Pralinka
22.03.07,11:01
Ahojte,
viem toto tu uz bolo velakrat omielane, aj som si uz kade co precitala, ale mam takuto otazku. Inv. dochodca, chranena dielna, podpisal zmluvu s UPSVR na dodatocnu dotaciu z prostriedkov ESF a SR vo vyske 100752 Sk. Na jej pouzitie ma 2 roky.Tuto sumu vsak nedostal na ucet naraz, ale postupne, az ked si nieco kupil ( to, co podla tejto zmluvy mohol) , urad mu poslal na ucet ciastku vo vyske preukazanych nakladov. Co sa tyka DP a zapisov do pen. dennika, vsjo jasno, ale nie je mi jasne, ako sa mi tato postupna dotacia odrazi v zavazkoch.Mam na zaciatku evidencie zavazkov uviest celu sumu 100752, alebo len tu sumu, kt realne v roku 2006 dostal - teda cca 85000? Ak tuto sumu 85000, tak naraz, alebo zapisat ju do zavazkov postupne, ako mu penaze prisli na ucet - napr. 1.5. 55 000Sk, 1.6. 30 000 Sk? Bolo tu uz rozoberane, ci je takyto typ dotacie vlastne zavazok alebo pohladavka, viaceri sa priklonili, ze je to zavazok.
Ak viete, tak poradte, prosim, vopred vrela vdaka.Dufam, ze sa z tej mojej otazky vysomarite, je asi dost chaoticka.;)
ola
22.03.07,10:41
Poskytnutá dotácia sa účtuje v knihe záväzkov. V deň splnenia podmienok ustanovených pre poskytnutie dotácie sa účtuje o zániku záväzku.

Ak podmienkou poskytnutia priznanej dotácie je preukázanie obstarania majetku, v deň obstarávania majetku sa účtuje v knihe pohľadávok nárok na poskytnutie dotácie, čiže postupne, ako bol majetok zakúpený a ako mu boli prevedené peniaze na účet.
V deň prijatia dotácie sa účtuje zánik pohľadávky.

V jednoduchom účtovníctve sa rozlišuje či bola dotácia poskytnutá pred obstaraním majetku (to sú tzv. paušálne výdavky), o ktorých sa účtuje v knihe záväzkov, alebo až po obstaraní majetku ( to sú preukázané, dodatočné náklady), o ktorých sa účtuje v knihe pohľadávok.