mihajl
22.03.07,21:48
Ahojte,
som živnostník, potreboval by som poradit, ako zaúčtovať dávku od sociálnej poisťovne za obdobie mojej PN-ky v roku 2006.
Podľa §9 zákona o dani z príjmov ide o príjem oslobodený od dane. Myslim si, že by sa mal aj tak zaučtovať a v daňovom priznani uviesť ako položka znižujúca základ dane.
Dakujem za pomoc mihajl
Zoltán Kovács
22.03.07,20:50
Ahojte,
som živnostník, potreboval by som poradit, ako zaúčtovať dávku od sociálnej poisťovne za obdobie mojej PN-ky v roku 2006.
Podľa §9 zákona o dani z príjmov ide o príjem oslobodený od dane. Myslim si, že by sa mal aj tak zaučtovať a v daňovom priznani uviesť ako položka znižujúca základ dane.
Dakujem za pomoc mihajl

Dávka PN sa nemá objaviť v účtovnícte. To ti ide do vačku. Nemá to nič spoločné s DP.
mihajl
22.03.07,22:31
Dakujem za radu. Prepac mozno hlupu otazku. Preco sa to nema objavit v uctovnictve?
Paula
22.03.07,22:43
Peniaze dostáva od poisťovne ako "súkromná osoba" , nie ako podnikateľ.
Johanka
22.03.07,23:04
Ahojte,
som živnostník, potreboval by som poradit, ako zaúčtovať dávku od sociálnej poisťovne za obdobie mojej PN-ky v roku 2006.
Podľa §9 zákona o dani z príjmov ide o príjem oslobodený od dane. Myslim si, že by sa mal aj tak zaučtovať a v daňovom priznani uviesť ako položka znižujúca základ dane.
Dakujem za pomoc mihajl
Ak Ti nemocenská dávka prišla na b.účet , o ktorom účtuješ, ide o príjem neovplyvňujúci základ dane. Tým je to vyriešené ....;)
Johanka
22.03.07,23:05
Teraz som si všimla zaradenie otázky - účtuješ ako živnostník PÚ?
mihajl
22.03.07,23:13
Dakujem. Aj napriek tomu, ze naklady na poistenie si dava do uctovnictva?
Johanka
22.03.07,23:17
Ak účtuješ v PÚ, tam by sa to riešilo cez odpočítateľnú položku.

Ak účtuješ v JÚ, príjem zaúčtuješ ako PNZD a nič viac neriešiš.

Je prirodzené, že si zaplatené poistné dávaš do daňových výdavkov, ako si však správne niekde vyššie napísal, nemocenská dávka je príjem oslobodený od dane .
mihajl
22.03.07,23:30
ano som zivnostnik uctujuci v podvojnom uctovnictve. nemocensku som dostal v hotovosti, nie na b.u.. nerad by som nieco riskoval, ale netusim ako to zauctovat? Na MD by som dal 336, na na D neviem...
Johanka
22.03.07,23:42
Ak si dostal nemocenskú dávku v hotovosti, vôbec o nej neúčtuj. Neriskuješ absolútne nič.
mihajl
23.03.07,07:18
dakujem za radu. ;-) aj tak by ma zaujimalo ako by sa to malo zauctovat. V osnove,v postupoch uctovania a ani v prikladoch uctovania som nenasiel nic...
Paula
23.03.07,07:24
dakujem za radu. ;-) aj tak by ma zaujimalo ako by sa to malo zauctovat. V osnove,v postupoch uctovania a ani v prikladoch uctovania som nenasiel nic...


Ani nikde nenájdeš, pretože sa o tom neúčtuje:)