virka
22.03.07,17:33
Zamestnancovi v práci účtovnička vykonala RZ, vyšiel mu preplatok ktorý dostane vyplatený v aprílovej výplate. Zamestnanec prišiel na to že si môže od svojho príjmu odrátať odp. položku na manželku. Ako postupovať s tým preplatkom kde ho uviesť. Bude mu to vyplatené. Ďakujem
katkaj
22.03.07,16:37
Zamestnancovi v práci účtovnička vykonala RZ, vyšiel mu preplatok ktorý dostane vyplatený v aprílovej výplate. Zamestnanec prišiel na to že si môže od svojho príjmu odrátať odp. položku na manželku. Ako postupovať s tým preplatkom kde ho uviesť. Bude mu to vyplatené. Ďakujem

Na manželku si môže odrátať 90816 - jej príjem. Nech mu zamestnávateľ vydá ročné zúčtovanie a zamestnanec si podá DP.
Alebo keď sa ešte dá nech poprosí mzdárku aby mu to zúčtovanie opravila
virka
22.03.07,18:37
Práve že to viem čo si mi napísala. Ale ja potrebujem konkrétne vedieť čo robiť s preplatkom z ročného zúčtovanie kde ho zapísať v DP. Opraviť sa RZ už nedá.
Zoltán Kovács
22.03.07,18:43
Práve že to viem čo si mi napísala. Ale ja potrebujem konkrétne vedieť čo robiť s preplatkom z ročného zúčtovanie kde ho zapísať v DP. Opraviť sa RZ už nedá.

Zamestnanec musí vyžiadať od zamestnávateľa druhú stranu ročného zúčtovania, kde je potvrdenie o tom, že preplatok mu bol vyplatený v rámci mzdy za niekorý mesiac. A potom to sa považuje už za vysporiadané, a zamestnanec v podanom DP bude žiadať ibe zvyšok preplatku z titulu uplatnenia NČ na manželku.
virka
22.03.07,19:00
Aký je to zvyšok?Ten preplatok je už vysporiadaný. Preddavky na daň boli: 20.000,- tým že si uplatnil manželku mu vyjde že má preplatok 15.000,- ale čo s tým preplatkom čo mu vrátili v zamestnaní, ten preplatok je uvedený na tej prvej strane tlačiva. Veď to keby mu bola tá mzdárka v zamestnaní urobila, nebolo by treba teraz písať a vypisovať DP ale je to dosť peňazí o ktoré by prišiel. Prosím poraď ako to urobiť.Ď
Zoltán Kovács
22.03.07,19:04
Práve že to viem čo si mi napísala. Ale ja potrebujem konkrétne vedieť čo robiť s preplatkom z ročného zúčtovanie kde ho zapísať v DP. Opraviť sa RZ už nedá.


Tu spomýnaš DP, že sa bude podávať.
Zoltán Kovács
22.03.07,19:05
Aký je to zvyšok?Ten preplatok je už vysporiadaný. Preddavky na daň boli: 20.000,- tým že si uplatnil manželku mu vyjde že má preplatok 15.000,- ale čo s tým preplatkom čo mu vrátili v zamestnaní, ten preplatok je uvedený na tej prvej strane tlačiva. Veď to keby mu bola tá mzdárka v zamestnaní urobila, nebolo by treba teraz písať a vypisovať DP ale je to dosť peňazí o ktoré by prišiel. Prosím poraď ako to urobiť.Ď

Nechápen teraz tvojej otázke. Preto rekapitulácia:
Zamestnancovi sa urobilo RZ. Vznikol preplatok. Neskôr došiel na to, že si môže uplatniť aj manželku. Dobre som to pochopil? Alebo nie?
virka
22.03.07,19:13
Ano tak, RZ mu bolo urobené a chce si uplatniť aj odpočet na manželku. Bude si podávať DP, čo s tým preplatkom mám urobiť kde ho zapísať v DP.Ešte raz diky
Zoltán Kovács
22.03.07,19:20
Ano tak, RZ mu bolo urobené a chce si uplatniť aj odpočet na manželku. Bude si podávať DP, čo s tým preplatkom mám urobiť kde ho zapísať v DP.Ešte raz diky

Podľa má vyplní celé DP typu A so správnymi údajmi. A potom do oddielu VII. sa uvádza ten preplatok. lebo nakoľko bolo vykonané RZ, tak to RZ sa bude považovať za riadné dańové priznanie, a ti potrebuješ vysporiadať už iba rozdiely oproti RZ.
Takže to daňové priznanie bude opravné s tým, že prílohou bude to RZ.
virka
22.03.07,19:24
Ďakujem a ak by som niečo nevedela môžem sa ešte spýtať
Jana Motyčková
27.03.07,19:13
Podľa má vyplní celé DP typu A so správnymi údajmi. A potom do oddielu VII. sa uvádza ten preplatok. lebo nakoľko bolo vykonané RZ, tak to RZ sa bude považovať za riadné dańové priznanie, a ti potrebuješ vysporiadať už iba rozdiely oproti RZ.
Takže to daňové priznanie bude opravné s tým, že prílohou bude to RZ.
Robím opravné DP typu A, ročné zúčtovanie už bolo urobené. Vypĺňam to na stránke drsr.sk. Ale oddiel VII nemám prístupný, napriek tomu, že som zaškrtla "opravné" DP. Možno je to preto, lebo v oddieli VII sa uvádzajú rozdiely z dodatočného DP. Mám teda nedoplatok, ktorý už bol zrazený z výplaty zahrnúť do preddavkov? Alebo si to mám vytlačiť a ručne doplniť oddiel VII, aj keď podľa hlavičky sa tu uvádzajú údaje dodatočného DP?
Juliska2
27.03.07,19:41
zrazeny nedoplatok zahrnies do preddavkov. nemôzes si to vytlacit a vyplnit sama perom lebo ti to nevytlaci. DP musi byt na drsr vyplnené korektne, iba tak ta pusti dalej.
heja3
26.03.10,12:28
Mám problém: švagrina mala vykonané ročné zúčtovanie dane z toho mala vrátený preplatok vrátane zamestnaneckej prémie. Musí podať DP-B, neviem, kde sa zapisuje ten preplatok, našla som len nesprávne vyplatená zamestnanecká prémia....
Stina
26.03.10,12:32
Prečo musí podať DP - B ? Bola SZČO ?
heja3
26.03.10,12:35
Áno, inak by som to nepísala. Asi zabudla pri tom ako ju mzdárka naháňala za potvrdenia o príjmoch od druhých zamestnávateľov povedať, že má živnosť.
heja3
26.03.10,13:00
Mám problém: švagrina mala vykonané ročné zúčtovanie dane z toho mala vrátený preplatok vrátane zamestnaneckej prémie. Musí podať DP-B, neviem, kde sa zapisuje ten preplatok, našla som len nesprávne vyplatená zamestnanecká prémia....

Neviete mi poradiť?
Kvaka
26.03.10,18:47
Neviete mi poradiť?
Je to vysvetlené v téme Daňový preplatok za rok 2009. Môže do konca marca podať opravné DP a po 31.3. dodatočné DP, podrobnosti, ako to uviesť sú tam uvedené.