lacobe
22.03.07,20:24
Plánujem založiť živnosť so zameraním na výrobu a predaj ozdobných predmetov,brúsenie nožov,nožníc,vrtákov a všetkého tupého náradia v domácnosti či v domácej dielni a opravy drobného rozsahu.Toto chcem realizovať tak,že budem cez týždeň vyrábať a cez víkendy budem jazdiť osobným autom a obytným prívesom,ktoré si zahrniem do majetku .Poradte prosím,ako a čo účtovať.
katarina.j
22.03.07,19:29
Fiha, tak to je na dlhe rozpisovanie. v prvom rade-vybavenie živnosti, vybaviť uradne nalezitosti-zdravotna a socialna poistovna, danovy urad,miestny urad-ak planujete vykonavat prace vo vlastnom dome....Neviem co konkretne myslite-ako a co uctovat? je to rozsiahla otazka. treba zadat bližšie.sorry
Renata0908
22.03.07,19:32
Ahoj, takže sú dva spôsoby. Po prvé, ako uvádzaš zahrnúť vozidlo a príves do majetku. Potom je nutné účtovať o HIM a odpisovať 4 roky, príp. ak to bude financované cez finančný prenájom, tak účtovať ešte úroky z fin. prenájmu a pravdepodobne DPH. Pri odpisoch by bola použitá I. odpisová skupina a ročný odpis je 25% z obstarávacej ceny. V tomto prípade do výdavkov ide spotreba PHM, opravy a udržiavanie vozidla a prívesu, cestná daň na obe, dialničná známka, drobný materiál na vozidlo a príves. Ak by vozidlo a príves neboli zahrnuté do majetku, potom sa neúčtujú odpisy, ale účtuje sa spotreba PHM a základná sadzba na 1 km, čo je v súčasnosti Sk 6,20. To je asi v skratke všetko. Ak treba, ešte zadaj otázku. Renata
Zoltán Kovács
22.03.07,19:32
Držím ti palce. Doporučujem ti nasledovnú tému:

http://www.porada.sk/t24670-zaeiatok-podnikania--krok-za-krokom.html

Už samotný názov naznačuje, že tu by si mal najsť všetko čo potrebuješ pri začatí podnikania.
lacobe
22.03.07,19:51
Ďkujem za cenné rady a pokračujem.Auto ,karavan,priestor na prevádzkáreň ,zopár vyrobených strojov na opracovanie dreva a kovu,brúsenie,chuť a odhodlanie mám a to je vlastne všetko.Ja vlastne potrebujem zistiť,či je pre mňa výhodnejšie zaradiť auto a karavan do majetku firmy,aké účtovníctvo,.Som invalid so 40%-ným postihnutím,či a aké úľavy existujú pre invalidov.Vlastne všetko.Bol som na porade začiatok pod.. a odporučili ma k Vám.