joiner
15.06.04,20:05
Dnes akurat som sa docital o novele zakona o dani z prijmov

www.enoviny.sk (http://www.enoviny.sk/)

Len kratko citujem asi najviac dolezitu cast novely...

Účelom predloženého návrhu zákona je teda úpravami v troch ustanoveniach tohto zákona dosiahnuť stav, aby sa daňovníkom s príjmami z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti umožnilo uplatniť niektoré výdavky vynaložené na ich osobnú potrebu do daňových výdavkov.
Konkrétne ide o výdavky na stravovanie, ak daňovník vykonáva činnosť mimo obvyklého miesta svojej činnosti.

Viete o tom niekto viac ? Sice ma potesilo zmienenie o stravovani, ale som zvedavy ako definuju "obvykle" miesto svojej cinnosti.

Nie je to fakt trochu neferove, ze napriek tomu ze pracujem ako kazdy iny nemam narok na obed. Teda narok na neho mam, ale tak maximalne zo svojho...

Mozno to nepatri sem, ale tema viac nez aktualna. Prijatie novely a pripravuje na 1.8.2004 ( teda ucinnost )

Palo
Richard
15.06.04,20:08
tu je text návrhu novely

N Á R O D N Á R A D A S L O V E N S K E J R E P U B L I K Y
III. volebné obdobie


Návrh

Zákon

z ..........2004,

ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov


Národná rada Slovenskej republiky sa uzniesla na tomto zákone:


Čl. I

Zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov sa mení a dopĺňa takto:

1. V § 19 ods. 2 písmeno e) znie:

„e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a ods. 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu,87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj sumu do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu.87)“.

2. V § 19 ods. 2 písmeno l) znie:

„l) výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v technickom preukaze, alebo ak sa táto spotreba v technickom preukaze neuvádza, alebo ak sa vozidlo alebo zariadenie používa na prevádzku, pri ktorej nie je spotreba pohonných látok uvedená v technickom preukaze, podľa spotreby preukázanej iným preukázateľným dokladom,“.

3. V § 21 ods. 1 písm. i) sa na konci bodka nahrádza bodkočiarkou a pripájajú sa tieto slová:
„toto ustanovenie sa nepoužije na výdavky (náklady) podľa § 19 ods. 2 písm. e).“.


Čl. II

Tento zákon nadobúda účinnosť 1. augusta 2004.
Jozef Mihál
16.06.04,05:28
joiner, ľady sa pohli, ale pozor, to nie štát začal myslieť na živnostníkov. Uvedený návrh novely podávajú poslanci Černá a Malchárek !
joiner
16.06.04,06:29
No po pravde, ano nie je to stat, ale aj tak ma to potesilo. Len dufam, ze to prijmu.....

Palo
Jozef Mihál
16.06.04,06:48
Stavím sa o pivo, že aj zajtra bude deň.
Zuzka
16.06.04,07:51
ANO nie je naozaj štát, ale v p. Mihál to pivo určite vyhrá. Takže chlapci Na zdravie!
Jozef Mihál
17.06.04,10:54
Pozerám program aktuálnej schôdze NRSR a vidím, že tam je i návrh na zrušenie § 11 odsek 2 "...Základ dane daňovníka sa neznižuje o sumu vypočítanú podľa odseku 1 písm. a), ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku ...".

Takže črtá sa dobrá správa pre dôchodcov ?
jessica
18.06.04,08:48
Chcela som ešte k tým pohnutým ľadom dodať, že ma nekonečne každodenne irituje, že musím chodiť na obed ako každý smrteľník, lebo zo vzduchu ešte zatiaľ neviem žiť, a nemôžem si ani korunu dať do nákladov. Môj zamestnanec však môže mať jedlo lacnejšie. Je to naozaj smiešne. Pracujem často až do večera a medzi tým naozaj musím jesť čo najrýchlejšie, čiže niekde v nejakom strav.zariadení. Viem že u FO sa vyčítajú náklady na PHM a auto, kt. sa v podstate používa na súkr. účely, ale v mojom prípade keď sa nepohnem s autom ďalej ako ku klientovi to je nespravodlivé. Takže mňa by príjemne prekvapili, keby vyrovnali tento rozdiel medzi zamestnancom a szčo.
Jozef Mihál
18.06.04,10:37
Sledujem www.nrsr.sk (http://www.nrsr.sk/) a potešiteľná správa - oba vyššie spomínané návrhy novelizácie zákona o dani prešli do 2.čítania.

Návrh umožniť nárok na zníženie základu dane aj dôchodcom:
Prítomní 133
Za 68
Proti 21
Zdržali sa 43
Nehlasovali 1

Návrh umožňujúci dať si do nákladov živnostníkom diéty atď.:
Prítomní 136
Za 136 !
Proti 0
Zdržali sa 0
Nehlasovali 0
Richard
18.06.04,11:47
Možno sa konečne mení pohľad na podnikateľa, ktorého v ešte komunizmom nasiaknutej spoločnosti každý považoval za podvodníka a prospechára, takže ho bolo treba poriadne obmedziť a podusiť....
ekin
18.06.04,14:06
vdaka za info...to potesi, lebo nestiham sledovat vsetko a čuduj sa svete!! jednomyselne!! :-))
Konecne zacnem zas pouzivat sukr. vozidlo.. sice som ho pouzivala aj doposial, ale bez naroku na čokolvek...:-(
gaga
18.06.04,15:53
Takisto vďaka za info pán J.M., aj takéto aj keď ešte neschválené informácie sú dôležité v našej "otrockej práci". Aj keď je to otrocká práca, aj tak je zaujímavá, hlavne vymýšľat a prichádzať na nové možnosti a riešenia, dôležité je nájsť najvhodnejšiu "daňovú optimalizáciu" - čiže nech je všetko O.K. ale "zoptimalizované"...
Príjemný víkend všetkým praje gaga :) :) :)
Milka
20.06.04,17:01
pan Mihal, a ja som si pozastavila prevádzkovanie živnosti, aby som nemusela platiť "poistné", lebo ako dôchodkyňa som prekročila "hrubé príjmy" o Sk 4000 /z 36000 na Sk 40000/ a ak sa zruší uvedený § o diskriminácii dôchodcov neuplatňovaním odpočitateľnej položky, tak to určite poteší mojich súkmenovcov "seniorov", veď dnes už myslím, že kto ako trochu vládze a chce slušnejšie žiť, musí si jednoducho privyrobiť... Vďaka za dobrú zvesť.