Zuzana*
23.03.07,08:12
Ak je pracovný úraz menej ako 10 dní, dávam tlačivo iba na SP - úrazové odd. alebo aj na SP - nemoci? A kde dávam originál a kde kópiu, resp. čo si nechávam ja?
Ďakujem.
VERONIKA6
23.03.07,07:28
Ak je pracovný úraz menej ako 10 dní, potvrdenie o DPN si ponechávaš Ty, platíš iba náhradu do 10 dní. O pracovnom úraze sa spisuje "Záznam o registrovanom pracovnom úraze" ktorý sa musí poslať na:
- originál: Inšpektorát práce
- kópie: zdravotnú poisťovňu
sociálnu poisťovňu
pracovník
a samozrejme, posielaš zdravotnej poisťovni aj "Oznámenie zamestnávateľa o zmenách poistencov", kde uvedieš začiatok a koniec DPN.
CHIC
23.03.07,20:24
Ak je pracovný úraz menej ako 10 dní, potvrdenie o DPN si ponechávaš Ty, platíš iba náhradu do 10 dní. O pracovnom úraze sa spisuje "Záznam o registrovanom pracovnom úraze" ktorý sa musí poslať na:
- originál: Inšpektorát práce
- kópie: zdravotnú poisťovňu
sociálnu poisťovňu
pracovník
a samozrejme, posielaš zdravotnej poisťovni aj "Oznámenie zamestnávateľa o zmenách poistencov", kde uvedieš začiatok a koniec DPN.

S 1.vetou nesúhlasím, lebo ak je zamestnanec DPN v dôsledku prac.úrazu, má nárok na úr.príplatok od 1.dňa DPN....


ZÁKON č. 461/2003 Z. z.o sociálnom poistení
§ 85
Podmienky nároku na úrazový príplatok
Zamestnanec okrem sudcu, prokurátora a zamestnanca uvedeného v § 4 ods. 2, ktorý v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania bol uznaný za dočasne práceneschopného, má nárok na úrazový príplatok od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti, ak má nárok na náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti podľa osobitného predpisu51) alebo nemocenské z nemocenského poistenia.

Takže na odd "SP-nemoc.dávky" odovzdávame tlačivo s vyznačením políčka žiadosť o úr.príplatok.
jamis
23.03.07,20:28
Mala som Pú minulý mesiac a tiež trval menej ako 10 dní . SP mi DNP neprijala a musela som to osobne zaniesť na oddelenie úrazového poistenia . Takže sa na SP odovzdáva, ale na úrazové.
CHIC
23.03.07,20:33
Mala som Pú minulý mesiac a tiež trval menej ako 10 dní . SP mi DNP neprijala a musela som to osobne zaniesť na oddelenie úrazového poistenia . Takže sa na SP odovzdáva, ale na úrazové.

Ja som riešil PÚ minulý týždeň a tetuška na úrazovom mi pripomenula, že nech nezabudnem aj DPN<10 dní odovzdať žienkam na nem.dávkach, vraj evidencia všetkých dávok ide cez ne.
jamis
23.03.07,20:37
Ja som riešil PÚ minulý týždeň a tetuška na úrazovom mi pripomenula, že nech nezabudnem aj DPN<10 dní odovzdať žienkam na nem.dávkach, vraj evidencia všetkých dávok ide cez ne.

mne pre zmenu povedali, že oni stým nemajú nič spoločné ak iško o DPN menšiu ako 10 dní.
CHIC
23.03.07,20:40
mne pre zmenu povedali, že oni stým nemajú nič spoločné ak iško o DPN menšiu ako 10 dní.

Mám dojem že opäť ide o prípad: ČO POBOČKA - TO INÝ POSTUP. Postup u Vás je však logickejší, nakoľko ide o dávku z úrazového a nie nemoc.poistenia...
jamis
23.03.07,20:44
Úrazový mu bol vyplatený.
Aňuška
24.03.07,17:18
Tiež som riešila pracovný úraz zamestnanca, ktorého DPN bola
menšia ako 10 dní.
Na úrazové oddelenie SP som odovzdávala Žiadosť o úrazový
príplatok, kópiu Žiadosti o náhradu príjmu /s vyplnenou 2.stranou/,
Záznam o registrovanom pr.úraze, Potvrdenie zamestnávateľa na účely uplatnenia nároku na nemoc. dávku, Oznámenie o poistnej udalosti
/tlačivo SP/ a ešte čakám na potvrdenie od lekára, kde oboduje úraz na uplatnenie bolestného. Keďže to bola autohavária, ešte sa prikladá
aj zápis zo šetrenia polície. Ak vznikla zamestnancovi aj nejaká škoda,
tak sa môžu priložiť aj bločky (pracovník zdokladoval napr. účet za doplácanie
liekov, poplatok, ktorý platil na pohotovosti atď.)
Tweety
30.03.07,12:49
Kde nájdem uvedené tlačivo? Potvrdenie zamestnávateľa na účely uplatnenia nároku na nemoc. dávku,
Tu sú tlačivká, určite si potrebné vyberieš:
http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=1567
.
janaGT
10.04.07,09:14
nahlasujeme pracovný úraz + PN aj na zdravotnú poisťovňu?
vinea
30.04.07,13:18
dobrý deň,

chcela by som Vás poprosit radu....

Zamestnanec utrpel pracovný uraz v roku 2006 od 18.10.06-01.01.2007 bol PN. ZL zaplatil 10 dni NP a soc.66 dni PN. ( 55% z DVZ co činilo 247,1428/ 1den)
Moja otazka znie -
1- ja platim zamestnancovi urazový príplatok nasledovne : 55% prvé 3 dni a 25% za 66 dní ?
2- Rozhodujúcim obdobím na zistenie DVZ je kalendárny rok predchádzajúceho kalendarnemu roku ( t.j. r. 2006?) ?aj ked ukoncenie PN bolo 1.1.2007?Aký mam dať vymeriacaví zaklad z roku 2006 alebo 2005.


t.J výpocet :
55% - na prvé 3 dni - 247,143x3=741,429
25% - na ostatné dni 247,143 x73=8200,65

Je to správne ?

dakujem velmi pekne za radu a pomoc
ZDENIELA
30.04.07,13:25
Úrazový príplatok patrí zamestnancovi len zo sociálnej poisťovne, zamestnávatelia ho nevyplácajú. Ty mu vyplatíš len prvých 10 dní náhrady mzdy. Rozhodujúcim obdobím pre výpočet náhrady mzdy pri PN je rok predchádzajúci, čiže rok 2005
vinea
30.04.07,13:55
Ano, to som mu vyplatila v januári, ale bola tu kontola inšpektorátu práce,
bolo mi oznamene cez kolegu, ze ma narok na doplatok až do 100%
Co sa mi nezdalo . Ale v §87 zákona je napísané: 55% DVZ od 1.do 3.dna DPN a 25% DVZ od 4dňa do trvania nároku na úrazový príplatok.
Takže celkovo by to vyslo spolu s nemocenským na 80% ?

Mam nieco poslat na socialku, aby mu to zaplatili. a ked ano, tak co ?
ZDENIELA
30.04.07,14:21
Zamestnanec si uplatňuje nárok na úrazový príplatok podaním žiadosti o túto úrazovú dávku pobočke Sociálnej poisťovne. Touto žiadosťou je potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti – diel II.

Úrazový príplatok sa poskytuje zo sociálnej poisťovne za dni trvania dočasnej pracovnej neschopnosti, od prvého až po posledný. To znamená, že zamestnancovi od prvého dňa PN-ky vypláca úrazový príplatok sociálna poisťovňa. Na to aby sme posúdili reakciu Inšpektorátu máme málo info, napr. koľko a či vôbec vyplatila soc. poisťovňa úrazový príplatok ...

Ja len zatiaľ toľko, kto vie viac, určite odpovie :cool:
anmary
03.05.07,10:51
Viete mi niekto poradiť, ako postupovať pri PN v následku prac. úrazu ak trvá 11 dní. Pri PN do 10 dní je mi všetko jasné. Ako rozdeliť tlačivá PN-ky na SP? Časť II. je žiadosť o nemocenské a zároveň žiadosť o úrazový príplatok. Ako postupovať?
zuzana
24.07.07,09:37
Viete mi niekto poradiť, ako postupovať pri PN v následku prac. úrazu ak trvá 11 dní. Pri PN do 10 dní je mi všetko jasné. Ako rozdeliť tlačivá PN-ky na SP? Časť II. je žiadosť o nemocenské a zároveň žiadosť o úrazový príplatok. Ako postupovať?


Viete niekto s týmto poradiť?
drobeceva
17.10.07,08:21
Z-c mal pracovný úraz o 12.oo hod. - 8.10- t.znamená -odpracovaných ma 5 hodín. Marodku ma vypísanú od 9.10., čo je správne. Pýtam sa, ako mám vykazať zvyšné 3 hodiny v deň, kedy vznikol úraz.
drobeceva
22.10.07,12:33
Nikto neporadí? Posúvam....
Aňuška
23.10.07,06:35
Z-c mal pracovný úraz o 12.oo hod. - 8.10- t.znamená -odpracovaných ma 5 hodín. Marodku ma vypísanú od 9.10., čo je správne. Pýtam sa, ako mám vykazať zvyšné 3 hodiny v deň, kedy vznikol úraz.
Čo bolo s ním tie 3 hodiny?
Ak bol u lekára a ten mu dal PN až od ďalšieho dňa, tak by som mu dala náhradu príjmu - lekár. Nech si dá potvrdiť dodatočne priepustku.