Adriana K
22.03.07,10:18
Dobrý deň,

dňa 1.5.2007 mi končí RD (dieťa dovŕši vek 3 roky). Pred MD a RD som bola zamestnaná na dobu neurčitú a teraz chcem nastúpiť späť do zamestnania. Počas RD bola na moje miesto prijatá pracovníčka na dobu neurčitú a o rok neskôr ešte jeden zamestnanec do firmy na dobu neurčitú. Navyše počas RD sa firma presťahovala cca 200 m do susednej budovy do väčších priestorov.
Som si vedomá, že zo zákona ma zamestnávateľ musí prijať späť na pôvodnú (resp. zodpovedajúcu) pozíciu, ale bolo mi povedané, že momentálna finančná situácia nie je práve ideálna aby som nastúpila späť na plný úväzok a navrhli mi nástup na polovičný úväzok, nakoľko ma nie je kam preradiť (na zodpovedajúcu pozíciu).
Prosím Vás poraďte mi:
- má zamestnávateľ právo mi po návrate z RD navrhnúť (resp. vnútiť) polovičný úväzok (aj keď povedal že len dočasne) ?
- musím s tým súhlasiť ?
- môže ma zamestnávateľ v danej situácii po návrate z RD prepustiť (ak áno za akých podmienok – výpovedná lehota, odstupné) ?
- mám ešte iné práva alebo možnosti ?

Ďakujem za zodpovedanie mojich otázok, aby som sa dokázala zorientovať v danej situácii.
Adriana
fipina
22.03.07,10:06
RD nie je tri roky, ale do troch rokov dieťaťa.