nera
22.03.07,11:03
Som začiatočníčka v PU a robím prvý krát DP a všetko čo k tomu patrí. Chcela by som vedieť ako si mám odkontrolovať účty,ktoré môžu byť mínusové,alebo nie. No proste ako majú vyzerať zostatky na účtoch pri uzávierke.
alušik
22.03.07,10:55
Ono je dosť ťažké poradiť niečo konkrétne. Stretla som sa totiž v praxi s tým, že nie každý sw rovnako vykazuje zostatky účtov - napr.niektorý vykazuje zostatky pasívnych účtov normálne plusom, lebo už zo samotného účtu je jasné, že je to pasívum-zdroj krytia. Iný sw vykazovuje zase pasívne účty mínusom.
Dôležité však je, aby si si ty sama vedela každý zostatok účtu nejako odôvodniť, či je správny a na to sa robí napr. aj dokladová inventúra účtov.
Zober si napr. účet 221 z hlavnej knihy - ten si odsúhlasíš veľmi jednoducho - vezmeš si bankový výpis z 31.12. a zostatok účtu v banke musí súhlasiť so zostatkom účtu v hlavnej knihe. Rovnako pokladňa - zostatok účtu 211 v hlavnej knihe musí súhlasiť s fyzickou inventúrou pokladne k 31.12. Takto postupne treba prechádzať všetky účty hlavnej knihy - myslím tým aktívne a pasívne účty a zdôvodňovať alebo vydokladovať si zostatok, z čoho sa skladá.
Napríklad zostatok účtu 331 by Ti mal sedieť s výplatnou listinou (teda nevyplatenými mzdami) za mesiac december. Zostatok 336 by mal sedieť s výkazmi do zdravotných poisťovní a sociálnej poisťovne za 12/2006. Ak nesedí, treba hľadať príčinu - mohlo sa stať, že si niektorý mesiac niečo nesprávne zaplatila a vznikol Ti tak preplatok/nedoplatok voči niektorej poisťovni... atď. Ak niečo hľadám, prečo zostatok nesedí, veľmi mi pomáha prehľad pohybu na danom účte.
Skús sa teda do toho pustiť a keď zostaneš na niečom stáť, skús sa spýtať na niečo konkrétnejšie. Takto všeobecne sa veľmi zle radí...;)