Ninamária
22.03.07,21:09
Dobrý večer, som tu prvýkrát, tak sa ospravedlňujem, ak niečo budem robiť zle.Chcela by som sa opýtať: Mám živnostníka, ktorý má zaradené úžitkové auto Caddy v majetku firmy - účtujeme ho na leasing.Predošlá ekonómka ho zaradila v OC do majetku firmy 6.10.2005 v nadobúdacej cene 630 252,- Sk. Odpisy za rok 2005 neuplatňovali, takže vo výkaze majetku bola celá suma 630 252,- Sk.Tento rok tiež nepotrebujeme odpisovať, mám tam vo výkaze túto sumu nechať?
Ja totiž viem, že auto kúpené na leasing - prvá záloha sa rozúčtuje postupne do rokov a leasingové splátky idú do réžie a auto po odkúpení za nejakých 1000,- Sk dám do réžie pri odkúpení.Ako to mám teraz doriešiť? ďakujem veľmi pekne.
Ninamária
22.03.07,20:12
A DHIM, ktorý eviduje vo výkaze majetku tam bude donekonečna? Alebo môžem jednoducho túto položku nepísať a dať tam nulu?
Zoltán Kovács
22.03.07,20:14
Dobrý večer, som tu prvýkrát, tak sa ospravedlňujem, ak niečo budem robiť zle.Chcela by som sa opýtať: Mám živnostníka, ktorý má zaradené úžitkové auto Caddy v majetku firmy - účtujeme ho na leasing.Predošlá ekonómka ho zaradila v OC do majetku firmy 6.10.2005 v nadobúdacej cene 630 252,- Sk. Odpisy za rok 2005 neuplatňovali, takže vo výkaze majetku bola celá suma 630 252,- Sk.Tento rok tiež nepotrebujeme odpisovať, mám tam vo výkaze túto sumu nechať?
Ja totiž viem, že auto kúpené na leasing - prvá záloha sa rozúčtuje postupne do rokov a leasingové splátky idú do réžie a auto po odkúpení za nejakých 1000,- Sk dám do réžie pri odkúpení.Ako to mám teraz doriešiť? ďakujem veľmi pekne.

Tebou spomýnaný postup účtovania leasingu je podľa starých postupov, ktoré boli platné do 31.12.2003. Od 1.1.2004 leasing sa účtuje inak. A zo zadania je jasné, že ide o leasing z r. 2005. Takže tá predchádzajúca účtovníčka spravila dobre, že auto zaradila do majetku. istina sa rozpúšťa cez odpisy. Finančná služba (teda navýšenie), PZP, havarijene (ak sú zahrnuté do splátok) sa zúčtovávajú do réžie priebežne. Ak nie je platiteľom dph tak aj to. AK nepotrebuješ odpisy tak vo výkazoch k 31.12. ostane nadúbúdacia cena auta, t.j. 630.252
Milan Benka
22.03.07,20:15
Dobrý večer, som tu prvýkrát, tak sa ospravedlňujem, ak niečo budem robiť zle.Chcela by som sa opýtať: Mám živnostníka, ktorý má zaradené úžitkové auto Caddy v majetku firmy - účtujeme ho na leasing.Predošlá ekonómka ho zaradila v OC do majetku firmy 6.10.2005 v nadobúdacej cene 630 252,- Sk. Odpisy za rok 2005 neuplatňovali, takže vo výkaze majetku bola celá suma 630 252,- Sk.Tento rok tiež nepotrebujeme odpisovať, mám tam vo výkaze túto sumu nechať?
Ja totiž viem, že auto kúpené na leasing - prvá záloha sa rozúčtuje postupne do rokov a leasingové splátky idú do réžie a auto po odkúpení za nejakých 1000,- Sk dám do réžie pri odkúpení.Ako to mám teraz doriešiť? ďakujem veľmi pekne.

Pri obstaraní HIM na leasing nie je možné prerušiť odpisovanie. Ak si odpis neuplatníte v súlade so zákonom ( každý rok prílušný počet mesiacov x mesačný odpis), o možnosť uplatnenia odpisu do daňových výdajov prídete. Podľa toho, čo ste napísali, ste už prišli o odpisy za prvý rok.
(§26/8,9,10 zák. o dani z príjmu.) Takže aj keď uplatnením odpisov by ste sa dostali do straty je to lepšieako neuplatniť odpisy. Strata sa dá umoriť v priebehu piatich rokov od jej vzniku.
Zoltán Kovács
22.03.07,20:16
Pri obstaraní HIM na leasing nie je možné prerušiť odpisovanie. Ak si odpis neuplatníte v súlade so zákonom ( každý rok prílušný počet mesiacov x mesačný odpis), o možnosť uplatnenia odpisu do daňových výdajov prídete. Podľa toho, čo ste napísali, ste už prišli o odpisy za prvý rok.
(§26/8,9,10 zák. o dani z príjmu.)

Ďakujem aj ja, poučil som sa.
Ninamária
22.03.07,20:18
Áno, o tie odpisy sme prišli a prídeme aj ďalší rok, akosi nám ich teraz netreba, len mňa by zaujímalo, kedy a ako to potom odpíšem z výkazu.Ďakujem.
ondrejvla
22.03.07,20:19
Teraz už len za minulý rok, resp. za obdobie, kedy nebol uplatnený odpis z leasingového majetku dať v JÚ ako nedaňový výdavok, aby si nemala stále nadobúdaciu cenu. Tiež som bola nútená takto vyriešiť minulé resty.
Ninamária
22.03.07,20:26
Ďáákujem ešte raz veľmi pekne, tak to dám ako nedaňový výdavok a ten DHIM ako odstránim? Ja osobne by som všetko dala rovno do réžie a evidovala si to len pre seba.
cloe
22.03.07,20:53
Ďáákujem ešte raz veľmi pekne, tak to dám ako nedaňový výdavok a ten DHIM ako odstránim? Ja osobne by som všetko dala rovno do réžie a evidovala si to len pre seba.
Nechápem teraz ako to myslíš.
Ninamária
22.03.07,21:19
Myslela som to tak, že DHIM účtujem priamo do réžie a vo výkaze ho neevidujem, neviem či robím správne.Tá účtovníčka predomnou ho eviduje vo výkaze, čo s tým teraz robiť? Ďakujem. A keď sa účtuje napríklad na materiál, čo sa s tým potom deje ďalej?