Magduska1
22.03.07,11:12
Zdravim Vás poraďáci,

mám otázočku ohľadom dohodárov. Budeme ich mať teraz prvýkrát a neviem ako im rátať odmenu. Šéf chce dať hodinovú podľa odpracovaných hodín. Je to možné.

A len sa chcem uistiť, že PN zamestnávateľ dohodárom neplatí prvých 10 dní, alebo áno?

ďakujem za radu
Tweety
22.03.07,10:43
Zdravim Vás poraďáci,

mám otázočku ohľadom dohodárov. Budeme ich mať teraz prvýkrát a neviem ako im rátať odmenu. Šéf chce dať hodinovú podľa odpracovaných hodín. Je to možné.

A len sa chcem uistiť, že PN zamestnávateľ dohodárom neplatí prvých 10 dní, alebo áno?

ďakujem za radu
V dohode sa uvádza dohodnutá odmena za vykonanú prácu, nie hodinová mzda. Náhradu za PN dohodárom zamestnávateľ neprepláca.
Zoltán Kovács
22.03.07,10:49
Z titulu dohody o vykonaní práce nie sú nemocensky poistený, preto im prvých 10 dni PN zamestnávateľ neplatí náhradu.
jani73
25.06.08,05:58
Pekný deň všetkým, máme jedného dohodára a práve mi bolo povedané že je PN, keďže zamestnávateľ za dohodára platí len G a Úp poistenie, ako preruším na soc. poisťovni obdobie kedy je PN- tú mu bude vyplácať soc. poisťovňa?( myslím pokiaľ je dobrovolne poistený na nemocenské poist.)Nemám s týmto skúsenosť, ďakujem
Tweety
25.06.08,06:03
Pekný deň všetkým, máme jedného dohodára a práve mi bolo povedané že je PN, keďže zamestnávateľ za dohodára platí len G a Úp poistenie, ako preruším na soc. poisťovni obdobie kedy je PN- tú mu bude vyplácať soc. poisťovňa?( myslím pokiaľ je dobrovolne poistený na nemocenské poist.)Nemám s týmto skúsenosť, ďakujem
Z dôvodu PN sa neprerušuje poistenie ani u zamestnanca, nieto u dohodára. Odvody na NP z dohody neodvádza ani zamestn. ani zamestnáv. Neviem, či mu vznikol nárok z DNP, to je najlepšie zistiť v SP.
jani73
25.06.08,06:12
Viem, že u zamestnanca sa v prípade PN neprerušuje,ale na základe PN-ky mu vypláca náhradu mzdy podľa ´dĺžky trvania PN. U dohodára neviem čo s tým.
Ďakujem za príspevok.
liba2
25.06.08,06:22
Viem, že u zamestnanca sa v prípade PN neprerušuje,ale na základe PN-ky mu vypláca náhradu mzdy podľa ´dĺžky trvania PN. U dohodára neviem čo s tým.
Ďakujem za príspevok.Za dohodára sa neplatí nem.poistenie do SP, takže dohodár nemôže uplatniť nemocenské dávky. Pre zamestnávateľa je doba PN ospravedl. absencia bez nároku dohodára na odmenu (mzdu).
Manual
25.06.08,06:31
Viem, že u zamestnanca sa v prípade PN neprerušuje,ale na základe PN-ky mu vypláca náhradu mzdy podľa ´dĺžky trvania PN. U dohodára neviem čo s tým.
Ďakujem za príspevok.
Pozri príspevok č.2 od Tweety. Tam je jasne napísané, že v dohode sa stanovuje odmena. Napr. ak vykope 50 m kanál hlboký 60 cm, tak dostane odmenu aká bola dohodnutá. Ak medzitým je PN, tak odmunu nemôže dostať, lebo nesplnil dohodnutú úlohu tj nevykopal kanál 50 m. To je zjednodušene povedané.
liba2
25.06.08,09:24
Môj názor je, že aj dohodár môže byť odmeňovaný hodinovo, môže mať tak stanovenú odmenu v dohode - o prac. činnosti alebo DoBPŠ. Táto forma odmeňovania sa dobre využíva napr. pri výrobe, keď treba urýchliť produkciu; keď nie je práca pre dohodárov - majú voľno.
brčko
25.06.08,11:18
Podla mna, v dohode je určená odmena (či už na hodinu alebo za vykonanú/odovzdanú/... prácu) a aj obdobie, na ktoré je dohoda uzatvorená. Ak v čase, kedy je dočasne PN nepodáva žiaden výkon ani neodpracuje žiadnu hodinu, tak proste nedostane odmenu.
Ak pracuje napr. doma na počítačí (takže neporušuje liečebný režim z dôvodu vyplácania nemocenského z dobrovolného nem.poistenia), tak odmenu dostane, v sume podla dohody, aj napriek PN.

Zo SP ho odhlásite až po ukončení platnosti dohody.