Dobias
22.03.07,18:04
Podnikateľ ma auto zaradené do majetku firmy, môže si dať havarijnú poistku ako výdavok ovplyvňujúci ZD?
Zoltán Kovács
22.03.07,17:04
Podnikateľ ma auto zaradené do majetku firmy, môže si dať havarijnú poistku ako výdavok ovplyvňujúci ZD?

KeĎ auto je súčasťou obchodného majetku firmy potom jednoznačne.
Tweety
22.03.07,17:05
Podnikateľ ma auto zaradené do majetku firmy, môže si dať havarijnú poistku ako výdavok ovplyvňujúci ZD?
Samozrejme môže.
Zita5
22.03.07,17:10
Ak je zahrnuté v obchodnom majetku a používa sa na dosahovanie príjmov z podnikania , tak havarijné poistenie je výdavkon ovplyvňujúcin základ dane .
Anna1974
22.03.07,17:50
Jasná prevádzková réžia ako lusk..:-)))
katarina.j
22.03.07,18:14
Smith, Tweety, Zita 5- všetci máte po bode, máte pravdu a ja doplním aj keď to nebolo otázkou- može si tam dať aj zákonnu poistku.
Anna1974
22.03.07,18:19
Samozrejme,že aj zákonnú poistku. Ak by auto prevážalo napr. tovar a aj ten by bol poistený, tak aj náklady na poistenie tovaru sú daňovým nákladom..:-)
dvojča
13.03.08,21:11
Dobrí ľudia pomôžte, daňovník auto na leasing prevzal 02.01.2007, no daň z MV uhradil až v júni, môžem v apríli uhradenú havarijnú a zákonnú uplatniť vo VOZD? Uhradil ju skôr, len nepodal daňové priznanie k autu a tak po následnom vyplnení tohto priznania mu alikvotnú časť zaplatenej dane z MV vrátili. No podľa mňa aj tak môže výdavky uplatňovať len od dátumu, ktorý uviedol v DP alebo od dátumu úhrady, v tomto prípade vrátenia alikvotnej časti? veľká vďaka za rýchlu odpoveď!!!!
andrej_rv
13.03.08,21:31
Dobrí ľudia pomôžte, daňovník auto na leasing prevzal 02.01.2007, no daň z MV uhradil až v júni, môžem v apríli uhradenú havarijnú a zákonnú uplatniť vo VOZD? Uhradil ju skôr, len nepodal daňové priznanie k autu a tak po následnom vyplnení tohto priznania mu alikvotnú časť zaplatenej dane z MV vrátili. No podľa mňa aj tak môže výdavky uplatňovať len od dátumu, ktorý uviedol v DP alebo od dátumu úhrady, v tomto prípade vrátenia alikvotnej časti? veľká vďaka za rýchlu odpoveď!!!!Nárok na daňové uplatňovanie výdavkov súvisiacich s prevádzkou auta (vrátane poistného) vzniká dňom zaradenia auta do obchodného majetku (spravidla je to deň prevzatia leasingu). Nezaplatenie DzMV nemá vplyv na daňovú uznateľnosť výdavkov (ale DzMV mu zrejme pri kontrole dorubia).
dvojča
13.03.08,21:44
vďaka Ti za rýchlu odpoveď a potešil si ma, že ešte nespíš, myslela som, že len aj robím vždy do noci. Daňovník nechce platiť pokutu, čiže si ide uplatňovať výdavky odo dňa zaplatenia. Však si nemôže dať do nákladov ani leasingové platby, čiže úrok, DPH odo dňa prevzatia, ale len odo dňa platby DzMV. Leasingové splátky (okrem istiny) sú tiež výdavky súvisiace s prevádzkou, ale pokiaľ nechce platiť tú pokutu, nemal by si skôr uplatniť. Dobre tomu rozumiem? Ďakujem za odpoveď !!!!
Zoltán Kovács
13.03.08,21:46
vďaka Ti za rýchlu odpoveď a potešil si ma, že ešte nespíš, myslela som, že len aj robím vždy do noci. Daňovník nechce platiť pokutu, čiže si ide uplatňovať výdavky odo dňa zaplatenia. Však si nemôže dať do nákladov ani leasingové platby, čiže úrok, DPH odo dňa prevzatia, ale len odo dňa platby DzMV. Leasingové splátky (okrem istiny) sú tiež výdavky súvisiace s prevádzkou, ale pokiaľ nechce platiť tú pokutu, nemal by si skôr uplatniť. Dobre tomu rozumiem? Ďakujem za odpoveď !!!!

No ja by som bral radšej tú pokutu, ktorá určite bude nižšia ako tie výdavky ktoré nechce si uplatniť.
andrej_rv
13.03.08,21:52
. Daňovník nechce platiť pokutu, čiže si ide uplatňovať výdavky odo dňa zaplatenia. Však si nemôže dať do nákladov ani leasingové platby, čiže úrok, DPH odo dňa prevzatia, ale len odo dňa platby DzMV. Leasingové splátky (okrem istiny) sú tiež výdavky súvisiace s prevádzkou, ale pokiaľ nechce platiť tú pokutu, nemal by si skôr uplatniť. Dobre tomu rozumiem? Ďakujem za odpoveď !!!!
Pokutu dostať môže, ale nemusí (nemusia ho napr. v tom roku vybrať na kontrolu). Neviem síce, aké má auto, ale sankcia určite nebude nejaká horibilná suma. Ak by uvažoval o zaradení auta do podnikania až odo dňa zaplatenia DzMV, samozrejme príde nielen o úrok, nárok na spotrebu PHM, poistné ale aj o odpisy (pomernú časť istiny). Ja osobne by som radšej riskol prípadné sankcie za včas nezaplatenú daň..
Zoltán Kovács
13.03.08,21:56
Pokutu dostať môže, ale nemusí (nemusia ho napr. v tom roku vybrať na kontrolu). Neviem síce, aké má auto, ale sankcia určite nebude nejaká horibilná suma. Ak by uvažoval o zaradení auta do podnikania až odo dňa zaplatenia DzMV, samozrejme príde nielen o úrok, nárok na spotrebu PHM, poistné ale aj o odpisy (pomernú časť istiny). Ja osobne by som radšej riskol prípadné sankcie za včas nezaplatenú daň..

Keď som na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) nahodil, že povinnosť je 15 tisíc, splatná 17.01.2007 a uhradená najneskôr 30.06.2007 (vychádzal som zo zadania, až na tú sumu), tak dal sankčný úradok vo výške 1.280,- Sk. Takže jednoznačne brať pokutu, ako si neuplatniť výdavky.
dvojča
13.03.08,22:02
a ešte ma napadlo, že ako to bude s odpismi, mám auto odpisovať od vtedy, ako bola zaplatená DzMV alebo odo dňa prevzatia. Pripomínam, že daňovník nechce platiť žiadne pokuty, čiže aj bločky PHM uplatňujeme od dátumu zaplatenia DzMV. ešte raz vďaka
dvojča
13.03.08,22:07
až teraz som si všimla Vaše odpovede, ste úžasní!!! niekto sa zasmeje, no ja si bez porady, čiže bez Vás neviem predstaviť svoj účtovnícky život. krásny sny
Zoltán Kovács
13.03.08,22:08
a ešte ma napadlo, že ako to bude s odpismi, mám auto odpisovať od vtedy, ako bola zaplatená DzMV alebo odo dňa prevzatia. Pripomínam, že daňovník nechce platiť žiadne pokuty, čiže aj bločky PHM uplatňujeme od dátumu zaplatenia DzMV. ešte raz vďaka

Mal by si odpisovať odo dňa prevzatia, totiž pri leasingu sa počítajú mesačné odpisy. A tie, ktoré pripadajú na skoršie dátumy ako bola uhradená DzMV účtuj ako VNZD. Logiku nehladám v tom, akože v postoji klienta.;)
Funtomas
21.05.08,10:09
Čo sa má použiť ako doklad do účtovníctva (do šanonu) v prípade uhradenia havarijného a zákonného poistenia bankovým príkazom? Z poisťovne som mal len šek na úhradu v hotovosti. Ďakujem.
Tweety
21.05.08,10:11
Čo sa má použiť ako doklad do účtovníctva (do šanonu) v prípade uhradenia havarijného a zákonného poistenia bankovým príkazom? Z poisťovne som mal len šek na úhradu v hotovosti. Ďakujem.
No, určite dali aj zmluvu na základe, ktorej bolo potrebné zaplatiť, tak tú je potrebné založiť.
Funtomas
21.05.08,10:35
No, určite dali aj zmluvu na základe, ktorej bolo potrebné zaplatiť, tak tú je potrebné založiť.
Ďakujem za odpoveď. Zmluvu samozrejme založenú mám. Skôr som myslel, či si netreba dať spätne vystaviť z poisťovne faktúru.
Tweety
21.05.08,10:37
Ďakujem za odpoveď. Zmluvu samozrejme založenú mám. Skôr som myslel, či si netreba dať spätne vystaviť z poisťovne faktúru.
NIe, poisťovne faktúry neposielaljú, pred splatnosťou posielajú jedine výzvu na zaplatenie poistného.
Funtomas
21.05.08,11:43
NIe, poisťovne faktúry neposielaljú, pred splatnosťou posielajú jedine výzvu na zaplatenie poistného.
Ešte raz ďakujem. Nevedeli by ste mi pomôcť aj s mojou ďalšou otázkou? http://www.porada.sk/734318-post33.html