botuľa
23.03.07,12:55
Spoločnosť sa zaoberá prenájmom automobilov. A vzniká tam viac možností:
1.) Spoločnosť kúpi automobil od platcu, uplatní si DPH na vstupe
2.) Spoločnosť kúpi automobil od neplatcu alebo fyzickej osoby, takže si DPH neplatní

A moja otázka znie. Ako to bude s fakturáciou služieb (prenájom automobilu). S DPH alebo bez DPH?
A druhá otázky - následný odpredaj automobilu bude s DPH alebo DPH

pri oboch variantách

Poradí mi niekto?
Zoltán Kovács
23.03.07,12:04
Spoločnosť sa zaoberá prenájmom automobilov. A vzniká tam viac možností:
1.) Spoločnosť kúpi automobil od platcu, uplatní si DPH na vstupe
2.) Spoločnosť kúpi automobil od neplatcu alebo fyzickej osoby, takže si DPH neplatní

A moja otázka znie. Ako to bude s fakturáciou služieb (prenájom automobilu). S DPH alebo bez DPH?
A druhá otázky - následný odpredaj automobilu bude s DPH alebo DPH

pri oboch variantách

Poradí mi niekto?

Ak si platiteľ dph tak všetko fakturuješ s dph. Aj pri predaji auta ktorý ste kúpili od neplatiteľa, resp. občana.
botuľa
23.03.07,12:15
Ale pre tom predaji automobilu som tu niekde na porade čítala, že sa DPH fakturuje iba zo zisku (teda, ak nebola uplatnená na vstupe)... Napr. automobil som kúpila za 140.000,- predám ho za 150.000,-, S DPH by som mala fakturovať iba 10.000,-, t.j. základ dane:8403,40 a výška odvedenej DPH 1596,60.

Alebo som to nesprávne pochopila? Som začiatočník, tak ďakujem za trpezlivosť?:-)))
Zoltán Kovács
23.03.07,12:19
Ale pre tom predaji automobilu som tu niekde na porade čítala, že sa DPH fakturuje iba zo zisku (teda, ak nebola uplatnená na vstupe)... Napr. automobil som kúpila za 140.000,- predám ho za 150.000,-, S DPH by som mala fakturovať iba 10.000,-, t.j. základ dane:8403,40 a výška odvedenej DPH 1596,60.

Alebo som to nesprávne pochopila? Som začiatočník, tak ďakujem za trpezlivosť?:-)))

Áno tak sa to berie.
botuľa
23.03.07,12:45
Ďakujem pekne
emgeton
23.03.07,18:11
Ale pre tom predaji automobilu som tu niekde na porade čítala, že sa DPH fakturuje iba zo zisku (teda, ak nebola uplatnená na vstupe)... Napr. automobil som kúpila za 140.000,- predám ho za 150.000,-, S DPH by som mala fakturovať iba 10.000,-, t.j. základ dane:8403,40 a výška odvedenej DPH 1596,60.

Alebo som to nesprávne pochopila? Som začiatočník, tak ďakujem za trpezlivosť?:-)))

Pri uplatnení osobitnej úpravy uplatňovania dane (§66) nesmie obchodník v žiadnom doklade o predaji tovaru uviesť samostatne sumu dane.

Ale vo vašom prípade mám dojem že nebudete spĺňať definíciu obchodníka v § 66/1 d; . Takže tento spôsob zdaňovania vo vašom prípade nebude v súlade so zákonom. ( tak vnímam znenie spomenutého § ja).
Zoltán Kovács
23.03.07,18:12
Pri uplatnení osobitnej úpravy uplatňovania dane (§66) nesmie obchodník v žiadnom doklade o predaji tovaru uviesť samostatne sumu dane.

Ale vo vašom prípade mám dojem že nebudete spĺňať definíciu obchodníka v § 66/1 d; . Takže tento spôsob zdaňovania vo vašom prípade nebude v súlade so zákonom. ( tak vnímam znenie spomenutého § ja).

A ak auto predáva v mene majiteľa auta?
emgeton
23.03.07,18:16
A ak auto predáva v mene majiteľa auta?

Je to spomenuté v zadaní otázky?
botuľa
24.03.07,06:52
Pokúsim sa vysvetliť. Spoločnosť má v predmete podnikania aj prenájom automobilov aj nákup a predaj ojazdených automobilov.
Kúpi od FO automobil, kde si neuplatní DPH. Z prenájmu automobilu bude mať tržby, kde DPH odvedie. Po nejakom čase bude chcieť auto obmeniť a nakúpiť nové. Je ho možné považovať za obchodníka podľa § 66?