majetok
22.03.07,12:15
Prosím o radu. Manžel zomrel v roku 1994. Dcéra poberala sirotský dôchodok (ktorý bol postupne zvyšovaný na cca 2300 Sk) do februára tohto roka. V septembri znovu nastúpila do školy a opäť jej vznikol nárok na sirotský dôchodok - vo výške 903,- Sk. Nerozumiem tomu, lebo podľa mňa platí síce § 293l, ale aj § 82 a dôchodok nemal byť priznaný v menšej výške, v akej sa vyplácal do februára 2006, dokonca by mal byť vyšší, keďže sa sirotské dôchodky zvyšovali z 30 na 40 % (viď vybrané paragrafy). Poisťovňa trvá na svojom, ale ja tomu neverím - možno len nechcem...

Zákon o sociálnom poistení 461/2003 Z.z. po novele 310/2006

§ 77
Suma sirotského dôchodku
(4) Suma sirotského dôchodku, na ktorý vznikne znovu nárok podľa § 76 ods. 5 druhej vety, je 40% sumy starobného dôchodku, na ktorý by mal nárok zomretý rodič alebo osvojiteľ dieťaťa ku dňu dovŕšenia dôchodkového veku.)

§ 82
Zvyšovanie dôchodkových dávok
(5) Dôchodková dávka, ktorá sa v príslušnom kalendárnom roku nevyplácala z dôvodu zániku nároku na jej výplatu, sa zvýši pri opätovnom vzniku nároku na jej výplatu za každý príslušný kalendárny rok, v ktorom sa dôchodková dávka nevyplácala. Tieto zvýšenia patria od opätovného vzniku nároku na výplatu dôchodkovej dávky.
§ 293l
(8) Ak nárok na sirotský dôchodok vznikol v období od 1. januára 2004 do 31. júla 2006 podľa § 265 a nárok na jeho výplatu trvá po 31. júli 2006, suma sirotského dôchodku sa určí od splátky splatnej po 31. júli 2006 vo výške 40 % dôchodku zomretého rodiča alebo osvojiteľa, na ktorý mal alebo by mal nárok v čase úmrtia vrátane zvýšení podľa tohto zákona, ktoré by patrili k sirotskému dôchodku od vzniku nároku na tento dôchodok; odsek 6 tretia veta platí rovnako. Ak tento sirotský dôchodok sa do 31. júla 2006 nevyplácal alebo zanikol na neho nárok, suma sirotského dôchodku sa určí vo výške 40 % dôchodku zomretého rodiča alebo osvojiteľa, na ktorý mal alebo by mal nárok v čase úmrtia, a vypláca sa od opätovného vzniku nároku na jeho výplatu vrátane zvýšení podľa tohto zákona alebo od opätovného vzniku nároku.

Ďakujem
anka.m.
28.10.07,18:25
Dobrý večer
aj ja by som sa chcela spýtať. Mama mi zomrela v máji 1999 a od vtedy som sustavne poberala sirotský dôchodok až do júna 2005, kedy som zmaturovala. cez leto mi nárok stale trval, nedostala som sa ale na VŠ a tak som sa na rok zamestnala. pracovala som v Sony. o rok neskôr som bola prijata na VŠ denné štúdium. prvý rok mám za sebou. som druháčka a vybavujem novú požiadanie o sirotský a tým pádom aj vdovský pre otca. dostala som info, že minulý rok, ke´d, že som študovala mi SP doplatí, neviete mi povedať o koílo mi ho môžu skresať, ke´d som rok pracovala?

veími pekne ďakoujem za pomoc
majetok
07.02.08,11:38
Mala som pravdu :-). Sociálna poisťovňa mala vnútornú kontrolu, prerátala a doplatila. Zaujímavé, že jej právnici vedeli "fundovane" zdôvodniť aj pôvodné aj nové rozhodnutie...