GABAZ
23.03.07,11:40
Potrebovala by som poradiť. Daňovník mal príjem - štipendium z literárneho fondu na dokončenie literárneho diela. Ide o SZČO - v živnosti má okrem iného aj vydavateľskú činnosť, organizovanie kultúrnych a spoločenských podujatí. Diela si vydáva vo vlastnej réžii. Na vydávané diela má náklady, ale má aj príjmy z priameho predaja diel ale aj z kultúrnych podujatí, na ktorých boli diela prezentované. Podľa zákona o dani z príjmov sú štipendiá oslobodené od dane, s výnimkou tých, ktoré sú poskytnuté v súvislosti s podnikaním. Nie je mi celkom jasné, či mám tento príjem zahrnúť do zdaniteľných príjmov alebo nie. Takéto štipendiá poskytuje aj hudobný fond a fond výtvarných umení. Možno sa niekto stretol s podobným prípadom.
Vopred ďakujem.
GABAZ
25.03.07,06:53
Nikto neuctuje umelcov? Ja si zvycajne viem pomoct, ale obcas mam take perlicky, pri ktorych si nie som ista. V tomto pripade nejde o velku sumu v roku 2006, ale je mozne, ze sa to bude opakovat aj v roku 2007 a rada by som v tom mala jasno. Stipendia su v zasade oslobodene od dane podla § 9 ods. 2 zákona o dani z prijmov s vynimkou. Ako by ste si vysvetlili tento paragraf :

k) štipendiá 51) okrem doktorandského štipendia poskytované z prostriedkov štátneho rozpočtu alebo poskytované vysokými školami a obdobné plnenia poskytované zo zahraničia, podpory a príspevky z prostriedkov nadácií a občianskych združení, 52) neziskových organizácií a neinvestičných fondov 53) vrátane nepeňažného plnenia, podpory a príspevky 54) poskytované z prostriedkov štátneho rozpočtu, rozpočtov obcí, vyšších územných celkov a štátnych fondov vrátane nepeňažného plnenia okrem platieb prijatých ako náhrada za stratu príjmu alebo v súvislosti s výkonom činností, z ktorých plynú príjmy podľa § 5 a6,
GABAZ
26.03.07,09:30
Posúvam.. .........