SBD
23.03.07,09:46
Dobrý deň!
Prosím Vás vie my niekto poradiť aké odvody máme z podielov na HV za rok 2006 /myslím hlavne na zdravotnú/
Ďakujem za odpoveď
liba2
23.03.07,08:50
Dobrý deň!
Prosím Vás vie my niekto poradiť aké odvody máme z podielov na HV za rok 2006 /myslím hlavne na zdravotnú/
Ďakujem za odpoveď
Ak ide o spoločníkov, odvody neplatia ani daň.
Jozef Mihál
23.03.07,08:50
Ak ide o podiely na zisku za rok 2006, ktoré budete niekedy teraz vyplácať, tak pokiaľ ide o "čistého" zamestnanca, platia sa všetky odvody.
SBD
23.03.07,08:55
A v prípade, keď sme zamestnancami ale aj bývajúcimi členmi SBD,
to sa podľa Vás považuje za spoluúčasť na zákldnom imaní alebo nie.
Ďakujem
Jozef Mihál
23.03.07,08:57
Áno, považuje, keďže ste členovia SBD. Odvody preto platiť nebudete.
SBD
23.03.07,09:46
Ďakujem Vám, veľmi ste my pomohli.
Klára10
23.03.07,12:10
Nie som si ista, či ti pomohli. Ak sa ti jedna o zamestnancov, tak čo je najdôležitejšie je to, že ak spoločnosť chce vyplatiť podiel na zisku zamestnancom musi to mať v stanovách. Ak to tam nemá, nemal by sa podiel na zisku vyplácať zamestancom. Pokiaľ to tam má a valné zhromaždenie, resp. členská schôdza rozhodne o jeho rozdeleni aj zamestnancom a vyplatí im ho, tak potom tento príjem je príjmom zo závislej činnosti, ale v zmysle ustanovenia § 5, ods. 7, pís. i) Zákona o dani z príjmu je od dane oslobodený. Ale pozor musíš z neho odvieť zravotné poistenie § 13, ods. 1, pís. c) Zákona o zdravotnom poistení. Podiel na zisku nepatrí do vymeriavacieho základu na odvod na sociálne poistenie § 138, ods. 2 Zákona o sociálnom poistení - tzn. neplatíš odvody do sociálky.
Ak je podiel na zisku rozdelený a vyplatený tým osobám, ktoré majú majetkovú účasť alebo sú členmi štatutárnych a dozorných rgánov, tak potom tento príjem nie je predmetom dane z príjmu FO - § 3, ods. 2, pís. c).
Jozef Mihál
23.03.07,12:19
Stlačil som "Oceňujem" a pridelil tak prvý bod novej nádejnej Poraďáčke - a ešte raz som si pozornejšie prečítal jej príspevok a tu vidím:

"Podiel na zisku nepatrí do vymeriavacieho základu na odvod na sociálne poistenie § 138, ods. 2 Zákona o sociálnom poistení - tzn. neplatíš odvody do sociálky."

S touto časťou príspevku od Klára10 samozrejme nesúhlasím. S účinnosťou od 1.8.2006 zamestanec bez majetkovej účasti platí odvody do SP aj z podielov na zisku.
Klára10
23.03.07,12:34
vďaka unikolo mi to slovíčko "okrem"
Jozef Mihál
24.03.07,16:11
Nie som si ista, či ti pomohli.

Klára, ako nezainteresovaného čitateľa by ma v tomto momente zmiatlo, či mu teda pomohli alebo nepomohli.
SBD
26.03.07,06:32
Máme to v stanovách, v máji bude Zhromaždenie delegátov, a po
schválení HV budeme vyplácať pre zamestnancov, pre štatutárov
a dostanú aj bloky do svojich fondov.
pandorasbox
27.03.07,16:01
Dobrý deň,
Zamestnanec na riadnu pracovnú zmluvu, ktorý je zároveň aj konateľom aj majiteľom sro - má riadnu mesačnú mzdu a odmeny v zmysle vnútropodnikovej smernice. Bol mu vyplatený podiel zo zisku z HV za rok 2006 do 31.01.2007 na základe rozhodnutia VZ.
Ak som správne pochopila výklad zákonov, zdravotné odvody z podielu na zisku neplatí, lebo má majetkovú účasť vo firme §13
Sociálne odvody neplatí § 138 z obdobného dôvodu a neplatí ani dane §3, 2c. Platí odvody a dane iba z príjmu zo závislej činnosti ako zamestnec.
Pre tohto zamestnanca môže zamestnávateľ urobiť ročné zúčtovanie dane? Alebo si musí podať daňové priznanie sám?
Vďaka za pomoc:confused:
Tweety
27.03.07,16:04
Dobrý deň,
Zamestnanec na riadnu pracovnú zmluvu, ktorý je zároveň aj konateľom aj majiteľom sro - má riadnu mesačnú mzdu a odmeny v zmysle vnútropodnikovej smernice. Bol mu vyplatený podiel zo zisku z HV za rok 2006 do 31.01.2007 na základe rozhodnutia VZ.
Ak som správne pochopila výklad zákonov, zdravotné odvody z podielu na zisku neplatí, lebo má majetkovú účasť vo firme §13
Sociálne odvody neplatí § 138 z obdobného dôvodu a neplatí ani dane §3, 2c. Platí odvody a dane iba z príjmu zo závislej činnosti ako zamestnec.
Pre tohto zamestnanca môže zamestnávateľ urobiť ročné zúčtovanie dane? Alebo si musí podať daňové priznanie sám?
Vďaka za pomoc:confused:
Môže, tak ako ostatným zamestnancom, ktorí o to požiadajú.