kobolcs
23.03.07,15:21
Potrebujem zvýšiť ZD za minuly rok (chcem hypo) ako na to?
TPP: mám s tým nič nemôžem
živnosť som plátca DPH (takže nemôžem len tak si pridat 100k k príjmom, nechem podavať opravné DP DPH)
Rozmýšľal som o §6 ods. 2 aut. zákon (100000 + 40% výdavky ZoD alebo K-P Zmluvy) alebo o príležitostný príjem(ZoD).
Ktorý spôsob je viac legálny;) ?
Johanka
23.03.07,14:27
Nakoľko si platiteľ DPH, pripomínam niektoré ustanovenia Zákona o DPH
§ 2
Predmet dane


(1) Predmetom dane je
a) dodanie tovaru za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou,
b) poskytnutie služby (ďalej len dodanie služby ) za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou,
c) nadobudnutie tovaru za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu Európskych spoločenstiev (ďalej len členský štát ),
d) dovoz tovaru do tuzemska.


§ 3
Zdaniteľná osoba

(1) Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.

(2) Ekonomickou činnosťou (ďalej len podnikanie ) sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohospodárskej činnosti, činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie podľa osobitných predpisov, 1) duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť. Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku;ak je majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, považuje sa jeho využívanie na účel dosahovania príjmu za podnikanie v rovnakom pomere u každého z manželov, ak sa manželia nedohodnú inak.
kalkulka
23.03.07,14:38
Ak máš majetok, tak preruš odpisy. Pozri, či nemôžeš niektoré veci aktivovať do zvvýšenia hodnoty majetku cez účet 042/624, máš robené aktivácie prepravy? Skús napísať, čím sa zaoberáš? Ale pozor na, či sa ti to vôbec oplatí?! Ak sa jedná o úver tak, ak si aj v minulých obdobiach vykázal straty, pochybujem, aby sa ti to oplatilo robiť.
Monika Kováčová
23.03.07,14:39
kalkulka, myslím, že ide o JÚ... (živnosť)
Monika Kováčová
23.03.07,14:39
čo keby si skúsil PÚ?
kalkulka
23.03.07,15:34
kalkulka, myslím, že ide o JÚ... (živnosť)
Zrejme to tak bude, už som asi zmagorená z firemného majetku, tak troška trepem. Ja sa polepším.
renča1
23.03.07,16:57
Potrebujem zvýšiť ZD za minuly rok (chcem hypo) ako na to?
TPP: mám s tým nič nemôžem
živnosť som plátca DPH (takže nemôžem len tak si pridat 100k k príjmom, nechem podavať opravné DP DPH)
Rozmýšľal som o §6 ods. 2 aut. zákon (100000 + 40% výdavky ZoD alebo K-P Zmluvy) alebo o príležitostný príjem(ZoD).
Ktorý spôsob je viac legálny;) ?


..ako platiteľ dph nemôžeš uplatniť paušál.výdavky, viď § 6 ods.10 zdzp.
kobolcs
23.03.07,17:53
Daako sa to rozbehlo. Ďakujem. ide o JÚ. A v banke žiadajú len za minulý rok to je dobré lebo ako správny slovenský podnikateľ minulé roky mám skoro nulové (ZD do 20000)
ten úver potrebujem mimotemymusím dakde bývať v BA nájomné za 12000 Sk:(mimotemy


Mám živnosť na spracovanie dát , predaj PC, poradenská činnosť pri spracovaní dát. Žiaden inv. majetok. Len jeden notebook + softvery do 30 000 ktoré sú v drobnom majetku (boli nakupené už dávno).
Ešte ma napadlo neuplatňovať si výdavky vôbec, ale do DPH som to dal, takže nič. Poznámka pre mňa : zrušiť reg. na DPH.


..ako platiteľ dph nemôžeš uplatniť paušál.výdavky, viď § 6 ods.10 zdzp.
takže ani pri príjmoch ktoré, nie sú živnosťou - autorský zákon? :eek:To je zlé lebo potom mi vychádza, že budem musieť opraviť DPH za 4Q dať tam jedno-dve ZoD a zaplatiť DPH.
To je veľmi zle lebo napr pri 100 000 príjme mám zaplatiť 38000 za nič.
A to si už dvakrát rozmyslím a hľadám si lacnejší prenájom.

Ďakujem za ohlasy ale keď niekoho niečo napadne tak neváhajte pomôžte mi DP podávam v pondelok.
koňo
23.03.07,20:55
Myslím, že uvažuješ správne cstou neuznania výdavkov. To, že si si z tých nákupov odpočítal daň nemá so základom dane z príjmu žiaden súvis. Doklady, na zákalde ktorých si si odpočítal daň sú v evidencii, vieš preukázať súvis s podnikaním a teda nárok na odpočítanie dane.
Pri výpočte základu dane máš nárok na uznanie daňových výdavkov, nie povinnosť ich uplatniť. Ak chceš silou-mocou zaplatiť daň, potom toto je tá správna cesta.
renča1
24.03.07,15:29
Myslím, že uvažuješ správne cstou neuznania výdavkov. To, že si si z tých nákupov odpočítal daň nemá so základom dane z príjmu žiaden súvis. Doklady, na zákalde ktorých si si odpočítal daň sú v evidencii, vieš preukázať súvis s podnikaním a teda nárok na odpočítanie dane.
Pri výpočte základu dane máš nárok na uznanie daňových výdavkov, nie povinnosť ich uplatniť. Ak chceš silou-mocou zaplatiť daň, potom toto je tá správna cesta.


Koňo, ale toto čo si napísal si podľa mňa protirečíš. Na jednej strane, ak si neuplatní výdavky do daňových, znamená, že výdavky nesúviseli s podnikaním. Z toho nadväzujem na dph, veď predsa dph si môžem odpočítať od takého výdavku , ktorý súvisí s podnikaním a keď výdavky bude mať účtované ako nedaňové, tak z účtovania je jasné, že nesúviseli s podnikaním. To je môj názor. Bolo by dobre vedieť o aké výdavky ide, možno existuje aj inšia cesta ako povýšiť základ dane.
Leontin
24.03.07,16:35
Ďakujem za ohlasy ale keď niekoho niečo napadne tak neváhajte pomôžte mi DP podávam v pondelok.

Mas este jednu moznost. A to zvysit si prijem. Myslim, ze pre vela uctovnikov si vzacny tovar.
Ale dalej uz to rozpisovat nebudem :)

Vlastne uz ani nie, si platca DPH.
cloe
24.03.07,16:54
A za aké činnosti máš dodávateľské faktúry? Uvažujem s tým,že by mohla byť zálohová /napr. za služby v 1/2007/, ktorú si zaplatil. Tým pádom DPH v r.2006 ale časové rozlíšenie /pripočítať k daň. základu/.
kobolcs
24.03.07,18:32
A za aké činnosti máš dodávateľské faktúry? Uvažujem s tým,že by mohla byť zálohová /napr. za služby v 1/2007/, ktorú si zaplatil. Tým pádom DPH v r.2006 ale časové rozlíšenie /pripočítať k daň. základu/.
To by znamenalo opravne DPH + 19% DPH zaplatit (to nechcem) + 19% dzpfo (to som chcel).
Fa su zvacsa len internet, telekom, prip. sluzby CK.
Po dlhsej uvahe som sa rozhodol ze dam DP bez zmien proste Prijem -vydavok podla DPH-bank.popl-odvody.

Dikes, porada ste super, ze aj v takej hektickej dobe davate napady a pomahate zufalcom (ako ja) a nerozhodnym.
Johanka
24.03.07,18:48
To by znamenalo opravne DPH + 19% DPH zaplatit (to nechcem) + 19% dzpfo (to som chcel).
Fa su zvacsa len internet, telekom, prip. sluzby CK.
Po dlhsej uvahe som sa rozhodol ze dam DP bez zmien proste Prijem -vydavok podla DPH-bank.popl-odvody.

Dikes, porada ste super, ze aj v takej hektickej dobe davate napady a pomahate zufalcom (ako ja) a nerozhodnym.
Daňové výdavky nemajú nič s daňovými priznaniami k DPH ...
Inak - múdre rozhodnutie ;) .
koňo
24.03.07,20:28
Pre renča1
Nemôžeš postupovať podľa zákona o DPH pri výpočte základu dane z príjmu a naopak. Došlé faktúry a súvisiace odpočítanie dane je oprávnené, pretože súvisia s faktúrami vydanými a odvedenou DPH.
Do výpočtu základu dane z príjmu si dám to, čo chcem. Nemám povinnosť uplatniť všetky náklady, (povinnosť mám iba zdaniť všetky príjmy). Resp. ak ich neuplatním v riadnom priznaní, môžem ich uplatniť v dodatočnom. Je to len a len moje rozhodnutie (a zodpovednosť).