LudmilaZ
15.06.04,16:33
Dobrý deň,

skúšam vytvoriť nejakú skratku k rýchlemu riešeniu pre služby, predovšetkým
prepravu podľa hlavných bodov:
1. miesto zdanenia tam kde sa vykonáva §15/3
(okrem §16/1)
2. pri dodaní platiteľovi v ČŠ
miesto je v sídle odberateľa §15/7

3. medzi ČŠ a) kde sa prprava začína §16/1
b) kde je odber. identifikovaný

Vychádza mi, že si musím určiť niekoľko základných bodov:
podľa toho odkiaľ, kam a komu prepravuje určím ako fakturuje, či s daňou, alebo bez dane, alebo či sa musí identifikovať v inom ČŠ.

Kto....Odkiaľ..Kam....Komu......Miesto.....Fakt.. ........... Prečo .........Ako zdaní
.......................................dodania.... ............(definicia zákona)
SK......SK.......EÚ.....Sk-pl.......SK.......+DPH.......kde sa vykonáva.....SK
SK......SK.......EÚ......AT-pl.......AT......-DPH.......odberateľ ident...... --
SK......SK.......EÚ.....AT-nepl....SK.......+DPH.......odberateľ nepl........SK
SK......SK.......CZ.....CZ-pl.......CZ.......-DPH.......odberateľ platiteľ.....--
SK......CZ.......SK.....CZ-pl.......CZ.......+DPH.......kde vykonáva sa.....CZ


Ak sa to dá pochopiť, ide mi v podstate o to, či v niektorom z týchto prípadov sa musí SK identifikovať v inom ČŠ.
LudmilaZ
Zuzka
15.06.04,17:22
S touto problematikou hlavne prepravy sa morím aj ja, ale tak ako ste to napísala (ak som to teda správne pochopila) vychádza mi, že ani v jednom prípade sa nemusí slov. prepravca registrovať v inom čl. štáte EU. Registrovať by sa musel napr. ak by vykonal prepravu pre CZ-nepl. z AT do CZ, vtedy by sa musel slov. prepravca registrovať pre daň v AT, čiže tam kde sa preprava začína. Chcela by som sa ale spýtať, prepravu uskutočnenú podľa § 16, ods. 1 nevykazujem v daň. priznaní, ja som teda nenašla do ktorého riadku by som to uviedla a na školení o DPH mi to potvrdila aj školiteľka, ktorá bola DR SR B. Bystrici. Zdá sa mi to neuveriteľné, že sa to nebude sledovať vo výkazoch ale vraj je to tak. Tak teda neviem. Má prosím niekto inú informáciu?
vladan
16.06.04,04:37
ja som odovzdala daňové priznanie 8.6. a tiež som sa čudovala, že služby (konkrétne prepravu) nikde neuvádzam. Ani štvrťočný výkaz na daňový úrad to nezahŕňa, takže si neviem predstaviť tú kontrolu poskytovania služieb. Ale my sa nad tým netrápme, to je práca iných kompetentných. Pekný deň
Jozef Mihál
16.06.04,05:32
Tiež doteraz nechápem, prečo je v zákone postavené pri službách zdanenie tak, že predmetom dane sú len služby poskytnuté v tuzemsku a služby s miestom dodania mimo SR nie sú predmetom dane. Študoval som český zákon a tam je to rovnako - služby s miestom dodania mimo ČR nie sú predmetom dane. Takže je to zrejme celoEÚprincíp. Samozdanenie služieb u príjemcu jednoducho nie je možné zo strany daňových úradov seriózne skontrolovať...
IvoM
16.06.04,08:25
Prikladám príklady pre prepravcov, dúfam že som tam uviedol všetky
možné alternatívy. Nech žije EU!
Zuzka
16.06.04,10:22
Vďaka za tabuľku. Pekný deň.
Slovenka
17.08.05,04:59
Prikladám príklady pre prepravcov, dúfam že som tam uviedol všetky
možné alternatívy. Nech žije EU!
V tabuľke mi chýba riadok:
preprava z EU do SR pre platiteľa DPH v EU /EU1/

Budeme vykonávať prepravu z ČR na Slovensko pre českého platiteľa DPH.
Musíme sa registrovať v ČR za platiteľa DPH a fakturovať s českou DPH?
Katarína STR
17.08.05,05:16
Podľa mňa budeš faktúrovať do ČR bez DPH.
Katarína STR
17.08.05,05:21
Prikladám príklady pre prepravcov, dúfam že som tam uviedol všetky
možné alternatívy. Nech žije EU!Mne tu ešte chýba ďalší prípad a to :

Slovenská firma platca DPH vykonáva prepravu pre Slovenskú špedičku platcu DPH.
Preprava začína na Slovensku, prechádza cez štát EU a končí v tretej krajine.

Ako sme u daňového poradcu zistili, faktúrovať budeme prepravu bez DPH podľa § 47 zákona č. 222/2004 Z.z.
kira
11.07.07,05:32
Ak vykonávame dopravu ä platci DPH v SR) pre českého odbetateľa platcu DPH zo SR do ČR a späť do SR bude faktúra tiež bez DPH?
Cesta začína aj končí vSR. Poraďte prosím.
Soňula
11.07.07,05:44
Kira, myslím, že to bude bez DPH. Prepravu si objednal odberateľ z iného členského štátu, "tak sa neprihliada, kde preprava začína", miestom dodania je čl.štát,ktorý pridelil odber. ident.č. pre daň. je to § 16 odsek 1, zákon o DPH. Nezabudni uviesť na faktúre odkaz na tento §.
kira
11.07.07,05:57
veľmi pekne ďakujem