mi danú inventúru nepredloží .

Sprepáčením ak Ti to dá na zdrape papiera , a bude tam napríklad stav zásob k 31.12.2006 je 198 564,- Sk , tak si to daj od SZČO podpísať, že toto je jeho podklad , ktorý Ti odovzdal , a viac sa nestaraj , ak je bordelár nech si zodpovedá ...
fileva
22.03.07,08:51
K počtu kusov potrebuješ nákupnú cenu ...a z toho sa môže jeden zblázniť ....:confused: On mal spraviť inventúru komplet k 31.12.2006 a ak si robí sklad sám , tak Ti túto mal predložiť aj s vyčíslením celkovej ceny tovaru k 31.12.2006 nachádzajúcej sa na predajni resp. predajňa + sklad .
No veď práve to, on mi doniesol bločky z ERP za nákup tovaru, nejaké bločky na iné výdaje, myslím tým prevádzkovú réžiu, zaplatené ZP a pokladničnú knihu. Nič viac. Nie je toho síce veľa. Chce aby som mu spravila účtovníctvo (JU) a DP. On evidenciu zásob neviedol, a keď som mu povedala, že evidenciu zásob musí robiť, doniesol mi na druhý deň inventúru - spísané kusy za predaný tovar.
Zita5
22.03.07,08:54
No veď práve to, on mi doniesol bločky z ERP za nákup tovaru, nejaké bločky na iné výdaje, myslím tým prevádzkovú réžiu, zaplatené ZP a pokladničnú knihu. Nič viac. Nie je toho síce veľa. Chce aby som mu spravila účtovníctvo (JU) a DP. On evidenciu zásob neviedol, a keď som mu povedala, že evidenciu zásob musí robiť, doniesol mi na druhý deň inventúru - spísané kusy za predaný tovar.

Tak ak mu chceš pomôcť , tak si nahoď príjem za rok 2006 z nákupných dokladov , potom podľa denných PLU uzávierok odpíš cez výdajku predaný tovar a prepracuješ sa k inventúre a k zostatku k 31.12.2006.

Iné už ani neviem poradiť .....:rolleyes:
Lion Topoľčany
22.03.07,08:56
Súhlasím so Zita5, my máme na sklade cca 500 druhov tovarov a môžem zaručiť, že každá je s inou pred.maržou. Rozhodne by som sa zamerala len
na kusy a na nákupné ceny za kus. Z došlých faktúr sa dá predsa vyčítať
počet /niečoho/ a za akú jednotkovú cenu /veci na vstupe, ktoré by mali byť na sklade, keby sa nepredávalo/, ale kežďe sa predávalo, treba žiaľ pracne odratúvať veci na výstupe/ pri predaji/, ale akože pri nákupných cenách a rozdiel by mal byť : zásoba k 31.12.2006. Dá sa to urobiť všetko dodatočne a ručne, ale veľmi závisí aký je pohyb na sklade.Veru si neviem predstaviť, že by som to robila u nás vo firme ručne pri 500-položkovom sklade a pri cca 250 faktúrach za mesiac. Len toľko-božská trpezlivosť.
fileva
22.03.07,08:58
[quote=Johanka;429260]Trocha osvety nezaškodí :)

Johanka ďakujem ti pekne. Osveta potešila, zopakovala som si to, čo viem. Len neviem, či potrebné znalosti má aj môj zákazník. Ale, text tvojho príspevku skopírujem a vytlačím pre dotyčného obchodníka, lebo si myslím, že o vedení svojej úprevádzky by mal vedieť asi viac, ako vie.