bbtina
22.03.07,18:31
Dobry den, mozno sa budem opakovat, ale prosim Vas potrebujem to po lopate
Som SZCO. V roku 2005 som mala stratu 16079 Sk. Za rok 2006 mám ZD 93810.
Ako si mám uplatniť daňovú stratu. prosím vysvetlite mi to laicky
Strata § 52 ods 8. Obsahuje 2 stlpce po 3 riadky-mam to uviest tam alebo nie. V akej výške a čo do ktorého riadku

Prípadne 1.stlpec riadok 52,53,54,55,56 adruhy stlpec. Potrebujem to naozaj laicky. Viem, ze sa Vam to bude zdat smeisne alej naozaj neviem aku sumu a kde ju dat?

VELMI PEKNE DAKUJEM
DanielaSL
22.03.07,17:39
Nemusíš si nič uplatniť, keďže máš základ dane taký aká máš. Keď si uplatníš odpočitateľnú položku , tak nebudeš platiť žiadnu daň. Nechaj si tú stratu do ďaľších rokov, keď budeš mať vyšší základ dane. Môžeš ju odpisovať 5 rokov.
bbtina
22.03.07,17:49
Ďakujem, ako viem, že to vyšlo celkom pekne, dan mi vysla 539,-SK, ale vzhladom na danovy bonus neplatim nic. Len by som Vas chcela este poprosit, ide mi aj o to ze kedze som o tu sumu 2994 prekročila ten odpočet na danovnika, ci budem povinna platit ako SZCO odvody. Rozmyslala som nad tym (fakt sa tomu az tak nerozumiem, tak to bude zniet mozno ako hlupost), ze ako ponizim este aj ten ZD o rozdielovu sumu a tym padom sa mi zaklad dane vyrovna sume odpoctu na danovnika ze nebudem povinna platit odvody na SP, nakolko mi to aj tak velmi nevychadza
Zoltán Kovács
22.03.07,17:52
Ďakujem, ako viem, že to vyšlo celkom pekne, dan mi vysla 539,-SK, ale vzhladom na danovy bonus neplatim nic. Len by som Vas chcela este poprosit, ide mi aj o to ze kedze som o tu sumu 2994 prekročila ten odpočet na danovnika, ci budem povinna platit ako SZCO odvody. Rozmyslala som nad tym (fakt sa tomu az tak nerozumiem, tak to bude zniet mozno ako hlupost), ze ako ponizim este aj ten ZD o rozdielovu sumu a tym padom sa mi zaklad dane vyrovna sume odpoctu na danovnika ze nebudem povinna platit odvody na SP, nakolko mi to aj tak velmi nevychadza

Povinnosť registrovať sa do SP nie je závislá od základu dane ale od celkového príjmu. Na rok 2006 to bol limit 91.200. Základ dane 93.810 ti určite vyšlo z vyššieho príjmu ako stanovený limit. A keĎ si iba szčo, tak do ZP si platiť musela tak či tak. Vymeriávaci základ ti vychádza minimum, t.j. 7.600.
Anja111
22.03.07,17:54
Ďakujem, ako viem, že to vyšlo celkom pekne, dan mi vysla 539,-SK, ale vzhladom na danovy bonus neplatim nic. Len by som Vas chcela este poprosit, ide mi aj o to ze kedze som o tu sumu 2994 prekročila ten odpočet na danovnika, ci budem povinna platit ako SZCO odvody. Rozmyslala som nad tym (fakt sa tomu az tak nerozumiem, tak to bude zniet mozno ako hlupost), ze ako ponizim este aj ten ZD o rozdielovu sumu a tym padom sa mi zaklad dane vyrovna sume odpoctu na danovnika ze nebudem povinna platit odvody na SP, nakolko mi to aj tak velmi nevychadza
Povinnosť platiť odvody vzniká pri prekročení príjmu za rok 2006 viac, ako 91200.
Základ dane na odvody vplyv nemá. Aj keby si bola v strate a prekročíš príjmy, tak odvody platiť musíš.
A pri uplatňovaní straty sa aj tak berie vymeriavací základ na odvody pred tým, ako ho znížiš o stratu.
bbtina
22.03.07,17:57
Takze s tymi odvodmi uz prakticky nic neurobim? Prijmy tam boli 144094 a vydavky 94578. Teda chapem to tak, ze aj ked som skoro na nule, ale za to ze prijmy boli vyssie ako ta suma 91200 som povinna platit si SP
Zoltán Kovács
22.03.07,17:59
Takze s tymi odvodmi uz prakticky nic neurobim? Prijmy tam boli 144094 a vydavky 94578. Teda chapem to tak, ze aj ked som skoro na nule, ale za to ze prijmy boli vyssie ako ta suma 91200 som povinna platit si SP

Áno povinnosť ti vzniká od 1.7.2007. 1x budeš platiť v 08/2007. Výpis z daňového priznania (ktoré najdeš tu v dokumentoch a tlačivách) musíš zaslať do SP spolu s registračným listom FO-SZČO najneskôr do 30.06.2007.
DanielaSL
22.03.07,17:59
Nemusíš si nič uplatniť, keďže máš základ dane taký aká máš. Keď si uplatníš odpočitateľnú položku , tak nebudeš platiť žiadnu daň. Nechaj si tú stratu do ďaľších rokov, keď budeš mať vyšší základ dane. Môžeš ju odpisovať 5 rokov.

Len upresním.. žiadnu daň v prípade ďaľších okolností..ako si písala..daňový bonus, prípadne ešte uplatnenie odpočit. položky na životné poistenie. Bez týchto len zanedbateľná daň. Osobne by som ako SZČO dala prednosť malej dani ako žiadnej.
Anja111
22.03.07,18:00
Takze s tymi odvodmi uz prakticky nic neurobim? Prijmy tam boli 144094 a vydavky 94578. Teda chapem to tak, ze aj ked som skoro na nule, ale za to ze prijmy boli vyssie ako ta suma 91200 som povinna platit si SP
Áno, je to tak.
DanielaSL
22.03.07,18:01
Takze s tymi odvodmi uz prakticky nic neurobim? Prijmy tam boli 144094 a vydavky 94578. Teda chapem to tak, ze aj ked som skoro na nule, ale za to ze prijmy boli vyssie ako ta suma 91200 som povinna platit si SP

bbtina ak nebudeš platiť, nebude sa ti nič ani do dôchodku počítať, nebudeš môcť maródovať...na jednej strane ušetríš, ale na druhej strane môžeš raz veľa stratiť.