MartaP
24.01.05,12:03
Po prvýkrát vypĺňam daňové priznanie FO a prosím o radu, do ktorého riadku vo Výkaze o majetku a záväzkoch mám zapísať drobný hmotný majetok do sumy
30 000 Sk. A ešte mám jednu otázku, či do tohto výkazu sa píšu záväzky, ktoré mám voči soc. a zdrav. poisťovni za december 2004 (jedná sa o povinné zdravotné a dôchodkové poistenie). Účtujem v JÚ.
babenko1
24.01.05,11:16
Drobný hmotný majetok si ako účtovala? Do prevádzkovej réžie? Ozaj..aký máš program? Nerobí ti výkazy automaticky?
Záväzky voči soc. a zdrav.poisťovni sa vykazujú...
renča1
24.01.05,11:42
V JÚ všetko do 30 000 účtuješ ako prev.réžia a záväzky voči poisťov.áno píšu sa do výkazu neuhrad.v r.2004.
MartaP
24.01.05,12:31
Drobný majetok som dávala do prev.réžie.Som začiatočníčka,nemám v tom celkom jasno,účtujem v programe Alfa.Tie záväzky voči Soc. a Zdrav.poisťovni mám sčítať a napísať do riadku Záväzky? Ďakujem.
Katarina
24.01.05,13:27
Ja účtujem DHIM do 30 000,- v kolonke material a myslím si , že to tam aj patrí.
marcelaStanakova
24.01.05,13:30
Taktiež účtujem do réžie.
babenko1
24.01.05,13:33
Program alfa ti presne urobí výkazy. Soc. a zdrav. poistenie si môžeš zadať priamo do knihy záväzkov a tie sa ti automaticky prenesú do výkazu o majetku a záväzkoch.
MartaP
24.01.05,20:33
Pozerala som výstupné zostavy v programe Alfa a našla som tam aj vyplnené výkazy. Ďakujem za pomoc.
babenko1
26.01.05,09:08
Nemáš za čo. Veď na to je porada :-)
suzuka
26.01.05,15:23
Ja účtujem DHIM do 30 000,- v kolonke material a myslím si , že to tam aj patrí.Katarina, myslim, ze DHIM nepatri do kolonky material ale do rezie. Kolonka material sluzi na material ktory sa priamo spotrebuva pri vyrobe vyrobkov.
Daska
26.01.05,17:02
aj ja davam DHIM do materialu (lepsie povedane dava mi to tam program) a na DU mi na to nic nepovedali a co sa tyka tych zavazkov do SP a ZP za december ku 31. 12. to este zavazok nie je, ten vznikne az v januari, takze ho nemam ani vo vykaze
alexxandra
26.01.05,17:24
podla mna je material to,co vstupuje do vyrobneho procesu, meni svoju podstatu a stava sa sucastou nejakeho vystupneho vyrobku. Napriklad ked je stolar,tak dosky ma ako material. Klince asi tiez. Aj lepidlo. No a potom moze mat kopu takeho serepetickoveho materialu, to davam ako rezijny material do rezie. Co sa tyka DHIM, tak napriklad to moze byt kalkulacka, bruska, vrtacka, cize nejake naradie, a to je rezia. Vrtacka nevstupuje svojou podstatou do toho vyrobku, nezapracovava sa do neho, takze nieje material, ale rezia. Jedine ze by z tych vrtaciek vyrabal stoly, dake avantgardne by museli byt ... xixi ;-)
saman
26.01.05,17:28
suzuka ma pravdu, DHIM nie je material, material je ked kupim latky a usijem z nich suknu a tu suknu predam. Je pravda ze v podvojnom uctovnictve DHIM ide na 501 - co je spotreba materialu ale v JU je to rezia.
Ale koniec koncov je to jedno, hlavne ze to spravne zahrnies do vydavkov:).
ekin
27.01.05,11:05
daska...závazok voci poistovniam ti vznika uz za december, pretoze ty vies, ze decembrove odvody mas zaplatit v januari. Je sice pravdou,ze ho mozes zauctovat do softu dnom 1.1., ale z pohľadu zákona o účtovníctve máme viesť účtovníctvo ako??? vid paragr.7 - uzávierka má poskytovať verný a pravdivý obraz o skutočnostiach..atd, takze pri uzávierke vieš, že máš záväzok ešte zaplatiť do 8.1. (ak by si náhodou končila živnosť, určite by si to tam uviedla)
Mickya
27.01.05,11:17
A čo hovoríte na toto: včera mi prišla z nemenovanej firmy ponuka ohľadom uznateľných výdavkov v rámci podnikania. Bolo tam uvedené, že ak kúpim náradie (do svojej firmy - nie ako tovar), ktorý viem, že sa do roka veľmi opotrebuje, má sa toto náradie zaradiť do materiálu.
Ja osobne by som toto náradie zaradila do réžie, čo vy na to ostatní?
Ďakujem za vaše názory
Janna
27.01.05,11:27
Asi budem od veci, ale vy dávate do evidencie záväzkov záväzky do sociálnej a zdravotnej poisťovne (odvody za SZČO)? My máme trvalý príkaz na úhradu, v knihe záväzkov som to neevidovala.
Ako to mám spraviť? A ak to evidujete, zapisujete každý mesiac nový záväzok, alebo iba raz napr. na začiatku roka a z toho to odpisujete?
Ako teda? (: Dakujem
Jana