adus
23.03.07,10:18
Ahojte, naša firma sa zaregistrovala na istej web-ovej stránke, ktorá má príponu "sk" a ktorá patrí českej firme. Registrácia je na 12 mesiacov.
Došla nám faktúra v SKK bez DPH. Na faktúre je uvedené, že firma je platcom DPH. Má české DIČ.
Miesto dodania služby je SR. Je teda tá faktúra vystavená správne?
Dakujem.
betka
23.03.07,10:29
Ak platiteľ poskytuje služby a z ich poskytovania mu nevzniká Danová povinnosť - u českého platiteľa ide o dodanie služby od dane oslobodené, v zmysle českého zákona o DPH.
Platiteľovi dane v SR vzniká dan.povinnosť. Miestom prijatej služby je SR, a teda osobou povinnou platiť daň je v SR z prijatej služby je slovenský platiteľ
FA je správna.
adus
23.03.07,10:35
Čiže ako mám postupovať?
Zaplatím celú faktúrovanú časť a samozdaním?
emgeton
23.03.07,10:36
Ak platiteľ poskytuje služby a z ich poskytovania mu nevzniká Danová povinnosť - služby od dane oslobodené.
.


Nesprávna formulácia.

Pri službách v prvom rade stanovujeme miesto dodania služby. (§§15,16)
Ak v zmysle týchto §§ je miesto dodania iné ako sídlo dodávateľa služby, nejedná sa o oslobodené plnenie, ale dané plnenie nie je predmetom dane ( v zmysle zákona). O oslobodených plneniach hovoria §§ 28-48.
emgeton
23.03.07,10:38
Čiže ako mám postupovať?
Zaplatím celú faktúrovanú časť a samozdaním?

Fa je vystavená správne. Je potrebné ju samozdaniť.
adus
23.03.07,10:51
Dakujem.Pekny den.
betka
23.03.07,10:56
Nesprávna formulácia.

Pri službách v prvom rade stanovujeme miesto dodania služby. (§§15,16)
Ak v zmysle týchto §§ je miesto dodania iné ako sídlo dodávateľa služby, nejedná sa o oslobodené plnenie, ale dané plnenie nie je predmetom dane ( v zmysle zákona). O oslobodených plneniach hovoria §§ 28-48.

Áno dík za upozornenie. Mala som hneď napísať oslob.učaského......
ALBO
23.03.07,11:29
Áno dík za upozornenie. Mala som hneď napísať oslob.učaského......

Betka ani u českého občana to neni oslobodené. To je len výklad pojmov.
Oslobodené sú tie činnosti, ktoré zákon či náš alebo český zadefinoval ako oslobodené (nepodliehajú DPH ani v tuzemsku ani vonku). Takže oslobodené je poisť, finanč. zdr...... §28-...tuším 47.
Iné je v § 15 a 16. to sú služby s miestom dodania v zahraničí, čo znamená , že v krajine dodávateľa nie sú predmetom dane a sú predmetom dane v krajine odberateľa alebo podľa iných kritériií.Pri nich máte nárok na odpočet so súvisiacich vstupných Fa.
Pri dodaní oslobodených plnení nemáte nárok.