chavallee
22.03.07,19:02
Dobry den.

Robim si uctovnictvo ako amater a potrebujem poradit. Od januara do maja som mala prijmy vylucne zo zivnosti. Od juna som sa zamestnala na hlavny pracovny pomer a prijmy zo zivnosti som potom mala len sporadicky. Od januara som zaroven samostatne hospodariaci rolnik, chovame zvierata, zriadili sme farmu a investovali sme do toho kopu penazi vlastne aj v minulych rokoch. Logicky, ked spocitam vydavky na zivnost aj na SHR, daleko prevysuju prijmy zo zivnosti a SHR. Avsak v zamestnani mam pekny prijem a teda aj preddavky na dan mi zamestnavatel odvadzal z vysokeho danoveho zakladu. V mudrej knizke od Dashofera som citala, ze stratu mozem rozpustit az v buducom roku, a teda zaklad dane pre rok 2006 musi byt minimalne ten zo zavislej prace..... Je to tak? Napriek velkej strate musim ako zaklad dane uviest danovy zaklad ako cely danovy zaklad prijmov zo zamestnania? V tejto suvislosti este pridam dalsiu otazku: Ta ista mudra kniha pise, ze do prijmov mam V RAMCI JU zahrnut aj prijmy dosle v januari 2007. JE TO TAK? Dakujem, ze ste docitali az do konca a ze poradite (dufam) :)
ekopo
22.03.07,18:07
Príjmy zo ZČ Ti vstúpia ako ZD do DP a máš ich vlastne preddavkovo zdanené. Ak si mala zrazený preddavok, je predpoklad, že uvedená zrazená daň sa Ti vráti. Ak z podnikania vykážeš stratu, môžeš je podľa potreby umorovať počas 5 rokov. S tým januárom je to myslené pri príjmoch zo ZČ.
Zoltán Kovács
22.03.07,18:12
Dobry den.

Robim si uctovnictvo ako amater a potrebujem poradit. Od januara do maja som mala prijmy vylucne zo zivnosti. Od juna som sa zamestnala na hlavny pracovny pomer a prijmy zo zivnosti som potom mala len sporadicky. Od januara som zaroven samostatne hospodariaci rolnik, chovame zvierata, zriadili sme farmu a investovali sme do toho kopu penazi vlastne aj v minulych rokoch. Logicky, ked spocitam vydavky na zivnost aj na SHR, daleko prevysuju prijmy zo zivnosti a SHR. Avsak v zamestnani mam pekny prijem a teda aj preddavky na dan mi zamestnavatel odvadzal z vysokeho danoveho zakladu. V mudrej knizke od Dashofera som citala, ze stratu mozem rozpustit az v buducom roku, a teda zaklad dane pre rok 2006 musi byt minimalne ten zo zavislej prace..... Je to tak? Napriek velkej strate musim ako zaklad dane uviest danovy zaklad ako cely danovy zaklad prijmov zo zamestnania? V tejto suvislosti este pridam dalsiu otazku: Ta ista mudra kniha pise, ze do prijmov mam V RAMCI JU zahrnut aj prijmy dosle v januari 2007. JE TO TAK? Dakujem, ze ste docitali az do konca a ze poradite (dufam) :)

Príjem zo závislej činnosti je podľa § 5 a ostatné más podľa §6 a vyššie. Preto sa nedá kompenzovať strata z podnikania s príjmom zo závislej činnosti


Príjmy zo ZČ Ti vstúpia ako ZD do DP a máš ich vlastne preddavkovo zdanené. Ak si mala zrazený preddavok, je predpoklad, že uvedená zrazená daň sa Ti vráti. Ak je zrazená v správnej výške potom sa nevráti. Práve preto, že príjem zo ZČ sa nekompenzuje so stratou zo živnosti. Takže ZD bude príjem zo ZČ. Ak z podnikania vykážeš stratu, môžeš je podľa potreby umorovať počas 5 rokov. S tým januárom je to myslené pri príjmoch zo ZČ.
chavallee
22.03.07,18:15
Príjmy zo ZČ Ti vstúpia ako ZD do DP a máš ich vlastne preddavkovo zdanené. Ak si mala zrazený preddavok, je predpoklad, že uvedená zrazená daň sa Ti vráti. Ak z podnikania vykážeš stratu, môžeš je podľa potreby umorovať počas 5 rokov. S tým januárom je to myslené pri príjmoch zo ZČ.
Takze mudra kniha sa myli? A teda riadne v prijmoch budem mat vsetky prijmy zo zivnosti zo zmestnania aj z SHR a vo vydavkoch vydavky za rok 2006 hoci aj vo vyske vsetkych prijmov, hypoteticky???????
ekopo
22.03.07,18:15
Smith, nezabudni že sa zamestnala až od júna, čiže sa jej nejaká daň vráti.
Renka
22.03.07,18:17
Príjmy zo ZČ Ti vstúpia ako ZD do DP a máš ich vlastne preddavkovo zdanené. Ak si mala zrazený preddavok, je predpoklad, že uvedená zrazená daň sa Ti vráti. Ak z podnikania vykážeš stratu, môžeš je podľa potreby umorovať počas 5 rokov. S tým januárom je to myslené pri príjmoch zo ZČ.
Strata z predchádzajúcich rokov sa už nemusí umorovať počas 5 rokov. Môže sa umoriť aj celá v nasledujúcom zdaň.období.
ekopo
22.03.07,18:18
Príjem zo závislej činnosti je podľa § 5 a ostatné más podľa §6 a vyššie. Preto sa nedá kompenzovať strata z podnikania s príjmom zo závislej činnosti
chavallee - toto platí,
ekopo
22.03.07,18:19
Strata z predchádzajúcich rokov sa už nemusí umorovať počas 5 rokov. Môže sa umoriť aj celá v nasledujúcom zdaň.období.
Renka napísal som "podľa potreby"
chavallee
22.03.07,18:20
Príjem zo závislej činnosti je podľa § 5 a ostatné más podľa §6 a vyššie. Preto sa nedá kompenzovať strata z podnikania s príjmom zo závislej činnosti
Takze stratu zo zivnosti muozem umorovat len voci prijmom zo zivnosti v buducich rokoch?? Teda kazdy rok musi byt zaklad dane vo vyske minimalne zakladu dane zo ZČ??
Zoltán Kovács
22.03.07,18:21
Smith, nezabudni že sa zamestnala až od júna, čiže sa jej nejaká daň vráti.

To som veru prehliadol. Ďakujem za upozornenie. V tom prípade platí, že nejaké tie korunky sa vrátia z daní.
ekopo
22.03.07,18:22
[quote=chavallee;430169]Takze stratu zo zivnosti muozem umorovat len voci prijmom zo zivnosti v buducich rokoch?? Ano Teda kazdy rok musi byt zaklad dane vo vyske minimalne zakladu dane zo ZČ??[/quote Nie
chavallee
22.03.07,18:27
[quote=chavallee;430169]Takze stratu zo zivnosti muozem umorovat len voci prijmom zo zivnosti v buducich rokoch?? Ano Teda kazdy rok musi byt zaklad dane vo vyske minimalne zakladu dane zo ZČ??[/quote Nie
"NIE" znamena, ze buduci rok si muozem zaklad dane zo zamestnania znizit o cast danovej straty zo zivnosti z minuleho roka?
ekopo
22.03.07,18:28
Keďže si zamestnaná je u Teba predpoklad, že ak vykážeš akýkoľvek plusový ZD z podnikania, uplatníš naň stratu, pretože základnú nezdaniteľnú čiastku "použiješ" pri ZČ.
Základ dane zo ZČ Ti vždy vstúpi v celej výške do DP. Z neho stratu neodpočítávaš.
Zoltán Kovács
22.03.07,18:28
[quote=ekopo;430172]
"NIE" znamena, ze buduci rok si muozem zaklad dane zo zamestnania znizit o cast danovej straty zo zivnosti z minuleho roka?

Nie základ dane zo zamestnania sa nemôže znižovať o stratu z podnikania.
Pzri ešte raz môj príspevok č. 3 medzi citáciami čo som napísal.
chavallee
22.03.07,18:38
Spytam sa nieco, co s tym suvisi.... Ako zivnostnik platim odvody a ako zamestnanec tiez, spolu takmer z maximalneho vymeriavacieho zakladu... Za rok 2006 mam velku stratu vzhladom na vydavky na farmu a je velky predpoklad, ze aj buduci rok budeme v minuse... Ako to je s platenim odvodov zo zivnosti a SHR v tomto pripade?
ekopo
22.03.07,18:44
Od 1.7.2007 budú odvody z podnikania z minimálneho VZ
chavallee
22.03.07,18:51
Dakujem za odpovede, velmi pekne... hoci bars nepotesili, neze? :)
ekopo
22.03.07,19:00
Neviem prečo nepotešili.
1., Za rok 2006 ešte dostaneš späť nejakú daň
2., Za rok 2007 v DP daň platiť nebudeš, ak budeš v strate. Zdaňuješ len preddavkovo v zamestnaní.
Problém nie je v daniach, problém je v tom, že budeš mať len náklady a povinnosť platiť do fondov (ak bol príjem nad 90tis.) Tu je možnosť prerušenia živnosti na 6 mesiacov..ale to je zase o inom
chavallee
22.03.07,19:13
Takze pokial v roku 2007 by som nemala prijem nad 90tis, od 1.7.2008 nemusim platit odvody?
Zoltán Kovács
22.03.07,19:15
Takze pokial v roku 2007 by som nemala prijem nad 90tis, od 1.7.2008 nemusim platit odvody?

Presne tak
chavallee
22.03.07,19:34
Uz sme uplne mimo temy, ale nieco ma napadlo...
Mam zivnost aj SHR aj zamestnanie. Za 2006 velku stratu, aj v 2007 bude pekna strata z podnikania... Manzel robi ako zamestnanec projektanta. Pokial by som ja uzavrela ako zivnostnik zmluvu s jeho zamestnavatelom ako projektant, ale projekty by dalej robil muoj muz, ja umorovanim straty aj pri vyssom prijme (za manzelove projekty) budem mat zisk nula, a teda z prijmov z projektovania by sme neplatili dan, cim by sa zvysil cisty prijem domacnosti... Pokial by to bolo mozne, musela by som mat ja s manzelom zmluvu. Existuje aj ina moznost ako pracovna zmluva? (Pravdaze by znela na nizku mzdu)?
Zoltán Kovács
22.03.07,19:39
Uz sme uplne mimo temy, ale nieco ma napadlo...
Mam zivnost aj SHR aj zamestnanie. Za 2006 velku stratu, aj v 2007 bude pekna strata z podnikania... Manzel robi ako zamestnanec projektanta. Pokial by som ja uzavrela ako zivnostnik zmluvu s jeho zamestnavatelom ako projektant, ale projekty by dalej robil muoj muz, ja umorovanim straty aj pri vyssom prijme (za manzelove projekty) budem mat zisk nula, a teda z prijmov z projektovania by sme neplatili dan, cim by sa zvysil cisty prijem domacnosti... Pokial by to bolo mozne, musela by som mat ja s manzelom zmluvu. Existuje aj ina moznost ako pracovna zmluva? (Pravdaze by znela na nizku mzdu)?

Je schodná cesta. Ale... Musíš mať v živnosti uvedenú činnosť projektanta. Teda rozšíriť ŽL. ako zodpovedná osoba by mal byť uvedený tvôj manžel. Zodpovedná osoba musí mať pracovnoprávny vzťah so szčo. Hoci aj na kratší ako 1/2 úväzok (napr. denne 2 hod). Zamestnáš manžela za dohodnutú mzdu. Budeš fakturovať jeho prácu. Ak manželov príjem bude nízky ešte nakoniec aj jeho by si mohla uplatniť ako vyživovanú osobu. Ale to už príliš veľa teoretizujeme, a neviem či nenaberáme smer, ktorý nie je celkom v súlade s etiketou porady.
chavallee
22.03.07,19:43
Muz nie je architekt, projektuje stroje 3D... treba do ZL uviest aj toto?
Zoltán Kovács
22.03.07,19:46
Muz nie je architekt, projektuje stroje 3D... treba do ZL uviest aj toto?

Áno.Inak to bude nedovoľené podnikanie.
chavallee
22.03.07,20:38
To by som si nedovolila :)