ZuzanaPe
22.03.07,13:02
Zdravím,

nie som si istá v stanovení % úroku z omeškania...naša spoločnosť má neuhradenú pohľadávku z obch.styku z júla 2003...píšem návrh na súd, kde potrebujem uviesť % úrokov z omeškania... ak vychádzam z § 369 Obchodného zákonníka platného v r. 2003, ktorý znie ....ak je dlžník v omeškaní so splnením peňažného záväzku a nie je dohodnutá sadzba úrokov z omeškania, je dlžník povinný platiť úroky z omeškania určené v zmluve, inak o 1% vyššie, než je úroková sadzba určená obdobne podľa § 502 a ten znie: Od doby poskytnutia peňažných prostriedkov je dlžník povinný platiť z nich úroky v dojednanej výške, inak v najvyššej prípustnej výške ustanovenej zákonom alebo na základe zákona. Ak nie sú úroky takto určené, je dlžník povinný platiť obvyklé úroky požadované za úvery, ktoré poskytujú banky v mieste sídla dlžníka v čase uzavretia zmluvy...teda postupujem tak, že som si stiahla na NBS stránke priemerné úrokové miery z úverov za rok 2003 a v júli sú úroky cca 8 %, rozumiem tomu dobre, že mám k tomu pripočítať ešte 1 %...čiže 9 % .... ak máte niekto s týmto niekto bohatšie skúsenosti, poraďte mi prosím...

Vopred ďakujem za radu.
Cila
22.03.07,15:55
Ak v zmluve nie sú určené % úrokov, tak sa postupuje podľa § 369 ods.1 Obchod.zákonníka, ak je zákl.úroková sadzba NBS napr 4 % tak pridať + 10% tj 14% ročný úrok, ktorý sa delí 365 dni dostaneš úrok na deň
Cila