Vladimír Ozimý
22.03.07,08:31
Ahojte,

je nejak zakotvené v Zákonníku práce že v prípade dosiahnutia dôchodkového veku môže zamestnávateľ prepustiť zamestnanca? Ide o to že skrátka pre firmu je nevýkonný a potrebujeme zamestnanť mladého človeka, lenže tento pán ktorý má ísť za polroka do dôchodku si nepodal ani žiadosť o dôchodku a chce zostať pracovať ešte nejakú dobu počas dôchodkového veku...je to vôbec nejak možné ho vrámci pravidiel poslať slušne na dôchodok? :)
Tweety
22.03.07,07:45
Ahojte,

je nejak zakotvené v Zákonníku práce že v prípade dosiahnutia dôchodkového veku môže zamestnávateľ prepustiť zamestnanca? Ide o to že skrátka pre firmu je nevýkonný a potrebujeme zamestnanť mladého človeka, lenže tento pán ktorý má ísť za polroka do dôchodku si nepodal ani žiadosť o dôchodku a chce zostať pracovať ešte nejakú dobu počas dôchodkového veku...je to vôbec nejak možné ho vrámci pravidiel poslať slušne na dôchodok? :)
Nie, takto to nie je stanovené. Dôchodkový vek nie dôvodom na ukončenie PP.
Vladimír Ozimý
22.03.07,10:00
no dobre ale potom je to hodne choré nehnevajte sa tak to by som okamžite zmenil...hadam nie som povinný zamestnávať niekoho nevykonného čo si má užívať dôchodok nezdá sa vám?
endrju
22.03.07,11:09
no dobre ale potom je to hodne choré nehnevajte sa tak to by som okamžite zmenil...hadam nie som povinný zamestnávať niekoho nevykonného čo si má užívať dôchodok nezdá sa vám?

:eek: :eek: :eek: :eek:
Takto sa asi nevyjadrí ani ten, kto má zaistené, že nikdy nezostarne a nikdy nestratí výkonnosť.
Nechcel by si uzákoniť, aby sa zamestnaní ľudia, ktorí z vlastnej iniciatívy neodídu do dôchodku po dosiahnutí príslušného veku, fyzicky likvidovali?

Nehnevaj sa, ale takéto spôsoby vyjadrovania podľa môjho názoru na Poradu nepatria. :mad: :mad: :mad:

A Teraz aj bez emócií:

Nie si povinný zamestnávať niekoho nevýkonného!!!
Žiaden zákon Ti takú povinnosť neukladá.
Ak zamestnávaš niekoho, kto bol kedysi spôsobilý vykonávať dohodnutú prácu a po nejakom čase z akýchkoľvek dôvodov stratil túto spôsobilosť, máš možnosť použiť príslušné ustanovenia Zákonníka práce.
Treba len popremýšľať nad tým ako a ktoré ustanovenia Zákonníka práce použiť v konkrétnom prípade.

Nevidím dôvod na to, aby sa niečo menilo. Zákonník práce Tvoj "problém" podľa môjho názoru rieši dostatočne. :cool:

Apropó, na užívanie zaslúženého dôchodku majú podľa slovenskej Ústavy občania Slovenskej republiiky právo. Nemajú však žiadnym zákonom uloženú povinnosť toto právo aj využiť.