Džudi
22.03.07,09:56
Po pvý raz zakladám novú tému, tak dúfam, že som nič nepokazila ak áno prosím o prepáčenie, jedná sa mi o to, že som SZČO účtovníčka - výkazy k DP podpisujem za účtovníctvo a účtovnú závierku ja, alebo všetky podpisy sú konretneho podnikateľa, alebo konateľa u PO ? Priznám sa že doteraz som ich za účto a závierku podpisovala, ale ako zisťujem tak v mojom okolí to tak nerobí žiadna SZČO účtovník, a teraz nechcem sa zbavovať zodpovednosti preto som ich aj podpisovala, ale zas dúfam, že ak si tam podnikateľ uplatní niečo čo nemal dúfam, že sa mi to nevypomstí, lebo aj podnikatelia sú rôzni, ako to je v praxi u vás ?
Ďakujem .
Murínová Eva
22.03.07,09:02
Ja osobne podpisujem, pretože im spracúvam aj účtovníctvo. Ak to skutočne robíš - myslím uzávierku a vedenie účtovníctva tak prečo by si sa nemala podpísať. Papa
AHA
22.03.07,09:06
Ja podpisujem iba účtovníctvo nakoľko my závierku vypracujeme, ale štatutáry
by ju mali schváliť takže závierku podpisujú oni (ale netvrdím, že to tak má byť
ja som si to takto vysvetlila.)
vikinka
22.03.07,09:07
§ 5
1/ Účtovná jednotka môže poveriť vedením svojho účtovníctva aj inú právnickú osobu alebo fyzickú osobu.
2/ Poverením podľa odseku 1 sa účtovná jednotka nezbavuje zodpovednosti za vedenie účtovníctva, zostavenie a predloženie účtovnej závierky a za preukázateľnosť účtovníctva v rozsahu podľa tohto zákona.
Džudi
22.03.07,09:23
Tak to robím ok, len som nechcela na seba ušiť nejakú habaďúru keď kopa kolegov sa podpisovaniu bráni, ďakujem veľmi pekne za všetky odpovede. Je to úplne fantastické keď si takto môže svoj názor alebo problém rozobrať, nie každý má kolegu, alebo niekoho známeho z branže.
sta
22.03.07,09:39
Pripájam svoju skúsenosť. Keď som robila v účtovníckej agentúre, kde sa dodávateľsky spracovávalo účtovníctvo, tak výkazy si podpisovali konatelia firmy a naša šéfka sa podpísala iba do kolónky "osoba zodpovedná za zostavenie ÚZ" .
Vraj preto, že za účtovníctvo je si zodpovedná firma sama, hlavne preto, že Ty nemôžeš byť zodpovedná za to, či Ti dotyčná firma odovzdala všetky doklady a poskytla všetky potrebné informácie. ;)
Johanka
22.03.07,09:53
§ 5
1/ Účtovná jednotka môže poveriť vedením svojho účtovníctva aj inú právnickú osobu alebo fyzickú osobu.
2/ Poverením podľa odseku 1 sa účtovná jednotka nezbavuje zodpovednosti za vedenie účtovníctva, zostavenie a predloženie účtovnej závierky a za preukázateľnosť účtovníctva v rozsahu podľa tohto zákona.
Ešte doplním:
Zákon o účtovníctve
§ 17
(2) Účtovná závierka obsahuje tieto všeobecné náležitosti:

a) obchodné meno alebo názov účtovnej jednotky; právnické osoby uvedú sídlo, fyzické osoby bydlisko a miesto podnikania, ak sa líši od miesta bydliska,
b) identifikačné číslo, ak ho má účtovná jednotka pridelené,
c) právnu formu účtovnej jednotky,
d) deň, ku ktorému sa zostavuje,
e) deň jej zostavenia,
f) obdobie, za ktoré sa zostavuje,
g) podpisový záznam štatutárneho orgánu alebo člena štatutárneho orgánu účtovnej jednotky alebo podpisový záznam fyzickej osoby, ďalej podpisový záznam osoby zodpovednej za jej zostavenie a osoby zodpovednej za vedenie účtovníctva.

(3) Účtovná závierka v sústave podvojného účtovníctva okrem všeobecných náležitostí podľa odseku 2 obsahuje tieto súčasti:

a) súvahu,
b) výkaz ziskov a strát,
c) poznámky.

(4) Účtovná závierka v sústave jednoduchého účtovníctva okrem všeobecných náležitostí podľa odseku 2 obsahuje tieto súčasti:

a) výkaz o príjmoch a výdavkoch,
b) výkaz o majetku a záväzkoch.

(5) Účtovná jednotka je povinná zostaviť účtovnú závierku najneskôr do šiestich mesiacov od dátumu, ku ktorému sa účtovná závierka zostavuje, ak osobitný predpis neustanovuje inak. Účtovná závierka sa považuje za zostavenú po pripojení podpisových záznamov k požadovaným údajom podľa odseku 2 a k jednotlivým súčastiam účtovnej závierky.