bendži
22.03.07,08:00
Ahojte poraďáci,

obraciam sa na Vás so žiadosťou o vaše vyjadrenie sa k nasledovnej problematike:

Daňovník v priebehu roku 2006 predal 14%-ný z 25%-ného podielu v s.r.o.-čke, ktoré vlastnil. Otázka je, akým spôsobom by to mal (resp. nemal?) teraz zdaniť. 17%-ný podiel v danej spoločnosti vlastnil viac ako 5 rokov dozadu, zvyšný podiel nadobudol v priebehu posledných piatich rokov. Po konzultácii s daňovou poradkyňou stojí pred dvomi rôznymi výkladmi:

Podľa zákonov podiely, ktorých vlastníctvo bolo viac ako 5 rokov, nepodliehajú dani z príjmu (resp. sú od dane oslobodené - neviem presnú formuláciu), a teda:
1. nakoľko vlastnil viac ako 5 rokov 17%-ný podiel a predal len 14%-ný podiel, tento by mohol byť celý chápaný ako od dane oslobodený, alebo
2. výpočet čiastky od dane oslobodenej by mal prebehnúť váženým priemerom

žiaľ nevidela som materiály, ktoré boli daňovou poradkyňou poskynuté k tejto problematike, napriek tomu verím, že som to napísala ako tak zrozumiteľne a že mi poradíte

Vopred ďakujem
Johanka
22.03.07,07:14
Ahojte poraďáci,

obraciam sa na Vás so žiadosťou o vaše vyjadrenie sa k nasledovnej problematike:

Daňovník v priebehu roku 2006 predal 14%-ný z 25%-ného podielu v s.r.o.-čke, ktoré vlastnil. Otázka je, akým spôsobom by to mal (resp. nemal?) teraz zdaniť. 17%-ný podiel v danej spoločnosti vlastnil viac ako 5 rokov dozadu, zvyšný podiel nadobudol v priebehu posledných piatich rokov. Po konzultácii s daňovou poradkyňou stojí pred dvomi rôznymi výkladmi:

Podľa zákonov podiely, ktorých vlastníctvo bolo viac ako 5 rokov, nepodliehajú dani z príjmu (resp. sú od dane oslobodené - neviem presnú formuláciu), a teda:
1. nakoľko vlastnil viac ako 5 rokov 17%-ný podiel a predal len 14%-ný podiel, tento by mohol byť celý chápaný ako od dane oslobodený, alebo
2. výpočet čiastky od dane oslobodenej by mal prebehnúť váženým priemerom

žiaľ nevidela som materiály, ktoré boli daňovou poradkyňou poskynuté k tejto problematike, napriek tomu verím, že som to napísala ako tak zrozumiteľne a že mi poradíte

Vopred ďakujem
Musím si to zrekapitulovať:
Pred viac ako 5-timi rokmi nadobudol 17 %
Zvyšných 8 % ( do 25 % podielu) nadobudol pred menej ako 5-timi rokmi.
Predal 14 %.

Podľa mňa je tento prevod obchodného podielu od dane oslobodený .
bendži
22.03.07,07:51
Musím si to zrekapitulovať:
Pred viac ako 5-timi rokmi nadobudol 17 %
Zvyšných 8 % ( do 25 % podielu) nadobudol pred menej ako 5-timi rokmi.
Predal 14 %.

Podľa mňa je tento prevod obchodného podielu od dane oslobodený .

môžeš prosím aj podložiť, na základe čoho si dospela k tejto odpovedi?
pretože daňovník váha akým spôsobom má byť dokladované, že predal práve ten podiel, ktorý bol nakúpený ako prvý...
bendži
22.03.07,08:47
davam do pozornosti...
Johanka
22.03.07,08:48
Spoločenská zmluva, Zmluva o prevode obchodného podielu ...
Zdokladovať nadobudnutie obch.podielu nie je problém, ako pomôcku si treba pozrieť úplný výpis z OR na www.orsr.sk (http://www.orsr.sk).
bendži
22.03.07,09:24
Takže listujem zákony, nakoľko mi stále nie je celkom jasné, ktoré paragrafy dokladajú tvrdenie, že celý príjem z tohto predaja je od dane oslobodený..

Mám tu zákon 366/1999 platný od 1.1.2000, tam je §4 odst. 1 písm. h:
"od dane je oslobodený príjem z prevodu členských práv družstva alebo z prevodu účasti na obchodných spoločnostiach..., ak doba medzi nadobudnutím a prevodom presahuje 5 rokov..."
zdá sa že to je ten správny paragraf

ale, ako vieme, zákon o dani z príjmu bol niekoľkokrát novelizovaný, preto hľadám v jeho poslednom aktuálnom znení platnom od 1.1.2007 ustanovenie, ktoré mi vraví že tento paragraf v tomto prípade stále platí... poradíte mi? vďaka
bendži
22.03.07,10:47
:confused: :confused: :confused:
prosím...
Zoltán Kovács
22.03.07,11:05
Je to príjem podľa

§ 8
Ostatné príjmy

(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä

f) príjmy z prevodu účasti (podielu) na spoločnosti s ručením obmedzeným, komanditnej spoločnosti alebo z prevodu členských práv družstva,

ale treba si pozrieť aj tento

§ 9
Príjmy oslobodené od dane

(1)Od dane je oslobodený príjem

h) podľa § 6 ods. 3 apodľa § 8 ods. 1 písm. a), d) až f), ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, ak úhrn príjmov podľa § 6 ods. 3 a podľa § 8 ods. 1 písm. a), d) až f) znížený o výdavok podľa § 8 ods. 5 a7 nepresiahne v zdaňovacom období päťnásobok sumy životného minima platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia; ak takto vymedzené príjmy presiahnu päťnásobok sumy životného minima platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky nezahrnuté do základu dane, priraďované k sume oslobodených príjmov sa určia v rovnakom pomere, v akom je suma oslobodených príjmov k celkovým príjmom zahrnutým do základu dane,
ingi
22.03.07,11:21
Tento príjem je oslobodený od dane, nakoľko stále platia prechodné ustanovenia k ZoDP, pričom v ich zmysle, konkrétne podľa § 52 ods. 21 ZoDP (http://www.porada.sk/autolink.php?id=30&script=showthread&forumid=2) platí:

" (21) Na zdanenie príjmu z prevodu členských práv družstva alebo z prevodu účasti na obchodných spoločnostiach, ak nejde o predaj cenných papierov, obstaraných pred účinnosťou tohto zákona, ak doba medzi nadobudnutím a prevodom presahuje päť rokov, sa použijú ustanovenia § 4 ods. 1 písm. h) zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov aj po 31. decembri 2003."
bendži
22.03.07,13:23
Predsa len ešte jedna otázka.. nemôže sa daňovníka nikto opýtať, že ako vie, že predal práve tie podiely, ktoré nadobudol pred viac ako 5 rokmi a nie tie "novšie"?... ako odpovedať na takúto otázku?... vďaka :)
ingi
22.03.07,14:32
Predsa len ešte jedna otázka.. nemôže sa daňovníka nikto opýtať, že ako vie, že predal práve tie podiely, ktoré nadobudol pred viac ako 5 rokmi a nie tie "novšie"?... ako odpovedať na takúto otázku?... vďaka :)

Dobrá otázka, podľa mňa sa nedočítame v nijakom právnom predpise ako postupovať v takomto prípade, takže "čo nie je zakázané..." ;) .
Škoda, že je obchodný podiel už predaný, ja by som to po tejto skúsenosti zakomponovala priamo do zmluvy o prevode OP.

Použitie metódy váženého aritmetického priemeru (citujem z pôvodnej otázky : "2. výpočet čiastky od dane oslobodenej by mal prebehnúť váženým priemerom") sa mi nezdá v takomto prípade vhodné, potom by sme mohli uvažovať aj nad metódou FIFO (prvý dnu - prvý von) :rolleyes: a tá by sa nám celkom hodila (predaj podielu, ktorý sa nadobudol skôr).

Analógiu vidím napr. vo vyplácaní podielov na zisku, ktoré do konca r. 2003 podliehajú dani, tie neskoršie nie - ktoré vyplatiť skôr?

Dúfam, že sa ešte niekto pripojí.
bendži
23.03.07,10:24
ďakujem za názor, práve preto že odpoveď sa nedá dať jednoznačne, budem rada ak sa ešte nejaký ten názor pridá aj od ostatných...