Rubinka
22.03.07,16:22
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť v jednej veci lebo som v cesťákoch úplný nováčik.... A nemám sa ani na koho obráťiť a zákonom velmi nerozumiem...
Takže jedná sa mi o to že mám blok z hotela, kolegyna bola na seminári 3 dni
1. deň 28.2.07 poobede vyrazila a ostala tam až do 02.03.07 kedy vlastne odtial odchádzala asi po 20:00 hod. domov
Teraz ma najviac zaujíma strava a ubytovanie...dokopy platila 1940,-
z čoho mala 1360,- - ubytovanie
1 den ranajky 100,-
obed 160,-
2 deň raň. 100,-
obed 160,-
Miestna daň 60,-

neviem ako to mám vyriešiť s tou danou miestnou a ešte s tým stravným...
Vopred Vám ďakujem za Vašu pomoc..viem že som to napísala dosť obširne...ja len neviem či pre tento prípad sa používa to krátenie o 25% ranajky a 40% obed ...pretože neviem čo sa považuje za bezplatne poskytnutú stravu...
Chobot
23.03.07,12:07
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť v jednej veci lebo som v cesťákoch úplný nováčik.... A nemám sa ani na koho obráťiť a zákonom velmi nerozumiem...
Takže jedná sa mi o to že mám blok z hotela, kolegyna bola na seminári 3 dni
1. deň 28.2.07 poobede vyrazila a ostala tam až do 02.03.07 kedy vlastne odtial odchádzala asi po 20:00 hod. domov
Teraz ma najviac zaujíma strava a ubytovanie...dokopy platila 1940,-
z čoho mala 1360,- - ubytovanie
1 den ranajky 100,-
obed 160,-
2 deň raň. 100,-
obed 160,-
Miestna daň 60,-

neviem ako to mám vyriešiť s tou danou miestnou a ešte s tým stravným...
Vopred Vám ďakujem za Vašu pomoc..viem že som to napísala dosť obširne...ja len neviem či pre tento prípad sa používa to krátenie o 25% ranajky a 40% obed ...pretože neviem čo sa považuje za bezplatne poskytnutú stravu...

Nenapísala si to obšírne, viem, čo máš na mysli.

Tú miestnu daň dáš spolu s nákladmi na ubytovanie.

Čo sa stravy týka, je dôležité vedieť, či to bolo v rámci toho školenia alebo si ju zamestnanec plati sám. Teda, či sa mohol rozhodnúť, kde a za koľko sa naobeduje, alebo či ten obed v hodnote 160,- SKK bol zahrnutý v programe školenia.

Ak to bolo v rámci školenia a zametnanec sa nemohol rozhodnúť, že sa naobeduje inde, tak sa to uhradí ako náklady školenia a stravné sa mu bude krátiť (40% za obed). AK to bolo voliteľné (teda sa mohol rozhodnúť, či na obed pôjde alebo nie), tak mu vyplatíš stravné, na aké má nárok a je to jeho vec, koľko ho obed stál. Zvyšok si doplatí z vlastného.

Raňajky sú tiež samostatná kapitola. Tie upravuje pre tuzemské cesty ZoCN § 5 ods. 7:

"(7) Ak je pri pracovnej ceste v účtovnom doklade preukázané poskytnutie raňajok, zamestnávateľ poskytuje zamestnancovi stravné určené podľa odsekov 1, 2, 5 alebo 6 znížené o

a) preukázanú sumu za raňajky alebo
b) 25 %, ak preukázaná suma výdavku za poskytnuté raňajky je vyššia ako 25 % zo stravného určeného podľa odsekov 1, 2, 5 alebo 6 alebo ak suma výdavku za poskytnuté raňajky nie je vyčíslená."


Teda v Tvojom prípade je suma vyčíslená a je vyššia ako 25% z denného nároku, preto stravné krátiš za raňajky o 52,- SKK a účet za raňajky sa uhradí ceý (celých 100,- SKK).

Bezplatne zabezpečená strava znamená, že zamestnanec ju nemusí platiť zo stravného, lebo bola vopred zabezpečená napr. v rámci školenia alebo v rámci ubytovania. Neexistuje presná definícia, je to prípad od prípadu.
libi2
23.03.07,12:23
aj my vo firme máme taký podobný,ale zložitejší problém. Máme zamestnancov, ktorý majú v pracovnej zmluve miesto výkonu práce "A" ale dochádzajú do miesta "B", čiže chodia na "cesťáky". V mieste "B" je im poskytnutá strava /my sme si zabezpečili/ a klasicky sa im trebárs 20,- Sk strháva z výplaty za každý obed /podľa kalkulácie na ten stravný lístok/. Čiže strava im nie je poskytnutá bezodplatne, ale len sčasti. Teda krátiť im tých 40% zo stravného z cesťáku? Ja im krátim.
Rubinka
23.03.07,12:42
Ahoj Chobot si velmi zlatý dakujem za podrobný výklad ona to nemala spolu so školením tam mali iba večeru ...a ranajky a obed si objednali z vlastnej iniciatívy...ja Ti dakujem za pochopenie aj za ochotu. Trošku sa na to teda pozriem ešte cez víkend a potom keby som mala nejaké otázky ešte tak dúfam nebude vadiť ked ju sem položím. Lebo fakt som z týchto cesťákov úplne mimo...Pekný víkend inak :-)
Chobot
23.03.07,13:09
Ahoj Chobot si velmi zlatý dakujem za podrobný výklad ona to nemala spolu so školením tam mali iba večeru ...a ranajky a obed si objednali z vlastnej iniciatívy...ja Ti dakujem za pochopenie aj za ochotu. Trošku sa na to teda pozriem ešte cez víkend a potom keby som mala nejaké otázky ešte tak dúfam nebude vadiť ked ju sem položím. Lebo fakt som z týchto cesťákov úplne mimo...Pekný víkend inak :-)

Tak jej daj 208,- SKK na deň a to, čo platila (účet za stravu) neber pri vyúčtovaní v úvahu. To je potom jej vec, kde a za koľko sa stravovala. Veď mohla ísť napr. do prvotriednej reštaurácie a snáď by potom nepožadovala od firmy uhradiť 1000,- SKK za obed?!?
Chobot
23.03.07,13:12
aj my vo firme máme taký podobný,ale zložitejší problém. Máme zamestnancov, ktorý majú v pracovnej zmluve miesto výkonu práce "A" ale dochádzajú do miesta "B", čiže chodia na "cesťáky". V mieste "B" je im poskytnutá strava /my sme si zabezpečili/ a klasicky sa im trebárs 20,- Sk strháva z výplaty za každý obed /podľa kalkulácie na ten stravný lístok/. Čiže strava im nie je poskytnutá bezodplatne, ale len sčasti. Teda krátiť im tých 40% zo stravného z cesťáku? Ja im krátim.

Toto je nejaká divoká kombinácia zabezpečenia stravy podľa ZP a podkytnutie stravného podľa ZoCN. Také niečo ZP nepripúšťa. Na služobnej cesty patrí predsa náhrada stravného. A ak im firma zabezpečuje stravu, tak im môže krátiť stravné len v súlade so ZoCN, t.j. 40% za obed. Akékoľvek ďalšie strhávanie za obedy nemá oporu v zákone.
libi2
26.03.07,08:32
Ďakujem a súhlasím, že je to divoké, našťastie už končia tieto cesťáky.
chaoska
13.12.07,08:04
Prosím poradťe, ak mal obed poskytnutý v rámci školenia a pracovná cesta trvala do 12 hod. /89,-/, ako sa kráti stravné ?
Chobot
13.12.07,08:22
Prosím poradťe, ak mal obed poskytnutý v rámci školenia a pracovná cesta trvala do 12 hod. /89,-/, ako sa kráti stravné ?

Zo základného nároku 89 odpočítaš 83,20 (krátenie za obed, t.j. 40% z 208 = 83,20) a dostaneš 5,80. Po zaokrúhlení to je nárok 6 SKK, za čo si môže kúpiť niečo sladké po obede (napr. Rumbu:D).
chaoska
13.12.07,08:26
Vďaka, rozosmial si ma, ale teraz tých 6,- SK musím dať do CP alebo ani nie.
Tweety
13.12.07,08:30
Vďaka, rozosmial si ma, ale teraz tých 6,- SK musím dať do CP alebo ani nie.
Jeho náhrada cestovného bude spomínaných 6.-Sk.