mucinocka
23.03.07,18:57
Prajem všetkým pekný deň!
Chcel aby som sa opýtať, či je nejaký limit, s koľkými zamestnávateľmi môžem mať podpísanú uvedenú dohodu. Ja ju totiž mám podpísanú s 2, ale to len z toho dôvodu, že pre jedného pracujem jeden deň v týždni (6 hodín) a u druhého pracujem 4 hodiny do mesiaca (doučujem v jednom vzdelávacom centre 1 x do týždňa). A mám možnosť si na cca mesiac ešte privyrobiť u ďalšieho zamestnávateľa, nakoľko peniažky potrebujem a mám veľa voľného času. Tak len potrebujem zistiť, či takúto dohodu podpísať môžem alebo nie. Vopred ďakujem!!!
Zoltán Kovács
23.03.07,18:03
Prajem všetkým pekný deň!
Chcel aby som sa opýtať, či je nejaký limit, s koľkými zamestnávateľmi môžem mať podpísanú uvedenú dohodu. Ja ju totiž mám podpísanú s 2, ale to len z toho dôvodu, že pre jedného pracujem jeden deň v týždni (6 hodín) a u druhého pracujem 4 hodiny do mesiaca (doučujem v jednom vzdelávacom centre 1 x do týždňa). A mám možnosť si na cca mesiac ešte privyrobiť u ďalšieho zamestnávateľa, nakoľko peniažky potrebujem a mám veľa voľného času. Tak len potrebujem zistiť, či takúto dohodu podpísať môžem alebo nie. Vopred ďakujem!!!

Zákonom nie je to ohraničené, že koľko dohôd o brigádnickej práci študenta môže mať študent.
Anna1974
23.03.07,18:04
Podľa zákonníka práce nesmie sa presiahnuť len počet hodín. Ročne je to 100 hodín a podľa § 227 ods. 2 nesmie prekročiť 1/2 týždenného pracovného času, teda 20 hodín. Pri dodržaní tejto podmienky možete mať dohôd podpísaných koľko chcete...;-)
neovmt
26.03.07,11:43
Podľa zákonníka práce nesmie sa presiahnuť len počet hodín. Ročne je to 100 hodín a podľa § 227 ods. 2 nesmie prekročiť 1/2 týždenného pracovného času, teda 20 hodín. Pri dodržaní tejto podmienky možete mať dohôd podpísaných koľko chcete...;-)



V zakonniku sa nepise ze DO 100 HODIN. pise sa toto: "Dohodu o brigádnickej práci študentov môže zamestnávateľ uzatvoriť s fyzickou osobou, ktorá má štatút študenta, aj keď predpokladaný rozsah nepresahuje 100 hodín v kalendárnom roku."

Cize podla mna moze pracovat aj viac ako 100 hodin, ale len pri priemernom pracovnom case 20 hod/tyzden.
Janka6685
26.03.07,11:51
Na porade sme už rozoberali koľko môže študent odrobiť hodín. Prišlo sa k záveru, že študent môže odpracovať polovicu toho, čo zamestnanec v trvalom pracovnom povere za rok. Teda študent si to teoreticky môže odpracovať aj v jednom mesiaci, ak neprekročí ročný priemer. ....neviem to dostatočne vysvetliť, skúsim nájsť nejaký link....
Evanka
26.03.07,14:04
Ja si myslím,že v zákone je to napísané jasne,že nesmie byť prekročený 100 odpracovaných hodín ročne na základe Dohody o brigádnickej pomoci študenta. Samozrejme,že tento limit 100 hodín si može vyčerpať za jeden mesiac. Ale som presvedčená, že ak je spísaná dohoda so študentom na viac 100 hodín ročne celkovo, tak je porušený zákon!
S týmto nesúhlasím. Citujem:

Dohoda o brigádnickej práci študentov
§ 227
(1)Dohodu o brigádnickej práci študentov môže zamestnávateľ uzatvoriť s fyzickou osobou, ktorá má štatút študenta, aj keď predpokladaný rozsah nepresahuje 100 hodín v kalendárnom roku.

Toto určite nevypovedá o tom, že nesme prekročiť 100 hodín, ale o tom, že aj keď neprekročí 100 hodín, môžem s ním uzatvoriť DBŠ. Dodržať musím iba to, že nesmie prekročiť v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času.
jojko19
28.03.07,12:50
Zdravím, chcem sa opýtať, či so študentom musí byť uzavretá len dohoda o BPŠ alebo môže byť aj dohoda o vykonaní práce. Začal som robiť mzdy jednej firme a oni majú so študentmi dohody o vykonaní práce.
jojko19
28.03.07,12:59
So študentom nemusí byť uzavretá iba dohoda o brigádnickej práci študentov.
Môže byť s ním uzavretý akýkoľvek druh pracovného pomeru alebo aj dohoda o vykonaní práce.
Ďakujem, ale prečo potom existuje dohoda o BPŠ, keď teda môže uzavrieť aj dohodu o VP?
vikinka
28.03.07,13:10
dohoda o BPŠ je výhodnejšia,pretože nie je limitovaná počtom hodín v kalendárnom roku § 226 a § 227 Zák.práce.
Evanka
28.03.07,13:30
dohoda o BPŠ je výhodnejšia,pretože nie je limitovaná počtom hodín v kalendárnom roku § 226 a § 227 Zák.práce.
Dohoda o vykonaní práce sa uzatvára vtedy, ak je činnosť vymedzená výsledkom. Najčastejšie nejaká jednorázová práca.
Dohodu o BPŠ môžeš so študentom uzatvoriť vtedy, ak neprekročí v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času.
zuzka34
28.03.07,13:34
Možno od veci .ale potrebujem poradiť.Je možné zamestnať študenta už od 15.rokov alebo až od 16.rokov?
Evanka
28.03.07,13:48
Možno od veci .ale potrebujem poradiť.Je možné zamestnať študenta už od 15.rokov alebo až od 16.rokov?
Spôsobilosť fyzickej osoby mať v pracovnoprávnych vzťahoch práva a povinnosti ako zamestnanec a spôsobilosť vlastnými právnymi úkonmi nadobúdať tieto práva a brať na seba tieto povinnosti vzniká, ak ďalej nie je ustanovené inak, dňom, keď fyzická osoba dovŕši 15 rokov veku; zamestnávateľ však nesmie dohodnúť ako deň nástupu do práce deň, ktorý by predchádzal dňu, keď fyzická osoba skončí povinnú školskú dochádzku.
zuzka34
28.03.07,14:14
Ďakujem,Mám ešte jednu otázku Keďže má len 15 a ešte neukončenú školskú dochádzku,( ešte ho čakajú skoro 2 roky,lebo je na 8 roč.gym.) môžem ho zamestnať aspoň ako "bridáda študenta " na 4 hod.týzdenne? Motá ma hlavne ten jeho vek.
monikad
13.04.07,10:38
Ahojte, dufam, ze to nie je mimotemy , ale musi s.r.o. podavat stvrtrocny prehlad na DU, ak ma len 1 zamestnanca, a to studenta na DoBPS od polovice marca do polovice aprila a v dohode je uvedene, ze odmena bude vyplatena po ukonceni prac. Doteraz este nikoho nezamestnavala.

Je mozne, aby odvody zanho odviedla az v maji v case vyplat ( za ten mesiac ukonceny v aprili)?

dakujem
Tweety
13.04.07,10:42
Ahojte, dufam, ze to nie je mimotemy , ale musi s.r.o. podavat stvrtrocny prehlad na DU, ak ma len 1 zamestnanca, a to studenta na DoBPS od polovice marca do polovice aprila a v dohode je uvedene, ze odmena bude vyplatena po ukonceni prac. Doteraz este nikoho nezamestnavala.

Je mozne, aby odvody zanho odviedla az v maji v case vyplat ( za ten mesiac ukonceny v aprili)?

dakujem

Ak ho vyplatíš v máji za apríl, tak bude vo výkaze za II.Q.
monikad
13.04.07,11:22
ok, dakujem
monikad
17.04.07,06:17
Ahojte, dufam, ze to nie je mimotemy , ale musi s.r.o. podavat stvrtrocny prehlad na DU, ak ma len 1 zamestnanca, a to studenta na DoBPS od polovice marca do polovice aprila a v dohode je uvedene, ze odmena bude vyplatena po ukonceni prac. Doteraz este nikoho nezamestnavala.

Je mozne, aby odvody zanho odviedla az v maji v case vyplat ( za ten mesiac ukonceny v aprili)?

dakujem


Este sa chcem spytat, ci musim podavat na DU nulovy stvrtrocny prehlad, kedze do socialky posielam tiez nulovy mesacny vykaz.
katkaj
17.04.07,06:20
Este sa chcem spytat, ci musim podavat na DU nulovy stvrtrocny prehlad, kedze do socialky posielam tiez nulovy mesacny vykaz.


Pokiaľ ste na DÚ prihlásený ako zamestnávateľ tak treba poslať nulový prehľad.
jankasm
17.04.07,07:06
Pokiaľ ste na DÚ prihlásený ako zamestnávateľ tak treba poslať nulový prehľad.

Ak sa nemýlim, na porade bolo písané, že pokiaľ zamestnávateľ v štvrťroku nevyplácal žiadne príjmy zo závislej činnosti, tak nemusí podávať nulový prehľad.
Nulový prehľad je povinný podať v tom prípade, ak by síce vyplácal nejaké príjmy, ale neodviedol by z nich žiadnu daň.

Alebo sa mýlim? :confused: :cool:
katkaj
17.04.07,07:15
Ak sa nemýlim, na porade bolo písané, že pokiaľ zamestnávateľ v štvrťroku nevyplácal žiadne príjmy zo závislej činnosti, tak nemusí podávať nulový prehľad.
Nulový prehľad je povinný podať v tom prípade, ak by síce vyplácal nejaké príjmy, ale neodviedol by z nich žiadnu daň.

Alebo sa mýlim? :confused: :cool:

Janka ale pokiaľ neoznámili na Dú že nebudú zamestnávať žiadnych zamestnancov tak by som ten prehľad poslala. Inak hrozí že DÚ to vyhodnotí ako nesplnenie si povinností.
jankasm
17.04.07,08:24
Janka ale pokiaľ neoznámili na Dú že nebudú zamestnávať žiadnych zamestnancov tak by som ten prehľad poslala. Inak hrozí že DÚ to vyhodnotí ako nesplnenie si povinností.

Keď pozerám zákon o dani z príjmov §39 ods. 11 - Prehľad a hlásenie nie je povinný podať len ten zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane ....., ktorý v príslušnom období nevyplácal príjmy zo závislej činnosti.
Tak ja myslím, že podľa tohto jednoznačne nemusí podávať nulový prehľad.
katkaj
17.04.07,08:30
Keď pozerám zákon o dani z príjmov §39 ods. 11 - Prehľad a hlásenie nie je povinný podať len ten zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane ....., ktorý v príslušnom období nevyplácal príjmy zo závislej činnosti.
Tak ja myslím, že podľa tohto jednoznačne nemusí podávať nulový prehľad.

Janka asi je to zase jedna z vecí na ktorú sú rozdielne názory nielen na porade ale aj na DÚ. Len pre zaujímavosť prikladám link na jeden veľmi zaujímavý rozbor ktorý tu urobila Evina.;)

http://www.porada.sk/showpost.php?p=321358&postcount=24
jankasm
17.04.07,08:58
Janka asi je to zase jedna z vecí na ktorú sú rozdielne názory nielen na porade ale aj na DÚ. Len pre zaujímavosť prikladám link na jeden veľmi zaujímavý rozbor ktorý tu urobila Evina.;)

http://www.porada.sk/showpost.php?p=321358&postcount=24

Ďakujem, zase maličká nedokonalosť v zákone. :cool:
Takže keďže v tomto prípade sa jedná o dohodára, ktorý pracuje, ale odmenu bude mať vyplatenú až po skončení práce, pravdepodobne teda v nasledujúcom štvrťroku, nemôžu oznámiť, že nemajú žiadnych zamestnancov a nulový prehľad treba poslať. ;)
katkaj
17.04.07,09:00
Ďakujem, zase maličká nedokonalosť v zákone. :cool:



mimotemy Nič nezvyčajné v našich zákonoch ;)
monikad
20.04.07,06:02
Prosim Vas a co sa tyka odvodov do socialky, ak ten nas student zamestnany na DoBP skoncil k 17.4. a hned v ten den mu bola vyplatena odmena, staci ak zanho odvod odvediem v maji (za april) a sucasne to bude uvedene vo vykaze za april, alebo to musim odviest este v aprili?
Tweety
20.04.07,06:06
Prosim Vas a co sa tyka odvodov do socialky, ak ten nas student zamestnany na DoBP skoncil k 17.4. a hned v ten den mu bola vyplatena odmena, staci ak zanho odvod odvediem v maji (za april) a sucasne to bude uvedene vo vykaze za april, alebo to musim odviest este v aprili?
Stačí, jeho odmena na dohodu bude aj tak zahrnutá do aprílových miezd.
monikad
20.04.07,06:35
Tweety, dakujem za vzdy rychlu a presnu odpoved..
dráčik
22.04.07,13:11
ahoj všetci,
ja len takú, možno tiež školácku otázočku... je práca na dohodu ohraničená len časovo (?300 hodín ročne?) alebo aj platovo? mám taký dojem, že to kedysi bolo 3000,-Sk mesačne, alebo tak nejak...
poradíte, please, niekto, ako to teraz vlastne je s dohodami?ˇ
dík
azuz
23.04.07,04:59
Dohody sú "ohraničené časovo" (každá inak) ale výška odmeny nie je obmedzená.
DoVP - max. 300 hodín ročne u jedného zamestnávateľa.
DoBPŠ - v prieme maximálne 1/2 určeného týždenného pracovného času.
jankasm
23.04.07,06:03
Len doplním, že výška odmeny je obmedzená len u tých, ktorí sú evidovaní na ÚP.
seda
23.04.07,07:24
Dobrý deň, chcela by som si potvrdiť, však nezáleží na období zamestnania študenta na dohodu o brigádnickej práci? Napr. zamestnaný od obdobia 1.5.07-31.12.07, na 20 hod. týždenne. Ďakujem
azuz
23.04.07,07:30
Dobrý deň, chcela by som si potvrdiť, však nezáleží na období zamestnania študenta na dohodu o brigádnickej práci? Napr. zamestnaný od obdobia 1.5.07-31.12.07, na 20 hod. týždenne. Ďakujem
Nerozmumiem veľmi otázke. Ale ak sa pýtaš na to, či DoBPŠ môže byť podpísaná na celú túto dobu, tak áno, ak je po celý čas študentom a určený pracovný čas vo firme je 40 hodín.
seda
23.04.07,07:40
Ďakujem, vážne som to nejak "čudesne" formulovala, ale odpovedali ste mi na to čo som chcela. Ešte raz ďakujem.
Farks
20.06.07,06:53
Chcela by som sa spýtať, študent, ktorý maturoval v tomto roku sa považuje do 31.8.2007 za študenta a ZP platí za neho štát. Otázka znie, či môžem čerstvo zmaturovaného študenta, ktorý nepokračuje v štúdiu na VŠ do 31.8.2007 zamestnávať na dohodu o brigádnickej práci študentov. Ďakujem
brikina
20.06.07,07:12
Chcela by som sa spýtať, študent, ktorý maturoval v tomto roku sa považuje do 31.8.2007 za študenta a ZP platí za neho štát. Otázka znie, či môžem čerstvo zmaturovaného študenta, ktorý nepokračuje v štúdiu na VŠ do 31.8.2007 zamestnávať na dohodu o brigádnickej práci študentov. Ďakujem

ak sa nepojde zahlasit na UP SR, tak ma stale statut studenta - az do 31.8.2007 a tak podla mna moze robit na DoBPŠ.
brikina
20.06.07,07:14
Chcem si len este overit:

Polovica týždenného pracovného času - mysli sa naozaj na cely rok?
Takze ak mi jeden student pracuje len dva tyzdne v mesiaci jul. Mozem mu dat do zmluvy, ze robi 8 hodin denne? Tie cele dva tyzdne? (V priemere mi ten limit neprekrocil....)
azuz
20.06.07,08:14
Chcem si len este overit:

Polovica týždenného pracovného času - mysli sa naozaj na cely rok?
Takze ak mi jeden student pracuje len dva tyzdne v mesiaci jul. Mozem mu dat do zmluvy, ze robi 8 hodin denne? Tie cele dva tyzdne? (V priemere mi ten limit neprekrocil....)
Je to závislé od doby, na ktorú bola zmluva uzavretá. Ak je uzavretá na 2 týždne, tak nemôže robiť 8 hodín denne. Ak na 4 týždne, tak môže odrobiť za 2 týždne 80 hodín (pri 40 hod. pracovnom čase), ale potom už robiť nesmie,napriek tomu, že dohoda trvá. Pozri si § 227 ods. 3 ZP.
MIRKA111
20.06.07,08:29
Takže, ak študen teraz skončil a pôjde sa na UP SR hlásiť až na konci augusta môžem mu spraviť DoBPŠ? Je tam stanovená minimálna mzda, alebo je rovnaká ako u bežných zamestnancov?
Evanka
20.06.07,08:30
Dodržiavanie dohodnutého a najviac prípustného rozsahu pracovného času podľa ZP sa posudzuje za celú dobu, na ktorú bola dohoda uzatvorená, najdlhšie však za 12 mesiacov.
MIRKA111
20.06.07,08:31
Na sociálnu poisťovňu ich hlásim tiež minimálne jeden deň vopred?
azuz
20.06.07,08:33
Takže, ak študen teraz skončil a pôjde sa na UP SR hlásiť až na konci augusta môžem mu spraviť DoBPŠ? Je tam stanovená minimálna mzda, alebo je rovnaká ako u bežných zamestnancov?
Pri DBPŠ nie je stanovená minimálna mzda.
azuz
20.06.07,08:33
Na sociálnu poisťovňu ich hlásim tiež minimálne jeden deň vopred?
Na SP ich hlásiš najneskôr pred začiatkom výkonu práce.
Evanka
20.06.07,08:37
Takže, ak študen teraz skončil a pôjde sa na UP SR hlásiť až na konci augusta môžem mu spraviť DoBPŠ? Je tam stanovená minimálna mzda, alebo je rovnaká ako u bežných zamestnancov?
Štatút študenta má študent po skončení strednej školy aj počas prázdnin t.j. do 31.8. za predpokladu, že sa nezamestná v pracovnom pomere, alebo nezaeviduje na UP. Môže mať uzavretú DoBPŠ.
MIRKA111
20.06.07,08:56
Ďakujem, takže aj keby som im dala napr. hodinovú mzdu 20,- Sk nič sa nedeje?
Tweety
20.06.07,09:41
Nedeje, dodržanie MM platí u PP- teda u zamestnancov, dohody sa za pracovný pomer nepovažujú.
alena
20.06.07,17:22
chcela bysom sa opýtať, ako je to s platnosťou dohody o brigádnickej práci študenta pre vysokoškoláka, ktorý ukončil VŠ napríklad 11.6., týmto dňom prestáva byť študentom. Musí týmto dňom končiť aj dohoda o BPŠ?
Tweety
21.06.07,06:11
Nie, ak bola uzatvorená pred týmto dátumom, tak neskončí.
alena
21.06.07,07:11
ďakujem za odpoveď, som zase o niečo múdrejšia
MIRKA111
21.06.07,10:31
Študent môže pracovať naraz u viacerých zamestnávateľov?
ZlaticaB
21.06.07,10:36
Spokojne môže na DoBPŠ
Tweety
21.06.07,12:12
Môže, môže mať viacero dohôd.
sonička
25.06.07,09:13
Ja sa chcem spýtať mám "študenta" kt. dovršil v marci 16 rokov a chcem sa spýtať či môžem s ním uzatvoriť DoBPŠ , neviem či si mám pýtať od neho Potvrdenie o návšteve školy a mal by byť uvedený škol. rok 2006/07? čo sa týka prihlásenie do Soc. p. tak deň pred nástupom?
VERONIKA6
25.06.07,09:16
Ja sa chcem spýtať mám "študenta" kt. dovršil v marci 16 rokov a chcem sa spýtať či môžem s ním uzatvoriť DoBPŠ , neviem či si mám pýtať od neho Potvrdenie o návšteve školy a mal by byť uvedený škol. rok 2006/07? čo sa týka prihlásenie do Soc. p. tak deň pred nástupom?
Prinesie Ti potvrdenie o návšteve školy a prihlásiš ho do soc. poisťovni deň pred nástupm do práce, ale stačí aj hodinu pred nástupom do práce.
sonička
25.06.07,09:29
Je nejaké predpísané tlačivo ? Lebo ja mám "Potvrdenie o návšteve strednej alebo vysokej školy na účely prídavku na dieťa"?
A ešte jeden dotaz ja ho dnes prihlásim a nevadí že mi donesie až potom tlačivo"Potvrdenie o návšteve školy.....?
Tweety
25.06.07,09:31
Toto potvrdenie je postačujúce, špeci nie je. Nie, nevadí, podstatné je aby doložilo k dohode, hoci aj neskôr.
sonička
25.06.07,09:33
ďakujem pekne, pekný deň:--- :--- :---
sonička
25.06.07,10:07
a môžem už od dnes t.j . 25.06.2007 uzatvoriť DoBPŠ nebude to žiaden problém že nie je ešte koniec školského roka?
Tweety
25.06.07,10:09
Ak ešte neukončil povinnú školskú dochádzku, tak nie. § 11 odst.2 ZP.
sonička
25.06.07,10:21
Asi som sa zle ja vyjadrila on už študuje 1. ročník SPŠ ale asi dostali skôr vysvedčenie , takže už ho môžem odo dnes prihlásiť na DoBPŠ?
sonička
25.06.07,10:38
Takže Veronika súhlasíš že ho môžem prihlásiť už dnes na DoBPŠ?
azuz
25.06.07,10:43
Nástup do práce môže byť dohodnutý až keď ukončí 10-ročnú povinnú školskú dochádzku vrátane letných prázdnin - teda po ukončení 1. ročníka strednej školy (ak neopakoval ročník). Skôr može nastúpiť len ak to povolí ínšpektorát práce. Pozri si k tomu § 11 ZP
sonička
02.07.07,09:59
Ešte ako dotyčný študent už mal 18 rokov, doniesol Potvrdenie o návšteve školy môžem mu spísať DoBPŠ ? A keďže už mal 18 rokov tak DoBPŠ už môže podpísať sám nepobrebuje podpis svojho zástupcu?
Anja111
02.07.07,10:20
Ešte ako dotyčný študent už mal 18 rokov, doniesol Potvrdenie o návšteve školy môžem mu spísať DoBPŠ ? A keďže už mal 18 rokov tak DoBPŠ už môže podpísať sám nepobrebuje podpis svojho zástupcu?
Áno. Môžeš spísať DoBPŠ a podpíše ju on...
sonička
02.07.07,10:27
Tak fajn dik, :---
sonička
02.07.07,10:28
Takže podpíše ju on , zástupcu nepotrebuje.
Anja111
02.07.07,10:41
Takže podpíše ju on , zástupcu nepotrebuje.
Áno, správne.
MIRKA111
03.07.07,08:26
Poskytuje sa pri pri DoBPŠ stavné?
A keď nemá študent ukončenú desaťročnú školskú dochádzku nemôžem ho zamestanať na DoBPŠ? Musím mať povolenie?
Tweety
03.07.07,08:28
Ak myslíš stravu, tak nie. Stravné podľa zákona o CN môže, ale musí to byť dohodnuté v zmluve.
Ak nemá skončenú povinnú škoslkú dochádzku nemôže pracovať na dohodu.
Zuzka2510
03.07.07,09:14
Dobrý deň. Ja by som tiež chcela pridať otázky ohľ DoBPŠ. Chceme prijať študentov ktorý ešte nemajú 18 rokov ale ani nemám od nich potvrdenie o návšteve školy a čakať či mi ho vôbec donesú tak to tiež nechcem môžem im spraviť dohodu o vyk. práce ale v takom rozsahu aby som neprekročila týždenný prac.čas spripadajúci na DoBPŠ.Ďakujem :rolleyes:
Zuzka2510
03.07.07,11:46
Prosíííííím poradte:( :( :(
uzivatel2
04.07.07,07:21
Dobrý deň. Ja by som tiež chcela pridať otázky ohľ DoBPŠ. Chceme prijať študentov ktorý ešte nemajú 18 rokov ale ani nemám od nich potvrdenie o návšteve školy a čakať či mi ho vôbec donesú tak to tiež nechcem môžem im spraviť dohodu o vyk. práce ale v takom rozsahu aby som neprekročila týždenný prac.čas spripadajúci na DoBPŠ.Ďakujem :rolleyes:
Môžeš dohodu o vykonaní práce v rozsahu najviac 300 hodín/rok
Roumnko
10.07.07,09:54
Mám otázku.... ako presvedčiť ekonomické vedenie firmy, že ročné maximum pre študenta nie je 100 hodín? Oni prepočítavajú hodiny, aby to sedelo a tým sa hodinová mzda vyšplhá na niekoľko stoviek korún. A to tam majú vysokoškolsky vzdelané ekonómky, ktoré nepochopili zákon tak, ako už aj my, študenti..... Firma je medzinárodná. Prosím pomôžte
Tweety
10.07.07,09:56
Strčiť do rúk ZP a konkrétne §227.
katkaj
10.07.07,09:58
Mám otázku.... ako presvedčiť ekonomické vedenie firmy, že ročné maximum pre študenta nie je 100 hodín? Oni prepočítavajú hodiny, aby to sedelo a tým sa hodinová mzda vyšplhá na niekoľko stoviek korún. A to tam majú vysokoškolsky vzdelané ekonómky, ktoré nepochopili zákon tak, ako už aj my, študenti..... Firma je medzinárodná. Prosím pomôžte

Dohoda o brigádnickej práci študentov
§ 227

(1) Dohodu o brigádnickej práci študentov môže zamestnávateľ uzatvoriť s fyzickou osobou, ktorá má štatút študenta, aj keď predpokladaný rozsah nepresahuje 100 hodín v kalendárnom roku.

(2) Na základe dohody o brigádnickej práci študentov nemožno vykonávať prácu v rozsahu prekračujúcom v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času. Do tohto rozsahu sa nezapočítava čas pracovnej pohotovosti, za ktorú zamestnancovi nepatrí odmena, a pracovná pohotovosť doma.

(3) Dodržiavanie dohodnutého a najviac prípustného rozsahu pracovného času podľa odseku 2 sa posudzuje za celú dobu, na ktorú bola dohoda uzatvorená, najdlhšie však za 12 mesiacov.

Obávam sa že presvedčiť ich môže len prečítanie zákona. Je to tam dosť jasne napísané
Roumnko
10.07.07,09:59
To som spravil. Popodčiarkovali aj tú vetu " ...,aj keď nepresahuje 100 hodín ročne" a povedali, že je nelegálne robiť viac ako 100 hodín... povedali, že oni na súd kvôli tomu nepôjdu. Ja možné získať nejaké slovné vysvetlenie z úradu práce soc. vecí a rodiny aj s pečiatkou? Pretože inak ako takýmto pomaly trápnym krokom to s nimi asi nepohne
katkaj
10.07.07,10:02
To som spravil. Popodčiarkovali aj tú vetu " ...,aj keď nepresahuje 100 hodín ročne" a povedali, že je nelegálne robiť viac ako 100 hodín... povedali, že oni na súd kvôli tomu nepôjdu. Ja možné získať nejaké slovné vysvetlenie z úradu práce soc. vecí a rodiny aj s pečiatkou? Pretože inak ako takýmto pomaly trápnym krokom to s nimi asi nepohne

Vyskúšať to môžeš, len či potom nebudú chcieť vysvetlenie od samotného premiéra :D
Roumnko
10.07.07,10:05
No tak vďaka. Skúsim im poslať link na túto diskusiu, ale to je podla mna bezpredmetne. Stoja si na svojom a ja s priatelkou ako by sme tie argumenty len do steny hadzali.... je to smutne
katkaj
10.07.07,10:09
No tak vďaka. Skúsim im poslať link na túto diskusiu, ale to je podla mna bezpredmetne. Stoja si na svojom a ja s priatelkou ako by sme tie argumenty len do steny hadzali.... je to smutne

je to naozaj smutné, pretože si myslím že v tom zákone je to dosť jasne napísané. A veď nech si oni dajú dotaz na nejakú inštitúciu ktorej budú dôverovať
Prípadne pokiaľ tvrdíš že je to väčšia firma nech si dajú urobiť výklad firemným právnikom. Neverím že ten má ten istý postoj
AntekaK
10.07.07,13:29
Ahojte, chcela by som sa spýtať, aké odvody sa platia z dohody o brigádnickej práci študenta? Alebo sa zrazí iba daň. Môžu si študenti v ďalšom roku podať daňové priznanie (majú nárok na odpočítateľnú položku)?
A ešte jedna vec, treba potom prikladať k nároku na rodinné prídavky a sirotský dôchodok nejaké potvrdenie, že študent pracoval? Nezanikne nárok na RP alebo sirotské?
Ďakujem veľmi pekne, pekný deň. :)
Tweety
11.07.07,05:38
1.študentovi sa zrazí len daň( ak podpíše Vyhlásenie k zdaneniu a vyjde vôbec nejaká). 2.zamestnávateľ odvedie do SP GP 0,25% a ÚP 0,8%. Áno, môžu si podať DP, na NČ majú nárok. 3. nie, k nároku na RP netreba žiadne potvrdenie o tom, že brigádnicky pracoval. 4.nárok na prídavky a sirotské nezanikne.
AntekaK
11.07.07,08:56
Ahoj, veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Prajem pekný a príjemný deň.
:)
Orsz
17.07.07,08:08
Ak študent ukončí 9-ročnú dochádzku teraz k 30.6.2007, má 15 rokov, je už považovaný za fyzickú osobu spôsobilú pracovať na DOBŠ? Nepočíta sa do ukončenia povinnej školskej dochádzky aj obdobie od 1.7-31.8.2007?
Ďakujem za odpovede.
Tweety
17.07.07,08:21
Tento študent ešte nemá skončenú povinnú školskú dochádzku, tá je u nás desaťročná, takže zrejme má štatút študenta, takže môže pracovať na BPŠ.
veronikasad
17.07.07,08:26
Ak študent ukončí 9-ročnú dochádzku teraz k 30.6.2007, má 15 rokov, je už považovaný za fyzickú osobu spôsobilú pracovať na DOBŠ? Nepočíta sa do ukončenia povinnej školskej dochádzky aj obdobie od 1.7-31.8.2007?
Ďakujem za odpovede.

Povinná školská dochádzka je 10-ročná

PS: neviem pridávať linky - v DRAK-ovi je podrobný príspevok od p. Mihála.

-------
Veronika
SILVIA54
23.08.07,06:43
Ahojte, chcem sa opýtať, máme zamestnanca na dohodu o vykonaní práce ktorý už presiahol 300 hodín za dva mesiace.Chceme ho naďalej, je to študent tak na DoBPŠ, len potrebujem vedieť či sa náhodou hodiny nepočítajú spolu za obidve dohody.V príspevkoch som čítala, že môže na DoBPŠ presiahnuť tých 100 hodín v kalendárnom roku (NEPRESIAHNE 20 HODÍN TÝŽDENNE).
Tweety
23.08.07,07:08
Môžete s ním uzatvoriť DOBPŠ. Započítavajú sa iba rovnaké dohody.
SILVIA54
23.08.07,07:30
Ďakujem, to som rada:) Pekný deň
ferka
06.09.07,07:08
Prosím o odpoveď
Z tejto diskusie my vychádza, že študent ak má uzatvorenú dohodu o BPŠ od 1.3.2007 do 31.8.2007 v priemere 20 hod. týždenne a v mesiaci marec odpracuje 80 hodín, potom v júli môže odpracovať 160 hod , v auguste tiež 160 hod., je to v poriadku. Priemer za dobu 3-8/2007 je 480hod.

Maja
Simi01
06.09.07,07:15
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o Váš názor. SZČO chce zamestnať na Dohodu o brig.činnosti svojho syna vysokoškoláka do 31.12.2007. Bude vykonávať pomocné práce po sobotách v rozsahu 10 hod.týždenne, za asistencie svojho otca, s jeho pracovnými nástrojmi. Nejedná sa už od 1.9.2007 o závislú činnosť? Má svojo syna radšej zamestnať na pracovnú zmluvu na kratší pracovný čas, aj keď je to pre neho nevýhodné? ďakujem vopred