molka
23.03.07,14:49
Ahojte poraďáci,
Poradíte mi pls. - v r. 2006 som mala dvoch zamestnávateľov aj živnosť, takže si robím priznanie sama. Živnosť som k 31.5.2006 prerušila a v tom roku som už ani príjem zo živnosti nemala - okrem 1,- Sk úrok v banke:) . Avšak výdavky som reálne mala 1560,- Sk odvody do VšZP a 1165,- Sk reálne poplatky v banke a pod. Doteraz som mala od vzniku živnosti uplatňované výdavky paušálne. Čo teraz?
Z 1,- Sk si 40% paušálne výdavky dám asi ťažko :) . Ak by som si chcela uplatniť výdavky reálne, čo všetko to obnáša? To by som musela robiť výkazy a tým pádom dorobiť za všetky predchádzajúce roky účto - pokladňu, zásoby,..... aby som vedela tie výkazy vôbec vyplniť. Nieže?
Ďakujem za Vaše odpovede:)
__________________
molka:D
feap1
23.03.07,14:01
Ahojte poraďáci,
Poradíte mi pls. - v r. 2006 som mala dvoch zamestnávateľov aj živnosť, takže si robím priznanie sama. Živnosť som k 31.5.2006 prerušila a v tom roku som už ani príjem zo živnosti nemala znamená to, že v roku 2006 neboli žiadne príjmy zo živnosti?- okrem 1,- Sk úrok v banke:) . Avšak výdavky som reálne mala 1560,- Sk odvody do VšZP a 1165,- Sk reálne poplatky v banke a pod. Doteraz som mala od vzniku živnosti uplatňované výdavky paušálne. Čo teraz?
Z 1,- Sk si 40% paušálne výdavky dám asi ťažko :) . Ak by som si chcela uplatniť výdavky reálne, čo všetko to obnáša? urobiť si jednoduché účtovníctvo + uskutočniť operácie pri prechode z paušálnych výdavkov na jednoduché účtovníctvo To by som musela robiť výkazy a tým pádom dorobiť za všetky predchádzajúce roky účto - pokladňu, zásoby, nie, minulé roky sa nemenia..... aby som vedela tie výkazy vôbec vyplniť. Nieže?
Ďakujem za Vaše odpovede:)
__________________
molka:D

Komentár červeným
molka
23.03.07,14:17
Áno, v r. 2006 som nemala ako SZČO žiadne príjmy - okrem spomínanej 1,- Sk úrok v banke.
"..uskutočniť operácie pri prechode z paušálnych výdavkov na jednoduché účtovníctvo" - to znamená konkrétne čo?
No minulé roky sa síce nemenia, ale na to aby som vedela vypísať výkaz o majetku a závúzkoch za rok 2006, potrebujem vedieť počiatočné stavy - za bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie....... a to momentálne neviem, keďže som mala doteraz paušál a som to robiť nemusela.......Takže by som si to musela / pre seba / spraviť za všetky predchádzajúce roky, aby som sa dopracovala k počiatočnému stavu. Nieže? :)
Ďakujem.
jamis
23.03.07,14:25
Ja osobne by som od príjmu odrátala iba platby do poisťovne a bola by som za rok 2006 v mínuse...
molka
23.03.07,14:33
Ale čo s tými výkazmi? :) Aj tak ich budem musieť robiť?
Rozmýľala som že nedám výdavky žiadne, nedám výkazy a hotovo.....
Čo vy na to?
feap1
23.03.07,14:34
Opatrenie
Ministerstva financií Slovenskej republiky z 18. decembra 2003

o postupe pri prechode z evidencie vedenej
na účely paušálnej dane do sústavy jednoduchého účtovníctva
alebo podvojného účtovníctva


§ 1
(1) Ak ide o daňovníka, ktorý do 31. decembra 2003 viedol evidenciu príjmov, hmotného majetku a nehmotného majetku využívaného na podnikanie, pohľadávok a záväzkov, prijatých a vydaných účtovných dokladov na účely osobitného spôsobu zdanenia (ďalej len „paušálna daň“) podľa § 15 zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č.*366/1999 Z. z.“) a v nasledujúcom zdaňovacom období pokračuje v podnikaní alebo v inej samostatnej zárobkovej činnosti aj po 31. decembri 2003 a*ktorý bude účtovať v*sústave
a) jednoduchého účtovníctva, zníži sa základ dane za zdaňovacie obdobie bezprostredne nasledujúce po 31.*decembri 2003 o*cenu nespotrebovaných zásob zaplatených do 31. decembra 2003, ak tieto zásoby neboli zahrnuté do daňových výdavkov podľa §*24 zákona č.*366/1999 Z.*z. v*zdaňovacích obdobiach pred uplatnením paušálnej dane,
b) podvojného účtovníctva, zvýši sa základ dane za zdaňovacie obdobie bezprostredne nasledujúce po 31.*decembri 2003 o*hodnotu pohľadávok evidovaných k*31.*decembru 2003, ak tieto pohľadávky neboli zahrnuté do základu dane podľa zákona č.*366/1999 Z.*z. v*zdaňovacích obdobiach pred uplatnením paušálnej dane.

(2) Záväzky, vzniknuté v*zdaňovacom období (zdaňovacích obdobiach), v*ktorom daňovník uplatňoval paušálnu daň a*evidované k*31.*decembru 2003, ktoré daňovník uhradí po 31.*decembri 2003, neznižujú základ dane.
(3) Hmotný majetok alebo nehmotný majetok využívaný na podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť, ktorý daňovník k*31.*decembru 2003 evidoval, sa ďalej odpisuje tak, ako keby sa tento majetok odpisoval aj počas uplatňovania paušálnej dane.


Znamená to, že nejaká evidencia o zásobách, pohľadávkach, záväzkoch, majetku .... musela byť vedená aj pri uplatňovaní paušálnych výdavkov a pri prechode na JU sa bude vychádzať z nej.
Základ dane sa teda zníži o hodnotu zásob, ktoré si mala na sklade k 1.1. (tie boli uhradené v minulom roku). Záväzky z roku 2005 ak sa uhradia v roku 2006 - úhrada ide do VNZD (výdavky neovplyvnia základ dane).