mmade
23.03.07,09:41
ahojte poradaci,

chcela by som Vas poprosit o radu co sa tyka uhrady straty.
Vo firme by sme si z dovodu obavy z prehlbovania straty a z dovodu toho, ze obchodny register moze zrusit spolocnost, v pripade ak strata prevysuje polovicu vlastneho imania, takze by sme si chceli znizit stratu o odpustenie pohladavky jedneho z konatelov voci firme.
Firma ma voci konatelovi zavazok na ucte 365 na strane D a to vo vyske 250tis.
Na strane MD eviduje neuhradenu stratu vo vyske 79tis na ucte 429.

Mohla by som zauctovat ciastocnu uhradu takto:


Pohladavka voci spolocnikom, ktori sa na uhrade vo vyske 50.000 Sk dohodli ----- 354 / 429
Uhrada pohladavky spolocnikom – znizenim zavazku --- 50.000 Sk -------------- 365 / 354K tomuto rozhodnutiu by som pripojila aj zaznam z valneho zhromazdenia.

Bola by som Vam povdacna za vsetky rady a typy ako to mozem urobit.
Dakujem, ahojte
liba2
23.03.07,08:49
Nevidím v tom riešení chybu.
Janka P
23.03.07,09:15
Nevidím v tom riešení chybu.

Súhlasím, je však ešte potrebné si overiť či takýto postup umožnuje vaša spoločenská zmluva.
mmade
25.04.07,07:42
Ahojte poradaci,

dakujem za prispevky, konecne som sa dostala k rieseniu tohto problemu. Este raz by som Vas chcela poprosit o nazor na tuto temu. Spolocenska zmluva neodporuje tomuto krytiu straty, tak to teda mozem zauctovat takto:
Pohladavka voci spolocnikom, ktori sa na uhrade vo vyske 50.000 Sk dohodli ----- 354 / 429
Uhrada pohladavky spolocnikom – znizenim zavazku --- 50.000 Sk -------------- 365 / 354
Chcely by sme to uz potvrdit valnym zhromazdenim, takze by som bola rada, ak by ste sa mi vyjadrili k tomu viaceri.

Dakujem velmi pekne :)
Fany
09.05.07,17:33
A musí byť k tomu rozhodnutie valného zhromaždenia?
liba2
10.05.07,03:46
A musí byť k tomu rozhodnutie valného zhromaždenia?
Je to v jeho právomoci - pozri zákon:

Valné zhromaždenie
§ 125
(1) Valné zhromaždenie spoločníkov je najvyšším orgánom spoločnosti. Do jeho pôsobnosti patrí:

a) schválenie konaní urobených osobami konajúcimi v mene spoločnosti pred jej vznikom,
b) schvaľovanie riadnej individuálnej účtovnej závierky a mimoriadnej individuálnej účtovnej závierky a rozhodnutie o rozdelení zisku alebo úhrade strát,
c) schvaľovanie stanov a ich zmien,
d) rozhodovanie o zmene spoločenskej zmluvy (§ 141) ak je zákonom alebo spoločenskou zmluvou zverené do pôsobnosti valného zhromaždenia,
e) rozhodovanie o zvýšení alebo znížení základného imania a rozhodovanie o nepeňažnom vklade,
f) vymenovanie, odvolanie a odmeňovanie konateľov,
g) vymenovanie, odvolanie a odmeňovanie členov dozornej rady,
h) vylúčenie spoločníka podľa § 113 a 121 a rozhodovanie o podaní návrhu podľa § 149,
i) rozhodovanie o zrušení spoločnosti alebo o zmene právnej formy, ak to spoločenská zmluva pripúšťa,
j) rozhodovanie o schválení zmluvy o predaji podniku alebo zmluvy o predaji časti podniku,
k) ďalšie otázky, ktoré do pôsobnosti valného zhromaždenia zveruje zákon, spoločenská zmluva alebo stanovy spoločnosti.

(2) Pokiaľ spoločenská zmluva, prípadne stanovy neurčujú inak, rozhoduje valné zhromaždenie aj o vymenovaní a odvolaní prokuristu.

(3) Valné zhromaždenie si môže vyhradiť rozhodovanie vecí, ktoré inak patria do pôsobnosti iných orgánov spoločnosti.
Volvox
10.05.07,07:10
Presne tak, ja som to spravil takto už dvakrát. Keď sa robí valné zhromaždenie ohľadom rozdelenia HV, rozhodne sa že sa strata uhradí zo záväzku voči spoločníkovi. Hodíš to do zápisnice a je to v pohode.
Zoltán Kovács
10.05.07,07:16
Priznám sa, že tento spôsob úhrady straty robím "bežne" už dobrých pár rokov v jednej spoločnosti. Na základe rozhodnutia VZ sa záväzok spoločnosti voči spoločníkom započítavam s úhradou straty.
mmade
11.05.07,09:29
Dakujem Vam velmi pekne, pomohlo mi to :o)