VTerezka
22.03.07,10:19
Dobrý deň,

ľudkovia milí, mám na Vás veľkú prosbu. Živnostník A zo SR poskytne službu na nehnuteľnosti v ČR (majiteľ je z ČR). Táto služba na nehnuteľnosti je subdodávkou pre živnostníka B zo SR. Obaja živnostníci zo SR sú platcovia DPH v SR. Ako je to v tomto prípade s DPH. Vystavuje živnostník A faktúru bez dane na základe § 15 DPH - miesto dodania služby v zahraničí a cudzej mene ? A čo z toho vyplýva pre živnostníka B ?

Ďakujem vopred za radu, lebo už som sa domotala sama..chi :confused:
Džudi
22.03.07,09:49
Toto je problém na ktorý upozorňujem aj svojich klientov pretože si myslím, že mnohí to berú na ľahkú váhu, keďže ide o práce na nehnuteľnosti je miesto dodania služby tam kde sa nehnuteľnosť nachádza, t.j. ČR je podstatné či ten pre koho ich vykonávam je zaregistrovaný za platcu v ČR lebo ak je prenesiem na neho DP ak nie je ja sa musím v ČR registrovať a odviesť do rozpočtu ČR DPH. Teda v SR nemám DP, lebo to nespadá pod náš zákon o DPH.
VTerezka
22.03.07,10:07
Presne takto som to aj ja domyslela, len som si to chcela potvrdiť. Ďakujem veľmi pekne za rýchlosť. Moc ďakujem.
VTerezka
22.03.07,10:23
A ešte inak. Takže ak živnostník B zo SR poskytuje služby na nehnuteľnostiach v ČR (majitelia nehnuteľností sú z ČR) a tomuto živnostníkovi B faktúrujú služby na nehnuteľnostiach ako subdodávky ďalší živnostníci zo SR. Tak tento živnostník B sa musí zaregistrovať pre platbu DPH v ČR, správne ? Je tam nejaký limit? Vidím, že s tým máš skúsenosti, tak prosím o radu, nech sa aspoň v začiatku zorientujem...
Džudi
22.03.07,10:39
Limit tam nie je žiadny aj od 1 SK je povinný sa registrovať, takto na to upozorňovala aj prednašajúca Ing. Kováčová , ale to by bolo dobre poznať zákon o DPH v ČR , moji živnostníci mali šťastie, že pracovali pre firmy zo SR aj ČR ale všetci boli registrovaní pre DPH v ČR takže mali na koho preniesť DP.
Iba jeden nešťatník prišiel s DP a ja som ho na to upozornila, ale asi si myslel čo stresujem, veď v SR neni platcom DPH prečo by musel byť v ČR a potom sa mi priznal, že mal kvôli tomu problémy s českým finančným úradom, tak asina tom niečo bolo. Takže ak B bude v ČR registrovaný tí ostatní živnostníci prenesu DP na neho ak by on nebol museli by sa registrovať oni. Ale dúfam, že poradia viacerí, lebo je to komplikovaná téma. Aj ja sa rada poučím, viac hláv viac rozumu.
juraj16
22.03.07,10:47
Nie je tam limit, avsak je povinny priznat a zaplatit dan v pripade /pozri co pisal Dzudi/: § 108 zakona o DPH v CR ak :

) osoba registrovaná k dani v jiném členském státě, která poskytuje služby uvedené v §10 odst. 1, 2, 4, 5, 12 a 13 nebo dodává zboží podle § 13 odst. 9 s místem plnění v tuzemsku osobě, která není plátcem ani osobou identifikovanou k dani, případně uskutečňuje jinou ekonomickou činnost v tuzemsku,

To znamena, ak poskytuje sluzby osobe, ktora nie je platca /registrovana v CR/ musi priznat a zaplatit dan.
Ako je to z registraciou, to by som radsej zistoval na ceskych DU.
VTerezka
22.03.07,11:18
ďakujem, na úvod je to dosť, idem zháňať info ďalej.. díky, krásny deň, hoci ja ho asi teraz niekomu pokazím...
felixh
23.03.07,14:31
Aj mna uvedena tema velmi zaujima , zohnali ste nejake informacie od akej sumy je povinny montaznik A platca DPH v SR , ktory dodava sluzbu na nehnutelnosti umiestnenej v ČR pre inu firmu zo SR ktora je platcom DPH v SR/ v CR neviem ci je platcom DPH / , sa zaregistrovat na DPH v CR ???


ďakujem, na úvod je to dosť, idem zháňať info ďalej.. díky, krásny deň, hoci ja ho asi teraz niekomu pokazím...
emgeton
23.03.07,15:19
V zmysle § 94/11 , v súvislosti s §108/1i a §10/1,2,4,5,12,13 českého zákona o DPH sa daný subjekt stáva platiteľom dane dňom poskytnutia služby. Nie je pri tom žiaden limit.
felixh
23.03.07,20:48
Dakujem za odpoved - teda ak su to prace na nehnutelnosti v CR stavam sa ja ako ich vykonavatel / aj ked mi ich zaplati SR firma / platcom DPH v CR a vystavujem fa s ceskym DPH pre SR firmu /dobre som to pochopil ??? / A co ked su to prace na hnutelnom majetku v CR ???


V zmysle § 94/11 , v súvislosti s §108/1i a §10/1,2,4,5,12,13 českého zákona o DPH sa daný subjekt stáva platiteľom dane dňom poskytnutia služby. Nie je pri tom žiaden limit.
emgeton
24.03.07,20:34
Dakujem za odpoved - teda ak su to prace na nehnutelnosti v CR stavam sa ja ako ich vykonavatel / aj ked mi ich zaplati SR firma / platcom DPH v CR a vystavujem fa s ceskym DPH pre SR firmu /dobre som to pochopil ??? / A co ked su to prace na hnutelnom majetku v CR ???

To sa už posudzuje inak. viď §§ 15/6 a 16/7
felixh
25.03.07,09:51
To sa už posudzuje inak. viď §§ 15/6 a 16/7
Par.15/6 chapem ale zaver par.16/7 mi nie je jasny , vyplyva snad z neho , ze miestom dodania sluzby je CR a ja ako vykonavatel prace na hnutelnom majetku v CR pre slovenskeho odberatela /ten to fakturuje do CR/ sa musim registrovat v CR na DPH ???
emgeton
25.03.07,13:31
Par.15/6 chapem ale zaver par.16/7 mi nie je jasny , vyplyva snad z neho , ze miestom dodania sluzby je CR a ja ako vykonavatel prace na hnutelnom majetku v CR pre slovenskeho odberatela /ten to fakturuje do CR/ sa musim registrovat v CR na DPH ???

§15/6
miestom dodania sl. na hnut. hm. majetku je miesto, kde sa fyz vykonajú.

to je vám jasné.
A teraz výnimka -§16/7
Ak sa vykonajú pre odberateľa ident. pre daň v inom čl. štáte, ako je miesto , kde sa práce vykonajú, je miestom dodania čl. štát, kt pridelil odberateľovi IČ DPH, pod kt. mu bola služba dodaná. Podmienkou je, že hn.hmot.majetok, na kt. bola služba vykonaná sa odošle alebo prepraví mimo štátu, kde sa služba fyzicky vykonala.

Teda ak vykonáte práce pre slov. platiteľa DPH na hnut. hm. majetku v ČR, a tento hn. hmot. majetok ostane po vykonaní prác na území ČR, miestom dodania takejto služby bude ČR.

V zmysle českého zákona o DPH sa stávate platiteľom dane dňom dodania takejto služby a ste osobou povinnou platiť daň v ČR.


Ale to už sme sa dostali mimo pôvodnej témy v tejto debate.
Iwett
11.08.08,09:29
Dobrý deň, prosím o radu: Objednávateľ so slovenským IČ DPH si objednal opravu vypínača u dodávateľa s českým IČ DPH. Práce boli vykonané v ČR a vypínač sa doviezol na SK. Mám takúto službu samozdaniť? Ďakujem
Vladimír Ozimý
11.08.08,09:44
Dobrý deň, prosím o radu: Objednávateľ so slovenským IČ DPH si objednal opravu vypínača u dodávateľa s českým IČ DPH. Práce boli vykonané v ČR a vypínač sa doviezol na SK. Mám takúto službu samozdaniť? Ďakujem

uplatníte § 16ods.7 - ano samozdaníte
Iwett
11.08.08,09:46
Ďakujem pekne.:)