Lucia 77
24.01.05,13:34
Tvorba soc.fondu sa v peňažnom denníku zaúčtuje ako výdavok z pokladne - tvorba soc.fondu (výdavok ovpl.základ dane).
Ako sa zaúčtuje čerpanie soc. fondu?

Môžem tvorbu a čerpanie soc. fondu účtovať v peň.deníku iba ako uzávierkové operácie? Podrobný rozpis bude v knihe soc.fondu.
MIRKA
24.01.05,13:29
ja účtujem čerpanie v PD príjem(banka al. pokladňa)-iný nezdaniteľný príjem (a samozrejme aj všetko vediem v knihe SF)

-tvorbu účtujem každý mesiac (pri mzdách) a čerpanie ako-kedy (ako sa mi chce) (napr. na str.lístky každé 2-3 mesiace a zbytok na konci roka)
Manual
24.01.05,16:45
Robím to tak ako MIRKA, čerpanie mám mesačné ako príspevok na stravné lístky a keď tam niečo zostane, tak na konci roka sa to vyčerpá na lístky - na kultúru.
Pekný večer...
viktoria
30.01.05,07:43
Knihu soc. fondu vediete ručne, alebo to umožní váš účtovní program?
saman
30.01.05,07:51
Excel mi to umoznuje:))) Ale viem, ze v Alfe sa da viest kniha SF.
Manual
30.01.05,07:51
Mne osobne to robí program.
Viktória, u Teba je tá kniha pohladávok ako??
viktoria
30.01.05,08:00
Excel mi to umoznuje:))) Ale viem, ze v Alfe sa da viest kniha SF.
saman, je niekde v zákone alebo v postupoch definované aké náležitosti musí obsahovať Kniha soc. fondu, lebo Money to neumožní, takže by som to urobila v Exceli.
saman
30.01.05,08:03
Hm, neviem o tom, ze by to bolo niekde napisane.
Ja robim:
PS:
Tvorba:
Cerpanie:
KS:

a to je vsetko.
saman
30.01.05,08:03
Samozrejme je to rozpisane pekne v tabulke na mesiace ale zhruba tieto udaje tam su:))).
viktoria
30.01.05,08:09
Hm, neviem o tom, ze by to bolo niekde napisane.
Tiež som nikde nenašla nejaká usmernenie, takže to môžem urobiť ako chcem. Ďakujem za usmernenie.
M0NIKA
30.01.05,10:32
Tak tento problém som riešila minulý týždeň a stále v tom nemám jasno. :-(
Celý rok som o SF neúčtovala, iba som do leta mala nejakú sumu na bankovom účte SF - už z predchádzajúcich rokov. Počas roka sme tam nič nevkladali. V lete sme BÚ zrušili, lebo popaltky boli vyššie ako by bol samotný SF. Zostatok sme previedli na firemný BÚ. Tvorbu za rok 2004 som k 31.12.2004 zaúčtovala v Alfe ako ID výdavok - tam má samostatnú analytiku a v knihe SF som dopísala tvorbu. Fyzicky pohyb peňazí nenastal. Čerpanie sme v roku 2004 prešvihli a spätne už to nechceme meniť, takže to príde na rad až v roku 2005.
Je to takto správne alebo som to mala urobiť inak?
Akú sumu môžem použiť ako príspevok na obedy? Nikde som nenašla obmedzenie, takže si môžem dať koľko uznám za vhodné?
Prosím, poraďte mi, som z toho nešťastná.... Ďakujem.
M0NIKA
01.02.05,19:33
Prosím, prosím, prosím.....
Zlatica
01.02.05,19:34
Čo sa týka tvorby, mesačne ide len o preddavok a na konci roka musíš urobiť ročné zúčtovanie SF podľa skutočného objemu miezd za celý rok. Rozdiel oproti preddavkom je nedoplatok= uhradím, alebo preplatok= ostáva do ďaľšieho roka.O to menej tvorím v ďaľšom roku. A čerpať môžeš len do tejto do výšky tejto skutočnej tvorby. Napr. z r.2003 mi ostalo 10.000,- a v r. 2004
som po ročnom zúčtovaní skutočne tvorila 30.000. Tak tých 40.000,- môžeš minúť, alebo si niečo necháš na ďaľší rok.Ale prednosť má strava pre zamestnancov.
M0NIKA
01.02.05,19:42
Ďakujem. Ak som to teda pochopila správne, môžem to nechať tak ako mám a v roku 2005 konečne urobím aj čerpanie... Dobre hovorím?
Zlatica
05.02.05,18:34
Áno, platí ale že výdavok ovplyvňujúci ZD je to len raz pri jeho tvorbe. Ostatné, t.j. aj čerpanie neovyplyvňuje ZD.