Lion Topoľčany
23.03.07,08:19
SZČO používa auto svojej manželky, takže ho nemá zahrnuté v majetku.
Je možné, aby si teraz kúpil prívesný vozík a zaradil ho do fir.majetku ?
A uplatnil si VOZD ? A náklady spojemé s tým: platenie poistného atď -
tiež zaradí do VOZD ?
Zita5
23.03.07,07:28
Z môjho pohľadu pokiaľ bude využívaný na podnikateľské účely , tak môže .Výdavky v súvislosti s vozíkom uplatňuje do výdavkov OVZ .Zaradiť do majetku .
tibor1000
13.12.09,16:04
Zdravím Vás.

Prosím Vás,keď SZCO kúpil vozík už v r.2005,ale nemá ho zaradený v majetku,ani neplatil cestnú daň,ale poistné za vozík má účtované vo VOZD
(a vozík používa v súvislosti s podnikaním)

ako máme postupovať ďalej,aby bolo všetko v poriadku?Treba vozík zaradiť do majetku so spätným dátumom,teda do r. 2005
nahlásiť ho na daňovom úrade,ale teraz neviem,k akému dátumu, k 1.1.2009?

v januári 2010 zaplatí SZČO daň z motorov.vozidiel za rok 2009
a poistné za vozík dáme do VOZD?
Lenka1979
13.12.09,16:22
Zdravím Vás.

Prosím Vás,keď SZCO kúpil vozík už v r.2005,ale nemá ho zaradený v majetku,ani neplatil cestnú daň,ale poistné za vozík má účtované vo VOZD
(a vozík používa v súvislosti s podnikaním)v tomto prípade je to neoprávnený náklad aj keď vozík používal v súvislosti s podnikaním, ale nie je v majetku daňovníka. Pri kontrole Vám to vyhodia z nákladov alebo podajte DDP za tie roky kedy to nastalo.

ako máme postupovať ďalej,aby bolo všetko v poriadku?Treba vozík zaradiť do majetku so spätným dátumom,teda do r. 2005
nahlásiť ho na daňovom úrade,ale teraz neviem,k akému dátumu, k 1.1.2009? tu ho ešte môžete zaradiť a nahlásiť na DU - i keď povinnosť je do 30 dní odo dňa používania na podnikanie, v r.2010 podáte DP k DzMV a zaplatíte daň. A všetky náklady v r.2009 budú v tomto prípade VOZD.

v januári 2010 zaplatí SZČO daň z motorov.vozidiel za rok 2009
a poistné za vozík dáme do VOZD? presne tak.:)


modrým v texte:)
LEVICE
28.01.10,22:36
pekný neskorý večer, ja riešim podobný problém ako tibor1000....
Prívesný vozík je zaradený v majetku/JÚ/od r.1997.Je už odpísaný a fyzicky ho používa /asi 7 rokov/ švagor szčosoby. SZČO vozík nepoužíva a nedosahuje jeho prevádzkou príjmy. Od 1.1.05 sa mal tento vozík uviesť na DP z motor.vozidiel a daň sa mala zaplatiť, čo sa nestalo.Máme vozík dodatočne odhlásiť k 31.12.04 z dane z MV ?????? Môžem urobiť k 31.12.04 interným dokladom zápis o vyradení z majetku aj keď nie je v TP /tech.preukaze/ prepis SZČO na RČ ?????? Viete mi niekto poradiť ??????
Katka2
28.01.10,22:41
Ak ho má len v majetku, ale nepoužíva ho na podnikanie a ani si neuplatňuje žiadne výdavky s ním spojené, tak nemusí platiť daň z motorových vozidiel. Ak sa mýlim, opravte ma.
LEVICE
29.01.10,07:40
Katka2 ďakujem, .... a netreba oznámiť DÚ že ho nepoužíva na podnikanie? Ak prídu na kontrolu nemôžu to potom dodaniť ????
Katka2
29.01.10,09:15
Áno, da DÚ si treba splniť oznamovaciu povinnosť, že sa už nepoužíva na podnikanie. Dá sa aj teraz, len bude pokuta.
LEVICE
29.01.10,09:34
..tak pred chvíľou som sa rozprávala so správkyňou DÚ, ktorá mi povedala, že ak nepoužívame prívesný vozík nemusíme platiť. Len sa mi akosi nevidí, že bez prísluš.oznámenia /aj keď dodatočného/ je to OK.
Katka2
29.01.10,09:39
Skús napísať dopyt na DRSR, budeš to mať na 100% a ešte aj čierne na bielom. Ja to zvyknem tak robiť, ak mám nejaký problém, aby som sa utvrdila.
Laco-monter
29.01.10,09:43
Ja som nahlasil živnosť v r. 2003 a tiež som zaevidoval prívesný vozík na IČO ,lebo som na neho dostal dotáciu.

Nikdy som nemal žiadne motorové vozidlo evidované v podnikaní, a ani som nepoužíval prívesný vozík na podnikanie.

Za vozík som okrem zákonnej poistky neplatil žiadné iné poplatky ani cestnú daň.

Hrozia mi nejaké dodatočné sankcie ?Alebo mám prepísať vozík na niekoho,bežného občana nepodnikateĺa ?

Ako to je ?
LEVICE
29.01.10,10:34
Neviem, či nám niekto poradí.... ja si myslím, že keď bol príves v TP na IČO, tak sa daň z MV platiť mala aj keď sa vozík nepoužíval. Asi najrozumnejšie je predať ho, prepísať a tento úkon zaevidovať v TP. Vie nám niekto poradiť ????
Ingrid Ondruskova
30.01.10,12:52
Máme podobný problém: SZČO kúpil vozík na firmu v r.2008, riadne ho nahlásil v lehote na DÚ, poctivo platil daň z MV.
Na konci r.2009 si kúpil veľké auto, takže prívesný vozík
pre neho nemá význam. Samozrejme za rok 2009 zaplatil za vozík
daň z MV 80,- EUR /čo nie je málo/. Aké má teraz možnosti...
Vozík predať súkr.osobe a odhlásiť ho na DÚ, ak ho predá napr.
za 330,-EUR, je to zdaniteľný príjem? A môže sa vôbec predať, keď má vozík len 2 roky?
Alebo vozík nepredávať a len dať čestné vyhlásenie voči DÚ, že ho nepoužíva, nazaplatiť daň z MV na rok 2010
ale keď zaplatí zákonnú poistku, tak preto, že ho vlastne používa /aj keď raz ročne na ňom
prevezie starej babke skrine.../ Som z toho pako...