BOOKEE
22.03.07,21:06
Dobrý večer,
v daňovom priznaní pre DPPO mi vyšla daň 442,- . Vzhľadom na to, že jej výška je menej ako 500,- ˇštátu nezaplatím. Mám o tejto dani účtovať? Asi nie...alebo?
ondrejvla
22.03.07,20:10
Dobrý večer,
v daňovom priznaní pre DPPO mi vyšla daň 442,- . Vzhľadom na to, že jej výška je menej ako 500,- ˇštátu nezaplatím. Mám o tejto dani účtovať? Asi nie...alebo?

Ale áno, účtujem o nej, aj ju uhradím. Nevidím dôvod o nej neúčtovať, to nie je vyrubená daň, ale daňová povinnosť z DP. Alebo už nič neviem...?
BOOKEE
22.03.07,20:17
No ja len že v § 46 je minimálna výška dane a tam stojí, že daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 500 Sk. Tak sa pýtam......
evina
22.03.07,20:23
No ja len že v § 46 je minimálna výška dane a tam stojí, že daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 500 Sk. Tak sa pýtam......

Neúčtovala by som, nakoľko podľa tohto paragrafu neexistuje a neplatí sa...
BOOKEE
22.03.07,20:24
Ďakujem Evina
evina
22.03.07,20:32
V tomto prípade asi človeka mýli slovo "vyrubiť". Znamená to určiť výšku dane /daňovej povinnosti/ a tú si v podanom daňovom priznaní musíme podľa zákona určiť a vypočítať /čiže vyrubiť/ sami.
ondrejvla
22.03.07,20:35
Evina, no tak teraz som v pomykove:
§ 46
Minimálna výška dane
Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 500 Sk alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 ods. 2 písm. a). To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35 okrem zdaniteľných príjmov daňovníka, u ktorého za zdaňovacie obdobie nepresiahnu takéto príjmy 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 ods. 2 písm. a), alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44.

Som prekvapená, bola som toho názoru, že je to len v prípade celkových zdaniteľných príjmov, a nie základu dane.
Poraď prosím, kde by som našla nejako viac rozpracovaný komentár k tomuto paragrafu, nakoľko som mala pocit, že sa to týka len zdaniteľných príjmov, teda tak som pochopila z citácie tohoto §.
Vopred ďakujem.
evina
22.03.07,20:40
Evina, no tak teraz som v pomykove:
§ 46
Minimálna výška dane
Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 500 Sk alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 ods. 2 písm. a). To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35 okrem zdaniteľných príjmov daňovníka, u ktorého za zdaňovacie obdobie nepresiahnu takéto príjmy 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 ods. 2 písm. a), alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44.

Som prekvapená, bola som toho názoru, že je to len v prípade celkových zdaniteľných príjmov, a nie základu dane.
Poraď prosím, kde by som našla nejako viac rozpracovaný komentár k tomuto paragrafu, nakoľko som mala pocit, že sa to týka len zdaniteľných príjmov, teda tak som pochopila z citácie tohoto §.
Vopred ďakujem.



Vlasti uniklo Ti tam asi slovíčko "alebo": teda
po 1. daň sa nevyrúbi a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 500 SK

alebo

po 2. celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je FO.....

V prípade Bookee bola splnená prvá časť, t.j vypočítaná daň PO dosiahla sumu nižšiu ako 500 SK, tak akokeby neexistovala, teda nevyrúbi sa, nezaplatí sa, daň je nula..
ondrejvla
22.03.07,20:46
Vlasti uniklo Ti tam asi slovíčko "alebo": teda
po 1. daň sa nevyrúbi, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 500 SK

alebo

po 2. celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je FO.....

V prípade Bookee bola splnená prvá časť, t.j vypočítaná daň PO dosiahla sumu nižšiu ako 500 SK, tak akokeby neexistovala, teda nevyrúbi sa, nezaplatí sa, daň je nula..

No tak som ukrátila firmu o 387,- Sk, ja som tú daň vypočítala, zaúčtovala aj uhradila. A aj minulý rok, na ktorý som mala daňovú kontrolu, daň bola nižšia ako 500,- Sk - po kontrole bolo všetko OK!
Mala som pocit, že som ZoDP prečítala aj odzadu a toto "alebo" som asi nečítala...
Ďakujem za usmernenie, budem daň žiadať späť od DÚ.
evina
22.03.07,20:49
No tak som ukrátila firmu o 387,- Sk, ja som tú daň vypočítala, zaúčtovala aj uhradila. A aj minulý rok, na ktorý som mala daňovú kontrolu, daň bola nižšia ako 500,- Sk - po kontrole bolo všetko OK!
Mala som pocit, že som ZoDP prečítala aj odzadu a toto "alebo" som asi nečítala...
Ďakujem za usmernenie, budem daň žiadať späť od DÚ.

Obávam sa, že Ti ju nevrátia, lebo pre nich asi neexistuje:) Musela by si nedajbože opravovať výkazy, a to asi nemá cenu. Pred firmou to považuje za daňový nedoplatok ..:)
ondrejvla
22.03.07,20:54
Obávam sa, že Ti ju nevrátia, lebo pre nich asi neexistuje:) Musela by si nedajbože opravovať výkazy, a to asi nemá cenu. Pred firmou to považuje za daňový nedoplatok ..:)

Evi máš pravdu, no čo už? Ale prečo je táto mrchavosť aj v DP na stránke drsr, keď si dáš základ dane 1500,- Sk, vypočíta ti daň 285,-Sk...No idem ešte raz skúsiť toto tlačivo vyplniť u nich. bola som presvedčená, že tam nemôže byť nesprávny výpočet, teda ak vypočíta daň nižšiu ako 500,- Sk, je to nepodarok, nie?
evina
22.03.07,20:57
Evi máš pravdu, no čo už? Ale prečo je táto mrchavosť aj v DP na stránke drsr, keď si dáš základ dane 1500,- Sk, vypočíta ti daň 285,-Sk...No idem ešte raz skúsiť toto tlačivo vyplniť u nich. bola som presvedčená, že tam nemôže byť nesprávny výpočet, teda ak vypočíta daň nižšiu ako 500,- Sk, je to nepodarok, nie?

Skúsila som, máš pravdu vypočíta, je to nepodarok. Skúsim eščte v KROSE, či sú lepší...
evina
22.03.07,21:02
Vlasti skúsila som ešte raz a aj KROs síce vypočítajú obaja ale daň na úhradu dá nulu.

Ale aj keď robíš niekomu DP s DP nižšou ako 45 408 musíš tam tú nulu do riadku "daň" dopísať.
ondrejvla
22.03.07,21:21
Vlasti skúsila som ešte raz a aj KROs síce vypočítajú obaja ale daň na úhradu dá nulu.

Ale aj keď robíš niekomu DP s DP nižšou ako 45 408 musíš tam tú nulu do riadku "daň" dopísať.

Evi, pri FO samozrejme so základom dane nižším ako 45408,-Sk dám nulu, resp. dopíšem, pri PO to ale neplatí, tam aj pri ZD 45408,- musím nechať daň, to je dosť veľa...:)
evina
22.03.07,21:43
Evi, pri FO samozrejme so základom dane nižším ako 45408,-Sk dám nulu, resp. dopíšem, pri PO to ale neplatí, tam aj pri ZD 45408,- musím nechať daň, to je dosť veľa...:)

No myslela som na to, že aj keď je ZD nižší ako 45 408 vypočíta Ti daň a teda Ty musíš rukou tú daň dať nulu, a to isté je aj v prvom prípade, že Ti vypočíta daň nižšiu ako 500, tých 275 a tiež tu musíš dať nulu. Skrátka sme šikovnejší ako soft:)
mudroš
24.03.07,14:39
A čo robíte v rípade, ak vyjbe daňová povinnoasť napr. 400,- Sk a zrazené preddavky z úrokov boli napr. 100,- Sk ??? Potom v DP budem mať daň na úhradu 300,- Sk.
Myslím si, že potom už nemá nárok tých 100,- Sk považovať za preddavok na daň a zaúčtujem
100,- 591/341

Mýlim sa ???
Jana Acsová
24.03.07,14:48
A čo robíte v rípade, ak vyjbe daňová povinnoasť napr. 400,- Sk a zrazené preddavky z úrokov boli napr. 100,- Sk ??? Potom v DP budem mať daň na úhradu 300,- Sk.
Myslím si, že potom už nemá nárok tých 100,- Sk považovať za preddavok na daň a zaúčtujem
100,- 591/341

Mýlim sa ???Dá sa to aj otočiť ... ako otázka do diskusie. Predpokladajme daňová povinnosť napr. 400,- Sk a následne zrazená dań z úrokov 500,- alebo viac. Rozdelili by sme zrazenú daň na daňovú povinnosť a preddavok?

Trošku to v § 46 ťahá k tej 43-ke, ale ... viď predchádzajúci text.

Mala som prípad 3,00 Sk tento rok ... dala som to na preplatok. DP na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) potiahlo do preplatku na dani.

Ale to je len môj názor a "recesia".
danielaz
23.03.08,19:49
Dobrý večer, práve som dokončila DP pre Spoločenstvo bytov a zostala som stáť na výslednej dani, robím v JU.
Príjmy 133 419
Výdaje 78 381
Zisk 55 038

r. 130 -130 441 príjmy bez urokov v banke
r. 230 + 78 381

Základ dane 2 978 len úroky
vypoč. 19% daň 565
odved.zr.daň 557
Nedoplatok 8

Je to takto správne, mám Sk 8,-- zaplatiť? Alebo idem nato zle a považovať zrážkovú daň z úrokov za vysporiadanú?
danielaz
24.03.08,12:03
asi som to zle zaradila keď účtujem v JU, ale aj tak prosím o pomoc.
Ďakujem
vilob
25.03.08,22:51
po prečítaní predchádzajúcich príspekov som totálny "jeleň"... účtujem sro a v minulom DP vyšla sro daňová povinnosť 144 Sk. zaúčtovala som ju a aj uhradila. teraz som však prišla na to, že som spravila v minuloročnom DP nejaké chybičky a daňová povinnosť mala byť 465 Sk. bola som odhodlaná podať dodatočné DP za rok 2007 a rozdiel dane doplatiť a teraz fakt neviem, či to má zmysel. To dodatočné DP zrejme áno, ale s tým, že doplácať nič nebudem. Správne?