Anonymka
23.03.07,08:38
Chcem sa opýtať takúto vec:

Zamestnanec bol na výstave (coneco) čo súvisí s činnosťou našej firmy. Predložil vstupenku (s rozpisom DPH) a blok na parkovné. Je možné si uplatniť DPH z týchto výdavkov a či je potrebné vyplniť aj cestovný príkaz, alebo to môžem zaúčtovať ako klasický blok. :eek: :confused:

Ďakujem.
Chobot
23.03.07,09:47
Chcem sa opýtať takúto vec:

Zamestnanec bol na výstave (coneco) čo súvisí s činnosťou našej firmy. Predložil vstupenku (s rozpisom DPH) a blok na parkovné. Je možné si uplatniť DPH z týchto výdavkov a či je potrebné vyplniť aj cestovný príkaz, alebo to môžem zaúčtovať ako klasický blok. :eek: :confused:

Ďakujem.

Keď pôjdeme na to logicky, že firma sa nemôže zúčastniť na výstave, jedine nejaký jej zamestnanec, potom z toho vyplýva, že ten zamestnanec bol asi na služobnej ceste, resp. služobne na výstave. Preto on si musí vyplniť cestovný príkaz, k nemu priložiť vstupenku a blok z parkovania. Tieto doklady mu budú preplatené ako vedľajšie náklady na SC.

Myslím, že uplatnenie DPH z takýchto nákladov nie je na mieste, ale opravte ma niekto, ak sa mýlim.
alikam
23.03.07,10:09
Čo sa týka vstupenky, je to presne tak ako napísal Chobot - súčasť cestovného príkazu - účtovanie v plnej výške do nákladov, ale napríklad keby tam boli viacerí zamestnanci, náš daňový poradca povedal, že dá sa uplatnenie DPH obhájiť tým, že sa to zúčtuje na firmu, firma kúpila vstupenky zamestnancom. Vtedy sa to účtuje mimo cestovného príkazu. Čo sa týka parkovného, napríklad u nás sa účtuje každé služobné auto zvlášť na konci mesiaca - vtedy zúčtujem jedným VPD PHM-ky aj parkovné. Takže aj parkovné zo služobných ciest dám k tomu. Nemusí byť súčasťou cestovného príkazu.
jenny7
23.03.07,10:25
Ja som to tiež raz tak urobila, keďže na vstupenke bola DPH, tak som ju zaúčtovala mimo cest.príkazu, zaúčtovala som ju ako 518/221, tým pádom sa mohla uplatniť DPH. Parkovné som tiež začala účtovať ako 518 a dávam aj do DPH.
Anonymka
23.03.07,12:42
Ja som to tiež raz tak urobila, keďže na vstupenke bola DPH, tak som ju zaúčtovala mimo cest.príkazu, zaúčtovala som ju ako 518/221, tým pádom sa mohla uplatniť DPH. Parkovné som tiež začala účtovať ako 518 a dávam aj do DPH.

Len či je to takto správne. Na tej výstave sa zamestnanec zúčastnil pracovne. Takže asi fakt máte pravdu, že tú vstupenku nekupovala firma, t.j. neni vystavená na meno firmy, preto by sa mala pripnúť k cesťáku, veď napokon fakt šlo o vyslanie na SC a to boli náklady s ním súvisiace. Treba uviesť, kto tam bol ... nie? V nejakom zákone alebo usmernení nie je o tomto písané?
jenny7
26.03.07,04:52
Práveže ja som to chcela pripnúť k cesťáku, lenže kvôli tej DPH, ktorá bola na vstupenke som to musela zaúčtovať zvlášť ako 518/221. Tak mi to poradil poradca, lebo keby som to zaúčtovala ako 512/221, tak by som si nemohla zase uplatniť DPH. Takže preto tá 518 na vstupenku. Ja len dúfam, že je to takto dobre..
Anonymka
26.03.07,06:11
Má niekto iné skúsenosti prosím? :confused: