ADA
24.01.05,14:08
Môžete mi prosím niekto poradiť v ktorom paragrafe nájdem informáciu, že platba pokladňnu v hotovosti nesmie presiahnuť sumu 50.000,- SK Ďakujem
ANNA
24.01.05,13:12
Pravdepodobne ťa zaujíma, že doklad z RP musí byť pre uplatnenie DPH do 50 tis.
Je to § 71 ods.5 zákona 222/2004 Z.z.
ADA
24.01.05,14:37
Ďakujem za odpoveď práve ten paragraf. Nemohla som si spomenúť. Ešte raz vďaka.
Janina7
12.05.05,06:20
Pekný deň prajem,

mohol by mi, prosím, niekto poradiť. Firma, plátca DPH vystavuje faktúry za predaj tovaru nasledovne:deň vystavenia, deň uskutočnenia a deň úhrady
faktúry v hotovosti do pokladne = to všetko v ten istý dátum. Teraz pri daňovej kontrole DÚ chce tejto firme udeliť pokutu, že pri platbe v hotovosti v ten istý deň ako sa uskutoční zdaniteľné plnenie i vyhotový daňový doklad, mal byť vystavený doklad z ERP (firma nemá zatiaľ ERP) a nie faktúra, pretože sa nejedná v tomto prípade o pohľadávku. Aký zákon takéto pravidlo predpisuje a je to vôbec tak ?
Ďakujem za názory k tejto téme.
Janina 7
evina
12.05.05,06:30
Pekný deň prajem,

mohol by mi, prosím, niekto poradiť. Firma, plátca DPH vystavuje faktúry za predaj tovaru nasledovne:deň vystavenia, deň uskutočnenia a deň úhrady
faktúry v hotovosti do pokladne = to všetko v ten istý dátum. Teraz pri daňovej kontrole DÚ chce tejto firme udeliť pokutu, že pri platbe v hotovosti v ten istý deň ako sa uskutoční zdaniteľné plnenie i vyhotový daňový doklad, mal byť vystavený doklad z ERP (firma nemá zatiaľ ERP) a nie faktúra, pretože sa nejedná v tomto prípade o pohľadávku. Aký zákon takéto pravidlo predpisuje a je to vôbec tak ?
Ďakujem za názory k tejto téme.
Janina 7Pozri môj príspevok v téme JÚ PÚ téma registračná pokladňa.


Janina ešte som zabudla uviesť, že pri návšteve v advokátskej kancelárii mi advokátka /a dobrá advokátka / potvrdila, že pohľadávka vzniká zaevidovaním vystavenej faktúry do knihy pohľadávok a jej zaúčtovaním, pričom tú pohľadávku môžem mať polhodiny, hodinu, l deň, 1 rok atď. Tá argumentácia, že sa nejedná v tomto prípede o pohľadávku sa mi tu zdá už úplne od veci.
Zita5
12.05.05,06:45
No to som prekvapená . Viem , že pred časom sa vystavovali fa a pri úhrade v hotovosti sa použil dátum nasledujúceho dňa , alebo sa spravila fa s predchádzajúcim dňom . Na PPD som vždy písala úhrada pohľadávky číslo .... A DÁTUM PRIJATIA PLATBY . V tejto dobe vystavím faktúru a v ten deň aj príjmový doklad o úhrade . A teraz to nie je správne . Taktiež nemáme registračnú pokladňu . Tiež by ma zaujímalo aké oddôvodnenie to majú .:confused:
mlyn16
12.05.05,06:53
To sa mi snáď sníva. Za 30 rokov praxe som niečo takéto nepočula. Veď keď sa niečo predáva vzniká na jednej strane pohľadávka a na druhej záväzok a keď sa obchodné strany vyrovnajú okamžite, pohľadávka aj záväzok sú vyrovnané. Keď ste vystavili faktúru a cez pokladňu ste prijali úhradu, je to úplne v poriadku. Veď tak funguje napr. Ferona Slovakia a mnohé ďalšie firmy, aj naša firma. Mala som už ix kontrol, ale toto som nezažila. V tomto šoku ma ani ďalšie nenapadajú. Spýtaj sa tých "daniarov" na paragrafy, podľa ktorých postupujete nesprávne. Strašne ma to zaujíma.
pyton
12.05.05,06:55
Súhlasím s Evinou.
Janina, napíš, ktoré obdobie ti kontrolujú a na ktorej dani. Ale názor, že ide o pohľadávku a úhradu pohľadávky, hoci aj v ten istý deň, presadzovali niektorí daň. poradcovia už dávno, odhliadnuc od "oficiálne" prezentovaného stanoviska.
Musíš argumentovať už počas kontroly, lebo potom už len odvolanie a to je už horšie.
evina
12.05.05,06:57
No to som prekvapená . Viem , že pred časom sa vystavovali fa a pri úhrade v hotovosti sa použil dátum nasledujúceho dňa , alebo sa spravila fa s predchádzajúcim dňom . Na PPD som vždy písala úhrada pohľadávky číslo .... A DÁTUM PRIJATIA PLATBY . V tejto dobe vystavím faktúru a v ten deň aj príjmový doklad o úhrade . A teraz to nie je správne . Taktiež nemáme registračnú pokladňu . Tiež by ma zaujímalo aké oddôvodnenie to majú .:confused:
Zita5 je to správe od 1.1.2005-pozri ten môj príspevok registračná pokladňa v PÚ JÚ
Zita5
12.05.05,07:01
Zita5 je to správe od 1.1.2005-pozri ten môj príspevok registračná pokladňa v PÚ JÚ
A ako to bolo pred 1.1.2005 . Já som to stále tak robila ...ako úhrada pohľadávky o deň neskôr alebo skôr , vždy som sa tam hrala s dátumom , aby nebol ten istý , ale teraz už na to neprihliadam .
evina
12.05.05,07:05
A ako to bolo pred 1.1.2005 . Já som to stále tak robila ...ako úhrada pohľadávky o deň neskôr alebo skôr , vždy som sa tam hrala s dátumom , aby nebol ten istý , ale teraz už na to neprihliadam .
Pred 1.1.2005 bolo k tomuto vydané nejaké usmernenie MF a na základe toho DÚ vyžadovali tento posun min. o 1 deň čo sa úhrady týka. Skúsim to nájsť a uvediem-lebo si to už nepamätám presne- či ich postup bol takto správny aj pred. 1.1..2005. Ale v roku 2005 nie je o podľa novely vyhlášky o ERP pochýb.
bea
12.05.05,08:01
Ja viem len o jednom usmernení z roku 1996 (Metodický pokyn č. 61/123/1996 Min. financií), ale neviem v ktorom č. FS bol uverejnený. Tam bolo toto:
"Ak deň predaja tovaru alebo poskytnutia služby (§ 2 písm. j) vyhl. MF SR č. 55/1994 Z.z.) je zhodný s dňom prijatia úhrady v hotovosti, daňový subjekt vydá doklad, ktorý musí spĺňať náležitosti podľa § 2 prím ch) vyhlášky MF SR č. 55/1994 o spôsobe vedenia evidencie tržieb elektr. reg. pokladnicou."
Keď som mala kontrolu na DPH ešte v r. 1996, tak som mala práve problém s hotovostnými úhradami v deň vystavenia faktúry. Prerábala som potom na všetkých faktúrach dátum vystavenia o deň dopredu (a to na doporučenie kontrolóra, aj také sa stáva!!!).
Ale veru teraz si myslím, že tento met. pokyn už asi neplatí, ak nevyšlo medzitým niečo novšie?
Janina7
12.05.05,08:58
Čaute všetci na porade

Citácia z Poradcu č.11-12/2003 "Elektronické registračné pokladnice" autor Ing. Vladimír Pastierik - túto časť článku som vyňala zo súboru, ktoré priložila BEA /za to vrelá vďaka BEA/ a našla som ho pod témou "registračné pokladne-povinnosti"


3. Povinnosť evidencie tržieb cez elektronickú registračnú pokladnicu sa údajne
nevzťahuje na úhradu pohľadávky a*dobierky. V*prípade pohľadávky to musí byť
prípad, keď bol predaj realizovaný na faktúru, ktorá bola najprv zaúčtovaná ako
pohľadávka a*až následne, napr. deň po tom, bola uhradená v*hotovosti. Alebo môže
to byť aj prípad, keď v*ten istý deň bude vystavená faktúra a*táto ihneď zaplatená
v*hotovosti?
Podľa §*1 ods.*1 vyhlášky Ministerstva financií SR č.*55/1994 Z.*z. o*spôsobe vedenia
evidencie tržieb elektronickou registračnou pokladnicou (ERP) v*znení neskorších predpisov
je daňový subjekt, ktorého predmetom podnikania je predaj tovaru alebo poskytovanie
vybraných služieb, povinný používať od 1.*januára 1995 na účely evidencie tržieb elektronickú registračnú pokladnicu s*tlačiarňou, a*to vo všetkých svojich predajných miestach, v*ktorých dochádza k*úhrade v*hotovosti.
Podľa ustanovenia §*2 písm.*c) citovanej vyhlášky sa úhradou v*hotovosti rozumie
príjem peňazí v*hotovosti, a*to bankoviek a*mincí platnej meny; za úhradu v*hotovosti sa nepovažuje úhrada pohľadávky a*úhrada dobierky. Z*tohto znenia vyhlášky vyplýva, že úhrada akejkoľvek pohľadávky nie je úhradou v*hotovosti, a*teda sa na ňu nevzťahuje
povinnosť evidencie tržieb ERP. Znenie vyhlášky neobsahuje žiadny časový parameter vo vzťahu k*pohľadávke. Za rozhodujúce považujeme preukázanie skutočnosti, že kupujúci dostal faktúru a*príjem peňazí u*predávajúceho bol preukazne zaúčtovaný voči zániku pohľadávky.

Čo myslíte, mohla by som sa ním oháňať pre daňovákmi? Moja daňová kontrola je na DPH i DZP rok 2003. ďakujem za pripomienky všetkým.
Janina7
evina
12.05.05,09:52
Vážení poraďáci, keďže táto téma sa rozprúdila preštudovala som ju bližšie a môj záver je:

Na základe vystavenej faktúry ste mohli prijať platbu v hotovosti na základe príjmového dokladu v ten istý deň už od 1.1.1997.

Prečo?
Vyhláška 55/1994 v novele účinnej od 1.1.1997 zaznamenala úpravy práve v § 2 ods. c/, kde sa prvýkrát hovorí "za úhradu v hotovosti sa nepovažuje úhrada pohľadávky a úhrada dobierky.

Metodický pokyn vydaný MF, ktprý Vám prikladám v prílohe platí od 1.1.1996 a zaväzuje o.i.:



I. Ak deň predaja tovaru alebo poskytnutia služby (§ 2 písm. j) citovanej vyhlášky) je zhodný s dňom prijatia úhrady v hotovosti, daňový subjekt vydá doklad, ktorý musí spĺňať náležitosti podľa § 2 písm. ch) vyhlášky MF SR č. 55/1994 Z. z. o spôsobe vedenia evidencie tržieb elektronickou registračnou pokladnicou v znení vyhlášky č. 59/1995 Z. z.

Spomínaná novela Vyhlášky k 1.1.1997 však už v bode ch/ neuvádza náležitosti dokladu, ale tieto náležitosti uvádza až v bode i. Preto podľa mojej mienky novelou Vyhlášky 55/1994 účinnou od 1.1.1997 stratilo usmernenie MF opadstatnenie a platnosť. /Vôbec je diskutabilné, či MP môže byť nadradený Vyhláške, ale to už tu nebudem komplikovať/.

Ďalšia novela vyhlášky o ERP bola účinná od 1.1.2005 ale znenie týchto problematických častí je identické, nemenilo sa.
Ešte pre úplnosť uvádzam, že Met. pokyn sa odvoláva na znenie vyhlášky 59/1995 a od 1.1.1997 platí vyhláška v znení č. 353/1996,

Takže Janina dôvoď a bráň sa.
Janina7
12.05.05,10:09
Vážení poraďáci, keďže táto téma sa rozprúdila preštudovala som ju bližšie a môj záver je:

Na základe vystavenej faktúry ste mohli prijať platbu v hotovosti na základe príjmového dokladu v ten istý deň už od 1.1.1997.

Prečo?
Vyhláška 55/1994 v novele účinnej od 1.1.1997 zaznamenala úpravy práve v § 2 ods. c/, kde sa prvýkrát hovorí "za úhradu v hotovosti sa nepovažuje úhrada pohľadávky a úhrada dobierky.

Metodický pokyn vydaný MF, ktprý Vám prikladám v prílohe platí od 1.1.1996 a zaväzuje o.i.:



I. Ak deň predaja tovaru alebo poskytnutia služby (§ 2 písm. j) citovanej vyhlášky) je zhodný s dňom prijatia úhrady v hotovosti, daňový subjekt vydá doklad, ktorý musí spĺňať náležitosti podľa § 2 písm. ch) vyhlášky MF SR č. 55/1994 Z. z. o spôsobe vedenia evidencie tržieb elektronickou registračnou pokladnicou v znení vyhlášky č. 59/1995 Z. z.

Spomínaná novela Vyhlášky k 1.1.1997 však už v bode ch/ neuvádza náležitosti dokladu, ale tieto náležitosti uvádza až v bode i. Preto podľa mojej mienky novelou Vyhlášky 55/1994 účinnou od 1.1.1997 stratilo usmernenie MF opadstatnenie a platnosť. /Vôbec je diskutabilné, či MP môže byť nadradený Vyhláške, ale to už tu nebudem komplikovať/.

Ďalšia novela vyhlášky o ERP bola účinná od 1.1.2005 ale znenie týchto problematických častí je identické, nemenilo sa.
Ešte pre úplnosť uvádzam, že Met. pokyn sa odvoláva na znenie vyhlášky 59/1995 a od 1.1.1997 platí vyhláška v znení č. 353/1996,

Takže Janina dôvoď a bráň sa.

Milá Evina,
ďakujem pekne za emaily, si super, ale potrebovala by som ešte ten metodický pokyn upresniť, či tam nie je niekde rozpor. Deň uskutočnenia zdaniteľného plnenia=deň vyhotovenia fa=deň úhrady fa v hotovosti do pokladne (ten istý deň). Nemôže byť v tom rozpor, že je to i v ten deň uskutočnené? Ďakujem za odpoveď.
Janina7
evina
12.05.05,10:27
Milá Evina,
ďakujem pekne za emaily, si super, ale potrebovala by som ešte ten metodický pokyn upresniť, či tam nie je niekde rozpor. Deň uskutočnenia zdaniteľného plnenia=deň vyhotovenia fa=deň úhrady fa v hotovosti do pokladne (ten istý deň). Nemôže byť v tom rozpor, že je to i v ten deň uskutočnené? Ďakujem za odpoveď.
Janina7
Podľa mňa nie v tomto prípade ide o dva dôležité pojmy deň predaja-deň prijatia úhrady. Asi si to trocha komplikuješ v spojitosti s DPH ale tu teraz neriešime. Podľa mňa je to O.K.. Prajem veľa úspechov. Treba si presne pripraviť všetky vyhlášky uvádzam Ti znenie a dôvodiť na základe nich to je najdôležitejšie:

vyhláška 55/1994 pôvodná neviem presne účinnosť ale nie je podstatné
59/1995 účinná od 30.3.1995
353/1996 1.1.1997
735/2004 1.1.2005
735/2004 dopĺňa § 2 1.7.2005
Zita5
12.05.05,12:44
Podľa mňa nie v tomto prípade ide o dva dôležité pojmy deň predaja-deň prijatia úhrady. Asi si to trocha komplikuješ v spojitosti s DPH ale tu teraz neriešime. Podľa mňa je to O.K.. Prajem veľa úspechov. Treba si presne pripraviť všetky vyhlášky uvádzam Ti znenie a dôvodiť na základe nich to je najdôležitejšie:

vyhláška 55/1994 pôvodná neviem presne účinnosť ale nie je podstatné
59/1995 účinná od 30.3.1995
353/1996 1.1.1997
735/2004 1.1.2005
735/2004 dopĺňa § 2 1.7.2005

Evina dovoľ aby som sa Ti poďakovala , že si si našla čas a takto to pekne napísala do porady . Myslím , že sa potešia aj ostatní členovia porady . Takže nemusím mať žiadne mindráky, že som to robila zle .:cool: :)
evina
12.05.05,12:53
Evina dovoľ aby som sa Ti poďakovala , že si si našla čas a takto to pekne napísala do porady . Myslím , že sa potešia aj ostatní členovia porady . Takže nemusím mať žiadne mindráky, že som to robila zle .:cool: :)
Som rada, že nám to všetkým pomohlo. Ďakujem za príspevok :)
andrej_rv
12.05.05,16:24
Evina, super príspevok, ďakujem ! :D :D :D
evina
12.05.05,20:40
Evina, super príspevok, ďakujem ! :D :D :D
Andrej aj ja ďakujem, poteší :)
Luna
13.05.05,08:17
Včera po prečítaní začiatku tejto diskusie mi zostalo zle,že sme v jednej firme zabudli na ERP,majiteľ ktorý mi nosí doklady raz za štvrťrok, inkasoval peniaze v hot.za predaný tovar. Potom keď som nadtým rozmyšlala tak aj on nakupoval tovar v hot.a nosil iba PPD,nie doklady z ERP.
Takýchto vecí sa pri mojej práci strašne bojím,čo ak sa na niečo zabudne.

Zas môžem kľudne spať. Ďakujem!!!!!!!!
Janina7
13.05.05,09:23
Čaute všetci poraďáci,
práve som dotelefonovala s kompetentnou osobou zamestnanou na daňovom riaditeľstve, ktorá mi povedala, že metodický pokyn (priložila ho Evina v jednom vyjadrení k tejto téme), síce nemá presne určený časový parameter pre plnenie skôr uskutočnené, ako sa to uvádza v bode II tohto pokynu /viď dole/, i priznávajú, že logiku to jednoznačnú nemá, ale berú to tak a musia sa podľa toho riadiť, že skôr uskutočnené je minimálne deň pred úhradou. Takže by naša firma mala mať registračnú pokladňu alebo pri úhrade v hotovosti za fa automaticky posunúť dátum o jeden deň neskôr, i keď to fyzicky bude uhradené v iný deň. A druhá vec je, čo nato povedia naši odberatelia, resp. ich účtovníčky, pokladníčky?!. Chystám sa ešte na príslušný DÚ, ktorá mi kontrolu vykonáva, a pokúsim sa im to vyvrátiť, že to nie je také jednoznačne stanovené. Možno uspejem (čo pochybujem), lebo veľmi záleží, na akého úradníka natrafíte. Veď uvidím! Dám Vám potom vedieť, ako som dopadla a v ktorej krajovej oblasti by ste sa mali vyvarovať prijímať hotovosť za fa v ten istý deň ako je uskutočnené plnenie a vystavená fa.

Citácia z metodického pokynu:

I. Ak deň predaja tovaru alebo poskytnutia služby (§ 2 písm. j) citovanej vyhlášky) je zhodný s dňom prijatia úhrady v hotovosti, daňový subjekt vydá doklad, ktorý musí spĺňať náležitosti podľa § 2 písm. ch) vyhlášky MF SR č. 55/1994 Z. z. o spôsobe vedenia evidencie tržieb elektronickou registračnou pokladnicou v znení vyhlášky č. 59/1995 Z. z.
Tento doklad môže byť pre účely dane z pridanej hodnoty považovaný za zjednodušený daňový doklad, ak spĺňa náležitosti podľa § 16 zákona NR SR č. 289/1995 Z. z. o dani z pridanej hodnoty.
II. Ak daňový subjekt prijme úhradu v hotovosti za plnenie skôr uskutočnené (za predaj tovaru alebo poskytnutú službu podľa § 2 písm. j) citovanej vyhlášky), ku ktorému už vystavil doklad, napr. daňový doklad ( § 15 zákona NR SR č. 289/1995 Z. z. o dani z pridanej hodnoty), účtovný doklad (v praxi sú niekedy označované tieto doklady ako faktúry), zmluvu, dohodu, nie je povinný takto prijatú úhradu evidovať na elektronickej registračnej pokladnici, nakoľko nejde o predaj tovaru alebo o poskytnutie služby spojenej s úhradou, ale iba o úhradu pohľadávky. Uvedené platí za podmienky, že na úhradu pohľadávky v hotovosti daňový subjekt vystaví príjmový pokladničný doklad s uvedením čísla dokladu, na ktorý sa úhrada vzťahuje.


Majte sa krásne a POZOR pre poverčivých: Dnes je piatok 13 !!!
Inak prajem pekný slnečný víkend a ešte raz ďakujem všetkým na porade za otázky i odpovede na rôzne témy. Ste všetci super. Som rada, že som sa zaregistrovala a môžem sa s Vami podeliť o problémy a nechať si poradiť. Janina 7
evina
13.05.05,10:32
Janina, bohužiaľ ani "kompetentná osoba na DR" si nemôže vykladať predpisy proti logike ani proti ničomu inému. Z môjho príspevku musí byť zrejmé aj kompetentnej osobe na DR, že MP nemôže byť v rozpore s Vyhláškou, ktorá o.i. má vyššiu právnu silu. Metodický pokyn sa odvoláva ku zneniu Vyhlášky, ktoré už neexistuje, t.j. je neúčinný,, ale keby sme sa napriek tomu chceli podľa neho riadiť museli by sme vystaviť s náležitosťami doklad podľa §2 písm. ch. Vyhlášky) ktoré hovorí:

ch/ daňovým identifikačným číslom subjektu prevádzkujúceho pokladnicu číslo uvedené v osvedčení o registrácii,

Pre porovnanie uvádzam písm. ch/ v znení platnej vyhlášky, na ktoré sa metodický pokyn odvoláva :

ch) dokladom vyhotoveným pokladnicou doklad, ktorý obsahuje aspoň tieto údaje:
1. daňový kód pokladnice,
2. daňové identifikačné číslo,
3. poradové číslo dokladu od poslednej dennej uzávierky,
4. dátum vystavenia dokladu,
5. názov a množstvo tovaru alebo rozsah služby,
6. cenu tovaru alebo služby,
7. celkovú cenu,

Takže ja som v tomto prípade presvedčená o neopodstatnenosti požiadavky daňovej kontroly uvádzať rozdielne dátumy.
Som človek, ktorý keď je presvedčený o takejto pravde podloženej vyhláškou , tak sa riadim ňou. Ja osobne na Tvojom mieste by som obetovala peniaze za daňového poradcu, resp. advokáta, žiadala o písmné stanovisko a ak by bolo treba bránila by som sa aj súdnou cestou.

To len na okraj pre Vás, poraďákov, určite by som to spravila z principiálneho hľadiska, lebo len tak postupne budeme odburávať byrokratické postupy, ak sa ich neopodstatnenosti postavíme. O.i. neviem, v tom logickom slovazmysle, o čo tu ide, lebo v konečnom dôsledku tam môže napísať dátum každý, aký chce, len neviem prečo by sme mali klamať keď nemusíme.
Janina len na základe troch nezávislých právnych názorov, kde by všetci tvrdili že nemám pravdu by som kapitulovala, ale prestala by som asi veriť, že viem aspoň trocha čítať zákony.
Drž sa!
evina
13.05.05,10:41
Chystám sa ešte na príslušný DÚ, ktorá mi kontrolu vykonáva, a pokúsim sa im to vyvrátiť, že to nie je také jednoznačne stanovené. Možno uspejem (čo pochybujem), lebo veľmi záleží, na akého úradníka natrafíte. Ja som natrafila práve na poctivca, ktorý už veľa pamätá a predsa sa nenechá presvedčiť (poúčať) niekým mladším a "s menšími skúsenosťami".


Janina doporučujem Ti v zmysle predchádzajúceho príspevku chystať sa za DP alebo advokátom, a a na základe toho argumentuj na príslušnom DÚ. Nepoužívaj slová ako logické alebo nelogické /ako aj príslušní na DR/, ale sústavne argumentuj §§. tie totiž logiku ani veľakrát neuznávajú/.
mlyn16
13.05.05,10:51
Sme s.r.o. ktorá vyrába ale aj poskytuje služby. Vystavujeme odberateľom faktúry, ktoré sú nám uhradené v hotovosti (hoci aj hneď v ten istý deň ako je vystavená faktúra) alebo cez bankový účet. Príležitostne predávame aj tovar (tovar, ktorý sme nakúpili a v nezmenenom stave predali) ale vždy na faktúru. Tým, že faktúry sú číslované v rade, je zabezpečená prehľadnosť a úplnosť účtovníctva. Pokladničné doklady sú vystavované cez PC - v programe Pokladňa. Tento postup sledujem aj u iných firiem, kde chodíme nakupovať napr. Ferona Slovakia, Kastem a pod. Platby v hotovosti fyzickým osobám hlásime v zmysle zákona na daňové úrady. Čo robíme zle?
evina
13.05.05,11:07
Sme s.r.o. ktorá vyrába ale aj poskytuje služby. Vystavujeme odberateľom faktúry, ktoré sú nám uhradené v hotovosti (hoci aj hneď v ten istý deň ako je vystavená faktúra) alebo cez bankový účet. Príležitostne predávame aj tovar (tovar, ktorý sme nakúpili a v nezmenenom stave predali) ale vždy na faktúru. Tým, že faktúry sú číslované v rade, je zabezpečená prehľadnosť a úplnosť účtovníctva. Pokladničné doklady sú vystavované cez PC - v programe Pokladňa. Tento postup sledujem aj u iných firiem, kde chodíme nakupovať napr. Ferona Slovakia, Kastem a pod. Platby v hotovosti fyzickým osobám hlásime v zmysle zákona na daňové úrady. Čo robíme zle?

Podľa mňa nerobíte nič zlé :)
aktark
13.05.05,15:48
mlyn 16 nezabudni, že pred 30 rokmi neplatila Vyhláška o elektr. reg. pokladniciach. Ak neúčtuješ o pohľadávke, je to príjem v hotovosti a práve preto a na to vznikla spomínaná vyhláška.l
evina
13.05.05,15:54
mlyn 16 nezabudni, že pred 30 rokmi neplatila Vyhláška o elektr. reg. pokladniciach. Ak neúčtuješ o pohľadávke, je to príjem v hotovosti a práve preto a na to vznikla spomínaná vyhláška.l
Aktark prepáč trocha som nepochopila presne či máš pocit, že mlyn 16 robí niečo zle alebo dobre. Môžeš trocha bližšie vysvetliť ako si to myslel :)
zdendo
13.05.05,19:21
Ahojte.

Evina dik za super spracovanie odpovede. Urcite si tomu venovala dost casu ked si to takto pozistovala. Aj tu je odpoved na moju otazku "Registracna pokladna".
Super ze su tu ludia ako Ty.
Ahoj.
Zdendo
mlyn16
16.05.05,06:28
Aktark,

celý život sa učím a myslím, že to robíš aj ty. Pokiaľ viem, ak vediem registračnú pokladňu nevystavujem faktúry. Ak vystavím faktúru a je hradená v hotovosti, vystavím pokladničný doklad, inakšie by došlo k duplicite. Možno sa mýlim, ale čo účtujem podnikateľa v JU, robí to takto.
drekos
16.05.05,06:56
áno,je to tak, ale vystav PPD o s dátum o deň neskôr ako je ddodanie tovaru a to bude už pohľadávka a potom nebudeš potrebovať ani ERP.
evina
16.05.05,07:39
Ja som stále na základe mojich predchádzajúcich príspevkov presvedčená najmä príspevok 14, že nemusím vystaviť od 1.1.1997 rozdielne dátumy na faktúre a PPD. O.i. Ak vystavím faktúru a odberateľ ju preberie, tak mi predsa v tom momente vznikla pohľadávka, ale dôležité je to, že MP MF je od 1.1.1997 neúčinný.
mlyn16
16.05.05,08:18
Ja som stále na základe mojich predchádzajúcich príspevkov presvedčená najmä príspevok 14, že nemusím vystaviť od 1.1.1977 rozdielne dátumy na faktúre a PPD. O.i. Ak vystavím faktúru a odberateľ ju preberie, tak mi predsa v tom momente vznikla pohľadávka, ale dôležité je to, že MP MF je od 1.1.1997 neúčinný.Určite máš pravdu, rada by som videla daňovú pracovníčku napr. vo firme FERONA Slovakia, kde predávajú dennodenne tovar, registračnú pokladňu nemajú, lebo o predaji vystavujú faktúru a príjmový pokladničný doklad. Ak by aj reg. pokladňu mali, tak len pre drobných zákazníkov, ktorý nie sú registrovaný v OR.
evina
16.05.05,13:44
Vážení poraďáci, dnes som bola v advokátskej kancelárii, kde

mi advokátka potvrdila to čo som Vám napísala v príspevku č.14 - krátko zhrniem metodický pokyn vydaný MF je síce platný /lebo ho nikto nezrušil a ani ináč neupravil/ ale je od 1.1.1997 neúčinný, nakoľko je v rozpore s novelou vyhlášky 55/1994 platnou a účinnou od 1.1.1997 a odvoláva sa na už neplatné zákony /napr. DPH/ a znenia písmen vyhlášky platných od 1.1.1997. Budeme podnikať ďalšie kroky na nápravu - budem Vás informovať.
Luna
16.05.05,14:08
Evina si super. DAKUJEM.
Zita5
16.05.05,14:18
Vážení poraďáci, dnes som bola v advokátskej kancelárii, kde

mi advokátka potvrdila to čo som Vám napísala v príspevku č.14 - krátko zhrniem metodický pokyn vydaný MF je síce platný /lebo ho nikto nezrušil a ani ináč neupravil/ ale je od 1.1.1997 neúčinný, nakoľko je v rozpore s novelou vyhlášky 55/1994 platnou a účinnou od 1.1.1997 a odvoláva sa na už neplatné zákony /napr. DPH/ a znenia písmen vyhlášky platných od 1.1.1997. Budeme podnikať ďalšie kroky na nápravu - budem Vás informovať.
Aspoň zasa máme možnosť vidieť ako pracuje náš parlament . Evina si úžasne obetavá . Ďakujeme . Pá
evina
16.05.05,22:03
Pekný deň prajem,

mohol by mi, prosím, niekto poradiť. Firma, plátca DPH vystavuje faktúry za predaj tovaru nasledovne:deň vystavenia, deň uskutočnenia a deň úhrady
faktúry v hotovosti do pokladne = to všetko v ten istý dátum. Teraz pri daňovej kontrole DÚ chce tejto firme udeliť pokutu, že pri platbe v hotovosti v ten istý deň ako sa uskutoční zdaniteľné plnenie i vyhotový daňový doklad, mal byť vystavený doklad z ERP (firma nemá zatiaľ ERP) a nie faktúra, pretože sa nejedná v tomto prípade o pohľadávku. Aký zákon takéto pravidlo predpisuje a je to vôbec tak ?
Ďakujem za názory k tejto téme.
Janina 7

Janina ešte som zabudla pripísať, že pri návšteve advokátskej kancelárie mi advokátka /dobrá advokátka/ potvrdila, že vystavením faktúry, jej zaevidovaním do knihy pohľadávok a zaúčtovaním mi vzniká pohľadávka- pohľadávka môže existovať pol hodiny, hodinu, 1 deň, 1 rok atď.
Velettka
17.05.05,05:50
áno presne tak, ja vystavujem faktúry a platia mi občas aj v hotovosti, vystavím PPD vždy v ten deň, kedy vystavím faktúru a nikdy som s tým nemala problém pri daňovej kontrole. Asi záleží od DÚ, ale jednoznačne by sa mali ujednotiť, ale to sa nestane asi nikdy :-))




Janina ešte som zabudla pripísať, že pri návšteve advokátskej kancelárie mi advokátka /dobrá advokátka/ potvrdila, že vystavením faktúry, jej zaevidovaním do knihy pohľadávok a zaúčtovaním mi vzniká pohľadávka- pohľadávka môže existovať pol hodiny, hodinu, 1 deň, 1 rok atď.
Janina7
18.05.05,10:35
Milá Evina,
ani nevieš, ako som Ti povďačná. Si super. Až po dôkladnom preštudovaní všetkých Tvojich príspevkov som konečne pochopila, o čo tu ide. Dúfam, že to pochopia i na DÚ, a keď nie odvolám sa, a budem sa brániť tak, ako si mi poradila. Ešte raz srdečná vďaka a porade prajem viac takýchto skvelých ľudí ako si ty.
Pekný, i keď upršaný deň všetkým poraďákom praje JANINA7
evina
18.05.05,10:41
Milá Evina,
ani nevieš, ako som Ti povďačná. Si super. Až po dôkladnom preštudovaní všetkých Tvojich príspevkov som konečne pochopila, o čo tu ide. Dúfam, že to pochopia i na DÚ, a keď nie odvolám sa, a budem sa brániť tak, ako si mi poradila. Ešte raz srdečná vďaka a porade prajem viac takýchto skvelých ľudí ako si ty.
Pekný, i keď upršaný deň všetkým poraďákom praje JANINA7
Budem Ti držať palce. Pre úplnosť Ti poviem ešte toľko a mám to odobrené od právnika, mám pripravenú žiadosť na MF o jednoznačné stanovisko k tejto veci a zabezpečenie jednotného postupu pre všetky DÚ. /samozrejme budem Vás informovať o reakcii/.Ja keĎ som preštudovala všetky vyhlášky a MP bola som presvedčená, že je to tak a samozrejme teraz mám pocit o to silnjší, že rozpor medzi MP a vyhláškou mi potvrdil právnik. Drž sa.:)
bepo
11.10.05,20:59
Už ubehlo dosť času,ako to dopadlo?
Janina7
12.10.05,06:09
Zdravím všetkých na porade,
máš pravdu BEPO, ubehlo už veľa času a až včera som obdržala od DÚ odpoveď na moje odvolanie zo dňa 02.08.2005. Pokutu vo výške 10.000,- Sk za nepoužitie ERP zrušuje.
Citujem aspoň najdôležitejšie odstavce:
Odvolávajúci v odvolaní namieta, že par. 2 písm.c Vyhlášky hovorí, že úhradou v hotovosti sa rozumie príjem peňazí v hotovosti a to bankoviek a mincí platnej meny, za úhradu v hotovosti sa nepovažuje úhrada pohľadávky a úhrada dobierky. Vyhláška pre tieto prípady nestanovuje žiadne časové podmienky. Odvolávajúci sa vo všetkých prípadoch predaj uskutočnil formou vystavenia pohľadávky (faktúry), ktorá je v účtovníctve účtovaná zápisom MD 311 a D 6.. a vystavenia potvrdenky o zaplatení pohľadávky so zaúčtovaním 211/311 teda príjem peňazí nie je účtovaný ako tržba, ale so súvzťažným zápisom voči príslušnej pohľadávke.
Nakoľko prvostupňový orgán (DÚ NMnV) nerozhodol o odvolaní sám, postúpil odvolanie spolu so spisovým materiálom na rozhodnutie odvolaciemu orgánu. Daňové riaditeľstvo SR (BB) po preskúmaní uvádzaných skutočností zistilo -citujem:
Keďže Vyhláška (č.55/1994 Z.z. v znení neskorších predpisov) v platnom znení
neukladá žiadnu lehotu, kedy by mala prebehnúť úhrada pohľadávky (faktúry), môže táto úhrada prebehnúť aj v deň jej vystavenia. Dôležité je preukázanie skutočnosti, že kupujúci dostal faktúru a príjem peňazí u predávajúceho bol preukazne zaúčtovaný voči zániku pohľadávky.

Ešte raz veľká vďaka EVINA, pretože bez teba by som nemala odvahu podať odvolanie. A vyplatilo sa, aspoň v mojom prípade. Keby si registrovala nejakú zmenu, čo sa týka tej Vyhlášky, daj to prosím na PORADU. Díííííííííííííííííííííííí ík
bendži
12.10.05,06:22
ahojte,

idem sa poradiť, aj keď mnohým z vás moja otázka príde možno hodne jednoduchá, chcem sa uistiť, ako mám správne postupovať..

robím podvojné účtovníctvo pre občianske združenie, nakoľko vykonávajú podnikateľskú činnosť na základe živnostenského oprávnenia. V tomto majú aj predaj CD, ktoré sami vydávajú. Akým spôsobom mám dokladovať príjem za predaj týchto CD? Mnohokrát je predaj robený priamo pri koncertoch, pričom oni mi len vypíšu PPD na sumu, ktorú prijali.. Registračnú pokladňu nemajú. Mala by som teda vždy na tú sumu spraviť spätne faktúru?

Ďakujem za Vaše názory a prajem krásny deň :-)
evina
13.10.05,08:05
Zdravím všetkých na porade,
máš pravdu BEPO, ubehlo už veľa času a až včera som obdržala od DÚ odpoveď na moje odvolanie zo dňa 02.08.2005. Pokutu vo výške 10.000,- Sk za nepoužitie ERP zrušuje.
Citujem aspoň najdôležitejšie odstavce:
Odvolávajúci v odvolaní namieta, že par. 2 písm.c Vyhlášky hovorí, že úhradou v hotovosti sa rozumie príjem peňazí v hotovosti a to bankoviek a mincí platnej meny, za úhradu v hotovosti sa nepovažuje úhrada pohľadávky a úhrada dobierky. Vyhláška pre tieto prípady nestanovuje žiadne časové podmienky. Odvolávajúci sa vo všetkých prípadoch predaj uskutočnil formou vystavenia pohľadávky (faktúry), ktorá je v účtovníctve účtovaná zápisom MD 311 a D 6.. a vystavenia potvrdenky o zaplatení pohľadávky so zaúčtovaním 211/311 teda príjem peňazí nie je účtovaný ako tržba, ale so súvzťažným zápisom voči príslušnej pohľadávke.
Nakoľko prvostupňový orgán (DÚ NMnV) nerozhodol o odvolaní sám, postúpil odvolanie spolu so spisovým materiálom na rozhodnutie odvolaciemu orgánu. Daňové riaditeľstvo SR (BB) po preskúmaní uvádzaných skutočností zistilo -citujem:
Keďže Vyhláška (č.55/1994 Z.z. v znení neskorších predpisov) v platnom znení
neukladá žiadnu lehotu, kedy by mala prebehnúť úhrada pohľadávky (faktúry), môže táto úhrada prebehnúť aj v deň jej vystavenia. Dôležité je preukázanie skutočnosti, že kupujúci dostal faktúru a príjem peňazí u predávajúceho bol preukazne zaúčtovaný voči zániku pohľadávky.

Ešte raz veľká vďaka EVINA, pretože bez teba by som nemala odvahu podať odvolanie. A vyplatilo sa, aspoň v mojom prípade. Keby si registrovala nejakú zmenu, čo sa týka tej Vyhlášky, daj to prosím na PORADU. Díííííííííííííííííííííííí ík
Milá Janina, ani nevieš ako si ma potešila touto odpoveďou. Ja som v tejto veci písala na MF a odpoveď zatiaľ nemám. Potvrdilo sa mi však to, čo sa veľakrát snažím napísať vo svojich príspevkoch: Ak sme na základe zákonov /a nie tvrdenia DÚ/ presvedčení o svojej pravde treba to dokazovať :):)
andrej_rv
13.10.05,09:41
Potvrdilo sa mi však to, čo sa veľakrát snažím napísať vo svojich príspevkoch: Ak sme na základe zákonov /a nie tvrdenia DÚ/ presvedčení o svojej pravde treba to dokazovať :):) Richard zatiaľ nevymyslel zosilnený súhlas (súhlas na druhú), tak ho k príspevku Eviny pripnem aspoň takto :)
Majka
30.11.05,08:37
prosim Vas o radu,asi som to nepochopila...
ked som prijala v 11/05 za fakturu v hotovosti do pokladne za 42 000.-s dph. a teraz prijmem prijala v hotovosti..... je to problem ked nemam registrac.pokladnu? chape sa tym ze jeden doklad -PPD nemoze byt na vyssiu sumu ako 50tis.?
prosim surne teraz som v pomykove


SORAAAAAC, MALA SOM TAM CHYBU,evina,prosim prepac......
evina
30.11.05,08:42
prosim Vas o radu,asi som to nepochopila...
ked som vyplatila v 11/05 fakturu v hotovosti z pokladne za 42 000.-s dph. a teraz vyplatim dalsiu v hotovosti 12 000.- a okrem toho mam dve drobne faktury po cca 3000.- kt. som tiez vyplatila v hotovosti..... je to problem ked nemam registrac.pokladnu? chape sa tym ze jeden doklad - VPD nemoze byt na vyssiu sumu ako 50tis.?
prosim surne teraz som v pomykove

Majka povinnosť mať ERP sa týka vybraných činností k evidovaniu príjmov pri predaji tovaru /služieb/, nie výdajov :)
mlyn16
30.11.05,08:43
Keď vystavuješ faktúry, nepotrebuješ registračnú pokladňu. Doklady sa nesčítavajú.
mlyn16
30.11.05,08:47
Majka, ešte na doplnenie. VPD môže byť aj na milion, doklad z registračnej pokladne nesmie byť vyšší ako 50000. (viď § 71 odst.5 zákona o DPH)
Majka
30.11.05,08:53
Majka, ešte na doplnenie. VPD môže byť aj na milion, doklad z registračnej pokladne nesmie byť vyšší ako 50000. (viď § 71 odst.5 zákona o DPH)

takze v pohode mozem vystavit 10 faktur po 80tis. s dph a prijat ich od odberatelov do pokladne bez ERP? ked poskytujem sluzby....?
evina
30.11.05,09:09
takze v pohode mozem vystavit 10 faktur po 80tis. s dph a prijat ich od odberatelov do pokladne bez ERP? ked poskytujem sluzby....?

majka v prvom príspevku hovoríš o fa, ktoré si "vyplatila" preto moja odpoveď.

Teraz sa pýtaš na príjem a tam musíš vychádzať z Vyhlášky č. 55/1994 v znení neskorších predpisov- nestačí povedať poskytujem služby.... Nižšie Ti pripnem, kedy je mať povinnosť ERP, ale principiálne môžeš prijať na základe vystavených faktúr á 80 tis. aj s DPH do pokladne bez ERP /pôjde o úhradu pohľadávky/.




Vyhláška 55/1994 v znení neskorších predpisov:

§ 1
1/ Daňový subjekt , ktorého predmetom podnikania je predaj tovaru alebo poskytovanie služieb (ďalej len "subjekt"), používa od 1. januára 1995 na účely evidencie tržieb elektronickú registračnú pokladnicu s tlačiarňou (ďalej len "pokladnica"), a to vo všetkých svojich predajných miestach, v ktorých dochádza k úhrade v hotovosti. Uvedené sa nevzťahuje na subjekt, ktorý má v obchodnom registri vyznačený vstup do likvidácie alebo vyhlásenie konkurzu.




Subjekt používa pokladnicu len pri týchto službách:

50.20.1 Údržba a opravy osobných motorových vozidiel
50.20.31 Umývanie motorových vozidiel a iné podobné služby
55.30.11 Služby spojené s podávaním jedál v reštauráciách s obsluhou
55.30.13 Služby spojené s podávaním jedál v samoobslužných zariadeniach
55.30.14 Ostatné služby spojené s podávaním jedál
55.40.10 Služby spojené s podávaním nápojov
55.52.11 Služby spojené s dodávkou hotových jedál pre súkromné domácnosti
55.52.13 Služby spojené s dodávkou hotových jedál pre iné spoločnosti
a zariadenia
63.21.24 Parkovacie služby
71.10.1 Služby spojené s leasingom a prenájmom osobných automobilov
a ľahkých dodávkových vozidiel do 3,5 t, bez obsluhy
Nepatrí sem prenájom podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci.
71.40 Prenájom tovaru osobnej spotreby a potrieb pre domácnosť a
služby s tým spojené s výnimkou zdravotníckych a
parazdravotníckych pomôcok a potrieb, požičiavania kníh a
časopisov
Nepatrí sem prenájom podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci.
74.81.22 Ostatné portrétne fotografické služby
74.81.23 Reklamné a súvisiace fotografické služby
74.81.24 Fotografické služby poskytované pri rôznych spoločenských
a iných udalostiach
74.81.31 Vyhotovovanie fotografií
74.81.32 Vyvolávanie kinematografických filmov okrem filmov z produkcie
filmových a televíznych ateliérov
74.81.33 Reštaurovanie, kopírovanie a retušovanie fotografií
74.81.34 Ostatné fotografické služby
92.33.10 Činnosti lunaparkov a zábavných parkov
92.61.10 Prevádzka športových ihrísk a štadiónov (iba kryté a nekryté
kúpaliská)
92.62.13 Iné činnosti spojené so športom (iba služby fitnesscentier,
stredísk aerobiku, body buildingu)
93.01.11 Zber a rozvoz bielizne
93.01.13 Iné pranie a čistenie textílií a kožušín (nie poskytovanie
pracích a čistiacich služieb u zákazníka)
93.01.14 Chemické čistenie
93.01.15 Žehlenie
93.01.16 Farbenie a tónovanie textílií
93.02.21 Služby kadernícke pre ženy a dievčatá
93.02.22 Služby kadernícke a holičské pre mužov a chlapcov
93.02.23 Služby kozmetické, manikúra a pedikúra
93.04.10 Služby prispievajúce k telesnej pohode
93.05.10 Ostatné služby (iba strihanie psov),
mlyn16
30.11.05,09:14
Faktúry môžeš vystavovať či na tovar alebo služby bez akýchkoľvek omedzení ich výšky.
betka
30.11.05,19:49
Pekný deň prajem,

mohol by mi, prosím, niekto poradiť. Firma, plátca DPH vystavuje faktúry za predaj tovaru nasledovne:deň vystavenia, deň uskutočnenia a deň úhrady
faktúry v hotovosti do pokladne = to všetko v ten istý dátum. Teraz pri daňovej kontrole DÚ chce tejto firme udeliť pokutu, že pri platbe v hotovosti v ten istý deň ako sa uskutoční zdaniteľné plnenie i vyhotový daňový doklad, mal byť vystavený doklad z ERP (firma nemá zatiaľ ERP) a nie faktúra, pretože sa nejedná v tomto prípade o pohľadávku. Aký zákon takéto pravidlo predpisuje a je to vôbec tak ?
Ďakujem za názory k tejto téme.
Janina 7

Den vystavenia FA a uhrady nemoze byt totozny. Daniari to vyhadzuju, plati to od nepamati, ale my akosi na to nemyslime. Ak su datumy totozne, musim k FA vystavit aj doklad z ERP.
Pohladavka mi vznika az nasledujuci den po vystaveni FA. Preto je potrebne (taketo uhrady vznikaju vzdy), aby sa PPD vystavil az nasledujuci den. Ale ak sa jedna o ciastocnu uhradu FA, t.j. nie celej FA, mozu byt datumy totozne.
evuša
30.11.05,20:02
Ja som mala daňových kontol už viac, ale ani jeden kontrolór mi nevytkol, že mám zaúčtované úhrady faktúr v ten istý deň, ako vystavenú faktúru. Ako mi môže dokázať, že som niečo predala na faktúru a dotyčný mi ju prišiel o hodinu uhradiť? Na doklad predsa musím napísať skutočný deň úhrady faktúry.
evina
30.11.05,20:45
Den vystavenia FA a uhrady nemoze byt totozny. Daniari to vyhadzuju, plati to od nepamati, ale my akosi na to nemyslime. Ak su datumy totozne, musim k FA vystavit aj doklad z ERP.
Pohladavka mi vznika az nasledujuci den po vystaveni FA. Preto je potrebne (taketo uhrady vznikaju vzdy), aby sa PPD vystavil az nasledujuci den. Ale ak sa jedna o ciastocnu uhradu FA, t.j. nie celej FA, mozu byt datumy totozne.

Betka prosím Ťa pozri si celú túto tému dosť sme sa ju snažili rozpracovať a dopadla nakoniec v prospech daňovníka versus tvrdenia DÚ, o ktorom píšeš aj Ty. Takéto Tvoje vyjadrenie /bez prečítania celej témy/ zbytočne zas pomýli ostatných, ktorý si prečítajú len koniec. Takže ja radšej zopakujem:

Na základe vystavenej faktúry ste mohli prijať platbu v hotovosti na základe príjmového dokladu v ten istý deň už od 1.1.1997.
pozri podrobne najmä príspevok 14 prosím...
evina
30.11.05,20:51
Ja som mala daňových kontol už viac, ale ani jeden kontrolór mi nevytkol, že mám zaúčtované úhrady faktúr v ten istý deň, ako vystavenú faktúru. Ako mi môže dokázať, že som niečo predala na faktúru a dotyčný mi ju prišiel o hodinu uhradiť? Na doklad predsa musím napísať skutočný deň úhrady faktúry.

Máš pravdu a máš to dobre:))
SERVIS
01.12.05,12:14
Čo mám spraviť teraz? Vystavujem bežne doklady z ERP. 2x sa mi za posledné asi 2 mesiace stalo, že som pri účte vyše 50.000.- Sk neurobila fa ale iba doklad z ERP? Dobre o tom viem, ale v tej chvíli ma to nenapadlo.
evina
01.12.05,12:35
Čo mám spraviť teraz? Vystavujem bežne doklady z ERP. 2x sa mi za posledné asi 2 mesiace stalo, že som pri účte vyše 50.000.- Sk neurobila fa ale iba doklad z ERP? Dobre o tom viem, ale v tej chvíli ma to nenapadlo.

To je problém pre Tvojho odberateľa, on si nemôže z takýchto dokladov nárokovať odpočet DPH. Ak vieš o koho ide vystav dodatočne.
mlyn16
01.12.05,12:53
Evina ti dala dobrú radu. Ak vieš, kto je odberateľ, vystav faktúru s dátumom aký je uvedený na bločku z RP a faktúra pre teba bude len evidenčná (nevstúpi do účtovníctva kvôli duplicite s RP). Ak nevieš, nechaj všetko tak a čakaj, kedy sa zákazník ozve.
Majka
01.12.05,14:05
tak to tiez pozeram ze to daniar vyhodil datum vystavenia faktury a zaroven aj k tomu uhrada......... ked mam uhradu v hotovosti vzdy to mam ten isty den,nakolko pride odberatel, vyfakturujem mu tovar,on mi podpise prevzatie faktury a ja mu urobim PPD s tym istym datumom. /su to zvacsa male sumy tak max. 5tis./
evina
01.12.05,14:12
tak to tiez pozeram ze to daniar vyhodil datum vystavenia faktury a zaroven aj k tomu uhrada......... ked mam uhradu v hotovosti vzdy to mam ten isty den,nakolko pride odberatel, vyfakturujem mu tovar,on mi podpise prevzatie faktury a ja mu urobim PPD s tym istym datumom. /su to zvacsa male sumy tak max. 5tis./

Vyhodil to neoprávnene a vychádzal z predošlých právnych úprav
Jana Acsová
01.12.05,14:42
Čo mám spraviť teraz? Vystavujem bežne doklady z ERP. 2x sa mi za posledné asi 2 mesiace stalo, že som pri účte vyše 50.000.- Sk neurobila fa ale iba doklad z ERP? Dobre o tom viem, ale v tej chvíli ma to nenapadlo.Ešte je dôležité, komu bol takýto doklad určený a to, či ste alebo nie ste platiteľ DPH.

Ak nie ste platiteľ DPH, netýka sa Vás povinnosť vystaviť faktúru a teda doklad z ERP môže byť aj vo výške vyššej ako 50 tis. Sk.

Ak ste platiteľ DPH, ale predávali ste osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou podľa zákona o DPH, rovnako môžete vystaviť doklad z ERP vo výške vyššej ako 50 tis. Sk, nakoľko pre takúto osobu nemusíte vystavovať faktúru. Týka sa to napríklad predaja občanovi.

A pre úplnosť, rovnako nie ste povinní vystaviť faktúru ak ste platiteľ dane v prípade, že by predmetom dodania bol tovar alebo služba, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28-42 ZDPH.
betka
01.12.05,21:04
Betka prosím Ťa pozri si celú túto tému dosť sme sa ju snažili rozpracovať a dopadla nakoniec v prospech daňovníka versus tvrdenia DÚ, o ktorom píšeš aj Ty. Takéto Tvoje vyjadrenie /bez prečítania celej témy/ zbytočne zas pomýli ostatných, ktorý si prečítajú len koniec. Takže ja radšej zopakujem:

Na základe vystavenej faktúry ste mohli prijať platbu v hotovosti na základe príjmového dokladu v ten istý deň už od 1.1.1997.
pozri podrobne najmä príspevok 14 prosím...

Evina, sorry, uvedomujem si, ze som si mala precitat celu temu, ktora bola dopodrobna rozpracovana. Zotrela si ma statocne. Nabuduce si to radsej precitam cele, nebudem leniva, a az potom budem reagovat. Vidim, ze si touto temou stravila kopec casu a venovala si sa jej naplno. Neviem, ci si obcas precitas Dane a uctovnictvo, Danovy a uctovny PP, ja to citam od A po Z. Niekde bola tiez rozoberana tato tema, ale inak. Teraz neviem, co je fakt spravne. Dam si robotu, a pokusim sa to vyhladat. Tusim, ze je to niekde v letnych cislach. Dam Ti potom hned vediet. Potom nech nezavadzaju ludi bludami v Poradcovi podnikatela. Spolieham sa dost casto na ich vyklady. Este raz sorry.
evina
01.12.05,21:29
Evina, sorry, uvedomujem si, ze som si mala precitat celu temu, ktora bola dopodrobna rozpracovana. Zotrela si ma statocne. Nabuduce si to radsej precitam cele, nebudem leniva, a az potom budem reagovat. Vidim, ze si touto temou stravila kopec casu a venovala si sa jej naplno. Neviem, ci si obcas precitas Dane a uctovnictvo, Danovy a uctovny PP, ja to citam od A po Z. Niekde bola tiez rozoberana tato tema, ale inak. Teraz neviem, co je fakt spravne. Dam si robotu, a pokusim sa to vyhladat. Tusim, ze je to niekde v letnych cislach. Dam Ti potom hned vediet. Potom nech nezavadzaju ludi bludami v Poradcovi podnikatela. Spolieham sa dost casto na ich vyklady. Este raz sorry.

Betka naozaj som Ťa nechcela zotrieť, nezapieram však, že ma trochu mrzelo, ak na záver tejto témy sa naraz z čista-jasna objavil tento protinázor.:) Ak si prečítaš príspevok č. 42 pochopíš, že sme naozaj pocítili istú morálnu satisfakciu a mňa potešilo aj to, že to bol konkrétny zásah z Porady v prospech diania Janinej firmy. Vždy ak chceme ragovať na nejaký príspevok mali by sme si prečítať min. niekoľko predtým, jednak, aby sme sa neopakovali, alebo naraz nenapísali čosi čo už je vyriešené.ˇ

Publikácie, ktoré uvádzaš čítam a veľakrát sú mojím pomocníkom a viem, že sa vyskytujú ešte také názory, lebo pred rokom 1997 to tak bolo a Opatrenie MF nikto nezrušil a neaktualizoval, preto to niekto jednoducho nepostrehol. V rozhodujúcich chvíľach sú to však vždy zákony, vyhlášky a pod., ktorými sa snažím riadiť. Tieto predpisy ma nesklamali ani teraz a radosť mám o to väčšiu , že odpoveď Janiny v príspevku 42 môžme brať aj ako precedens do budúcnosti pre ostatných.:)


P.S. Ešte nájdeš jedno "zotretie" v téme ERP a vianočné trhy, ale považuj to už týmto za vybavené :):)
betka
02.12.05,13:11
Betka naozaj som Ťa nechcela zotrieť, nezapieram však, že ma trochu mrzelo, ak na záver tejto témy sa naraz z čista-jasna objavil tento protinázor.:) Ak si prečítaš príspevok č. 42 pochopíš, že sme naozaj pocítili istú morálnu satisfakciu a mňa potešilo aj to, že to bol konkrétny zásah z Porady v prospech diania Janinej firmy. Vždy ak chceme ragovať na nejaký príspevok mali by sme si prečítať min. niekoľko predtým, jednak, aby sme sa neopakovali, alebo naraz nenapísali čosi čo už je vyriešené.ˇ

Publikácie, ktoré uvádzaš čítam a veľakrát sú mojím pomocníkom a viem, že sa vyskytujú ešte také názory, lebo pred rokom 1997 to tak bolo a Opatrenie MF nikto nezrušil a neaktualizoval, preto to niekto jednoducho nepostrehol. V rozhodujúcich chvíľach sú to však vždy zákony, vyhlášky a pod., ktorými sa snažím riadiť. Tieto predpisy ma nesklamali ani teraz a radosť mám o to väčšiu , že odpoveď Janiny v príspevku 42 môžme brať aj ako precedens do budúcnosti pre ostatných.:)


P.S. Ešte nájdeš jedno "zotretie" v téme ERP a vianočné trhy, ale považuj to už týmto za vybavené :):)

Jasne, ze som ho nasla. (Vianocne trhy)
A som rada, ze ten prispevok 42 skoncil takto.
Mala som kontrolu za rok 2003 z dani z prijmov nedavno, a nevedeli mi nic najst, take boli najedovane, ze sa mi zacali vyhrazat, ze mi mozu naparit pokutu z uctovnictva do vysky tusim 3 %? Zase nemali co. Potom zacali prezerat datumy uhrad, vystavenia, ci nie su zhodne, ale uz som pocula o tom, ze sa to u nas takto robi, a tak som musela vsetky posunut (bolo ich iba par z toho kvanta). Bola to riadna robota navyse.
sylkra
08.01.06,20:14
Precitala som si takmer vsetky prispevky......tie od EVINA perfektne, dakujem........a mam ste jednu otazku:

malobchodna predajna predava pocitace a samozrejme ich cena bude vyssia ako 50.000,-. Pride obcan a kupi si PC a vsetko okolo neho dajme tomu za 62.000,-...ja chcem samozrejme evidovat trzbu cez ERP, aby som
sa nemusela zdrzovat fakturou. Je to OK? alebo musim vystavit obcanovi,
ktory nepotrebuje doklad k odpoctu DPH, fakturu?
V skratke............mozem bez problemov evidovat trzby vacsie ako 50.000,
cez ERP?
dakujem
evina
08.01.06,20:39
Precitala som si takmer vsetky prispevky......tie od EVINA perfektne, dakujem........a mam ste jednu otazku:

malobchodna predajna predava pocitace a samozrejme ich cena bude vyssia ako 50.000,-. Pride obcan a kupi si PC a vsetko okolo neho dajme tomu za 62.000,-...ja chcem samozrejme evidovat trzbu cez ERP, aby som
sa nemusela zdrzovat fakturou. Je to OK? alebo musim vystavit obcanovi,
ktory nepotrebuje doklad k odpoctu DPH, fakturu?
V skratke............mozem bez problemov evidovat trzby vacsie ako 50.000,
cez ERP?
dakujem

Odpove´d je v príspevku 62 od AVO-citujem AVO:

" Ak ste platiteľ dph (http://www.porada.sk/showthread.php?t=7176), ale predávali ste osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou podľa zákona o dph (http://www.porada.sk/showthread.php?t=7176), rovnako môžete vystaviť doklad z ERP vo výške vyššej ako 50 tis. Sk, nakoľko pre takúto osobu nemusíte vystavovať faktúru. Týka sa to napríklad predaja občanovi."
sylkra
08.01.06,21:01
dakujem pekne za rychlu odpoved.......
Akurat ma napada aky zmysel ma omedzenie 50 tis.???
evina
08.01.06,23:40
dakujem pekne za rychlu odpoved.......
Akurat ma napada aky zmysel ma omedzenie 50 tis.???
Či má zmysel neviem:) ale je to obmedzenie, ktoré sa týka vzťahu platiteľ DPH versus platiteľ DPH. Platiteľ DPH si nesmie odpočitať DPH z bloku z ERP v hodnote vyššej ako 50 tis., musí byť vystavená faktúra.

Paragraf 71 v odseku 1 zákona určuje povinnosť:


"Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru."
No a blok z ERP nad 50 tis. nie je považovaný za faktúru:

odsek 5 tohto paragrafu: " Ak cena tovaru alebo služby vrátane dane nie je viac ako 50 000 Sk, za faktúru sa považuje aj doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou, ktorý musí obsahovať údaje podľa odseku 2 s výnimkou údaja podľa odseku 2 písm. b) a s výnimkou jednotkovej ceny podľa odseku 2 písm. g)."
sylkra
09.01.06,08:52
To znamena, ze "ja" -budeme brat do uvahy platitelov reg. na DPH- ze
MUSIM vystavit fakturu, ktora bude riadne zauctovana ako pohladavka
t.j.
311/604 a 343

a v RP si zalozim polozku PRIJEM HOTOVOSTI ZA FAKTURU/POHL., ktora
bude vstupovat do uctovnictva ako uhrada pohladavky. Je to tak OK?
totiz nechcem komplikovat predavacke situaciu, ked bude pred nou stat zakaznik, ktory nakupi viac ako za 50.tis a bude pozadovat fakturu....
alebo je lepsie riesenie?.....
Napada ma:
prijme trzbu do RP, ktora sa zaeviduje ako vsetky ostatne teda vynosy
a DPH.........zakaznikovi vytlaci fakturu, ktora sa nebude nikam evidovat,
aby nedoslo k dvojitemu zauctovaniu
alebo je to blbost, lebo na zaklade trzby nad 50.tis teda z dokladu ERP
si nemozem uplatnit ani ja DPH? takze musim uctovat cez pohladavky?

prepac, ze sa takto rozpisujem, ale hladam najjednoduchsie riesenie pre
predavacku a zaroven pre zakaznika............
evina
09.01.06,09:05
[quote=sylkra]To znamena, ze "ja" -budeme brat do uvahy platitelov reg. na DPH- ze
MUSIM vystavit fakturu, ktora bude riadne zauctovana ako pohladavka
t.j.
311/604 a 343

a v RP si zalozim polozku PRIJEM HOTOVOSTI ZA FAKTURU/POHL., ktora
bude vstupovat do uctovnictva ako uhrada pohladavky. Je to tak OK?


V prípade, že bude zákazník požadovať faktúru toto riešenie, kttoré citujem z Tvojho príspevku sa mi zdá správne.
sylkra
09.01.06,09:17
Evina....dakujem

PS
Ale aj tak povazujem za absolutny nezmysel obmedzenie 50tis.
Zlata
09.01.06,09:33
Odpove´d je v príspevku 62 od AVO-citujem AVO:

" ... rovnako môžete vystaviť doklad z ERP vo výške vyššej ako 50 tis. Sk, nakoľko pre takúto osobu nemusíte vystavovať faktúru. Týka sa to napríklad predaja občanovi."

V § 71 odst. 5 v zákone o DPH sa hovorí, že za faktúru sa považuje aj doklad z ERP ak cena tovaru alebo služby vrátane dane nie je viac ako 50000,-.
Ja ako predavač nie som povinná skúmať, či záklazník je občan alebo či nakupuje pre SZČO, PO, neziskovú organizáciu alebo pre seba, alebo či je alebo nie je plátca DPH.

On je povinný ak je platiteľom DPH vystaviť faktúru (§ 71) a tú v tomto prípade nadradzuje doklad z ERP ak cena tovaru nie je vyššia ako 50.000,- vr. DPH.
evina
09.01.06,09:41
V § 71 odst. 5 v zákone o DPH sa hovorí, že za faktúru sa považuje aj doklad z ERP ak cena tovaru alebo služby vrátane dane nie je viac ako 50000,-.
Ja ako predavač nie som povinná skúmať, či záklazník je občan alebo či nakupuje pre SZČO, PO, neziskovú organizáciu alebo pre seba, alebo či je alebo nie je plátca DPH.

On je povinný ak je platiteľom DPH vystaviť faktúru (§ 71) a tú v tomto prípade nadradzuje doklad z ERP ak cena tovaru nie je vyššia ako 50.000,- vr. DPH.

Zlata priznám sa ,že nerozumiem celkom.....kto on je povinný vystaviť?

Nikto tu ani nikde nenapísal, že predavač skúma kto pre koho nakupuje... V praxi to je väčšinou tak, že platiteľ dane na to upozorní a faktúru si vyžiada... Pozri si celý príspevok od AVO a tam nájdeš, že občanovi napr. nie je povinnosť vystviť faktúru atď.....
sylkra
09.01.06,09:47
Ale podstata je v pripadoch kedy nakupi za viac ako 50tis. Vsekym nam je jasne ako to je do 50tis.....o tom nediskutujem, ale diskutujem o tom ako je to v priapade, ked predavacka zacne nahadzovat polozky do RP a presiahne sumu 50tis. teda napr. 55tis.
To znamena, ci v takomto pripade musi pouzit iny postup t.j. nahodit
fakturu alebo v pohode prijat trzbu vyssiu ako 50tis.
Jednoducho povedane, ci ja nebudem mat problem pri uplatnovani DPH
"na vstupe" z doklade z RP, kde je vyssia DPH nez hovori zakon t.z. ci mi moze daniar povedat, ze tento doklad neuznava, ze mala byt mnou vystavena faktura a z takto vystavenej faktury si mozem uplatnit DPH
"na vstupe".
Druha strana je zakaznik, ktory si chce uplatnit "DPH na vystupe"....ten moze z dokladu z RP max. do 50tis. Nad 50 tis. musi mat fakturu.
evina
09.01.06,09:51
Ale podstata je v pripadoch kedy nakupi za viac ako 50tis. Vsekym nam je jasne ako to je do 50tis.....o tom nediskutujem, ale diskutujem o tom ako je to v priapade, ked predavacka zacne nahadzovat polozky do RP a presiahne sumu 50tis. teda napr. 55tis.
To znamena, ci v takomto pripade musi pouzit iny postup t.j. nahodit
fakturu alebo v pohode prijat trzbu vyssiu ako 50tis.
Jednoducho povedane, ci ja nebudem mat problem pri uplatnovani DPH
"na vstupe" z doklade z RP, kde je vyssia DPH nez hovori zakon t.z. ci mi moze daniar povedat, ze tento doklad neuznava, ze mala byt mnou vystavena faktura a z takto vystavenej faktury si mozem uplatnit DPH
"na vstupe".
Druha strana je zakaznik, ktory si chce uplatnit "DPH na vystupe"....ten moze z dokladu z RP max. do 50tis. Nad 50 tis. musi mat fakturu.

Sylkra teraz si to trochu zamiešala.
1. Doteraz si písala, že si platiteľ DPH, používaš ERP a otázka bola, či musíš vystavovať faktúru pri predaji nad 50 tis. Bolo Ti odpovedané. U Teba je táto DPH daňňou ny výstupe.
1. Pre zákazníka je táto daň daňou na vstupe a pri predaji nad 50 tis. si túto daň môže odpočítať len na základe vystavenej faktúry k tomuto predaju.
Zlata
09.01.06,10:03
Faktúru ( blok z ERP do 50.000,- v jednotkovej cene - § 71 odst.2 písm.g) je povinný vystaviť platiteľ. Veľmi často je to v jeho zastúpení zamestanec - teda ten predavač.
Platiteľ je povinný vystaviť doklad každému!!!! nie len plátcovi DPH alebo len "podnikateľom". Dokonca je platiteľ pokutovaný za to, ak nevystaví doklad z ERP s platnými náležitosťami.
evina
09.01.06,10:15
Faktúru ( blok z ERP do 50.000,- v jednotkovej cene - § 71 odst.2 písm.g) je povinný vystaviť platiteľ. Veľmi často je to v jeho zastúpení zamestanec - teda ten predavač.
Platiteľ je povinný vystaviť doklad každému!!!! nie len plátcovi DPH alebo len "podnikateľom". Dokonca je platiteľ pokutovaný za to, ak nevystaví doklad z ERP s platnými náležitosťami.
Môj názor je ten, že platiteľ dane je povinný vystaviť de faktúru pri predaji nad 50 tis.len v prípadoch, ktoré sú uvedené v odstavci 1 paragrafu 71... Neplatiteľovi DPH nie je povinný vystaviť faktúru...

Paragraf 71 v odseku 1 zákona určuje povinnosť:


"Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru."

Paragraf 2 zákona bližšie určuje tieto osoby...
Bližšie to rozpísala AVO v príspevku 62.

Len pre ilustráciu: Načo by mi bola ako občanovi faktúra, ak mám bloček z ERP a tým potvrdenú úhradu tovaru, DPH si nemôžem nikde uplatniť. Pre platiteľa, ktorý na základe tohoto bločku odvádza DPH v rámci tržieb sp´ňa tento doklad všetky náležitosti...
sylkra
09.01.06,10:22
EVINA
ano, prepac.....riesim viac veci naraz............skor to bola reakcia na
Zlata.............nakolko skutocne si myslim, ze mnohi mame problem
pochopit a sprave nastavit vsetky varianty riesenia pre priad nad
50tis...............ci uz z nasho pohladu ako predavajuceho a taktiez
z pohladu kupujuceho, platcu ci neplatcu DPH.
evina
09.01.06,10:26
EVINA
ano, prepac.....riesim viac veci naraz............skor to bola reakcia na
Zlata.............nakolko skutocne si myslim, ze mnohi mame problem
pochopit a sprave nastavit vsetky varianty riesenia pre priad nad
50tis...............ci uz z nasho pohladu ako predavajuceho a taktiez
z pohladu kupujuceho, platcu ci neplatcu DPH.

Myslela som, že asi reaguješ na Zlatu, ale Tvoj problém by sa mal riešiť podľa horeuvedeného. Ja nie som pri nastavovaní ERP, ale pri spracovaní účtovníctva som sa stretla s nastavením úhrady faktúry, ako si to Ty písala , ale aj s vystavením bloku plus vystavením faktúry, ale tam by som sa asi obávala duplicity, resp. mám pocit, že ak vystavím dva doklady /aj blok z ERP z uvedením DPH a aj faktúru/ mohli by odo mňa požadovať aj dvakrát odvod DPH, lebo ak platiteľ vystaví akýkoľvek doklad s DPH je túto daň povinný aj odviesť.
sylkra
09.01.06,10:31
EVINA presne tak to bolo podstatne, co si napisala ...........

1/ riesenie pre obcana................staci doklad z RP a ja ako predavajuci takisto mozem prijat trzbu vyssiu ako 50tis a uplatnit si z dokladu RP
DPH "na vystupe"

2/ pre podnikatela a samozrejme platcu DPH.............musim vystavit
fakturu!! a do RP prijmem hotovost, ktora bude uhradou pohladavky
teda tej faktury
evina
09.01.06,10:35
EVINA presne tak to bolo podstatne, co si napisala ...........

1/ riesenie pre obcana................staci doklad z RP a ja ako predavajuci takisto mozem prijat trzbu vyssiu ako 50tis a uplatnit si z dokladu RP
DPH "na vystupe"

2/ pre podnikatela a samozrejme platcu DPH.............musim vystavit
fakturu!! a do RP prijmem hotovost, ktora bude uhradou pohladavky
teda tej faktury

S úpravou v bode 1, môžeš prijať tržbu od občana bez povinnosti vystaviť faktúru a musíš odviesť DPH na Tvojom výstupe z tejto tržby.
sylkra
09.01.06,10:37
EVINA..presne tak riesia to firmy rozne a ja sa snazim najst najlepsie, najjednoduchsie riesenie ako z pohladu uctovnicky, tak aj z pohladu predavacky a zaroven v sulade so zakonom.
So zakonom, ktory si myslim nas dostava do zmatku prave z dovodu obmedzenia 50tis..............pretoze ina situacia je sediet v uctarni za PC a ina makat na predajni a musiet rozmyslat a riesit tieto situacie. Tak to proste chcem pripravit co najlepsie prave pre predajnu.
Zlata
09.01.06,10:59
Pri určitých predajoch služieb v hotovosti (kaderníctvo, autoservis,...) a pri predaji tovaru v hotovosti v maloobchode aj vo veľkoobchode je povinnosť používať ERP, bez ohľadu na to, či je alebo nie je platiteľom DPH. Doklad je povinný vystaviť každému kupujúcemu.
Ak je predávajúci platiteľom DPH a predáva tovar a služby za hotovosť , naďalej je povinný použivať ERP. Doklad z ERP sa považuje z hľadiska DPH za faktúru do okamihu, kým jednotnová cena (teda cena za 1 ks tovaru,služby) vrátane DPH nie je vyššia ako 50.000,-.

Čiže ak predávajúci nie je platiteľom DPH, povinnosť používať ERP má a ak jednotnová cena za tovar presahuje 50.000 vystaví len doklad z
ERP. Na neho sa nevzťahuje zákon o DPH.
evina
09.01.06,11:03
Pri určitých predajoch služieb v hotovosti (kaderníctvo, autoservis,...) a pri predaji tovaru v hotovosti v maloobchode aj vo veľkoobchode je povinnosť používať ERP, bez ohľadu na to, či je alebo nie je platiteľom DPH. Doklad je povinný vystaviť každému kupujúcemu.
Ak je predávajúci platiteľom DPH a predáva tovar a služby za hotovosť , naďalej je povinný použivať ERP. Doklad z ERP sa považuje z hľadiska DPH za faktúru do okamihu, kým jednotnová cena (teda cena za 1 ks tovaru,služby) vrátane DPH nie je vyššia ako 50.000,-.

Čiže ak predávajúci nie je platiteľom DPH, povinnosť používať ERP má a ak jednotnová cena za tovar presahuje 50.000 vystaví len doklad z
ERP. Na neho sa nevzťahuje zákon o DPH.


Áno .
mickeynator
16.03.07,08:44
a ako je to v súčasnosti s niekým, kto bude predávať maloobchodne tovar?
pri mojom objeme 5 predajov za mesiac je somarina kupovať ERP, môžem to vyriešiť aj tak, že dám faktúru a prijmem hotovosť so zaúčtovaním s PPD?
prípadne dám predfaktúru, tú mi v tom dni priamo zaplatia v hotovosti, vystavím PPD a následne faktúru, kde uvediem, že zálohová faktúra bola zaplatená?

SZČO, neplatca DPH, nejde mi o obmedzenie do/nad 50.000
evina
16.03.07,08:59
a ako je to v súčasnosti s niekým, kto bude predávať maloobchodne tovar?
pri mojom objeme 5 predajov za mesiac je somarina kupovať ERP, môžem to vyriešiť aj tak, že dám faktúru a prijmem hotovosť so zaúčtovaním s PPD?
prípadne dám predfaktúru, tú mi v tom dni priamo zaplatia v hotovosti, vystavím PPD a následne faktúru, kde uvediem, že zálohová faktúra bola zaplatená?

SZČO, neplatca DPH, nejde mi o obmedzenie do/nad 50.000

Vystavíš normálnu-konečnú faktúru a prijmeš peniaze na základe PPD všetko v ten istý deň...