rosemary
24.01.05,13:50
Viete mi prosím poradiť? Som v pracovnom pomere, z inej spoločnosti v ktorej som spoločníkom som mala vyplatené podiely na zisku z 2003, vyplatené boli v máji 2004. Nakoľko podľa prechodných ustanovení si niesom istá, chcela by som vedieť, či tento podiel na zisku bude predmetom dane za rok 2004.
ingi
24.01.05,13:08
Určite áno, Rosemary, tento príjem uvedieš v DP v VIII. odd., ktorý sa týka ostatných príjmov v riadku 10 - iné.
barbadoss
24.01.05,13:22
Musíš zdaniť, inak je to smola, keby ti ich vyplatili do 31.3. res. 30.4. tak by si nič zdaniť nemusela pretože prechodné ustanovenie sa týka až podielov na zisku za rok 2003 vyplácaných od 1.4. a nadobudlo účinnosť až 1.5.2004.
Tož s tým už nič sa nedá robiť.
marianna
24.01.05,14:11
Barbadoss, nerozumiem tomu, pokiaľ viem, podiely na zisku za r. 2003 sa musia zdaniť, keď sú vyplatené kedykoľvek, aj napr. v r. 2005. Oslobodenie od dane sa týka až podielov za r. 2004.
Katarina
24.01.05,14:23
Suhlasím s Mariannou. Podiely na zisku za rok 2003 ako i predchádzajúce roky sa musia
zdaniť bez ohľadu na deň výplaty.
jana
14.06.06,12:04
Katarínka, napísali,že podiely na zisku sa musia zdaniť bez ohľadu na deň výplaty. Dobre som to pochopila? My sme podiely na zisku za roky 2001-2003 zdanili 15% a odviedli DU, ale sme zvyšok nevyplatili a zostali peniaze na účte 364. Tento rok sa konateľia rozhodli, že si vyplatia podiely zo zisku za staré roky. Vyplatím im peniaze a nezdaňujem 19%?!! Alebo pošlem na dú len rozdiel 4%? Poraď!
Peterka
14.06.06,12:17
Podiely na zisku dosiahnutého do roku 2003 vrátane, sa musia zdaniť-viď . Zdaní ich príjemca podielov. Uvedené podiely sa nemôžu zdaniť pri výplate, lebo nie je podľa čoho-nie je opora v zákone.
jana
14.06.06,12:28
Peterka, keď sme podiely na zisku zdanili 15% daňou a poslali na DU, teraz to chcú vyplatiť /rok 2006/? Čo teraz? Poraď!
ingi
14.06.06,20:03
Katarínka, napísali,že podiely na zisku sa musia zdaniť bez ohľadu na deň výplaty. Dobre som to pochopila? My sme podiely na zisku za roky 2001-2003 zdanili 15% a odviedli DU, ale sme zvyšok nevyplatili a zostali peniaze na účte 364. Tento rok sa konateľia rozhodli, že si vyplatia podiely zo zisku za staré roky. Vyplatím im peniaze a nezdaňujem 19%?!! Alebo pošlem na dú len rozdiel 4%? Poraď!

Predpokladám, že pokiaľ sú peniaze vedené na účte 364, jedná sa súčasne aj o spoločníkov (alebo iba spoločníkov).
Peterka Ti už vlastne odpovedal, ja len doplním: nakoľko sa od 01.01.2004 podiely na zisku (do r. 2003) nezdaňujú zrážkovou daňou, pokiaľ sa tieto podiely vyplatia v roku 2006, ako píšeš, zdania si tieto príjmy spoločníci až v daňovom priznaní FO za rok 2006 (platnou 19%-nou sadzbou dane).
KEJKA
14.06.06,20:25
Katarínka, napísali,že podiely na zisku sa musia zdaniť bez ohľadu na deň výplaty. Dobre som to pochopila? My sme podiely na zisku za roky 2001-2003 zdanili 15% a odviedli DU, ale sme zvyšok nevyplatili a zostali peniaze na účte 364. Tento rok sa konateľia rozhodli, že si vyplatia podiely zo zisku za staré roky. Vyplatím im peniaze a nezdaňujem 19%?!! Alebo pošlem na dú len rozdiel 4%? Poraď!
nesúhlasím s príspevkami predo mnou. Z otázky mi vyplýva, že rozhodnutie VZ bolo rozdeliť zisk za roky 2001 až 2003. Na základe uznesenia VZ, boli tieto preúčtované na účet 364-Záväzky z rozdelenia zisku. Tiež sa vypočítala 15% daň a sa aj odviedla Nepíše sa, kedy to bolo, ale javí sa mi, že to bolo ešte pred rokom 2004, teda postupovalo sa podľa zákona 366/1999.
Síce daň sa má odviesť až pri výplate, ale mne sa to javí tak, že spol. chcela tie podiely aj vyplatiť, preto ich zdanila. Nevyplatili sa, lebo napr., chýbali peniaze. Ale je to v roku 2006 daňovo vysporiadaný záväzok voči spoločníkom. Takže sa iba odošlú na účet a druhý raz sa už nezdaňujú. Účtovne 364/221.
ingi
14.06.06,21:10
nesúhlasím s príspevkami predo mnou. Z otázky mi vyplýva, že rozhodnutie VZ bolo rozdeliť zisk za roky 2001 až 2003. Na základe uznesenia VZ, boli tieto preúčtované na účet 364-Záväzky z rozdelenia zisku. Tiež sa vypočítala 15% daň a sa aj odviedla Nepíše sa, kedy to bolo, ale javí sa mi, že to bolo ešte pred rokom 2004, teda postupovalo sa podľa zákona 366/1999.
Síce daň sa má odviesť až pri výplate, ale mne sa to javí tak, že spol. chcela tie podiely aj vyplatiť, preto ich zdanila. Nevyplatili sa, lebo napr., chýbali peniaze. Ale je to v roku 2006 daňovo vysporiadaný záväzok voči spoločníkom. Takže sa iba odošlú na účet a druhý raz sa už nezdaňujú. Účtovne 364/221.

Lidka, ak je to tak, ako si to pochopila Ty, k čomu by sa mala zrozumiteľnejšie vyjadriť Janka, tak to mení situáciu. Ja som to prvotne, ako aj predchádzajúci prispievatelia, pochopila tak, že zdanené boli podiely na zisku, ktoré sa vyplatili. Ale je pravda, že by Janka potom nespomínala ďalšie štyri percentá, ako otáznu možnosť dorovnania do súčasnej 19 % sadzby dane.

Doplním: Stále ma tam tie štyri percentá mätú...k vyplateniu totižto došlo až v roku 2006, t.j. jedná sa o príjem spoločníka - FO za rok 2006, kedy platí 19%-ná sadzba dane. Bolo by vhodné, keby sa vyjadrili aj ostatní.
ingi
15.06.06,11:33
Síce daň sa má odviesť až pri výplate, ale mne sa to javí tak, že spol. chcela tie podiely aj vyplatiť, preto ich zdanila. Nevyplatili sa, lebo napr., chýbali peniaze. Ale je to v roku 2006 daňovo vysporiadaný záväzok voči spoločníkom. Takže sa iba odošlú na účet a druhý raz sa už nezdaňujú. Účtovne 364/221.

V zmysle § 36 ods.2 písm.c) bod 3 zákona č.366/1999 Z.z. o daniach z príjmov bola osobitná sadzba dane z podielov na zisku z účasti v s.r.o. 15 %. Podľa odseku 3 tohto § bol základom dane tento príjem.
V zmysle § 52 bol platiteľ dane povinný zrazenú daň odviesť správcovi najneskôr do 15.dňa každého mesiaca za predchádzajúci kalendárny mesiac. Zrážka dane sa mala vykonať zo sumy úhrady alebo pripísania dlžnej sumy v prospech daňovníka.
Nakoľko k úhrade, ani pripísaniu dlžnej sumy v prospech daňovníka nedošlo (nestačilo iba zaúčtovanie v účtovníctve spoločnosti), podľa môjho názoru nie je možné považovať sumu odvedenú v prospech správcu dane za zrážku dane podľa zákona.
Nakoľko sa predmetné podiely na zisku vyplácajú až v roku 2006, sú podľa môjho názoru príjmom spoločníka (FO) za tento rok a je teda povinný ich zdaniť v daňovom priznaní za rok 2006 platnou 19% sadzbou dane, pričom predpokladám, že sumu už odvedenej 15% dane bude možné kompenzovať so správcom dane formou započítania (listu a pod.).
Takže mne v konečnom dôsledku vychádza povinnosť spoločníkov podať daňové priznanie a doplatiť sumu vo výške 4% (z rozdielu dvoch sadzieb dane) zo základu dane v prospech ŠR .
KEJKA
15.06.06,17:04
nuž ja s tým nesúhlasím. Je fakt, že bola odvedená daň predčasne, ale výsledok je, že daň bola vysporiadaná.
Paralelné riešenie..... papierovo mohli vyrovnať účet 364 - vyplatiť cez pokladnu. Vlastne aj v skutočnosti, cash-flow vo firme bol.
Následne by firmu dotovali ako to už býva 221/365.
Takže mne dodanenie pripadá ako príliš prísny a neopodstatnený výklad zákona. Rozhodnutie VZ je záväzné a preúčtovaním na 364 sa toto rozhodnutie jasne deklarovalo.
poznámka: Inak by som sa na to pozerala, ak by zisk zostal vo vlastnom imaní.
jana
22.06.06,04:08
Ďakujem všetkým za diskusiu, takisto som preberala problém s troma auditorkami, boli takého názoru ako kejka.
Vianocka
10.07.06,18:59
Mili poradaci, vedel by niekto reagovat na nasledovny dotaz?
Ak spolocnost s r.o. predpoklada zisk v roku 2006, je mozne vyplatit spolocnikovi zalohu na podieloch na zisku? Ide o to, ze spolocnik sa obava zmeny zakona o dani z prijmu v suvislosti so zmenou vlady a rad by vyuzil skutocnost, ze zatial vyplata podielov nepodlieha zdaneniu.
Dakujem za odpovede.
KEJKA
10.07.06,19:35
Mili poradaci, vedel by niekto reagovat na nasledovny dotaz?
Ak spolocnost s r.o. predpoklada zisk v roku 2006, je mozne vyplatit spolocnikovi zalohu na podieloch na zisku? Ide o to, ze spolocnik sa obava zmeny zakona o dani z prijmu v suvislosti so zmenou vlady a rad by vyuzil skutocnost, ze zatial vyplata podielov nepodlieha zdaneniu.
Dakujem za odpovede.
nie, nemôže. Môže si vyplatiť len podiely za staré roky, ale nie predpokladané!
Vianocka
10.07.06,21:38
KEJKA, este raz vdaka za skoru odpoved.
Dnes som to aj nasla v Obchodnom zakonniku § 123 ods 2. Dik.
victoria
14.12.07,16:09
Chcem sa iba opytat ci je niekde v zakone stanovene do akej doby si mozu spolocnici fyzicky vyplatit podiely na zisku. Rozhodnutim VZ sa spolocnoci rozhodli ze po odvode do rezervneho fondu a vysporiadani neuhradenych strat minulych rokov si zvysok zisku vyplatia. Momentalna financna situacia vo firme im to vsak nedovoluje a tak sa chcem opytat ci je mozne tieto podiely na zisku evidovat v uctovnictve na ucte 364 a vyplatit az v buducom roku ?
dakujem
Zoltán Kovács
14.12.07,16:19
Chcem sa iba opytat ci je niekde v zakone stanovene do akej doby si mozu spolocnici fyzicky vyplatit podiely na zisku. Rozhodnutim VZ sa spolocnoci rozhodli ze po odvode do rezervneho fondu a vysporiadani neuhradenych strat minulych rokov si zvysok zisku vyplatia. Momentalna financna situacia vo firme im to vsak nedovoluje a tak sa chcem opytat ci je mozne tieto podiely na zisku evidovat v uctovnictve na ucte 364 a vyplatit az v buducom roku ?
dakujem
Samozrejme, že môžu. Zatiaľ sa bude evidovať ako záväzok voči spoločníkom.