Kirk
22.03.07,15:27
Ahojte poradcovia!

Chcel by som sa opýtať, či je nárok na odpočet DPH ak máme faktúru za letenku. Súvisí to s pracovnou cestou zamestnanca.

Ďakujem
Tweety
22.03.07,14:28
Ahojte poradcovia!

Chcel by som sa opýtať, či je nárok na odpočet DPH ak máme faktúru za letenku. Súvisí to s pracovnou cestou zamestnanca.

Ďakujem
A máš tam vôbec dph? Letecká preprava je bez dane, ak by tam aj bola, nie je nárok na jej odpočet .
emgeton
22.03.07,14:32
Ahojte poradcovia!

Chcel by som sa opýtať, či je nárok na odpočet DPH ak máme faktúru za letenku. Súvisí to s pracovnou cestou zamestnanca.

Ďakujem

Podľa môjho názoru by tam DPH nemala byť uvedená, ibaže sa letenka týka vnútroštátneho letu v SR.
Kirk
22.03.07,14:33
A máš tam dph?

Áno je tam DPH, ale čítal som tu niekde, že pri výdavkoch na služob cesty zamestnanca napr. ubytovanie alebo cestovné (okrem PHM) nie je nárok na odpočet DPH a všetko má isť na 512. Tak neviem ako to je ak máme aj faktúru za letenku na firmu alebo faktúru za ubytovanie s DPH.
Tweety
22.03.07,14:34
Áno je tam DPH, ale čítal som tu niekde, že pri výdavkoch na služob cesty zamestnanca napr. ubytovanie alebo cestovné (okrem PHM) nie je nárok na odpočet DPH a všetko má isť na 512. Tak neviem ako to je ak máme aj faktúru za letenku na firmu alebo faktúru za ubytovanie s DPH.
Nie je nárok na odpočet dph, ak nie je uplatnená voči fi, ale zamestnancovi na SC.
emgeton
22.03.07,14:36
Áno je tam DPH, ale čítal som tu niekde, že pri výdavkoch na služob cesty zamestnanca napr. ubytovanie alebo cestovné (okrem PHM) nie je nárok na odpočet DPH a všetko má isť na 512. Tak neviem ako to je ak máme aj faktúru za letenku na firmu alebo faktúru za ubytovanie s DPH.

Je to vnútroštátny let? Alebo medzinárodný?
Kirk
22.03.07,14:37
Je to vnútroštátny let? Alebo medzinárodný?
vnútroštátny
emgeton
22.03.07,14:41
vnútroštátny
Ak letenku objednala firma, doklady sú vystavené na ňu, je možnosť zaúčtovať túto fa ako prijatú službu (518AE), v tomto prípade by bol nárok na odpočet DPH.
Tweety
22.03.07,14:43
Ak letenku objednala firma, doklady sú vystavené na ňu, je možnosť zaúčtovať túto fa ako prijatú službu (518AE), v tomto prípade by bol nárok na odpočet DPH.
ÁNo, potom bude nárok na odpočet dph.
Kirk
22.03.07,14:49
Ak letenku objednala firma, doklady sú vystavené na ňu, je možnosť zaúčtovať túto fa ako prijatú službu (518AE), v tomto prípade by bol nárok na odpočet DPH.

Nemá sa faktúra zaúčtovať na 512,343/321?
emgeton
22.03.07,17:09
Nemá sa faktúra zaúčtovať na 512,343/321?

Neúčtoval by som ju tak.
emgeton
22.03.07,17:30
Nemá sa faktúra zaúčtovať na 512,343/321?

Už sa nebude jednať o cestovnú náhradu ale o prijatú službu.
Janca1
20.04.07,17:02
A ako je to ak firma kúpila letnky bez DPH a následne ich predala klientovi. Faktúru sme vystavili bez DPH, ako plnenie oslobodené, je to správne?
Tweety
20.04.07,17:05
A ako je to ak firma kúpila letnky bez DPH a následne ich predala klientovi. Faktúru sme vystavili bez DPH, ako plnenie oslobodené, je to správne?
Áno, je to správne.
bui
10.08.07,23:41
A ak zaplatime zamestnancovi letenku na sluzobnu cestu, kde isiel pracovat na projekte pre nasho odberatela sluzieb, ktoremu sme letenku vyfakturovali, tak tam bude alebo nebude dph? My sme platci dph...
Jana Acsová
11.08.07,09:19
A ak zaplatime zamestnancovi letenku na sluzobnu cestu, kde isiel pracovat na projekte pre nasho odberatela sluzieb, ktoremu sme letenku vyfakturovali, tak tam bude alebo nebude dph? My sme platci dph...No a poslali ste letenku odberateľovi, keď ste mu ju vyfakturovali. Skutočne si u Vás objednal letenku?

Často uvádzam:
Odberateľ objedná, dodávateľ dodá ... ČO?

Z Vášho zadania to nie je zrejmé.
bui
12.08.07,21:00
Nie letenku si u nas odberatel nasej sluzby neobjednal, ale je ochotni preplatit nam naklady vzniknute so sluzobnou cestou nasho zamestnanca, pretoze sme isli do zahranicia pracovat na jeho projekte..teda poskytli sme inzinierske sluzby.
Letenku pouzil nas zamestnanec na sluzobnu cestu.
My k fakture prilozime len kopiu faktury za letenku, na zdokladovenie vyfakturovanej sumy za letenku.
ondrejvla
12.08.07,21:09
Nie letenku si u nas odberatel nasej sluzby neobjednal, ale je ochotni preplatit nam naklady vzniknute so sluzobnou cestou nasho zamestnanca, pretoze sme isli do zahranicia pracovat na jeho projekte..teda poskytli sme inzinierske sluzby.
Letenku pouzil nas zamestnanec na sluzobnu cestu.
My k fakture prilozime len kopiu faktury za letenku, na zdokladovenie vyfakturovanej sumy za letenku.

Dôležité je, že nie je ochotný, ale či to máte ošetrené v nejakej zmluve, síce pre vás je to jedno, máte to vo výnosoch, ale odberateľ by to mal mať tiež ošetrené, že v rámci dodania služieb preplatí všetky náklady dodávateľa.
bui
16.08.07,22:28
No a poslali ste letenku odberateľovi, keď ste mu ju vyfakturovali. Skutočne si u Vás objednal letenku?

Často uvádzam:
Odberateľ objedná, dodávateľ dodá ... ČO?

Z Vášho zadania to nie je zrejmé.

teda ak to dobre chapem, kedze sme mu nepredali letenku ale vyfakturovali sme mu vydavky spojene s cestou nasho zamestnanca..teda sumu, ktoru sme zaplatili za letenku, tak musim na fakture vycislit aj DPH....
bui
20.08.07,21:37
potrebovala by som odklepnut moj prispevok...:rolleyes:
bui
22.08.07,12:58
Stale ziadny nazor:(
Tweety
22.08.07,13:19
teda ak to dobre chapem, kedze sme mu nepredali letenku ale vyfakturovali sme mu vydavky spojene s cestou nasho zamestnanca..teda sumu, ktoru sme zaplatili za letenku, tak musim na fakture vycislit aj DPH....
A ako to chceš odklepnúť? S veľkým kladivkom, alebo ako? Odpoveď k príspevku: pri fakturovaní výdavkov spojených s PC účtujeme s dph.
bui
07.09.07,22:38
dakujem moc...za odklepnutie:o ...
Jana Acsová
08.09.07,07:55
teda ak to dobre chapem, kedze sme mu nepredali letenku ale vyfakturovali sme mu vydavky spojene s cestou nasho zamestnanca.Nie celkom tak. Vy ste poskytli odberateľovi služby s tým, že Vám uzná kalkuláciu jej ceny vo výške nákladov vopred dohodnutých. Fakturujete službu. Nie výdavky. A keď je to služba určite si druh dodávky a následne ... zdaňte.
Jana Acsová
08.09.07,07:57
A keď je to služba určite si druh dodávky a následne ... zdaňte.
Samozrejme mám na mysli zdanenie v závislosti od určenia:
- miesta dodania,
- osôb zapojených do transakcie ...
a ostatných podmienok dodanej služby, podľa ktorého sa určia podmienky zdanenia (nezdanenia - prenosu daňovej povinnosti).
bui
08.09.07,17:20
Nie celkom tak. Vy ste poskytli odberateľovi služby s tým, že Vám uzná kalkuláciu jej ceny vo výške nákladov vopred dohodnutých. Fakturujete službu. Nie výdavky. A keď je to služba určite si druh dodávky a následne ... zdaňte.

Nas pripad je vsak taky, ze nie je urcena presna kalkulacia poskytnutych sluzieb. Je dohodnuta cena prace, no vedlajsie vydavky s nou spojene nie su vopred zname. V zmluve mame, ze pripadne vedlajsie vydavky..na ubytovanie, cestovne {letenky, taxi}, telefony.. mozeme fakturovat spolu s pracou s tym ze fakturovane sumy podlozime dokladmi..teda prefotenymi blockami...
Urcite by bolo lepsie keby bola urobena kalkulacia ceny prace tak aby zahrnala aj vedlajsie naklady s pracou spojene, no tieto naklady je velmi tazko odhadnut, pretoze nevieme ako dlho sa bude na projekte pracovat, ake vydavky sa objavia....

Teda ako datum poskytnutia sluzby uvadzame posledny den prac podla prac. listu, no a kedze je to na jednej fakture , myslim tym aj vsetky fakturovane vydavky spojene s pracou, tak je tam ten isty den vzniku dan. povinnosti.
Ked fakturujeme tuzemskemu odberatelovi sluzieb, tak s DPH a ked fakturujeme do Ciech tak prenasame dan. dlh na cesku firmu..s tym ze to uvedieme na fakture. Fakturujeme v Eurach.
Kedze mi stale nie je jasne ktory kurz pouzit pre prepocet do uctovnictva, tak davame datum vystavenia faktury rovnaky s datumom vzniku dan. povinnosti. A ak sa objavi naklad vzniknuty s datumom po datume posledneho dna prace na prac. liste, tak davam datum dan.povinnosti posledny den prace, no datum vystavenia az po datume nakladu. Do uctovnictva pouzijem kurz dan. povinnosti. Nie som si vsak ista ci je to vsetko spravne....:(